March 2020 29 / يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۲۱۳۹
۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۱
0
سیدجواد هاشمی نویسنده، کارگردان و بازیگر شناخته شده سینمای کشور گفت: «صبر در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و یکی از مفاهیم کلیدی قرآن کریم به شمار می‌رود و بارها بر لزوم صبوری در مقابل مشکلات و مصائب در این کتاب الهی تاکید شده است.»

به گزارش روابط عمومی همایش ملی صبر، هاشمی تصریح کرد: «یکی از رموز رشد و تعالی جوامع بشری بردباری و تامل و تحمل در قبال مشکلات و معضلات است و یقینا صبر می‌تواند زمینه رشد اخلاقیات انسانی را فراهم کند و محیط خانواده و اجتماع را محیطی امن و پویا سازد.»

او خاطر نشان کرد: «صبر در قرآن لزوما به معنی پرهیز از گناه نیست، بلکه همانطورکه استاد شهید علامه مطهری نیز به آن تاکید کرده‌اند، صبر گاهی در قرآن  به معنی ایستادگی و مقاومت در برابر مشکلات و مسائل مختلف و حتی بردباری در قبال آزمون‌های الهی است. این تعبیر قرآن شکل غایی صبر را مطرح می‌کند که یک کنش قهرمانی و انسانی محسوب می‌شود و از این دریچه شاید بتوان صبر را کلید واژه اصلی برای ادامه حیات انسان دانست.»

هاشمی تصریح کرد: «صبر یکی از ریشه‌های شکل‌گیری فرهنگ اسلامی و ایرانی است. یکی از شاخصه‌ها و مولفه‌های شخصیتی بزرگان اسلام و مشاهیر این سرزمین صبر بوده که منجر به نتایج و آثاری شده که در تاریخ بشریت به یادگار مانده‌اند. اگرچه صبر در کشور ما ریشه‌هایی کهن دارد، اما امروزه به دلیل رشد فراتر از تصور تمامی ابعاد زندگی‌مان، گاهی این مفهوم از متن به سمت حاشیه سوق یافته است که باید با راهکارهای فرهنگی مناسب از جمله فرهنگ‌سازی که همایش ملی صبر یکی از مصادیق آن محسوب می‌شود زمینه حفظ جایگاه عظیم شان این مفهوم در جامعه را فراهم کرد.»

او به گستره کارکردی مفهوم صبر اشاره کرد و افزود: «نمی‌توان هیچ یک از موضوعات و مسایل مربوط به انسان‌ها را بدون در نظر گرفتن سهم صبر تعریف و یا تصور کرد. صبر در تمامی حوزه‌ها می‌تواند موثر باشد از جمله حوزه‌های فرهنگی و هنری. البته با توجه به رکود سینما معتقدم که صبر به مهم‌ترین اولویت زندگی ما سینماگران مبدل شده و باید با تحمل این شرایط سخت انشا الله زمینه را برای تولید آثار بعدی خود فراهم کنیم. عرصه سینما عرصه‌ای بزرگ، تاثیرگذار و سخت است و شرط استمرار و ادامه بقا در این حوزه تنها یک کلمه است، صبر.»
برچسب ها: صبر ، سید جواد هاشمی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: