April 2020 08 / چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۱۸۵۵
۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸
0
مسلمی خاطر نشان کرد: آتش نشانی درگزارش کتبی خود ایمنی ساختمان انتقال خون نارمک را حین عملیات ساختمانی در دو طرف ساختمان تایید قطعی نکرد ،اما شهرداری منطقه هنوز هیچ نوع نظری را اعلام نکرده است .
پیشگیری از حادثه‌ای دیگر از جنس پلاسکو پول‌نیوز -به دنبال حادثه پلاسکو که برخی آن را ناشی از بی تدبیری مدیران و مسئولان شهری و دیگر مسئولان می دانند، بسیاری از نقاط حادثه خیز در کشور و به ویژه در تهران شناسایی شده و تلنگر این حادثه تلخ شاید برخی را هم محتاط تر و به فکر و گاهی هم به عمل وادار کرده است.

حادثه تلخ و تاسف برانگیز ساختمان پلاسکو در 30دی ماه امسال که منجر به شهادت 16 آتش نشان و کشته شدن پنج شهروندشد،در حالی به وقوع پیوست که پیش از حادثه دستکم 30 بار به هیات مدیره این ساختمان و همچنین 15 بار در خصوص ناایمن بودن ساختمان پلاسکو به مسئولان این ساختمان تذکر داده شده بود.

وقوع این حادثه دلخراش موجب شد، گردانندگان مکان های حادثه خیز شهری بخصوص اماکن تجاری و خدماتی به فکر ایمنی باشند و به دنبال آن هم شماری از این واحدها به طور رسمی یا غیر رسمی شناسایی و اعلام شدند؛ به عنوان مثال 40درصد ساختمان های خیابان جمهوری از شهرداری اخطار گرفته اند و در معرض خطر قرار دارند برخی از صاحبان این اماکن نیز برای پیشگیری از خطرات احتمالی به فکر ایمن سازی افتاده اند.

اما باید دید این شناسایی ها یا دست به کار شدن ها موقتی است و فقط به دنبال تحت تاثیر قرار گرفتن از حادثه پلاسکو بوده است و یا به طور واقعی مدیران شهری و همچنین صاحبان اماکن شهری را دچار یک دگرگونی و تغییر برای رعایت بیشتر اصول ایمنی کرده است؟
این ، نکته ای است که باید منتظر ماند و دید که آیا واقعا مردم و مسئولان از حادثه تلخ پلاسکو درس عبرت گرفته اند؟

در این راستا ، ساختمان اداره انتقال خون نارمک که ساختمانی سه طبقه شامل مرکز اهدای خون و همچنین خوابگاه دانشجویان طب انتقال خون است از جمله بناهای در معرض خطری است که نه تنها مسئولان این اداره کل به صرافت ایمن سازی آن افتاده که اصلا ، آن را از 18 بهمن ماه گذشته تعطیل کرده اند.

به عبارت دیگر مرکز یاد شده در پی گود برداری ، همسایگان در ضلع شرقی و غربی به این علت تعطیل شده است که احتمال ریزش و خطرات احتمالی ناشی از گودبرداری وجود دارد.
به دنبال این احساس ناامنی و احتمال ریزش، از مرکز آتش نشانی و شهرداری این منطقه درخواست بازدید کارشناسی از محل و اعلام نظر در خصوص ایمنی این ساختمان نیز شد .

مرکز نارمک در حالی تعطیل شده است که بخش عمده ای از خون مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی در تهران را تامین می کند و تعطیلی آن موجب ایجاد اشکال در تامین خون خواهد شد و ضرورت دارد هرچه زودتر تکلیف این مرکز از نظر ایمنی تعیین و فعالیت کردن یا نکردن آن به صورت رسمی از سوی مسئولان ذیربط بررسی و اعلام شود .

مجید مسلمی ، مدیرکل اهداکنندگان اداره کل انتقال خون استان تهران در خصوص اهمیت ساختمان یاد شده می گوید: مرکز اهدای خون نارمک، روزانه پذیرای 150تا 180 نفر از اهدا کنندگان است که 140تا 150 نفر موفق به اهدا ی خون می شوند.

مسلمی خاطر نشان کرد: آتش نشانی درگزارش کتبی خود ایمنی ساختمان انتقال خون نارمک را حین عملیات ساختمانی در دو طرف ساختمان تایید قطعی نکرد ،اما شهرداری منطقه هنوز هیچ نوع نظری را اعلام نکرده است .

وی از ارگان ها و مراکز ذیربط از جمله شهرداری خواست که هرچه سریع تر نسبت به ایمن سازی سازه های در حال ساخت دو طرف ساختمان مرکز انتقال خون نارمک اقدام و صاحبان این دوساختمان را تشویق و حتی اجبار به ساخت سریع و ادامه عملیات کند.

سید مرتضی طباطبایی ، مدیر کل انتقال خون استان تهران هم به مستحکم نبودن ساختمان مرکز انتقال خون نارمک اشاره کرد.

طباطبایی تاکید کرد: این انتظار را داریم که جواب قطعی ایمن بودن یا نبودن این مرکز برای ادامه فعالیت به صورت روشن اعلام شود تا برای تامین خون به اشکال مواجه نشویم .

طباطبایی اظهار کرد:تامین جایگزین برای این مرکز در محدوه این منطقه می بایست بر اساس شرایط کارشناسی و استاندارد های خاص سلامت وایمنی انتقال خون باشد که شاید به این راحتی انجام شدنی نباشد ،بنابراین منطقی ترین راه این است که هرچه سریع تر مالکان ضلع شرقی و غربی مرکز انتقال خون نارمک که به طور همزمان گود برداری کرده اند وادار به ساخت و ساز شوند و شرایط و نحوه عملیات ساخت و ساز و رعایت اصول ایمنی نیز از سوی مسئولان ذیربط مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا خطری ساختمان انتقال خون نارمک را تهدید نکند .

**مقاوم سازی در ضلع شرق و غرب ساختمان انتقال خون نارمک انجام شده است

یاسر خانجانی ، رئیس اداره شهر سازی ناحیه 2 شهرداری منطقه 8تهران نیز در خصوص وضعیت کنونی این مرکز اظهاراتی داشت.

خاجانی گفت :هم اکنون در ضلع شرقی انتقال خون نارمک ایمن سازی و سازه نگهبان آن و ستون گذاری توسط این مالک خصوصی انجام شده است و امکان ریزش در این ضلع وجود ندارد و از نظر ما اتفاقی از این جهت متوجه انتقال خون نارمک نیست .

وی اظهار کرد: در خصوص ضلع غربی نیز سازه خرپا زده شده واز سوی مالک نیز قول داده شده است تا هفته آینده دیگر سازه های مربوط به حفظ ایمنی نیز تامین شود .

**ساختمان انتقال خون نارمک به دلیل قدیمی بودن ناایمن است

خانجانی تاکید کرد :درزمان حاضر بیش از 40سال است که ساختمان نارمک ، احداث شده است و فرسوده است و در حال حاضر موضوع ناایمن بودن آن مربوط به قدیمی بودن این بنا است .
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا که این ساختمان تا زمان گودبرداری مشغول فعالیت بود و گود برداری دلیل ناایمن بودن آن است، گفت : تمام مواردی که مربوط به حوزه کاری ما بوده انجام شده است .

وی در پاسخ به اینکه آیا ایمن بودن یا ناایمنی انتقال خون نارمک را تایید می کنید؟ ،گفت : به صراحت نمی توان ایمن یا نا ایمن بودن این ساختمان را اعلام کنیم ،اما امور مربوط به حوزه کاری خود را انجام داده ایم .

رئیس اداره شهر سازی ناحیه 2 شهرداری منطقه 8تهران در خصوص اینکه چرا گود برداری به طور همزمان در دو طرف ساختمان انجام شده است ؟ نیز خاطرنشان کرد: مالک ضلع شرق سال گذشته مجوز تخریب و ساخت را دریافت و مالک ضلع غرب نیز 6 ما پیش این مجوزها را دریافت کرد.

وی ادامه داد: زمان اقدام به تخریب و ساخت و ساز بر عهده مالک است و ما مجوز ها را می دهیم اما موارد ایمنی توسط آنها رعایت شده است؛اما در عین حال نمی توانیم ایمنی صد درصد انتقال خون را هم تایید کرد و کارشناسان باید ازمراجع قضایی و نظام منهدسی این امر را تایید کنند ،اما شهرداری اخطار ها و موارد مورد نیاز را به طرفین اعلام کرده است .

**مراکز انتقال خون تهران و خون رسانی به 170 بیمارستان

مجید مسلمی ، مدیرکل اهداکنندگان اداره کل انتقال خون استان تهران گفت:انتقال خون استان خون بیش از 170بیمارستان و مرکز درمانی را تهیه می کند و روزانه حدود سه هزار فرآورده خونی از انتقال خون استان تهران دربیمارستان ها توزیع می شود.

مسلمی افزود: همچنین روزانه حدود یک هزارو 400 تا یک هزارو 500 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون درسطح استان تهران مراجعه می کنند که حدود یک هزارو 200 نفر از آنها موفق به اهدای خون می شوند .

وی خاطر نشان کرد: مرکز اهدای خون نارمک روزانه پذیرای 150تا 180 نفر از اهدا کنندگان است که 140تا 150 نفر موفق به اهدا ی خون می شوند.

**مرکز نارمک بعد از وصال مهمترین مرکز انتقال خون تهران


مسلمی تصریح کرد: مرکز انتقال خون نارمک از جمله مراکزی است که درتمامی روز های حتی روز های تعطیل نیز باز است در دو نوبت صبح و عصر فعالیت می کند و بعد از مرکز وصال شیرازی که مرکز اصلی انتقال خون استان تهران است ،مهم ترین مرکز انتقال خون سطح استان تهران به شمار می آید.منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.