کد خبر: ۲۲۴۱۳
۱۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۷
0
در هر حال يكي از شاخص‌هاي پيشرفت هر كشور در دنياي كنوني وضعيت ICT آن در مقايسه با ديگر كشورهاي جهان است و يكي از دلايلي هم كه باعث مي‌شود اين تكنولوژي در هر نقطه‌اي مورد اقبال عمومي قرار بگيرد قيمت مناسب اينترنت است.
شايد اينترنت در كشور ما با توجه به تغييرات آن در سطح جهاني تعرفه به روزي ندارد و يا بنابر آمارهاي موجود و با استدلال به گزارش‌هاي سازمان‌هاي بين‌المللي، نوسان معقول كشورهاي پيشرو در عرصه ICT را با توجه به تغييرات اين حوزه ندارد و نسبت به سرعت پايين و قطعي‌هاي گاه و بي‌گاهش، با قيمتي بالا در اختيار كاربران نهايي قرار مي‌گيرد اما بنابر گفته‌هاي وزير ارتباطات، قرار است اين تعرفه در برخي بخش‌ها به ويژه مراكز علمي بار ديگر  كاهش يابد و اين بار كاربران نهايي هم از اين كاهش قيمت منتفع شوند اما چگونه؟

ايسنا، رضا تقي‌پور كه از اين كاهش تعرفه قيمت پهناي باند به عنوان هديه روز ارتباطات نام برد، تصريح كرد: ما هديه‌اي را به مجموعه داديم و آن هم اين بود كه هزينه‌هاي پهناي باند اينترنت را به ميزان 20 درصد براي جاهايي كه مستقيما از شركت ارتباطات زيرساخت پهناي باند دريافت مي‌كنند، كاهش داديم و تقريبا همه‌ي اپراتورها پهناي باندشان را از زيرساخت مي‌گيرند.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات اظهار كرده است: "ارائه‌ي اين تخفيف براي شركت‌هاي ندا به اين مشروط است كه مستنداتي به ما ارائه دهند كه اين تخفيف را براي كاربرانشان ارائه مي‌كنند، يعني هر شركت ندا كه اين تخفيف را براي كاربران نهايي‌اش اعمال و اجرايي كند، مي‌تواند اين تخفيف را از ما بگيرد"؛ حال اين سوال وجود دارد كه كاربران نهايي چگونه از تخفيف تعرفه‌ي اينترنت استفاده مي‌كنند؟ همچنين اين سوال وجود دارد كه آيا لازم نيست بعد از وعده كاهش تعرفه اينترنت به فكر افزايش كيفيت اين خدمت نيز بود؟

* درصدد كاهش قيمت اينترنت هستيم

محمود خسروي - مدير عامل شركت ارتباطات زيرساخت - درباره كاهش قيمت اينترنت گفته است: ما درصدد كاهش قيمت اينترنت هستيم و در اين زمينه فعاليت‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم و اگر بخش خصوصي ادعا دارد كه مي‌تواند اينترنت و پهناي باند را ارزان‌تر از شركت ارتباطات زيرساخت وارد كند، بايد به بحث كيفيت آن نيز توجه شود زيرا ما مي‌خواهيم شبكه بهتر، با امكانات و كيفيت بالاتري و درنتيجه امنيت بيش‌تري داشته باشيم و هزينه‌هاي لازم را نيز در اين زمينه انجام مي‌دهيم.

* قيمت كم‌تر براي كوچك‌ترهاي اينترنتي

قيمت تمام شده اينترنت براي شركت‌هاي كوچك ISP بايد كاهش يابد زيرا فاصله بسياري بين خريد پهناي باند وعرضه آن به ISPها وجود دارد. اين اعتقاد طالب شرفي - دبير انجمن شركت‌هاي اينترنتي فارس - است كه اظهار كرده است: كاربراني كه از سرويس‌ اينترنت استفاده مي‌كنند حقشان اين است كه از فن‌آوري بالاتري استفاده كنند. استفاده از اينترنت درجه‌بندي دارد هركس نسبت به نيازش از اين سرويس استفاده مي‌كند بنابراين بايد سرويس‌هايي با كيفيت بهتر و مناسبت‌تر ارائه شود.

شرفي با بيان اين كه دادن وام به شركت‌هاي كوچك اينترنتي يكي از راه‌هاي مهم و تاثيرگذار در اين زمينه و جلوگيري از ورشكستگي شركت‌هاي كوچك ISP خواهد بود گفته است: كساني كه سرمايه‌گذاري بيش‌تري برروي وايمكس يا ADSL انجام مي‌دهند و خريد بيش‌تري از پهناي باند دارند، هزينه كمتري براي پهناي باند مي‌پردازند.

او ادامه داده است: به‌عنوان مثال اگر يك شركت ISP دو مگ پهناي باند خريداري كند، بايد مبلغ يك ميليون و 800 هزار تومان ماهيانه پرداخت كند و اين در حالي است كه اگر شركتي ديگر ميزان 20 مگ پهناي باند خريداري كند بايد ماهيانه يك ميليون تومان بپردازد يعني تقريبا به ازاي خريد 18 مگ بيش‌تر، مبلغ 800 هزار تومان مبلغ كمتر مي‌شود؛ در صورتي كه دليلي براي اين همه اختلاف قيمت وجود ندارد. پهناي باند در هيچ جاي دنيا با اين همه اختلاف وجود ندارد و اين شيب مي‌تواند ملايم‌تر از اين باشد.

* مخابرات بايد راهكاري براي كاهش قيمت مطرح كند

حال بايد ديد چه مواردي در زمينه كاهش اين تعرفه موثر است؛ معاون پيشين وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات موضوع‌هاي غير فني و مسائل اقتصادي، فرهنگي را در زمينه كاهش قيمت اينترنت براي كاربران نهايي موثر دانسته و گفته است: براي اين كاهش بايد شركت‌هاي مخابرات استاني و مخابرات ايران و شركت ارتباطات زيرساخت برآورد مناسبي از قيمت تمام شده اينترنت داشته باشد و تا جايي كه اختيارات دارند و بتوانند در اين زمينه كاهش داده يا راه‌كارهايي را مطرح كنند.

كمال محامدپور درباره كاهش قيمت اينترنت براي كاربران نهايي تاكيد كرده است: كاربران اينترنت و شركت‌هاي مخابراتي بايد همراهي و همكاري لازم را براي كاهش قيمت اينترنت براي كاربران داشته باشند. زيرساخت‌هايي براي اين كار بايد وجود داشته باشد كه در چند سال اخير اين موضوع حل شده و به لحاظ فني در اين زمينه مشكل نداريم؛ از سويي طرح ملي شبكه IP مطرح و مناقصه آن توسط شركت ارتباطات زيرساخت برگزار شده و برنده نيز مشخص شده است.

او سطح درآمد و وضع اقتصادي مردم و در نظر گرفتن اين موضوع را در اين زمينه مهم دانسته و تصريح كرده است:‌ ما بايد به نحو مناسبي آن را در سبد كالاي و مردم قرار دهيم و در اين زمينه همه بايد همكاري لازم را داشته باشند.

* دليل بالا بودن قيمت اينترنت بين‌المللي است؟

اما جالب است بدانيد دكتر محمد سليماني وزير پيشين ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات پس از واگذاري تصدي وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در پاسخ به بالا بودن قيمت در حوزه اينترنت گفته بود: قيمت در حوزه اينترنت نسبتا بالاست كه آن هم دليل بين‌المللي دارد زيرا از خارج از كشور خريداري مي‌شود كه بايد كاهش يابد.

بر اساس گزارش اتحاديه جهاني مخابرات، قيمت‌هاي پهناي باند از سال 2008 تا 2009 به طور جهاني 42 درصد كاهش يافته است. با وجود كاهش قابل توجه در قيمت خدمات فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات در سطح جهاني، پهناي باند اينترنتي دور از دسترس بسياري از مردم در كشورهاي فقير به‌ويژه در آفريقا مانده است.

در گزارش اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) با عنوان "بررسي جامعه اطلاعاتي 2010 " كه به تازگي انتشار يافته، اين سازمان تاكيد كرده كه به دليل ارتباط نزديكي كه بين مصرف ICT و درآمد ملي وجود دارد، بيش‌تر كشورهاي فقير از نظر دسترسي به IT در رتبه‌هاي پايين قرار دارند.

همچنين گفته شده سبد قيمت ICT در سال 2009 كه تركيبي از متوسط قيمت تلفن ثابت، تلفن سلولاري و سرويس‌هاي پهناي باند اينترنتي براي 161 كشور بود، نشان مي‌دهد سرويس‌هاي پهناي باند ثابت با 42 درصد، بيش‌ترين كاهش قيمت را در مقايسه با 25 درصد براي تلفن سلولاري و 20 درصد براي تلفن‌هاي ثابت داشته‌اند.

در حالي كه اينترنت پرسرعت اكنون تقريبا در تمامي كشورها موجود است، ITU تاكيد كرده كه ضريب نفوذ پهناي باند ثابت در كشورهاي در حال توسعه به ميزان اندك 3.5 درصد در مقايسه با 23 درصد در كشورهاي توسعه‌يافته، باقي مانده است.

بر پايه اين گزارش، گمان مي‌رود كشورهايي با سطح درآمد بالا براي خدمات ICT هزينه نسبتا كمي را پرداخت مي‌كنند، در حالي كه كشورهايي با سطح درآمد پايين پول نسبتا بيش‌تري مي‌دهند. سبد قيمت ICT به طور متوسط با 13 درصد از سرانه درآمد ناخالص ملي در سال 2009 برابر بوده كه از 1.5 درصد در كشورهاي توسعه يافته تا 17.5 درصد در كشورهاي در حال توسعه را دربرمي‌گيرد.

مقايسه منطقه‌اي قيمت‌هاي سرويس‌هاي پهناي باند ثابت اختلاف قابل توجهي را به‌ويژه بين آفريقا و مناطق ديگر نشان مي‌دهد. به‌طور متوسط يك اتصال اينترنت پرسرعت 500 درصد سرانه درآمد ناخالص ملي ماهانه در آفريقا است كه پهناي باند ثابت را براي بيش‌تر مردم در اين منطقه غيرقابل دسترس مي‌كند.

جالب است بدانيد در رتبه‌بندي جهاني ICT، سوئد براي دومين سال متوالي درصدر قرار دارد و لوكزامبورگ و كره، دانمارك، هلند، ايسلند، سوييس، ژاپن، نروژ و انگليس بدنبال اين كشور قرار گرفته‌اند اما تنها سه كشور آفريقايي موفق شده‌اند جزء صد كشور نخست در شاخص توسعه ICT در سال 2008 باشند كه عبارتند از سيشل (66)، جزيره موريس (72) و آفريقاي جنوبي (92)؛ تنها كشور آفريقايي كه افزايش قابل توجهي در استفاده از اينترنت و استفاده از پهناي باند ثابت يا سيار داشته است، نيجريه بوده است.

در پايان سال 2009 حدود 4.6 ميليارد مشترك تلفن سلولاري در جهان وجود داشت؛ همچنين 26 درصد از جمعيت جهان يا 1.7 ميليارد نفر از اينترنت استفاده مي‌كردند و بنابر پيش‌بيني ITU، اشتراك‌هاي تلفن همراه جهان در سال جاري ميلادي به بالاي پنج ميليارد مي‌رسد.

در هر حال يكي از شاخص‌هاي پيشرفت هر كشور در دنياي كنوني وضعيت ICT آن در مقايسه با ديگر كشورهاي جهان است و يكي از دلايلي هم كه باعث مي‌شود اين تكنولوژي در هر نقطه‌اي مورد اقبال عمومي قرار بگيرد قيمت مناسب اينترنت است. اينترنت بستر استفاده از خدمات حوزه مخابرات و فن‌آوري اطلاعات محسوب شده و در كنار سرعت مناسب موجب افزايش آمار كاربران، درصد ضريب نفوذ خدمات IT و CT محور و در نهايت صعود يك كشور در رده‌بندي‌هاي بين‌المللي خواهد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: