May 2021 10 / دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۲۱۹۴
۰۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۰
0
معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري گفت: دانشجويان دكتري واجد شرايط مبلغ پنج ميليون تومان طي سه دوره دريافت مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، دکتر سلطان‌خواه در نشست صميمانه با دانشجويان مورد حمايت بنياد ملي نخبگان استان کرمان با اشاره به اين‌که استان کرمان مهد پرورش علما، ادبا و فرهيختگان بزرگي همچون خواجوي کرماني و ماهاني بوده است، توضيح داد: خوشبختانه استان کرمان از لحاظ تعداد نخبگان و استعدادهاي بالقوه جز 10 استان برتر کشور است که 170 نفر از اين نخبگان با ما در ارتباط هستند و انتظار مي‌رود اين رقم افزايش يابد.

وي افزود: بنياد ملي نخبگان در سال 85 با مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پي تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر اين كه بخشي وجود داشته باشد تا نخبگان را به طور جدي حمايت کند، راه‌اندازي شد؛ در ساختار اين بنياد، رييس هيات امنا رييس جمهوري و رييس بنياد هم معاون وي خواهد بود.

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري تصريح کرد: از بهمن ماه سال 85 بنياد ملي نخبگان با هدف سياستگذاري و برنامه‌ريزي براي شناسايي، جذب و حمايت نخبگان و ارتقا علمي کشور آغاز به کار کرد.

سلطان خواه با اشاره به اين‌که حمايت نخبگان از دو جنبه مادي و معنوي مورد توجه قرار مي‌گيرد، تاکيد کرد: در بخش تسهيلات مادي، بنياد تلاش مي‌کند حمايت‌هاي خود را براي پرورش استعدادهاي نخبگان بالا ببرد و در بعد معنوي نيز سعي ما بر اين است تا جايگاه و شأن نخبگان را مد نظر داشته باشيم تا بتوانيم از خلاقيت‌ها و استعدادهاي برتر آنها استفاده کنيم.

وي در تعريف نخبه، گفت: افرادي که داراي خلاقيت‌هاي ذهني، استعدادهاي برتر، بالقوه و قابليت تأثيرگذاري بالفعل در زمينه‌هاي علمي و مديريتي هستند در زمره افراد نخبه قرار مي‌گيرند.

رييس بنياد ملي نخبگان بيان کرد: نخبه داراي دستاوردهايي است که ما بايد در به ثمر رسيدن، ارتقا و نقش آفريني اين دستاوردها مسير را براي او هموار کنيم.

سلطان‌خواه با اشاره به تفاوت بين نخبه با ديگر افراد، گفت: اثرات نخبه مسلما بيش از ديگران است و آنها به خاطر دارا بودن اين نعمت الهي بايد شکر آنرا از طريق خدمت به مردم به جاي آورند و ما نيز مي‌کوشيم که اين مسير بدون مانع باشد.

وي تاکيد کرد: مردم جامعه چشم اميدشان به نخبگان است و به طور کلي نخبه نبايد فقط جلو رونده باشد بلکه بايد جلو برنده هم باشد.

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري اظهار کرد: همکاران بنده در بنياد ملي نخبگان در طول حدود سه سالي که اين بنياد راه‌اندازي شده است تمام هم و غمشان را در برنامه‌ريزي و تدوين آيين‌نامه‌ها براي حمايت هرچه بهتر، گسترش چتر حمايتي و شناسايي استعدادهاي جديد به کار برده‌اند.

سلطان خواه تاکيد کرد: همه ما يک ماموريت در راستاي ساختن ايران و قرار دادن آن در جايگاهي که در خور شان نظام جمهوري اسلامي ايران است، داريم و اين محقق نمي‌شود مگر با پيشاهنگي، تلاش و جوانمردي نخبگان و فرهيختگان.

وي در رابطه با حمايت از پايان‌نامه‌هاي دوره دکتري، گفت: به دانشجويان دكتري واجد شرايط مبلغ پنج ميليون تومان طي سه دوره دريافت مي‌كنند.

رييس بنياد ملي نخبگان يادآور شد: اخيراً مصوبه‌اي در راستاي حمايت از پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري داشتيم که مبلغي براي تامين تجهيزات اختصاص داده شده است؛ البته براي حرکت بهتر بايد آسيب شناسي، تحقيق و برنامه‌ريزي مسايل نخبگان را در دستورکار قرار دهيم.

سلطان‌خواه در زمينه چگونگي اعطاي وام مسکن نخبگان، عنوان كرد: در حال رايزني هستيم تا بتوانيم اين وام را به صورت پلکاني پرداخت کنيم؛ به اين معني که اگر خود وام گيرنده داراي شغل و فيش حقوقي نبود بتواند از ضامني با فيش حقوقي زياد استفاده کند.

وي در رابطه با حمايت از طرح‌هاي نخبگان بيان کرد: به طرح‌هاي مخترعان سطح دو مبلغ 20 ميليون تومان، سطح سه و برگزيده‌هاي جشنواره‌ها نيز مبلغ سه ميليون تومان تعلق مي‌گيرد.

سلطان‌خواه در پايان خاطرنشان کرد: يک راه حمايت از نخبگان ظرفيت سازي خوب در اين زمينه است بدين معني که مراکز تحقيقي،پارک هاي رشد علم و فن آوري و ... را افزايش دهيم به طوريکه در سال 88-87 مبلغ دو ميليارد و 300 ميليون تومان به دانشگاه‌هاي استان‌ها کمک کرديم واميدوارم با ياري خداوند بتوانيم اين مبلغ را افزايش دهيم.

نشست صميمانه معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري و رييس بنياد ملي نخبگان با دانشجويان مورد حمايت بنياد ملي نخبگان استان کرمان با حضور دکتر"رنجبر" معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي کرمان، "رستمي زاده" رييس دانشکده ادبيات دانشگاه شهيد باهنر و دکتر"طارمي" امام جمعه بردسير در تالار انديشه دانشکده ادبيات دانشگاه شهيد باهنر برگزار شد.

لازم به ذكر است در اين نشست سلطان‌خواه به سوالات، پيشنهادات و انتقادات نخبگان دانشجو و دانش‌آموز پاسخ داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: