کد خبر: ۲۲۳۲۳۷
۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
0
با اینکه انتظار می رفت که بانک مرکزی در درمان نظام بانکی هم وارد عمل شده و به وظایف ذاتی خود عمل کند، اما نه تنها این کار را نکرد بلکه در برابر فشارهایی که مجلس و دولت در چند طرح جداگانه به شبکه بانکی وارد کردند مقاومتی نکرد و همین اتفاق باعث شد توان بانک های بیش از پیش تحلیل برود.
رفع توهم پولی تولیدکننده ها از جیب بانک هاپول نیوز، هوشیار رستمی* - سال 95 همانطور که پیش بینی می شد سالی شاخص برای اقتصاد ایران بود، تورم تک رقمی ماند و رشد اقتصاد دورقمی شد. رشد نفتی اقتصاد توانست در آمار و اعداد تحول ایجاد کند و پیام مثبتی برای آغاز فاز رونق باشد.

 ظرفیت های خالی در این سال به تدریج وارد مدار شدند و بخش صنعت نیز کم و بیش به صورت غیرفراگیر رشد مثبت را تجربه کرد اما هنوز راه زیادی برای درگیر شدن همه زیربخش ها با رشد اقتصادی مثبت و ماندگار در پیش است.

تمام تلاش وزارت صنعت با همکاری بانک مرکزی در سال 95 تزریق پول و منابع مالی به حوزه تولید بود تا بتوانند از این طریق رونق را به نحوی از انحا به اقتصاد تحمیل کنند. ایراد اصلی چنین دیدگاهی این است که رونق باید درونزا و بر اساس حرکت چرخ دنده های داخلی باشد و با تحمیل یک نیروی بیرونی حتی اگر حرکتی نیز بوجود آید، به شرط قطع این نیرو، قطار اقتصاد نیز از حرکت خواهد ایستاد.

به هر صورت وزارت صنعت درست یا غلط وظیفه دارد از واحدهای تولیدی و بازرگانی زیرمجموعه خود حمایت کند و اکنون که تنها راه حمایت و توانمندی آنها را توزیع پول می داند، در این کار فارغ از درست یا نادرست بودن آن تا حدی موفق عمل کرده و هزاران میلیارد تومان از بانک ها جذب کرده و به زیرمجموعه های خود داده است.

در این خصوص بانک مرکزی که می بایست نقش بانکِ بانک ها را ایفا کند نتوانست از بخش بانکی بیمار و کم توان ایران به اندازه کافی حمایت کند. با اینکه انتظار می رفت که بانک مرکزی در درمان نظام بانکی هم وارد عمل شده و به وظایف ذاتی خود عمل کند، اما نه تنها این کار را نکرد بلکه در برابر فشارهایی که مجلس و دولت در چند طرح جداگانه به شبکه بانکی وارد کردند مقاومتی نکرد و همین اتفاق باعث شد توان بانک های بیش از پیش تحلیل برود.

در سال 95 که اولین بودجه بدون تکلیف بانکی نوشته شد، نمایندگان مجلس که بیشتر دغدغه رای آوری دارند و برای این کار از جیب بانک ها خرج می کنند با اینکه مانده سپرده های قرض الحسنه منفی بود اما وام ازدواج را از 2 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش دادند و نهایتا پس از چند اعتراض خفیف، بانک مرکزی نیز با آنها همراه شد تا در اوج انجماد نقدینگی بانک ها، 24 هزار میلیارد تومان به وام ازدواج در این سال تخصیص یابد.

از طرف دیگر وزارت صنعت نیز فشار مضاعفی وارد کرد تا بدون هیچ گونه ریشه یابی علمی تمام معضلات بخش صنعت را در کمبود نقدینگی خلاصه کند و بیش از 16 هزار میلیارد تومان هم این وزارتخانه با حمایت دولت و معاون اول رئیس جمهور به بانک های دولتی، تخصصی و خصوصی شده تحمیل کند. در مجموع در سالی که قرار بود بودجه بدون تکالیف سخت باشد، برای بانک¬های کم توان ایرانی 40 هزار میلیارد تومان آب خورد.

در چنین وضعیتی انتظار می رفت بانک مرکزی با جدیت بیشتری معضلات بانک ها را بازتاب دهد و از پذیرش هر گونه تکلیف جدید خودداری کند. قدرت چانه زنی بانک مرکزی در این خصوص کلیدی بود که بکار گرفته نشد ونهایتا هزینه آن را سپرده گذاران پرداخت خواهند کرد.

 قابل کتمان نیست وقایع سال 95 گره ای به کلاف سردرگم بانکداری در ایران افزود که مشخص نیست نهایتا به کجا ختم خواهد شد. بانکداران حداقل در چند سال اخیر همواره گرفتار نوعی توهم پولی تولیدکنندگان و مسئولان بودند که گمان می¬برند هر نقیصه ای را می¬توان با توزیع پول و رانت تجربه کرد. این دیدگاه پولی و نگاه توزیعی اگر تغییر نکند و اگر بانک مرکزی نخواهد در برابر این زیاده خواهی ها مقاومت داشته باشد باید منتظر شنیدن اخبار ناگوارتری از نظام بانکی در سال 96 بود.

روزنامه نگار و کارشناس اقتصادی*

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: