May 2021 09 / يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۴۷۹
۱۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۸
0
در حالي که متوسط مصرف بنزين در ايران غيرمتعارف و پنج برابر ميانگين جهاني است، از مجموع بنزين مصرفي در کشورهاي خاورميانه 36 درصد آن در ايران سوخت مي شود لذا تلاش جهت اصلاح الگوي مصرف ضروري است
ميزان مصرف بنزين در گيلان افزايش يافت

ایرنا - رئيس کميسيون اقتصادي مجلس اعلام کرده است: ايران از نظر پرداخت يارانه بنزين مقام نخست جهان را دارد زيرا متوسط رشد مصرف انرژي در جهان بطور متوسط سالانه حداکثر دو درصد و در ايران سالانه 20 درصد است.

"ارسلان فتحي‌پور" گفت: ميزان مصرف انرژي در ايران به ازاي هر واحد توليد ناخالص داخلي معادل سه برابر کشورهاي صنعتي است، يعني اينکه ما قبل از آنکه به سراغ پيدا کردن سرمايه‌هاي جديد برويم خواسته يا ناخواسته به جنگ سرمايه‌هاي موجود رفته‌ايم که چنين وضعيتي چشم‌انداز توليد فعلي و آينده ما را، به خطر مي‌اندازد.

چشم اندازهاي ترسيمي از سوي برخي از مسئولان نشان مي دهد، ايران به لحاظ مصرف بالاي انرژي در وضعيت نامطلوبي قرار دارد و عليرغم آمارهاي فزاينده مصرف هنوز نتوانسته وضعيت مصرف خود را بهينه و از شرايط نامطلوب کنوني، پرهيز کند.

مصرف بي رويه بنزين که فرآورده مهم نفتي محسوب مي شود به مثابه آتش زدن دلار براي به حرکت در آوردن خودرو است. ضمن آنکه حجم بالاي مصرف بنزين نه تنها هدر دادن سرمايه هاي ملي است بلکه تبعات ناخوشايند ديگري نظير آلودگي شهرها و به مخاطره انداختن سلامتي انسانها در پي دارد که اين مشکلات نيز هزينه هاي ديگري را به جامعه، تحميل مي کند.

** گزارش گلوبال فکتس

براساس گزارش گلوبال فکتس، ميزان کل مصرف بنزين خاورميانه در سال 2007 ميلادي، به بيش از 1.12 ميليون بشکه در روز رسيد که سهم ايران از اين رقم بيش از 36.7 درصد معادل 410.1 هزار بشکه در روز بوده است. سهم عربستان نيز در اين بين 29.9 درصد، عراق 13.8 درصد، امارات 6.8 درصد، کويت 4.8 درصد، قطر 1.8 درصد و ساير کشورهاي منطقه نيز 6.2 درصد بوده است.

اين گزارش ادامه مي دهد همچنين ايران از نظر ميزان مصرف گازوئيل در خاورميانه در رتبه نخست قرار دارد. در سال يادشده ايران بطور متوسط روزانه بيش از 1.45 ميليون بشکه گازوئيل مصرف کرد که سهم ايران بيش از 37.7 درصد معادل 589.7 هزار بشکه بوده است. سهم عربستان نيز 36.6 درصد، عراق 9.7 درصد، امارات 5.8 درصد، يمن 3.7 درصد، کويت2.5 درصد و ساير کشورهاي منطقه نيز 4.3 درصد، بوده است.

براساس گزارش ياد شده طي سالهاي 2006-2000 ميلادي روند مصرف بنزين در ايران با رشد چشمگير 9.7 درصد در سال روبرو بوده است. رشد فزاينده تقاضا و کمبود ظرفيت توليد، ايران را مجبور به واردات بيش از پيش بنزين کرده است.
توليد سالانه بيش از يک ميليون خودرو، وجود خودروهاي فرسوده، عدم جايگزيني خودرو هاي نو و فرسوده، بهره وري پايين خودروهاي توليدي و پايين بودن قيمت بنزين از مهمترين علل رشد چشمگير مصرف بنزين در ايران است.

** قيمت نازل بنزين در ايران
قيمت هر ليتر بنزين در ايران هم اکنون 11 سنت، هر ليتر گازوئيل 1.8 سنت، نفت سفيد1.8 سنت، بنزين هواپيما 15.4 سنت و نفت کوره يک سنت است.

شکي نيست پايين بودن قيمت انرژي در ايران تبعات بيشماري را طي دهه هاي گذشته بر کشور تحميل کرده است و تغيير چنين الگويي به نظر سخت و دشوار مي آيد اما چاره اي نيست و به گفته برخي از کارشناسان اقتصادي بايد به اين جراحي بزرگ تن در داد.

صنايع ايران بطور عام انرژي بر هستند و افزايش قيمت حامل هاي انرژي مي تواند براي اين نوع صنايع ناخوشايند باشد. تخصيص يارانه به اين نوع صنايع مي تواند از فشارهاي تعطيلي واحدها و به تبع آن بيکاري کارگران اين بخش جلوگيري کند.

ديگر راهکاري که با افزايش قيمت هاي انرژي در کشور بايد انجام شود، توسعه حمل و نقل عمومي به تبع افزايش قيمت بنزين است بطوري که گسترش بهره گيري از اين نوع وسايل(خودروهاي عمومي، تاکسي و مترو)و افزايش و تنوع، مردم را از استفاده از خودروهاي شخصي بي نياز کند.

** مصرف انرژي در بخش هاي مختلف اقتصادي
مصرف انرژي در بخش خانگي در سال 1385 برابر با 426.8 ميليون بشکه بود که رشد سالانه آن طي سالهاي 85-1375 برابر با 6.38 درصد و مصرف انرژي در بخش صنعت در سال 1385 برابر با 197.5 ميليون ليتر بود که رشد سالانه آن طي دهه 85 - 1375 برابر با 3.09 درصد بوده است.

همچنين مصرف انرژي در بخش کشاورزي در سال 1385 برابر با 26.8 ميليون ليتر بود که رشد سالانه طي دهه 85-1375 برابر با 1.98 درصد و در بخش خانگي طي دهه يادشده 2.06 برابر بخش صنعت و 3.22 برابر بخش کشاورزي بوده است.

مصرف بالاي انرژي در بخش خانگي نه تنها به دليل افزايش ساخت و ساز مسکن و تشکيل خانوارهاي جديد در سالهاي اخير بوده بلکه رشد شهرنشيني نيز در تشديد مصرف نقش اساسي داشته است.

الگوي بهينه مصرف نياز به فرهنگ سازي دارد اما نمي توان فقط به توسعه آن همت گماشت بلکه بايد قيمت هاي انرژي را تغيير داد و واقعي کرد.
پرواضح است که براي انجام اين مهم بايد همواره تدابيري اتخاذ کرد که تبعات منفي آن را که در مراحل نخست اجراي قانون هدفمندسازي مي تواند به شکل شوک خود را نشان دهد، کاهش داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: