کد خبر: ۲۲۳۳۹۲
۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
0
علی طیب نیا گفت: از مجموع 218 هزار میلیارد تومان درآمد نقدی دولت که تاکنون حاصل شده است، حدود 100 هزار میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی و گمرک وصول شد و حدود 70 هزار میلیارد تومان آن مربوط به وزارت نفت است.
جزئیات درآمد کشور براساس سهم مالیات و نفتپول‌نیوز - وزیر امور اقتصادی و دارایی جزئیات درآمد کشور را براساس سهم درآمد مالیات، نفت و گمرک تشریح کرد و گفت: ۲۵ هزار میلیارد تومان به طرحهای عمرانی پرداخت شده است.

علی طیب نیا پس از بازدید خزانه کشور گفت: از مجموع 218 هزار میلیارد تومان درآمد نقدی دولت که تاکنون حاصل شده است، حدود 100 هزار میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی و گمرک وصول شد و حدود 70 هزار میلیارد تومان آن مربوط به وزارت نفت است.

وی اضافه کرد: این افزایش درآمد مالیاتی نشان می‌دهد که درآمد مالیاتی در مقایسه با درآمد نفتی 142 درصد رشد داشت، از این رو معتقدیم ضریب مقاومت اقتصادی ایران افزایش یافته است.

وزیر اقتصاد گفت: خزانه کل کشور تا پایان امسال به کار خود ادامه می دهد و اگرچه امسال از نظر بودجه سال سختی داشتیم، اما بودجه را به نحو مناسبی به پایان رساندیم و توانستیم پرداخت‌های جاری و اجتناب ناپذیر از جمله حقوق و مزایا را در زمان مقرر پرداخت کنیم، به ویژه 20 اسفند توانستیم حقوق و مزایای کارمندان دولت را پرداخت کنیم.

طیب نیا افزود: موفق شدیم تا امروز هزینه های جاری را بصورت کامل انجام دهیم و همه پرداخت‌های اجتناب ناپذیر را پرداخت کنیم و اگر در موارد محدودی پرداختی باقی ماند، تا فردا انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه بودجه عمرانی حدود 25 هزار میلیارد تومان پرداخت داشتیم، ضمن اینکه موفق شدیم حدود 9 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه یا اسناد بهادار دولتی را به موقع پرداخت کنیم حتی مقید بودیم پرداخت ها را یک روز زودتر انجام دهیم، ضمن اینکه مبلغی که باقی مانده و سر رسید آن 25 اسفند بود به موقع پرداخت شد که نشانه ای از خوش حسابی دولت است مبنی بر اینکه اگر از مردم قرض می گیریم، به موقع قرض خود را به همراه سود آن پرداخت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بودجه امسال به صورت متعادل و متوازن به مراحل پایانی خود رسید گفت: در  این مرحله باید طرح‌های خود را نزد بانک مرکزی صفر کنیم که آن نیز انجام شدنی است و اگر بعد از این درآمدی داشته باشیم که جریانی از درآمد در روزهای آینده خواهیم داشت سعی می‌کنیم صرف پرداخت هایی کنیم که از درجه اهمیت کمتری در مقایسه با پرداخت های قبلی برخوردار است.

وزیر اقصاد درباره تغییر سال مبنای محاسبه رشد اقتصای گفت: سال مبنا به صورت طبیعی باید عوض شود، زیرا ضرایب وزن و اهمیت بخش ها را از سال مبنا می گیریم ضمن اینکه با تغییر شرایط اقتصاد، وزن بخش ها تغییر می‌کند، حتی در شاخص قیمت هم این گونه است، یعنی برای کالاهای مختلف ضریب اهمیتی که در نظر گرفته می‌شود، بر اساس شرایط سال پایه است.

طیب نیا افزود: عرف در دنیا این است که با گذشت زمان، هر چند سال یکبار، سال پایه را تغییر می دهند تا ضریب اهمیت کالاها برای شاخص قیمت و هم بخش ها برای محاسبه تولید ناخالص داخلی به روز شود و با واقعیت روز دنیا تطابق داشته باشد.

وی گفت: تغییر سال مبنا تغییر زیادی در نسبت  رشد اقتصادی ایجاد نمی کند زیرا عمده رشد امسال ناشی از تغییر مقادیر و میزان تولید کالاهای مختلف بوده است ضمن اینکه رشد همه بخش ها از جمله بخش صنعت و خدمات مثبت بود.

طیب نیا افزود: فقط در بخش ساختمان رشد مثبت نداریم که در این باره هدف گذاری ها و سیاست گذاری‌ها را انجام دادیم، از این رو با به حرکت در آمدن بخش ساختمان، عمده مردم آثار و مزایای رشد اقتصادی را خواهند کشید.

وزیر اقتصاد درباره اقدامات این وزارتخانه در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: با برنامه عملیاتی 8 طرح بزرگ را طراحی کردیم که و در عمده این طرح‌ها توفیق قابل ملاحظه داشتیم که یکی از این توفیقات در حوزه درآمدهای مالیاتی بود.

طیب نیا گفت: در حالی امسال درآمدی مالیاتی در مقایسه با درآمد نفتی رشد 140 درصدی داشت که بخش خصوصی هم از سازمان امور مالیاتی رضایت داشت، یعنی مهم این است که هم سهم مالیات را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم و هم رضایت عمومی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اگرچه در اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی تلاش زیادی انجام دادیم، گفت: امسال عمده شرکت ها را قیمت گذاری و آماده واگذاری کردیم و با واگذاری های انجام شده نیز 100 درصد به بخش خصوصی واقعی بود، اما موفق نشدیم همه شرکت‌های قابل واگذاری را واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه این مورد تنها موردی بود که به نتیجه کامل نرسیدیم گفت: عدم توفیق در این باره دلایلی متعددی دارد که بخشی از آن به عوامل بیرونی، شرایط حاکم در بازار و مقاومت‌هایی در واگذاری‌ها و بخشی دیگر به نقص ما بر می گردد، اما در مجموع در این باره تلاش جدی انجام دادیم، ضمن اینکه 100 درصد واگذاری های انجام شده از طریق مزایده و به بخش خصوصی واقعی بود.

طیب نیا گفت: در سایر طرح ها از جمله خزانه داری الکترونیک، مدیریت بدهی های دولت، مولد سازی دارایی دولت و گمرک توفیقات قابل ملاحظه ای داشتیم.

وزیر اقتصاد گفت: گمرک توانست عملیات خود  را با روش های نوین و استفاده از فن آوری های اطلاعات و ارتباطات انجام دهد و درآمد 13 هزار میلیارد تومانی سال گذشته را به 19 هزار میلیارد تومان در سال 95 تا امروز افزایش دهد و این توفیق در حالی بود که واردات افزایش نیافت.

وی افزود: شفاف سازی انجام شده در فرآیند گمرک موجب افزایش چند برابری کشفیات قاچاق، افزایش درآمد دولت از محل واردات و کاهش قاچاق از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار شد.
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: