May 2021 17 / دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۵۹۳
۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۸
0
يك كارشناس بانكي با بيان اينكه اخبار منتشر شده در مورد 100 بدهكار دانه‌درشت مبناي منطقي ندارد، گفت: هر بانك موظف شده است به صورت ماهانه 100 بدهكار كلان خود را به بانك مركزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي معرفي كند.
دنیای اقتصاد- سيد‌ آيت‌الله تجلي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به افزايش مطالبات معوق بانك‌ها طي سال‌هاي گذشته به تشريح دلايل اين امر پرداخت و اظهار داشت: افزايش مطالبات معوق دو علت اساسي دارد و دليل اول اين است كه مطالبات در 2 سال گذشته معوق نشده‌اند، بلكه در سنوات قبل معوق بوده‌اند، ولي به خاطر عدم وجود مكانيزم مشخصي براي افشاي اطلاعات، آمار دقيقي از معوقات شبكه بانكي مشخص نبود.

 وي اضافه كرد: بنابراين اطلاعات از طريق شعب به مركز اعلام نمي‌‌شده و در نتيجه آمار مربوط به معوقات در صورت‌هاي مالي بانك‌ها نيز لحاظ نشده بودند.

اين كارشناس بانكي پيگيري‌هاي بانك مركزي در دو سال گذشته را دليل اصلي نمايان شدن مطالبات معوق عنوان كرد و افزود: بانك‌ها با اصلاح مكانيزم‌هاي خود مطالبات معوق خود را شفاف كردند و همين امر موجب شد معوقات نمايان شود.

تجلي تاكيد كرد: تمام بانك‌ها مكلف و موظف هستند كه سيستم‌هاي رايانه‌اي آنها به گونه‌اي باشد كه اگر تسهيلاتي معوق شد، سيستم به صورت خودكار آن تسهيلات را به مطالبات معوق منتقل نمايد. وي با اشاره به اينكه هم‌‌اكنون آمارهاي مطالبات معوق در بانك‌ها شفاف است، گفت: اين امر باعث شده كه افزايش در آمارها مشاهده شود كه البته اين افزايش فقط به خاطر شفاف شدن حساب‌ها بوده و به صورت واقعي افزايش نيافته است.

اين كارشناس بانكي ركود اقتصادي طي سال‌هاي گذشته را يكي از دلايل واقعي افزايش مطالبات معوق ياد كرد و ادامه داد: ركود جهاني به بخش‌هاي صادرات و واردات كشور نفوذ كرده و در تمام بخش‌هاي اقتصادي به خصوص توليد اين امر تاثير‌گذار بوده است.

وي گفت: در نتيجه حالت فوق برخي از توليد‌كنندگان كه از شبكه بانكي تسهيلات گرفته‌اند، توان بازپرداخت تسهيلات را ندارند، چرا كه فعاليت اقتصادي آنها دچار ركود شده است.
به گفته اين كارشناس بانكي، افزايش قابل توجه معوقات بانك‌ها طي 3 سال اخير ريشه در همين موارد دارد.

آيين‌نامه وصول مطالبات معوق
اين كارشناس بانكي به دريافت جريمه ديركرد توسط سيستم بانكي اشاره و تصريح كرد: جريمه تاخير فعلي بانك‌ها 6 درصد است كه با جمع نرخ سود بدهكاران بايد در مجموع 18 درصد را بازپرداخت كنند و با بازدهي كه مي‌تواند از سرمايه (تسهيلات اخذ شده) به دست بياورد، ديگر نسبت به بازپرداخت وام اقدام نمي‌كنند.

 وي اضافه كرد: البته ممكن است در زمان بازپرداخت بدهكار با مراجعه به بانك از طريق انجام مذاكراتي جرايم ديركرد خود را مورد بحث قرار دهند. به گفته تجلي در آئين‌نامه جديد وصول مطالبات معوق، جلوي راهكار مذكور بسته شده و بانك مركزي اين هوشياري را نشان داده كه به صورت تصاعدي جرايم تاخير را لحاظ كرده است.

تسهيلات كلان در دستان شركت‌هاي دولتي
وي در تشريح مطالبات معوق درشت (كلان)، اظهار داشت: غالب اشخاص حقيقي و حقوقي كه تسهيلات آنها در شبكه بانكي مبالغ كلاني است، طبق بررسي‌هاي صورت گرفته اغلب به شركت‌هاي دولتي، شركت‌هاي وابسته به دولت يا شركت‌هاي بزرگ سهامي عام تعلق دارند.

تجلي ضمن تاكيد بر اينكه عمده‌ترين مطالبات بزرگ به شركت‌هاي مذكور تعلق دارد، گفت: البته گروه‌ها يا افرادي هستند كه از شبكه بانكي وام‌هاي كلاني را دريافت كرده و اقدامي براي بازپرداخت تسهيلات نكرده‌اند، البته تعداد اين تسهيلات به كل تسهيلات معوق شبكه بانكي زياد نيست.
تجلي تصريح كرد: ممنوع‌الخروج كردن، بستن حساب‌هاي بدهكاران در بانك‌ها و مسدود كردن دارايي‌هاي آنها در ساير بانك‌ها و موارد ديگري كه در آيين‌نامه‌ وصول مطالبات معوق در نظر گرفته شده است، مي‌تواند در صورت اجراي صحيح، تاثير مثبت در وصول مطالبات معوق داشته باشد.

 اين كارشناس بانكي ضمن اشاره به اينكه دولت از دو ناحيه به شبكه بانكي بدهكار است، گفت: ناحيه اول بدهي‌هايي است كه تحت سرفصل بدهي‌هاي دولت ثبت مي‌شود و در واقع اين بدهي‌ها تعهداتي بوده‌اند كه در شبكه بانكي انجام نشده و معوقات را به وجود آورده است.

آغاز برخورد بانك‌ها با بدهكاران
به گفته اين فعال سيستم بانكي، اخيرا بانك‌ها مشتريان معوق خود را به دو دسته تقسيم كرده‌اند؛ دسته اول كساني كه توان بازپرداخت ندارند و دسته دوم كساني كه توان بازپرداخت دارند، ولي تمايلي به بازپرداخت تسهيلات بانكي ندارند.

تجلي اضافه كرد: بانك‌ها سعي مي‌كنند در مورد مشترياني كه توان بازپرداخت را ندارند پس از انجام بررسي‌هاي كارشناسي تا جايي كه مي‌توانند همكاري كنند تا با توانمند شدن آنها معوقات به شبكه بانكي بازگردانده شود. وي در مورد كساني كه توان بازپرداخت دارند، ولي تمايلي به انجام اين كار ندارند، گفت: اخيرا اين گروه توسط شبكه بانكي به شدت تحت فشار قرار گرفته‌اند تا معوقات بانك‌ها را برگردانند.

 اين كارشناس بانكي با اشاره به اينكه در برخي موارد بانك‌ها تسهيلات فرد را تمهيل يا تجديد مي‌نمايند، تصريح كرد: تجديد به اين معني است كه بانك‌ها زمان بازپرداخت وام بدهكار را تجديد مي‌نمايند تا در تاريخ جديد معوقات را به بانك مربوط برگرداند. وي گفت: تمهيل يعني مهلت دادن و با اين كار بانك‌ها مهلتي را به مشتري مي‌دهند تا در آن مهلت معين، وام خود را بازپرداخت نمايد. تجلي اضافه كرد: تمديد نيز يك دوره معين وام را تمديد مي‌كند، ولي زماني است كه مشتري از بانك ديگري تسهيلات دريافت مي‌كند و بدهي خود را به بانك اولي تسويه مي‌نمايد كه چنين حالتي اصلا امكان‌پذير نيست.

رديابي بدهكاران كلان بانكي كار دشواري نيست
اين كارشناس بانكي با اشاره به مطالبات معوق 50 هزار ميليارد توماني در بانك‌ها، گفت: اگر بخواهيم حداقل نيمي از معوقات را با فشار از بانك‌ها دريافت كنيم، به راحتي مي‌توان از طريق سيستم اعتبارسنجي مشتريان سرمايه‌هاي آنها را در بانك‌هاي مختلف رديابي كرد و با هماهنگي مقامات قضايي و ساير دستگاه‌ها، معوقات را به بانك‌ها برگردانند.

تجلي با بيان اينكه اخبار منتشر شده در مورد 100 بدهكار دانه درشت مبناي منطقي ندارد، گفت: بانك مركزي در حوزه تسهيلات و مطالبات نام 100 نفر از اشخاص حقيقي و حقوقي اول ليست تمام بانك‌ها را مي‌گيرد البته برخي دچار سوءتفاهم شده‌اند كه بدهكاران كلان تمام بانك‌ها فقط 100 نفر هستند.

وي با بيان اينكه هر بانك موظف است به صورت ماهانه 100 مشتري اول خود در حوزه‌هاي تسهيلات و معوقات را به بانك مركزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام كند، تاكيد كرد: بايد مشخص شود بدهكار دانه درشت به چه كسي مي‌گويند و بايد تعيين شود از چه رقمي به بالا در اين حيطه قرار مي‌گيرد.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: