کد خبر: ۲۲۵۴۴
۱۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۰
0
نماينده مردم سيستان در مجلس گفت: بي‌اهميت شمردن صنعت موجب فرار سرمايه‌ها مي‌شود.
 فارس، عباسعلي نورا در جلسه كارگروه توسعه صادرات غيرنفتي كه در شهرستان هيرمند با حضور مسئولان سازمان توسعه تجارت كشور و ديگر مسئولان استان سيستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار داشت: حضور تيم توسعه تجارت در استان اميد به آينده را در مردم منطقه سيستان ايجاد كرده است.

وي با اشاره به سال كار مضاعف و همت مضاعف افزود: ساختارهاي ما بازدارنده هستند بايد بهره‌گيري از منابع انساني و ساختارها به گونه‌اي برنامه‌ريزي و تنظيم شوند كه امكان دستيابي به اين امر مهم مقدور شود.

نورا عقب‌ماندگي در زيرساخت‌ها و ساختارها در منطقه سيستان را ارثي به جا مانده و غلط از گذشته براي مردم اين منطقه عنوان كرد و بيان داشت: بحراني كه هم‌اكنون گريبانگير ما شده ثمره عملكرد غلط سيستم‌هاي گذشته است كه بايد سياست‌هاي تشويقي تدبير و اتخاذ شود تا شرايط براي جذب سرمايه‌گذار، بازرگان و تاجر فراهم شود.

نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي در ادامه خواستار اصلاح قيمت‌ها و كاهش ضريب مالياتي و تخفيف سودهاي بازرگاني متناسب با شرايط اقليمي منطقه شد و گفت: بايد شرايط را براي توسعه تجارت روان‌تر و تسهيل كنيم و اقدامات ترجيحي مدنظر را مشخص و به تجار و بازرگانان آموزش‌هاي لازم در مورد اقلام ترجيحي وارداتي و صادراتي داده شود.

وي به مبحث ثبت و سفارش اشاره كرد و افزود: اكنون برخي از عوامل ذي‌نفوذ از اين مسئله سوءاستفاده كرده و مشكلاتي را براي صادرات برخي از كالاها در استان به‌وجود آورده‌اند كه به طور مثال مسئله گوشت نمونه‌اي از آن است.

وي با اشاره به يك ميليون تن محصول توليدي در يكسال در حوزه سيستان خاطرنشان كرد: ظرفيت توليد گندم براي خريد دولت از كشاورزان سيستان امسال 150 هزار تن است كه 50 هزار تن هم مازاد ذخيره خود مردم سيستان براي مصارف‌شان است كه چنانچه به موقع خريداري و بهاي آن به كشاورزان داده شود در رونق و افزايش توليد در سال آينده بسيار تاثيرگذار است.

نورا نياز مبرم مردم سيستان به سردخانه، نصب دستگاه الكترونيكي، اسكن براي نظارت و كنترل تريلرها و كاميونت‌ها در مرز ميلك، راه‌اندازي مراودات تجارت چمداني (بار مسافر) كه در وضعيت كنوني كمك به معيشت مردم دارد، ايجاد خوشه‌هاي صادراتي بومي يا برند بومي، ايجاد نمايشگاه تخصصي توسعه پايانه‌هاي صادراتي و ايجاد كارگاه‌هاي آموزشي اساسي دانست و گفت: بايد از سياست‌هاي تشويقي و تخفيف‌هاي صادراتي و وارداتي براي توسعه تجارت كه رونق معيشت و اشتغال مردم را دربر دارد، بهره گرفت.

احمدعلي كيخا ديگر نماينده مردم سيستان در مجلس شوراي اسلامي در اين جلسه اظهار داشت: سهم توليدات كشاورزي سيستان كاهش يافته بنابراين بايد توسعه تجارت مورد توجه و محور كارها قرار داده شود.

وي بيان داشت: بررسي شرايط و ظرفيت منطقه براي ايجاد منطقه ويژه اقتصادي نقطه عطفي در توسعه و اشتغال سيستان است و بايد هرچه زودتر سند راهبردي طرح جامع توسعه تجارت منطقه مدون شود تا نقشه راه خود را براي توسعه در دست داشته باشيم و بتوانيم بر اساس آن عمل كنيم.

نماينده مردم سيستان در مجلس گفت: هماهنگي و همراهي همه دستگاه‌هاي مربوطه يك ضرورت است، چنانچه مسئولان اهداف و راهبردها را با هم‌انديشي و تعامل هماهنگ كنند اين امر در توسعه سيستان و هيرمند بسيار تاثيرگذار است.

كيخا خواستار تقويت بخش خصوصي و رفع موانع از سر راه آنها شد و تصريح كرد: سهم اقتصاد استان سيستان و بلوچستان در توسعه تجارت مشخص شود و روان‌سازي در مقررات و تسهيل در حمل و نقل را نيز اجرايي كنيم.

وي همچنين واگذاري نمايندگي‌هاي اقلام و برندهاي مختلف به مردم بومي اين استان را خواستار شد و افزود: مردم بومي اين استان بايد در صدور و ورود كالاها از اين منطقه ذي‌نفع باشند و امتياز آن به مردم همين استان داده شود.

نماينده مردم سيستان در مجلس در ادامه ايجاد شهرك صنعتي مشترك در منطقه هيرمند بين كشور ايران و افغانستان را ضروري دانست و گفت: توليد كالاهاي مورد نياز مصرفي و نيز پردازش مواد معدني و كاني‌ها در اين شهرك‌ها موجب توسعه روابط تجاري و صنعتي در منطقه مي‌شود.

وي اظهار داشت: با مطالعات انجام شده منطقه سيستان ظرفيت توليد 100 هزار مگاوات انرژي را دارد كه اين مقدار 2.5 برابر مصرف كشور است كه بايد هرچه زودتر از اين ظرفيت استفاده بهينه و به موقع صورت پذيرد.

كيخا ساماندهي زيرسا
خت‌ها را ضروري دانست و يادآور شد: شرايط فراهم شود تا كاميونت‌هاي افغاني براي تردد و ترانزيت در اين مسير درست ساماندهي و هدايت شوند تا مراودات تجاري منطقه رونق بگيرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: