April 2020 01 / چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۱۸۱۵
۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
0
یکی از اقدامات دولت در پروژه آبرسانی روستایی استفاده از پیمانکاران محلی است تا ضمن آبرسانی به روستاها اقتصاد روستاییان نیز تحریک شود.
آبرسانی روستایی؛ یک تیر با دهها نشان
پول‌نیوز - فقر و نابساماني جوامع روستايي از معضلات مهم كشورهاي توسعه نيافته و در حال توسعه محسوب می شود؛ مساله ای که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نمود عینی آن در روستاهای کشور محسوس و قابل لمس بود چرا که رژیم پهلوی طرح های توسعه ای را در شهرهای بزرگ و به خصوص تهران به اجرا می گذاشت.

اما پيروزي انقلاب و شعار اصلی رهبران آن مبنی بر رسیدگی به روستاها و مناطق محروم عاملی شد تا نظام جمهوری اسلامی، آبادانی روستاها را در دستور کار خود قرار بدهد، در این میان وضعیت آب آشامیدنی از اهمیت بسزایی برخوردار بود.

روستاھای کشور تا پیش از انقلاب دارای تأسیساتی برای آبرسانی نبودند و عمدتا از طریق چاه و  یا منابع محلی آب مورد نیاز خود را تأمین می کردند که در ابتدای سالھای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نھضت جھاد سازندگی به بخش اعظمی از روستاھای کشور آبرسانی کرده و بسیاری از تأسیسات ایجاد شده را برای بھره برداری به روستاھاییان و دھداری ھا تحویل داد.

به گواه آمار در سال 1357 ميزان توليد آب 1/5 ميليارد مترمكعب و تعداد انشعاب 2/7 ميليون فقره بود، امّا اين رقم در سال 1377 به 3/679 ميليارد مترمكعب و 7 ميليون فقره انشعاب افزايش يافت.

آبرسانی روستایی؛ یک تیر با دهها نشان

 این روند ادامه داشت اما میزان اعتبارات در نظر گرفته برای آبرسانی روستایی چندان قابل توجه نبود در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به اختصاص اعتبارات تمرکز ملی برای طرح های آبرسانی روستایی شده و برای اولین بار ردیف تمرکز تکمبل طرح های آبرسانی روستایی را در پیوست یک قانون درج نمود.

همچنین با اذن مقام معظم رهبری و همکاری دولت و مجلس در سال 94 از محل صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار برای طرح های آبرسانی روستایی اختصاص یافت. دولت برای سال 96 نیز اعتبار 300 میلیارد تومانی متمرکز طرح های آبرسانی را به یک هزار و 100 میلیارد تومان افزایش داده است.

در دهه فجر امسال وزير نیرو با بیان اينکه در سه سال گذشته ۵٢٠٠ روستا به آب آشامیدني مطمئن دسترسي پیدا کرده اند، گفت: از سال ٩٢ که ھیچ رديف ملي براي آبرساني به روستاھا وجود نداشت و به ۶۵٠٠ روستاي کشور با تانکر آبرساني مي شد تلاش کرديم تا رديف و اعتبار مناسبي براي آبرساني روستايي اختصاص يابد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر، حدود 82 درصد از کل روستاھاي کشور تحت پوشش شرکت های آب و فاضلاب روستایی ھستند، تصريح کرد: از ابتداي دولت يازدھم تاکنون بیش از ۵٢٠٠ روستا به آب آشامیدني مطمئن دسترسي پیدا کرده اند و تنھا در ھمین ايام دھه فجر پروژه آبرساني تعداد دیگری از روستاها آماده افتتاح می باشند.

آبرسانی روستایی؛ یک تیر با دهها نشان

برنامه دولت این است که تا حد ممکن زیر ساختها ایجاد شده و مطلوبیت زندگی در روستاها افزایش یابد همچنین انگیزه ها برای توسعه روستایی نیز بیشتر شود.

اختصاص 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح های آبرسانی روستایی در سال 1396 نوید بخش ادامه روند اجرای طرح های آبرسانی روستایی می باشد.

در این میان یکی از اقدامات دولت در این پروژه استفاده از پیمانکاران محلی بود تا ضمن آبرسانی به روستاها اقتصاد روستاییان نیز تحریک شود، همچنین ظرفیت های بخش تولید نیز فعال شده  و در بسیاری از صنایع همچون پمپ سازی، لوله سازی، حمل و نقل و ... تحرک مالی ایجاد شد.

با توجه به اینکه دولت به نوبه خود گام موثری در راستای آبرسانی به روستاها برداشته است مردم نیز باید برای بهتر انجام شدن این طرح های عظیم به کمک مسوولین بیایند چرا که مدیریت حوزه های آب ریز بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست؛ اگر افرادی برای رونق اقتصاد خودشان چاههای غیر مجاز حفر کنند به سفره های آب زیر زمینه ضرر زده و در نهایت آبرسانی را با مشکلات جدی مواجه می کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: