April 2020 05 / يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۱۵۴۶
۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
0
کریس سنت سایر خورشید شناس در مرکز فضایی گودارد ناسا می گوید: با این سیستم طی چند ثانیه به دانشمندان هشدار داده می شود و دیگر نیازی نیست چند ساعت منتظر بمانند.
پول‌نیوز - گروهی از دانشمندان روشی ساده برای پیش بینی وضعیت آب وهوا در فضا و جلوگیری از رسیدن اشعه های مخرب خورشید به زمین یافته اند.

 آب وهوای فضا برای انسان مناسب نیست. ذرات پرانرژی و قدرتمندی که از خورشید ساطع می شوند، به موج های رادیویی و دستگاه های الکترونیکی در زمین خسارت می زنند. همچنین  خطری برای سلامت فضانوردان و حتی خلبان های هواپیما به حساب می آیند.

درهمین راستا ناسا سیستم های متعدد پیش بینی وضعیت آب وهوا در فضا را به راه انداخته است. اما بسیاری از آنها قدیمی هستند. آنها هر ۲۰ دقیقه یکبار از خورشید عکس می گیرند و نمی توانند اطلاعات کافی برای پیش بینی های دقیق را فراهم کنند.

درهمین راستا گروهی از دانشمندان آمریکایی یک سیستم هشدار ساده ساخته اند که به ستاره شناسان کمک می کند فقط چند ثانیه پس از یک رویداد خورشیدی، وضعیت آب وهوا را پیش بینی کنند.

کریس سنت سایر خورشید شناس در مرکز فضایی گودارد ناسا می گوید:  با این سیستم طی چند ثانیه به دانشمندان هشدار داده می شود و دیگر نیازی نیست چند ساعت منتظر بمانند.

این روش جدید مبتنی بر اطلاعات کروناگرافی لحظه ای است که برای دانشمندان ارسال می شود.

 کروناگراف ها در حقیقت  تلسکوپ هایی هستند که بخشی هایی از خورشید را می پوشانند تا دانشمندان بتوانند رویدادهای سطح این ستاره را مشاهده کنند. سنت سایر و  گروه همکارش متوجه شدند دستگاه کروناگراف K-Cor در رصدخانه مرتفع «موانا لوا»  واقع در هاوایی، می تواند زمان اتفاق افتادن رویدادهای خورشید آنها را رصد کند.

او معتقد است به محض اینکه محققان بتوانند اطلاعات بیشتری درباره نحوه ارتباط  برخورد اشعه های خورشید به اشیاء آسمانی دریافت کنند،  می توانند مدت زمان هشدار برای ستاره شناسان را کاهش  دهند و به این ترتیب از خسارت های احتمالی جلوگیری کنند.

در حال حاضر به گفته او بزرگترین پیشرفت در این زمینه ارتقا جریان های اطلاعاتی میان رصدخانه در هاوایی و  مرکز ملی تحقیقات جوی در کلورادو است. هم اکنون اطلاعات ظرف یک دقیقه از رصد خانه به این مرکز ارسال می شود.
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: