کد خبر: ۲۲۱۹۴۵
۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
0
کشاورز اعلام کرد: گرچه نیازی به واردات سیب‌زمینی نداریم اما از نظر جامعه جهانی ممنوعیت اعلام کردن برای واردات یا صادرات یک محصول وجهه خوبی ندارد و تنها باید برای محصولات ممنوعه محدودیت ایجاد کرد.
جزئیاتی از واردات سیب زمینی هندی به ایرانپول‌نیوز -چند روزی است که منابع هندی از فروش سیب‌زمینی به ایران خبر داده‌اند و بر آن اصرار دارند، در حالی که مسئولان وزارت کشاورزی از آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و اعلام کرده‌اند که واردات سیب‌زمینی ممنوع است و بر اساس قوانین کنونی، قاچاق تنها راه ورود این محصول به کشور است.

چندی پیش منابع هندی از صادرات ۵۰۰۰ تن سیب‌زمینی به ایران خبر داده بودند، حال آنکه وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان آن به دنبال تکذیب این مسئله بودند اما همچنان هندی‌ها بر فروش و صادرات این اندام گیاهی به ایران تاکید می‌کنند.

عباس کشاورز - معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت: با توجه به اینکه بیش از پنج میلیون تن سیب‌زمینی در این کشور تولید می‌شود و هیچ مشکلی از نظر تامین، تولید و بازار این محصول وجود ندارد نیازی به واردات سیب‌زمینی نداریم و با توجه به اینکه این محصول یک اندام گیاهی به شمار می‌رود و با دیگر محصولات کشاورزی متفاوت است، حساسیت‌های بسیاری برای واردات آن حتی در صورت کمبود و مشکل در بازار داخلی وجود خواهد داشت چرا که سیب‌زمینی می‌تواند با خود آفات خطرناکی به کشور وارد کند.

وی افزود: در حال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر واردات سیب‌زمینی از هند وجود ندارد و وزارت جهاد کشاورزی تاکنون مجوزی در این باره صادر نکرده است که البته قیمت این محصول در ایران به گونه‌ای است که حتی در صورت حذف تعرفه ۴۰ درصدی واردات سیب‌زمینی، برای تاجران صرفه اقتصادی نخواهد داشت، چرا که قیمت سیب‌زمینی ایرانی باز هم ارزان‌تر از هزینه‌های واردات آن است.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هم‌اکنون هر کیلوگرم سیب‌زمینی درجه یک از تولیدکنندگان حدود ۷۰۰ تومان خریداری می‌شود و در بازار خرده‌فروشی کیلویی ۱۳۰۰ تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. بنابراین ضرورتی برای واردات سیب‌زمینی وجود ندارد و از نظر اقتصادی هیچ مسئله‌ای نیز واردات این محصول را توجیه نمی‌کند.

کشاورز اعلام کرد: گرچه نیازی به واردات سیب‌زمینی نداریم اما از نظر جامعه جهانی ممنوعیت اعلام کردن برای واردات یا صادرات یک محصول وجهه خوبی ندارد و تنها باید برای محصولات ممنوعه محدودیت ایجاد کرد.

واردات سیب‌زمینی ممنوع است

گرچه از نظر اقتصادی و تجاری واردات سیب‌زمینی ممنوعیت ندارد اما مهدی قائمیان معاون قرنطینه و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در این باره به ایسنا گفت: با توجه به حساسیت‌های موجود برای آفات احتمالی وارداتی سیب‌زمینی، در حال حاضر واردات این محصول ممنوع است و تاکنون هیچ سابقه‌ای درباره واردات سیب‌زمینی از هند وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه سال‌هاست که ایران در تولید و تامین سیب‌زمینی خودکفا شده و به کشوری صادرکننده تبدیل شده است، تاکید کرد: تنها برای تامین بذر سیب‌زمینی آن هم از سوی وزارت جهاد کشاورزی و با نظارت کامل قرنطینه‌ای توسط سازمان حفظ نباتات واردات سیب‌زمینی انجام می‌شود و در مواردی نیز اقدام به ترانزیت این محصول آن هم از کشورهایی مانند پاکستان می‌کنیم اما در این زمینه نیز هیچ گزارشی مبنی بر واردات بذر سیب‌زمینی یا ترانزیت این محصول از طریق هند وجود ندارد و اگر سیب‌زمینی وارد شود، بر اساس اطلاعات موجود، این محصول قاچاق به شمار می‌رود.

مشخص نیست اخبار منتشر شده درباره واردات سیب‌زمینی هندی که از سوی منابع خبری این کشور دامن زده می‌شود، تا چه حد صحت دارد اما در صورت تایید اظهارات منابع هندی، باید دید اصرار هندی‌ها مبنی بر صادرات سیب‌ زمینی به ایران جواب می‌دهد و ادعاهای آنها به حقیقت می‌پیوندد یا آنکه انکار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نتیجه می‌دهد و اجازه نمی‌دهند سیب‌زمینی هندی به ایران وارد شود؟

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: