April 2020 06 / دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۱۶۲۵
۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
0
حمیدرضا عراقی گفت: در دوران تحریم کشتی ها به علت تحریم و مشکلات بیمه ای امکان ورود به بنادر کشور را نداشتند و بنابراین هزینه صادرات بالا می رفت.
صادرات گاز ایران به بصره از سال آینده آغاز می شودپول‌نیوز - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از صادرات گاز ایران به بصره از سال آینده خبر داد و گفت: 93 درصد مصرف سوخت در نیروگاه ها مربوط به گاز است.

حمیدرضا عراقی صبح امروز در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی که در وزارت امور خارجه در حال برگزاری است با تشریح دستاوردهای برجام گفت: در دوران تحریم کشتی ها به علت تحریم و مشکلات بیمه ای امکان ورود به بنادر کشور را نداشتند و بنابراین هزینه صادرات بالا می رفت.

وی به نقش برجام در افزایش تولید گاز کشور اشاره کرد و ادامه داد: اکنون تولید گاز ما در پارس جنوبی به قطر نزدیک شده که امکان دارد تا پایان امسال از تولید قطر نیز فراتر برود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه اگر برجام نبود میزان تولید نفت کاهش قابل توجهی می یافت، تصریح کرد: سوال این است که اگر میزان صادرات نفت کاهش می یافت آیا نرخ ارز به همین میزان فعلی بود یا بسیار بالاتر می رفت.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: به علت افزایش صادرات نفت پس از اجرای برجام و افزایش درآمدها، نرخ ارز تثبیت شد و بدین ترتیب امکان اجرای طرح ها در شرایط با ثبات فراهم شد.

عراقی از  آغاز صادرات گاز به بصره عراق از سال آینده خبر داد و با اشاره به قطع گاز ترکمنستان به ایران گفت: در آن موضوع، بسیار مقتدرانه عمل کردیم زیرا تولید گاز ما به اندازه ای رسیده بود که توانستیم از موضع قدرت صحبت کنیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کشوری که استقلال داشته باشد، می تواند در مقابل باج خواهی و زورگویی بایستد، اضافه کرد: آنها تحویل گاز به ما را قطع کردند اما اتفاقی نیفتاد.

وی ادامه داد: البته بر اساس اصل حسن همجواری سوآپ (معاوضه) گاز این کشور را ادامه داده‌ایم.

به گفته عراقی در سال 86 ترکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرد اما به دلیل اینکه تولید ما کافی نبود، ناچار شدیم زیاده خواهی آنها برای افزایش 9 برابری قیمت گاز را بپذیریم.

وی اضافه کرد: اما امسال، با توجه به افزایش تولید گاز، قیمت پیشنهادی آنها را نپذیرفتیم و بر مواضع خود ایستادگی کردیم.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران به برنامه توسعه گازرسانی در کشور اشاره کرد و گفت: امسال 48 شهر و پنج هزار و 608 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

وی درباره جایگزینی گاز با سوخت مایع در نیروگاه ها افزود: سالانه 13.6 میلیارد دلار ارزش جایگزینی گاز با سوخت مایع در نیروگاه هاست.

عراقی ادامه داد: اکنون 93 درصد مصرف سوخت در نیروگاه ها مربوط به گاز است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: ارزش صرفه جویی ناشی از اجرای بند (ق) قانون بودجه که مربوط به جایگزینی سوخت مایع با گاز است، سالانه 2 میلیارد و 480 میلیون دلار برآورد می شود.
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.