کد خبر: ۲۲۳۸۳
۱۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۸
0
از ماهها قبل شمارش معکوس برای تحویل اولین کشتی اقیانوس پیمای ساخت داخل آغاز شده بود و بالاخره بعد از سالها انتظار کشتی ایران - اراک به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پیوست.

 مهر، بالاخره پرونده پرماجرای کشتی ایران - اراک بسته شد تا به گفته مسئولان و سازندگان این کشتی ایرانی "ایران- اراک" واژه ای که تا به امروز ابزاری برای تضعیف کشتی سازی های داخلی بود به نماد و افتخار ملی صنعت دریایی تبدیل و مهر تایید دیگری بر سند راهبردی "ما می توانیم" حک شود.

"مراسم تحویل این کشتی ساخت داخل مراسمی تاریخی و فراموش نشدنی برای اغلب دست اندرکاران این پروژه ملی بود که روز گذشته با حضور وزیر بازرگانی به ثبت رسید تا اولین کشتی اقیانوس پیمای ساخت داخل به مالک آن تحویل داده شود و پیام رسان آزادی و استقلال طلبی ایران در اقصی نقاط عالم باشد."

این گفته های فتح الله محمدی مدیر عامل ایزوایکو بود که با درد دل فراوان معتقد است که ساخت این کشتی ثابت می کند ایران اولین کشتی اقیانوس پیما را در خاورمیانه ساخته و به آب انداخته است.

وی در مراسم تحویل کشتی ایران- اراک گفت: تحویل این کشتی اثبات می کند که زمینه و بستر پیشرفت برای صنعت کشتی سازی فراهم است و امید می رود که امسال همت و اراده ملی بتواند کشتی های ساخت داخل بیشتری را به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی تحویل دهد.

محمدی در خصوص تعمیرات کشتی نیز افزود: وقتی بحث از کشتی سازی می شود همه نگاهها متوجه ساخت داخل است اما باید توجه داشت که بخش مهم دیگر صنعت کشتی سازی در دنیا تعمیرات است و در ایران نیز سرمایه گذاری های عظیمی صورت گرفته است.

به گفته وی، هر ساله رقم قابل توجهی ارز از کشور بابت تعمیرات کشتی خارج و به جیب تعمیرکاران خارجی می رود در حالی که کارخانجات تعمیرات کشتی در کشور با ظرفیت های خالی وجود دارد به نحوی که توان تعمیر تمامی انواع کشتی ها تا ظرفیت 80 هزار تن در کشور وجود دارد.

مدیر عامل ایزوایکو اظهار داشت: ایران هم اکنون می تواند زمانی مناسب، کیفیتی مطلوب و سپردن تمامی تضامین بین المللی به تعمیرات کشتی بپردازد  حتی برای این تعمیرات قیمتی معادل 10 درصد پایین تر از قیمتهای بین المللی ارائه نماید.

وی افزود: مایه سر افکندگی است که کشتی های ایرانی در جای دیگری برای تعمیرات رجوع می کنند ضمن اینکه تعداد قابل توجهی کشتی خدماتی در بخش نفت و گاز فلات قاره به طور استیجاری از خارج به سرویس دهی مشغول هستند، پیشنهاد می شود کارگروهی مشترک از وزارت صنایع و نفت و بانک مرکزی برای جایگزین کردن این کشتی ها که امکان ساخت تمامی آنها در کشور وجود دارد تشکیل شود.

همچنین در ادامه این مراسم مهدی غضنفری که به نمایندگی از کابینه در مراسم تحویل کشتی ایران - اراک حضور یافته بود با گلایه های شدید از برخی کشورهای غربی مبنی بر اعمال تحریم ها بر علیه ایران در زمینه های مختلف اقتصادی گفت: ساخت کشتی ایران - اراک نشان داد که شرایط تحریم و تهدیدهای بین المللی نمی تواند پایدار باشد.

وزیر بازرگانی افزود: کسانی که اهل تحریم و تهدید هستند و با زبان و قلم خود می نویسند که سیستم کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را تحریم خواهند کرد باید بدانند که تلاش مذبوحانه ای دارند و ایران کشور مقتدری است که از گذشته سیستم حمل و نقل دریایی خود را مدیریت کرده است.

وی تصریح کرد: با تحویل اولین کشتی اقیانوس پیمای ساخت ایران کشورهای غربی و اهالی موافق با تحریم ایران باید این پنبه را از گوش خود بیرون کنند که در شرایطی که تجارت در همه مرزها حرکت می کند نمی توان نسخه تحریم کشوری را امضا کرد.

غضنفری در حالی از مشکلات حمل و نقل در کشور سخن می گفت که مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به همراه چند تن از مسئولان این شرکت و نیز مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به دلیل تاخیرهای چند ساعته پروازهایشان از حضور در این مراسم بازمانده بودند.

وزیر بازرگانی افزود: لجستیک در تجارت کشور نقش بسیار بالایی دارد و تا 35 درصد از هزینه های یک کالا به حمل و نقل، انبارداری و لجستیک بر می گردد، این در حالی است که یکی از مشکلات کشور در حال حاضر مدیریت لجستیک است و کالا از مبدایی که حرکت می کند تا مقصد به صورت مداوم دست به دست می شود.

این عضو کابینه دهم خاطر نشان کرد: در شرایطی که قانون هدفمند کردن یارانه ها اجرا می شود لجستیک به عنوان کانون اصلی دچار نقص است و اگر این هزینه کاهش نیابد قیمت تمام شده افزایش خواهد یافت بنابراین در سیستم لجستیک به جز حمل و نقل، ذخیره سازی، مبادلات پولی، بیمه و ارز نیز حضور دارند و در کنار آن یکی از اجزای مهم حمل و نقل است.

غضنفری گفت: در این شرایط بخش عمده حمل و نقل در تجارت خارجی مربوط به بخش دریایی است و کشوری که می خواهد در صادرات نقش برتری نسبت به گذشته داشته و به برابری واردات و صادرات برسد، باید این موضوع را اداره کند.

وی گفت: اتحادیه اروپا و کشور چین 90 درصد صنعت کشتی سازی دنیا را در اختیار دارند و اگر قرار بر محدودیت باشد ایران نشان داد می تواند در این عرصه نقش آفرین باشد. این در حالی است که کشتی سازی ها و ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آماد پذیرش سرمایه گذاری است.

غضنفری گفت: 35 درصد ساخت کشتی جهان در چین صورت می گیرد  و تا ماه گذشته 7 هزار و 500 فروند سفارش ساخت کشتی با ظرفیت 500 میلیون DWT دریافت کرده اند که این امر پیام خوبی برای ایران است که بتواند با عرضه توانمندی های خود سهم بیشتری در ساخت کشتی در دنیا داشته باشد.

وزیر بازرگانی خاطر نشان کرد: باید تجارت در زمینه ساخت کشتی و تعمیرات را از مرزهای ملی به مرزهای فراملی گسترش داد و ایران نام خود را در این عرصه ثبت کند و البته ساخت و سفارش کشتی ها در زمان کوتاه با کیفیت بالا و منطبق بر استانداردهای جهانی باشد.

وی افزود: کشتی ایران - اراک قابلیت حمل 30 هزار متریک کالای کانتینری یعنی 2 هزار و 200 کانتینر می تواند ظرفیت فعلی ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد و ظرفیت فعلی که 98 هزار کانتینر است را به بیش از 100 هزار کانتینر برساند.

غضنفری از سرمایه گذاری برای خرید اسکله در حاشیه دریای خزر خبر داد و گفت: اگر کشتیرانی جمهوری اسلامی در آن بنادر اسکله اختصاصی در اختیار داشته باشد به طور قطع می تواند نقش بیشتری در تامین نیازهای واردکنندگان و صادرکنندگان داشته باشد.

وی گفت: این نوید را می دهیم که در سال جاری و سال آتی بتوان دو فروند دیگر از کشتی های اقیانوس پیمای ساخت داخل را نیز تحویل بگیریم ضمن اینکه احداث مرکز لجستیک بندرعباس و اجرای تخلیه و بارگیری و سرعت عمل برای کالاهای فسادپذیر را نیز در دستور کار داریم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
دانیال
17:30 - 1390/05/19
خوشحالم از این که کشورم داره تلاش خودش را می کنه برای پیشرفت و یقین دارم که ما می توانیم.
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: