کد خبر: ۲۲۱۶۵
۰۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۶
0
عبدالرضا رحماني‌فضلي گفت: يك نفر در كشور بايد پيدا شود و بگويد كه ما كشور فقيري هستيم و بسيار عقبيم. سرمايه‌خوري هنر نيست. هنر و ثروت آن است كه قدرت توليد داشته باشيم، نه آن‌كه سرمايه‌هاي خدادادي را تنها مصرف كنيم. ما كشوري فقير هستيم؛ چون نمي‌توانيم توليد كنيم، سرمايه را افزايش دهيم و از نيروي انساني استفاده كنيم.

به گزارش ايسنا رييس كل ديوان محاسبات كشور در همايش هم‌انديشي ديوان محاسبات كل كشور با ذي‌حسابان دستگاه‌هاي اجرايي كه صبح امروز - چهارشنبه - در سالن شهيد مدرس اين ديوان برگزار شد، با گرامي‌داشت ياد شهدا، ايثارگران و مجاهدان با بيان اين‌كه از چند منظر مي‌توان نگاه كرد، گفت: نگاه اول مبتني بر وظيفه‌ي اداري و مسووليت جاري به عنوان حسابرس و ذي‌حساب است كه بايد مجموعه‌اي از قوانين و مقررات رعايت شود. نگاه دوم از منظر عقلانيت مي‌باشد. دايره‌ي شمول اين موضوع وسيع‌تر است كه شامل احساس و تعهد، انگيزه، دلدادگي، تلاش و همت مي‌باشد.

وي افزود: نگاه سوم از منظر اعتقادي به گونه‌اي كه در كنار وظيفه‌ي جاري و عقلانيت، نگاه اعتقادي مبتني بر ارزش‌ها و اعتقادات، به اقدامات ما ارزش قدسي مي‌دهد. آن‌چه ما به آن افتخار مي‌كنيم اعتقاد به ارزش ديني تحت عنوان ارزش اسلامي است. ما معتقديم كه هر كاري در اين دنيا انجام مي‌دهيم عكس‌العمل آن را در آخرت خواهيم ديد و قابل محاسبه است. اين دايره‌ي اعتقادات در حوزه‌ي عمل بسيار وسيع‌تر مي‌شود.

رحماني فضلي با بيان اين‌كه پذيرش معاد و آخرت براي ما مسووليت‌آفرين است، گفت: هرچه حوزه‌ي عمل ما وسيع‌تر گردد و دايره‌ي شمول آن عام‌تر شود، قدرت پاسخگويي ما نيز بايد بيشتر شود. در صورتي كه اين نگاه را به وظيفه و كار خود داشته باشيم، ديگر از اين موضوع هراسي نخواهيم داشت كه كسي از ما حسابرسي كند؛ چرا كه ما به حساب آخرت معتقديم.

رييس كل ديوان محاسبات كشور با تاكيد بر اين‌كه مجموعه‌ي ديوان محاسبات و ذي‌حسابان دستگاه‌هاي اجرايي مي‌توانند تجلي‌بخش آرزوي 100 ساله‌ي ملت ايران در حوزه‌ي انضباط مالي و عدالت اقتصادي باشند، گفت: آن بال‌هاي قوي رسيدن به قله‌ي عدالت، ما هستيم كه با پذيرفتن چنين موضوعي و تعهد نسبت به رسيدن آن مطمئنا انضباط مالي و عدالت اقتصادي نيز حاصل خواهد شد.

وي خطاب به ذي‌حسابان گفت: كدام سند بدون امضاي شما تاييد مي‌شود و يا اين‌كه كدام درآمد و حتي ريالي بدون امضايتان حاصل مي‌گردد؟ پس مي‌توان به نوعي گفت كه خود ما باعث بي‌انضباطي و بي‌عدالتي هستيم. آن چشمه‌اي كه بايد ملت را در حوزه‌ي عدالت سيراب كند شما به عنوان ساقيان كوثر آن هستيد.

رحماني فضلي با تاكيد بر اين‌كه برگزاري اين هم‌انديشي براي گلايه نيست و اين جلسه براي گوشزد كردن مسووليت‌هاي متقابل، يادآوري و تذكرات از باب اخلاقي است، گفت: ملت ايران با تقديم شهدايشان و تحمل سال‌ها ظلم، سال‌ها به ياد امام حسين(ع) اشك ريخته و به دنبال حقيقت و عدالت بوده است تا اين‌كه با همت امام راحل با عشق، صميميت و صفايشان انقلاب را به پيروزي رساندند و اكنون به دست ما دادند كه ما مسوول آن هستيم.

وي ادامه داد: اين در شرايطي است كه دنيا با همه‌ي خوي استكباري‌اش در مقابل ما ايستاده است. البته آنها جرأت حمله و مقابله با ما را ندارند. همه‌ي فعاليت‌هاي آنها براي نامطلوب و ناكارآمد نشان دادن حكومت ديني است.

به گزارش ايسنا، رييس كل ديوان محاسبات كشور يادآور شد: آنها مي‌خواهند ما ناكارآمد باشيم اما ناكارآمدي مدنظر آنها در حوزه‌ي هنر يا فلسفه نيست؛ چرا كه خودشان به خوبي مي‌دانند كه ايران در حوزه‌ي رقابت و حتي هنر قدرت بيشتري داشته و آنها توان رويارويي در اين حوزه را با ما ندارند. حوزه‌ي اصلي رقابت‌شان با ما در حوزه‌ي اقتصاد و تمدني يعني علم و دانش است و مي‌خواهند در اين دو حوزه ما را به رقابت و به چالش بكشند؛ به گونه‌اي كه هر روز رشد اقتصادي، درآمد سرانه، تورم، توليد، سرمايه‌گذاري، پس‌انداز و قدرت تكنولوژي‌شان را به رخ مي‌كشند.

رحماني فضلي افزود: در اين بين اكثريت مردم مي‌خواهند راحت زندگي كنند و خوشبخت و مرفه باشند. با توجه به همه‌ي اين موارد و اين موضوع كه نقطه‌ي كانوني مباحث و موضوعات اقتصادي به مباحث مالي و سرمايه برمي‌گردد، كل مجموعه‌ي شما ذي‌حسابان و ديوان محاسبات، مجموعه‌ي ايران است كه حافظان و صيانت كنندگان سرمايه هستند. سرمايه‌اي كه موتور محركه اقتصاد به شمار مي‌آيد.

وي با طرح اين پرسش كه آيا همه‌ي شما از قدرت بهره‌وري و سرمايه درون سيستم‌تان راضي هستيد؟ اين‌گونه پاسخ داد كه بنده ناراضي‌ام و گفت: مگر ايراني باهوش، مسلمان، متعهد، دلسوز و متخصص نيست؟ پس چرا وقتي مقايسه‌اي بين قدرت بهره‌وري سرمايه بين كشوري غربي و ايران و يا بين ايران و آسياي جنوب غربي انجام مي‌شود به درجات متفاوتي مي‌رسيم؟ دليل اين موضوع چه چيزي مي‌باشد؟

به گزارش ايسنا، رحماني فضلي هم‌چنين با طرح اين سوال كه آيا نظارت به معناي رنجش مديران، كندي كار و يا دخالت در كار است؟ گفت: برداشت ما از نظارت آن است كه ابتدا بايد اهداف قانون تحقق گردد و عملكرد به گونه‌اي باشد كه منجر به انحراف نباشد. بنابراين مي‌توان گفت كه منظور قانون از تدوين قانون و موضوع نظارت در قوانين اساسي آن است كه نظارت بالاول نيست.

رييس كل ديوان محاسبات كشور با تاكيد بر اين‌كه بايد قبل از هر چيز حافظ بيت‌المال و آبروي مومن باشيم، گفت: مطمئنا مديري كه در سلسله مراتب حكومت ديني بالا آمده است بناي عقلاني‌اش آن بوده كه درجه‌ي ايمانش از بقيه بيشتر است. بنابراين همواره بايد به اين موضوع توجه كرده و در بررسي‌ها حافظ آبروي مومن باشيم.

وي اضافه كرد: ديوان محاسبات با چنين رويكردي تلاش كرد همكاري بيشتري با دستگاه‌ها داشته باشد. يكي از اين همكاري‌ها ارايه‌ي گزارش تفريغ بودجه، سه ماه قبل از موعد نهايي‌اش يعني اسفندماه است. از سوي ديگر همكاران ما در ديوان محاسبات حضور فعالي در كميسيون‌ها داشته تا مواردي كه گريزگاه تخلف به شمار مي‌آيد را ببندند. امسال 30 نفر در كميسيون‌ها شبانه‌روز حضور داشته كه بر اين اساس توانستند اكثريت نظرات را اعمال نمايند.

رحماني فضلي با اشاره به تشكيل كارگروه و كميته‌هاي مشترك بين ديوان محاسبات و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، وظيفه‌ي اين كارگروه‌ها را بررسي مسائل قبل، فعلي و آتي آنها عنوان و تاكيد كرد: هرجا كه احساس كرديد كارشناسان ما در كار شما مانعي ايجاد مي‌كنند و يا باعث متزلزل شدن قدرت ريسك و مديريتتان مي‌شود به ما خبر دهيد تا به سرعت اقدام نماييم اما مطمئن باشيد كه حضور كارشناسان ما در كنار شما و در دستگاه‌هاي اجرايي بدان معنا نيست.

به گزارش ايسنا، رئيس كل ديوان محاسبات كشور، با بيان اين كه انتظار ما از ذيحسابان توجه به مواردي است كه اعلام كرده‌ايم منجر به تخلف مي‌شود، گفت: تهيه حساب‌هاي ماهيانه در راستاي تحويل به موقع و حتي زودتر تفريغ بودجه، عملكرد شفاف در رابطه با دستورالعمل‌ها و استانداردها و استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد در كارهاي اجرايي براي ارتقاء كيفيت حسابرسي عملكرد، از جمله انتظارات ما از ذيحسابان است.

رحماني فضلي با بيان اين كه كار اصلي ما گسترش دامنه‌هاي آموزشي است گفت: در سال جاري تصميم گرفته شده مركز آموزشي بسيار بزرگ در ديوان محاسبات ايجاد شود و در اين راستا با ارسال نامه‌ها و دعوت نامه‌هايي به همه‌ي وزارتخانه و دستگاه‌هاي مختلف در تلاشيم آموزش رايگان به همه‌ي افرادي كه در حوزه‌ي مالي فعاليت دارند، بدهيم.

وي با اشاره به حضور معاونان، دادسرا و مستشاران ديوان محاسبات در همه‌ي استان‌ها براي برگزاري جلسات با ذيحسابان گفت: بايد سرعت ساخت و ساز، سرمايه‌گذاري و توليد را در كشور بيشتر كنيم. يك نفر بايد در كشور پيدا شود و بگويد كه ما كشوري فقير هستيم چرا كه نمي‌توانيم خوب توليد كرده سرمايه را افزايش داده و از نيروي انساني استفاده كنيم، مطمئنا آينده تاريخ انقلاب با چنين وضع توليدي، با مشكل مواجه مي‌شود.

رييس كل ديوان محاسبات كشور ياد آور شد: قرار بود در برنامه چهارم توسعه 8 درصد رشد داشته باشيم كه اين امر رخ نداد. مشكل از ما نظارت كنندگان و يا كساني كه بد اجرا كرده‌اند مي‌باشد. پس بايد خود را تنبيه كنيم. اين تنبيه به گونه‌اي بايد باشد كه ما و شما همديگر را به ياد خدا متذكر شويم و مسئوليت‌هاي‌مان را در مقابل بيت‌المال و خون شهدا يادآوري كنيم.

رحماني فضلي در ادامه با تاكيد بر اين كه بايد نظارت همزمان و يا آنلاين انجام شود، نتيجه‌ي اين رويكرد را مسئوليت پذيري متقابل عنوان و اظهار كرد: در اين صورت حتي اگر حسابرسي در ديوان محاسبات نيز متخلف باشد او نيز بايد پاسخگوي كارهايش باشد. بايد به جايي برسيم كه كارهايي كه كشورهاي ديگر سال‌هاست به دستگاههايشان واگذار كردند را ما نيز در ديوان محاسبات به دستگاه‌هاي اجرايي واگذار كنيم و به كارهاي اصلي خود ديوان بپردازيم. مثل اين كه سدي كه قرار بود در طول 1 يا 2 سال ساخته شود در طول 5 سال ساخته مي‌شود و مواردي از اين دست.

وي كار نظارت بر ديوان محاسبات و ذي‌حسابان را سخت و آسان خواند و گفت: از آن جهت سخت است كه ما به عنوان عوامل نظارتي جلوي برخي كارها را بگيريم و آسان از آن لحاظ است كه بايد تكليف خود را انجام دهيم؛ البته در اين بين نبايد بي‌انصافي و يا چوب لاي چرخ ديگران بگذاريم و تا جايي كه مي‌توانيم بايد به يكديگر كمك كنيم. اين كمك نيز نبايد به گونه‌اي باشد كه از ديوار به پايين پريده و يا كاري كنيم كه اقتصاد به خطر افتد.

رييس كل ديوان محاسبات كشور با بيان اين‌كه ما و شما خيلي كشور را گران اداره مي‌كنيم و همه‌ي هزينه‌ها بالاست افزود: هنگامي كه قصد دارند تعرفه‌ي واردات ماشين را به 70 درصد كاهش دهند اظهارنظرهايي مبني بر اين كه ايران خودرو و يا شركت‌هاي ديگر داخلي نابود و يا فلج مي‌شوند مطرح مي‌گردد. هنگامي كه مي‌گويند آهن با نرخ پايين وارد شود نيز اظهارنظرهايي از اين دست مطرح مي‌شود؛ كار به جايي رسيده كه اكنون سير، سيب زميني و پياز وارد مي‌كنند، واقعا خجالت آور است. مگر سير، سيب زميني و پياز كاشتن احتياج به تكنولوژي خاصي دارد. پس ما مي‌خواهيم در جهان رقابتي چه كاره شويم؟ هر جا كه دست مي‌زنيم چيزي و آخ مي‌گويند.

رحماني فضلي افزود: خيلي بد است كه تنها پول نفت را بخوريم، انگار همه سيري ناپذيريم. در حالي كه سوخت، حمل و نقل، كود، سم و نيروي انساني براي كاشتن محصولاتي همچون پرتقال، سير، پياز و ... يارانه‌اي است، مي‌بينيم كه محصول ما با سيري كه از آن طرف دنيا وارد كشور مي‌شود قابليت رقابت ندارد، چنين رويكردي بد است.

وي در پايان گفت: از سوي ديگر مشاهده مي‌كنيم كه يك شركت دولتي با 14 هزار نفر نيرو در مقابل شركت خصوصي با 4 هزار نيرو فايده‌اش كمتر است و زيان مي‌دهد و آن شركت خصوصي بهتر كار مي‌كند، دليل چنين رويكردي چيست؟ما بايد به عنوان فردي مسلمان دل‌مان براي اين مردم بسوزد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: