سامانه ساماندهی طرح سهام عدالت رونمایی شد
کد خبر: ۲۲۲۱۲۷
۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
0
طیب‌نیا گفت: ارزش سهام اولیه واگذار شده، برای صاحبان سهام عدالت طی این ۱۰ سال رشد داشته و به حدود دو برابر رسیده است...
پرداخت سود سهام از اواخر سال 96 پول‌نیوز - «سهام عدالت»؛ تحول بزرگی که قرار بود دولت نهم با توزیع عادلانه ثروت میان اقشار مختلف جامعه رقم بزند اما در حد شعار ماند در دولت یازدهم به سرانجام می رسد. به این منظور صبح امروزسامانه ساماندهی سهام عدالت با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی رونمایی شد.

علی طیب‌نیا در آئین رونمایی سامانه ساماندهی طرح سهام عدالت گفت: این جلسه به منزله سنددار کردن و به رسمیت شناختن حقوق مالکیت ۵۰ میلیون نفری در بنگاه‌های اقتصادی کشور است که خود نشانه‌ای از اهتمام به گسترش عدالت و بهبود زندگی طبقات کم‌درآمد به شمار می‌رود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته سازمان خصوصی‌سازی اقدامات مهمی را برای ساماندهی سهام عدالت صورت دادند که بر اساس آن، ثبت‌نام از کارگران فصلی و ساختمانی بود که دولت یازدهم در مجموع حدود ۷ میلیون نفر از کارگران فصلی و ساختمانی و خانواده آنها را به مجموعه بزرگ مشمولان سهام عدالت افزود که با احتساب این گروه از مشمولان، اکنون تعداد کل مشمولان طرح توزیع سهام عدالت به بیش از ۴۹ میلیون نفر رسیده است.

طیب‌نیا ادامه داد: در این میان برنامه بسیار مهم دیگری که عملیاتی شده، انجام مجموعه اقداماتی است که این امکان را فراهم می‌کند که از سال آینده سود سهام مشمولان به حساب آنها واریز شود؛ این در حالی است که سال ۹۴، سال پایانی از دوره ۱۰ ساله‌ای است که باید طی آن سود سهام ۶۰ شرکت موجود در سبد سهام عدالت بابت اقساط آن به خزانه دولت واریز می‌شد، چرا که بابت اختصاص سهام این شرکت‌ها به مشمولان طرح سهام عدالت در این ۱۰ سال هیچ وجهی از آنها دریافت نشده است و درعوض سود سهام این شرکت‌ها به خزانه واریز شده است.

وی افزود: تا پایان سال گذشته حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سود به خزانه واریز شده و چیزی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان هم باید برای سال جاری واریز شود که در مجموع بابت اقساط سهام واگذار شده دولت در این شرکت‌ها ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است. همچنین با پایان این دوره ۱۰ ساله، از این پس باید سود سهام این شرکت‌ها به سهامداران آنها یعنی مشمولان سهام عدالت پرداخت شود که بر این اساس در سال ۹۵، این سود دیگر به حساب خزانه واریز نخواهد شد و در سال ۹۶ و بعد از برگزاری مجامع این شرکت‌ها، سود لازم محاسبه و به سهامداران پرداخت خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بر این اساس لازم بود بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت روزآمد شده و از آنجا که مشمولان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و بخشی از روستائیان مشمول تخفیف ۵۰ درصدی در ارزش سهام هستند، باید این اطلاعات نیز روزآمد شود که برای این کار با تلاش گسترده و طاقت‌فرسای سازمان خصوصی‌سازی، سامانه الکترونیکی لازم طراحی و تدارک دیده شده و اقدامات و هماهنگی‌های لازم با سازمان ثبت احوال، کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز به عمل آمده است.

طیب‌نیا ادامه داد: اکنون این سامانه با اطلاعات به روز شده آماده ارائه خدمت به خانواده ۵۰ میلیونی مشمولان سهام عدالت است و این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که هر یک از مشمولان بدون مراجعه حضوری و از هر کجا که دسترسی به اینترنت داشته باشند، با درج مشخصات خود می‌توانند از آخرین وضعیت سهام اطلاع یابند به نحوی که این سامانه صورت وضعیتی از دارایی مشمولان در سهام عدالت به آنها می‌دهد که در آن مشخص شده ارزش اولیه سهام هر یک از مشمولان چقدر بوده و چقدر اقساط بابت آن طی ۱۰ سال اخیر پرداخت شده است.

وی افزود: برای آن گروه از خانواده بزرگ سهامداران عدالت که تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی و یا جزو روستائیان سرپرست خانوار غیرشاغل بوده‌اند، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده که اقساط پرداختی معادل ارزش اولیه سهام آنها است و از این پس مشمولان می‌توانند تمام سهامشان از این دارایی دریافت کرده و هم مالک کل سهام شده اند و هم سود سهام را دریافت خواهند کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: به مابقی مشمولان فرصت خواهد داد تا در صورت تمایل مابقی سهام خود را به صورت نقد و یا اقساطی دریافت کرده و از سود آن نیز برخوردار شوند اما اگر سهامداران تمایل نداشته باشند، می‌توانند با ارزش دارایی خود که چیزی حدود دو برابر ارزش اولیه آن است، سود دریافت کنند. بنابراین اولین خبر خوب برای مشمولان آن است که با اقدام بزرگ دولت، آنهایی که جامعه ۵۰ میلیونی هستند، پس از ۱۰ سال برای اولین بار طعم شیرین سهامداری را خواهند چشید و از اواخر سال ۹۶ نیز می‌توانند سالانه سود سهام عدالت را به عنوان بخشی از سرمایه خود دریافت کنند.

طیب‌نیا ادامه داد: دومین خبر خوب این است که ارزش سهام اولیه واگذار شده، برای آنها طی این ۱۰ سال رشد داشته و به حدود دو برابر رسیده است؛ بنابراین هم ارزش دارایی مردم افزایش یافته و هم متناسب با این افزایشی که داشته، سود هم دریافت خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: بر این اساس طرح سهام عدالت، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه از طریق گسترش مالکیت حقوقی است و سامانه‌ای که امروز از سوی معاون اول رئیس‌جمهور رونمایی خواهد شد و اعطای صورت وضعیت سهام به مشمولان رخ می‌دهد. همچنین قدم بزرگ در راه گسترش عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه‌تر، ثروت و درآمد است.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان خصوصی‌سازی به صورت خستگی‌ناپذیر اجرای طرح سهام عدالت را دنبال کرده است، گفت: امروز مردم ایران خبرهای خوشی دریافت کردند.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی نیز در مراسم رونمایی از سامانه ساماندهی سهام عدالت گفت: با صدور صورتحساب برای مشمولان سهام عدالت، تکلیف ٥٠ میلیون نفر مشخص خواهد شد و مراسم رونمایی را می توان یکی از باشکوهترین اتفاقات اجرای اصل ٤٤ تلقی کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: یازده سال بود که سهامداران منتظر بودند که تکلیفشان در مورد سهام عدالت مشخص شود و همه چیز تنها یک وعده بود؛ ولی امروز صورتحساب ٤٩ میلیون ٢٢٦ هزار و ١٩٣ نفر صادر می‌شود؛ البته آزادسازی سهام امروز صورت نمی گیرد.
وی تصریح کرد: آزادسازی سهام عدالت به معنای خرید و فروش است؛ در حالیکه هنوز راهکار مصوبی در این رابطه وجود ندارد ولی پیشنهادات تهیه و آماده شده است و باید شرکتهای واسط که همان صندوق ها هستند تعیین تکلیف شود.

به گفته پوری حسینی، نحوه حضور افراد در مجامع و صندوقها، در حال تعیین تکلیف است و امروز نمی‌توانیم ورقه سهم بدهیم؛ پس فعلا خرید و فروش آزاد نیست. اما مردم از سود سهم برخوردار می شوند.

وی افزود: امروز اگر کسی وارد سامانه شده و صورتحساب دریافت کند، به او اعلام می شود که مالک مجازی چه میزان سهمی است. برای هرفرد که در سامانه ثبت نام شده است امروز ٥٣٠ هزار تومان شارژ می شود که مالک این میزان سهام هستند ولی دو دهک پایین جامعه مالک یک میلیون تومان سهام می شوند که در پایان مجامع در سال ٩٦ سود آنرا صادر می کنند.

سامانه ساماندهی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir از یک ماه پیش فعال و مرکز تلفن با شماره 83338 با 90 خط نیز آماده شده که بیشتر بین ساعات 9 تا 17 پاسخگوی پرسش های مشمولان درخصوص مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت است.

«سیدجعفر سبحانی» مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی در حاشیه این مراسم در گفت وگو با ایرنا هدف از توزیع سهام عدالت را گسترش مالکیت عمومی برای تامین عدالت اجتماعی، کاهش شکاف طبقاتی و حمایت از قشر کم بضاعت جامعه عنوان کرد.

سبحانی تصریح کرد: برگه سهام عدالت مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار منوط به تسویه بدهی سهام دار بابت 10 میلیون ریال(یک میلیون تومان) ارزش اولیه سهام بوده و براساس ارزش سهام عدالت در تابلوهای سازمان بورس و فرابورس ارزش پرتفوی سهام عدالت، معادل 20 میلیون ریال است.
وی ادامه داد: از این تعداد شرکت، 35 شرکت بورسی و 25 شرکت غیربورسی است، ارزش قطعی برآورد کل شرکت ها نیز 412 هزار و 638 هزار میلیارد ریال و ارزش روز این شرکت ها 665 هزارو 138 هزار میلیارد ریال است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به تکلیف سازمان خصوصی سازی درباره وصول سود سهام عدالت و واریز آن به حساب خزانه کل کشور، مجموع مبالغ واریزی به خزانه تا پایان شهریورماه 1392 مبلغ 61,241 میلیارد ریال بوده است که در طول مدت استقرار دولت یازدهم این رقم به مبلغ 24 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که در نتیجه 70 درصد مجموعه واریزی به حساب خزانه کل کشور در دولت یازدهم محقق شد.

وی گفت: وضعیت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سالهای مالی 1385 تا تاریخ هفتم اسفندماه 1395 نشان می دهد که سود مصوب مجامع عمومی شرکت ها 310 هزار و 252 میلیارد ریال و سود دریافتی از شرکت ها 217 هزار و 449 میلیارد ریال است که رشد قابل ملاحظه ای را در دولت تدبیر و امید نشان می دهد.

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: با توجه به ماده یک بند 2 آیین نامه اجرایی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت به افراد مشمول مقیم داخل، تصمیم گرفته شد سود این سهام به 6 دهک نخست که درآمد کمتری نسبت به چهار دهک دیگر دارند، پرداخت شود. شمار دریافت کنندگان در این 6 دهک نیز افزون بر 49 میلیون و 132 هزار و 251 تن اعلام شده و قرار است سود سهام در 18 مرحله به آنان پرداخت شود.

اسحاق جهانگیری نیز در آیین رونمایی از سامانه ساماندهی طرح سهام عدالت افزود: با اقدامی که امروز به انجام رسید، 55 هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت به مردم منتقل شد.

وی ادامه داد: تا اواخر سال 96 این رقم با انجام اقدام های اصلاحی به 100 هزار میلیارد تومان بالغ خواهد شد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهمیت مساله سهام عدالت و توجه رییس جمهوری برای عملیاتی شدن آن، گفت: بر این اساس به وزارت امور اقتصادی و دارایی دستور داده شد تا بسته سیاستی کاملی را برای سهام عدالت تدوین و ساماندهی کند.

جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر این ساماندهی انجام شده است، افزود: البته نیاز به مجوزهایی برای این سامانه وجود دارد که در آینده نزدیک طی جلسه ای که با مقام معظم رهبری خواهیم داشت، برای تکمیل کار این سامانه مجددا از ایشان درخواست کمک خواهیم کرد.
وی ادامه داد: مطمئنم با مجوزی که صادر خواهد شد مابقی موانع برطرف شده و درسال 96 شاهد جشن این اقدام بزرگ خواهیم بود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت به تشکل هایی همچون سرمایه گذاری استانی و تعاونی شهرستانی که به عنوان کانون های توسعه مناطق خودشان می توانند باشند، کمک خواهد کرد.

جهانگیری بابیان اینکه یکی از سیاست های قطعی که در اصل 44 قانون اساسی اعلام شده، حمایت و توسعه بخش تعاون است، افزود: این بخش متکی به مردم است بنابراین سیاست های نظام و دولت این است که به این بخش توجه ویژه کند.

وی تاکید کرد: توصیه من به تمام سهامداران عدالت این است که از فردا یک عده افراد سودجو به شما مراجعه می کنند و می خواهند که سهامتان را بفروشید ، به هیچ وجه این کار را نکنید چرا که شما سهامداران بزرگ کشور خواهید بود.

معاون اول رییس جمهوری افزود: 60 بنگاهی که در اختیار سهام عدالت است جزء بهترین بنگاه های ایران هستند و ارزش سهام آن ها روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.

جهانگیری یادآورشد: یکی از محورهای ساماندهی طرح سهام عدالت این بود که 60 بنگاه مهم کشور از بلاتکلیفی خارج شوند تا بتواند به بهترین شکل بهره ور و سودآور شوند.

وی ابراز امیدواری کرد این اقدام در زندگی همه مردم بخصوص طبقات ضعیف جامعه مفید واقع شود و انتظار داریم سازمان بورس و اوراق بهادار فرصت جدیدی را به این منظور برای خود متصور شود.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: با اعلام این کار اعضای سهام دار بورس بطور جدی افزایش خواهد یافت. بنابراین بورس باید آموزش و سایر خدمات را به این گروه ارائه دهد و از هم اکنون این کار را شروع کند و سهامداران جدید خود را به رسمیت بشناسد تا آنها بتوانند در بورس حضور فعال داشته باشند.

جهانگیری افزود: بورسی که با چند 10 میلیون عضوی که با آن روبرو خواهد شد، قدرت بزرگی در کشور خواهد داشت که به پشتیبانی این سهام داران کسی اجازه پیدا نکند در مسایل بورس اقدامی انجام دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: