May 2021 09 / يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۴۷۵
۱۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۴
0
علاوه بر موارد ذكرشده حضور يك پيشگوي قدرتمند در ساختمان فدراسيون فوتبال هم جالب به نظر مي‌رسد. همان پيشگويي كه چندهفته مانده به پايان رقابت‌هاي ليگ اسامي تيم‌هاي سقوط‌كننده به دسته پايين‌تر را اعلام كرد و اتفاقا همه آن اسامي درست از آب درآمدند!


تهران امروز: علي كفاشيان چند دقيقه پس از استعفاي واعظ آشتياني و ساير اعضاي هيات‌مديره استقلال، ژستي پيروزمندانه گرفت و به خبرنگاران گفت:« يك ماه قبل از سعيدلو خواسته بودم كه واعظ را بركناركند، او در جهت پيشرفت باشگاه استقلال قدم برنمي‌داشت.»

همين يك جمله براي آگاهي از مختصات روحي رئيس‌ فدراسيون فوتبال كافي است. فردي در ظاهر خونگرم و با روابط عمومي قوي كه در مواجهه با هرانتقادي مي‌خندد اما در پس این خنده ها است كه اقدامات اصلي انجام می گیرند و سرنوشت محتوم منتقدان رقم مي‌خورد. واعظ آشتیانی منتقد جدي فدراسيون فوتبال بود و همواره در برابر اتفاقات شائبه برانگیز این فدراسیون واكنش نشان مي‌داد.

آنچه به هيچ عنوان به مذاق كفاشيان خوش نمي‌آمد. او رفت و كفاشيان حالا در ظاهر يكي از منتقدان اصلي‌ خود را از ميدان به در کرده اما ظرف سوءعملكرد فدراسيون تحت هدايتش در ماه‌هاي اخير سرريز شده و حتي هربيننده عادي هم می‌تواند با مراجعه به آرشيو ذهنی خود ليستي بلندبالا را از خلاف‌هاي حقوقي، گاف‌هاي متوالي و اقدامات غيرقانوني كفاشيان و يارانش رديف كند.
 
این سياهه تنها به صورت تيتروار و به‌بهانه يادآوري بلایايي كه در چندماه اخير بر سر فوتبال ايران نازل شده منتشر مي‌شود و در آینده با توجه به توقفي كه در بازي‌هاي ليگ به وجود آمده جزئي‌تر به تك‌تك آنها پرداخته خواهد شد.

1 - قرارداد علي دايي

مي‌گويند دايي درخواست گرفتن پولي را از صندوق بيت‌المال دارد كه برايش كار نكرده؛ توجيه جالبي است براي بسته شدن پرونده قرارداد سنگيني كه زيرآن مهر و امضاي مسئولان فدراسيون فوتبال وجود دارد. دادگاه در اين باره تصميم مي‌گيرد و قانون فوتبال در همه‌جاي دنيا مي‌گويد كه مربي اخراجي بايد تا آخرين ريال قراردادش را دريافت كند. صحبت از مبلغ یک‌میلیارد و 584 میلیون تومان است. مبلغي كه حتي اگر 10 برابر اين هم بود، به واسطه همان مهر و امضا بايد پرداخت مي‌شد. اصرار آقايان براي پلیسی جلوه‌دادن ماجرا تلاشی است در راستای پاک کردن صورت مسئله.

2 - آيين‌نامه انضباطي

چند ماه قبل بود كه بلافاصله پس از انتشار مفاد آيين‌نامه جديد انضباطي، چند حقوقدان برجسته و حتي رئيس سابق كميته‌انضباطي از وجود اشكالات و تخلفات بسيار در آن خبردادند اما تنها اقدام فدراسيون فوتبال حمله به صلاحيت آن افراد و فرار از پاسخگويي بود. ماه‌ها گذشته و هنوز هيچ‌یک از فدراسيون نشین ها پاسخي قانع‌كننده براي دفاع از 102 ايراد استخراج شده ارائه نكرده اند.

3 - تغيير يك روزه قوانين

مجلس شوراي اسلامي براي تصويب يك ماده واحده ساده سلسله مراتب طولاني‌اي را طي مي‌كند. آن ماده ابتدا در كميسيون مربوطه به بحث گذاشته مي‌شود و پس از ساعت‌ها مذاكره به تصويب ابتدايي مي‌رسد. بعد از آن ماده مورد نظر در صحن علني مجلس ارائه مي‌شود. بيش از 200 نماينده براي دومين بار روي آن بحث مي‌كنند و درنهايت با راي‌گيري به تصويب مي‌رسد. در مرحله پاياني ماده تصويب شده به شوراي نگهبان ارجاع داده مي‌شود و 6 حقوقدان در كنار 6 فقيه درباره آن تصميم‌گيري مي‌كنند تا درنهايت درصورت تصويب، به صورت قانون دربيايد.

دوستان فدراسيون‌نشين اما توانايي اين را دارند كه در كمتر از يك روز، در يك جمع چندنفره و كاملا خودماني قوانين مورد علاقه‌شان را تصويب كنند. درنظرگرفتن مبلغي به عنوان سقف قرارداد، ليگ‌برتري دانستن بازيكنان تيم‌هاي سقوط كرده (كه باعث شده در حال حاضر قانونا 21 تيم با بازيكنان ليگ‌برتري وجود داشته باشند!) و ساير قوانين و مقررات كه نياز به ساعت‌ها بحث كارشناسي و حقوقي دارند، از جمله شاهكارهاي مصوب همكاران علي كفاشيان است.

4 - بخشش بازيكن دوپينگي

صحبت از محروميت مادام‌العمر يك بازيكن دوپينگي بود كه دكترهاشميان اعلام كرد از آنجا که افسر كميته دوپينگ هم انسان است و انسان جايزالخطاست، اين افسر جايزالخطا در هنگام نمونه‌گيري اشتباهاتي داشته و بازيكن مربوطه به اشتباه دوپينگي معرفي شده است. جامعه فوتبال به اين پاسخ فقط خنديد چون اخبار دقيقي از حقيقت ماجرا در دست بود.

5 - ماجراي‌ آقاي ايجنت

در مورد اين موضوع هم بحث زياد است. فعلا شرايط همانگونه است كه بايد باشد. سكوت خبري و آرامش براي فراموشي كامل اين موضوع.

6 - قصه‌ تازه منشوري‌ها

علي كفاشيان و مجتبي شريفي درمصاحبه‌هاي خود رسما اعلام كردند در ليگ دهم مربي و بازيكن منشوري نخواهيم داشت اما از آنجا كه در فدراسيون سلسله مراتبي وجود ندارد رئيس سازمان ليگ ديروز اعلام كرد كه خير، اتفاقا منشوري وجود دارد اما كفاشيان و شريفي چون هنوز اسمي به آنها اعلام نكرده‌ايم خبر ندارند! با اين حساب به نظر مي‌رسد به زودي اسامي تازه‌اي از جلسه محمدي و عليپور منتشر خواهد شد كه آغازگر جنجال‌هاي تازه‌تري در فوتبال ايران خواهد بود. مشكلاتي كه در همين ابتدا براي پرويز مظلومي ايجاد شده و او را از رسيدن به نيمكت پاس همدان و استقلال‌تهران دور كرده است از نخستين نشانه‌هاست.

7 - اهداي سرپرستي تيم‌ملي به برادرزن

شخصي به نام سيد مصطفي طباطبايي كه مسئول امورمالي فدراسيون فوتبال است، توسط علي كفاشيان، داماد محترمشان رسما به عنوان سرپرست تيم‌ملي جوانان هم انتخاب شد! اين اتفاق درحالي مي‌افتد كه پيشكسوتان بسياري در فوتبال ایران خانه نشين‌اند اما براي نزديكان و به‌خصوص برادرزن آقاي رئيس، جاهاي زيادي براي خدمت رساني وجود دارد. آقاي طباطبايي درمصاحبه خود از تجربه زيادي كه در همراهي تيم‌هاي ملي دارد گفته و درپايان هم يادآوري كرده كه سرپرستي تيم‌ملي كاري ندارد و رسانه‌ها نبايد اين‌قدر روي اين موضوع حساسيت نشان بدهند.

8 - جلوگيري از شكل‌گيري نهادهاي مدني

مدت‌هاست كه اتحاديه فوتبال، كانون مربيان فوتبال، كانون بازيكنان حرفه‌اي و همينطور كانون داوران فوتبال ايران به اشكال‌ مختلف و به صورت رسمي درخواست عضويت در مجمع رسمي فدراسيون فوتبال را تسليم مسئولان كرده‌اند و انتظار دارند از سوي فدراسيون به رسميت شناخته شوند اما مقاومت عجيب فدراسيون فوتبال در مقابل اين درخواست باعث شده اين نهادها كه قانونا بايد توسط خود فدراسيون تشكيل شوند نه تنها پا نگيرند و به سمت قدرتمند شدن حركت نكنند كه به واسطه مشكلات قانوني و مالي تا آستانه نابودي هم پيش بروند. اين يك سؤال كليدي است كه بايد مسئولان فدراسيون فوتبال به آن پاسخ بدهند. چرا اجازه عضويت تشكلات كاملا قانوني كه مورد تاكيد AFC و FIFA هم هستند داده نمی شود؟
 
9 - آقایان پيشگو

علاوه بر موارد ذكرشده حضور يك پيشگوي قدرتمند در ساختمان فدراسيون فوتبال هم جالب به نظر مي‌رسد. همان پيشگويي كه چندهفته مانده به پايان رقابت‌هاي ليگ اسامي تيم‌هاي سقوط‌ كننده به دسته پايين‌تر را اعلام كرد و اتفاقا همه آن اسامي درست از آب درآمدند!

10 - فرار از ساختمان گرانیتی

آخرين نكته به بحث تغيير ساختمان فدراسيون فوتبال مربوط می شود. ساختمان 6 طبقه و مجللي كه توسط محمد دادكان خريداري شد و نام او در راهروي ورودي جلب نظر می کند. اين به چشم آمدن چندان به مذاق مسئولان فدراسيون و همينطور سازمان تربيب‌بدني خوش نيامده. آنها با خروج از اين ساختمان هم با تنها يادگاري به جامانده از دكتر دادكان خداحافظي مي‌كنند و هم با دوري از مركز شهر و پناه‌ بردن به آكادمي فوتبال راه‌حل مناسبي براي فاصله گرفتن از خبرنگاران و پنهان كردن واقعيت‌هاي تلخ پیدا می کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: