April 2020 01 / چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۲۵۷۵
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۷
0
برنامه‌های حمایتی از دهک‌های کم‌ درآمد جامعه در قالب مسکن اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است اما توسعه بازار رهنی با محدودیت منابع بانکی روبروست.
مسکن اجتماعی سال آینده کلید می‌خورد پول‌نیوز - مشاور وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد، سال آینده این وزارتخانه به درستی برنامه‌های حمایتی از دهک‌های کم‌ درآمد جامعه را در قالب مسکن اجتماعی در دستور کار قرار داده اما توسعه بازار رهن به‌عنوان شرط اصلی توسعه بازار مسکن در کشور با محدودیت منابع بانکی روبروست.

جواد حق‌شناس در این گفت‌وگو بیان داشت:به هر حال این مصوبه به سال 96 موکول شد و بنیاد مسکن منتظر اعلام و مشخص شدن محل یارانه و میزان تسهیلات از سوی بانک مرکزی است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ادامه داد: این مصوبه مسکن اجتماعی برای سال 96 ابلاغ شده است و منتظر مشخص شدن محل یارانه‌ها و میزان تسهیلات بانک مرکزی هستیم.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری وزارتخانه یاد شده، «حسین عبده تبریزی» افزود: انتظار می رود برنامه ساخت مسکن مصرفی برای «خانه اولی‌ها»، «بدمسکن‌ها و افراد ساکن در بافت‌های فرسوده»، تامین «مسکن اجتماعی» برای دهک‌های یک تا چهار اقتصادی و «اقشار متوسط» متقاضی واحدهای معمولی و مصرفی در بازار مسکن هدایت شود.

به اعتقاد وی، در سال‌های گذشته مسیر حرکت سرمایه‌گذاران و سازندگان مسکن از الگوی غالب تقاضا در بازار واحدهای مسکونی فاصله گرفته و عمده سرمایه‌های ساختمانی ‌اکنون در واحدهای لوکس و فروش نرفته بلوکه شده است.


مسکن اجتماعی سال آینده کلید می‌خورد

عبده تبریزی اضافه کرد: سال‌های گذشته بیشتر منابع و تسهیلات بانکی بخش مسکن به احداث ساختمان های لوکس، گران قیمت و بزرگ اختصاص یافته، اما امسال در همه ماه‌ها بیش از نیمی از معاملات انجام شده در بازار مسکن مربوط به واحدهای کمتر از 80 مترمربع و با ارزش کلی کمتر از سه میلیارد ریال (300 میلیون تومان) در شهر تهران بوده و این موضوع تصویر روشنی از مسکن مورد تقاضا و در توان خانه ‌اولی‌ها و عمده متقاضیان بازار مسکن را نشان می دهد.

وی معتقد است، اکنون یک «حس اشتباه» و یک «تصور نادرست» از ویژگی‌های رونق در بازار معاملات مسکن سال آینده در میان برخی از فعالان این بازار وجود دارد و تصور می‌کنند به دلیل نبود حباب قیمتی در بازار مسکن، اکنون بازار معاملات ملک در شرایط رکودی به سر می‌برد، اما این برداشت غلط است.

عبده تبریزی اضافه کرد: « نبود حباب قیمتی» در بازار معاملات مسکن، نشان‌دهنده حاکمیت رکود در دوره کنونی و ماه‌های پیش‌رو نیست؛ بلکه بازار معاملات مسکن در دوره رونق جدید، همراه با شکل‌گیری حباب قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود.

مشاور وزیر راه وشهرسازی گفت: انتظار برخی فعالان بازار مسکن برای بروز پدیده «هجوم تقاضا» در دوره رونق معاملات ملکی در سال آینده غلط است و شواهدی مانند «کاهش نرخ رشد جمعیت» ، «افت نرخ رشد مهاجرت به کلانشهرها» نشان می‌دهد، دوره رونق پیش رو با هجوم تقاضا برای واحدهای مسکونی روبرو نخواهد شد، بنابراین هرگونه تصور مبنی بر هجومی شدن بازار تقاضای مسکن در سال 96 نیز اشتباه است.

مسکن اجتماعی سال آینده کلید می‌خورد

وی خاطرنشان ساخت: مشکل کنونی در مسیر رونق معاملات بازار مسکن، «کوچک بودن ابعاد بازار رهن» برای پرداخت حجم و سقف بیشتر تسهیلات خرید به متقاضیان است و توسعه بخش مسکن در سال آینده و سال‌های بعد بی‌تردید، نیازمند «توسعه بازار رهن» است هر چند در این مسیر محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

این صاحبنظر حوزه مسکن، کاهش نرخ اشتغال در کشور، تضعیف قدرت خرید خانوارها، کاهش نرخ رشد متوسط درآمد خانوارها و همچون روند نزولی میانگین سالانه پس انداز خانوارها و متقاضیان مسکن را مهمترین موانع موجود در مسیر دسترسی خانوارها به واحدهای مسکونی اعلام کرد.

به گفته وی، شاخص‌های پیش‌نگر در بازار ملک نشان از «بهبود اوضاع» در بازار مسکن در سال 96 دارد و علت اصلی نبود توسعه تسهیلات رهنی در کشور «نرخ بالا و مستمر تورم» بوده که موجب شده بانک‌ها و موسسه های مالی در دوره‌های بلندمدت به متقاضیان تسهیلات ارایه نکنند؛ اما اکنون وضعیت تا حدودی اصلاح و تورم کنترل شده است.

عبده تبریزی گفت: اعطای تسهیلات خرید مسکن توسط همه بانک‌ها آزاد شد، اما به دلیل نبود یارانه، نبود منابع و نرخ‌های بالای سود بانکی هنوز توسعه بازار رهن در کشور با محدودیت‌های جدی روبروست.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی امکان توسعه بازار رهن وجود دارد و استقبال خانه اولی‌ها از افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید آپارتمان(تا سقف 160 میلیون تومان در تهران)، نشان‌دهنده وجود 160 هزار تقاضای قطعی برای خرید مسکن در سال آینده است.

به اعتقاد این متخصص مالی، آمارها نشان می‌دهد، نزدیک به 160 هزار نفر تاکنون در این صندوق ثبت نام کرده‌اند که از سال آینده متقاضی قطعی خرید مسکن هستند.

وی افزود: اکنون اصلی‌ترین مشکل دولت در بخش مسکن مساله اسکان «19 میلیون نفر بدمسکن» ساکن در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌های شهری است؛ در عین حال حدود 2 میلیون واحد مسکونی خالی مطابق با برآوردهای اولیه در سال 95 است که سرمایه‌ای بیش 130 میلیارد دلار را در خود حبس کرده است.

 عباس آخوندی وزیر راه وشهر سازی نیز پیش از این اعلام کرده بود، طرح مسکن مهر نتوانست به میزان پنج درصد افراد بد مسکن جامعه را جذب کند.

به گفته وی، دولت یازدهم از سال 1392 تا پایان بهمن ماه امسال در مجموع بیش از 800 هزار دستگاه واحد مسکونی مهر را تکمیل و افتتاح کرد و تعداد 838 هزار و 574 واحد را به متقاضیان تحویل داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: