کد خبر: ۲۲۳۲۲۰
۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸
0
در شرایطی که تحریم ها هنوز به قوت خود باقی بود دولت به پشتوانه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی کشور را از تورم بالای ۴۰ درصد نجات داده و نرخ تورم را به کمتر از ۱۴ درصد رساند.
کنترل تورم پیش از لغو تحریمها شاهدی بر ادعای اجرای اقتصاد مقاومتیپول‌نیوز -چندی پیش در جلسه خبرگان رهبری، آیت الله جنتی در مورد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به رییس جمهور انتقاد کرد، انتقادی که بی جواب نماند و رییس جمهور چندین نوبت و در نشست های مختلف به دستاوردهای دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

در آخرین این اظهارات که دیروز در جمع خبرنگاران ایراد شد حسن روحانی در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال 1395 موفقیت ها و دستاوردهای دولت در یک سال گذشته را تشریح کرد.

روحانی افزود: تحولاتی در زمینه تولید گاز، مواد غذایی شاهد بودیم، همچنین در بخش کشاورزی شاهد رشد خوبی بودیم،در زمینه حمل و نقل ، ریلی، جاده ای و ناوگان هوایی نیز قدم هایی به پیش برداشتیم.

رییس دولت تدبیر و امید از دیگر موفقیت های دولت در سال 95 را در بخش صنعت، گردشگری، منابع آبی، افتتاح سدهای جدید ذکر کرد و افزود: نیروگاه های جدیدی توانستیم در سال جاری افتتاح کنیم، در مجموع در زمینه زیرساخت ها و اقتصادی ، تولید حرکت بسیار مثبتی داشتیم.

روحانی تصریح کرد: سالی که روزهای پایانی آن است سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل بود که در زمینه اقتصاد مقاومتی چه در زمینه برنامه ریزی برای طرح های بلند مدت و چه در زمینه طرح های کوتاه مدت قدم های خوبی برداشته شده است.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی به مردم گزارش داده خواهد شد که در این یک سال چه اقداماتی انجام شده است.

روحانی یادآور شد: همین قدر که اتکای ما به نفت کمتر و به مالیات بیشتر شده و همین که صادرات ما بر واردات فزونی گرفته است، همین که در زمینه رشد اقتصادی قدم های خوبی امسال برداشتیم، همین که در صادرات نفت جایگاه گذشته را بدست آوردیم، در زمینه حمل و نقل به تدریج می توانیم مشکلات گذشته را پشت سر بگذرایم و قدم های اولیه خودمان را در سال های گذشته و به ویژه امسال برداشتیم.

وی ادامه داد: در زمینه مسایل اقتصادی و روابط بانکی گشایش هایی در سال 95 نسبت به سال گذشته بیشتر شد که تمامی این موارد نشانگر این است که ما در زمینه اقتصاد مقاومتی، اقدامات خوبی را انجام داده ایم که به اطلاع مردم می رسد.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: البته اقتصاد مقاومتی اختصاص به سال 95 ندارد چرا که اقتصاد مقاومتی به عنوان یک سیاست کلی پیش روی ما است و باید آن را ادامه دهیم تا زمانی که به اهدافمان دست پیدا کنیم. در واقع یک برنامه همیشگی پیش روی ما به نام اقتصاد مقاومتی است.

بیشتر کارشناسان عملکرد دولت روحانی در عرصه ی اقتصادی را مثبت و سازنده می دانند؛ کاهش نرخ تورم و قرار گرفتن کشور در مسیر رونق اقتصادی، مهمترین نکته ی موفقیت دولت در این عرصه است؛ این موفقیت در حالی رخ داد که دولت یازدهم در یکی از بدترین شرایط، اقتصاد کشور را تحویل گرفت و روشن است  در  شرایطی که تورم بالا و نرخ رشد اقتصادی پایین است، حل معضلات کشور به یکباره امکان پذیر نبوده و نیاز به زمان دارد.

در این میان اجرای اقتصاد مقاومتی که بارها مورد  تاکید رهبر انقلاب بوده است می توانست بسیار راهگشا باشد و دولت اجرای این سیاستها را در پیش گرفت.

اما برای حصول نتیجه بهتر باید سرمایه های مولد خارجی مدیریت شده و وارد چرخه اقتصادی کشور شود. چرا که در حال حاضر ما کمتر از  50 درصد ظرفیت های تولید را استفاده می کنیم و برای ظرفیت سازی جدید باید علاوه بر رفع موانع از سر راه تولید ملی با استفاده از سرمایه خارجی و تکنولوژی روز دنیا این ظرفیت های خالی را افزایش دهیم.

به گفته کارشناسان برای بهره برداری هر چه بیشتر از این ظرفیت ها باید بر اقتصاد مقاومتی تکیه کرد که در این راستا اقدامات خوبی از سوی دولت صورت گرفته  و  کارنامه درخشانی از دولت به جای مانده است.

شاهد کارشناسان بر این ادعا کاهش تورم در زمانی که هنوز تحریمها لغو نشده بود، است. در  شرایطی که  تحریم ها هنوز به قوت خود باقی بود دولت به پشتوانه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی کشور را از تورم  بالای ۴۰ درصد نجات داده و نرخ تورم را به کمتر از ۱۴ درصد رساند  و این دستاوردها جز در سایه توجه و عمل به اقتصاد مقاومتی حاصل نشده است.

از سوی دیگر رشد اقتصادی که سالهای پیاپی منفی بود، علی رغم تداوم تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی مثبت شد؛ حال برای ادامه این روند و اجرای هر چه بهتر سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید پروزه های عمرانی با استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی و علم روز دنیا به راه افتاده و همزمان با افزایش بودجه عمرانی شاهد بهبود شرایط اقتصادی کشور باشیم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: