پول‌نیوز - بانک مرکزی همچنان قصد افزایش سقف برداشت روزانه از خودپرداز بانک‌ها را ندارد. اما برای ایام نوروز مجوز افزایش از۲۰۰ هزار را به ۵۰۰ هزار تومان برای بانک‌هایی که متقاضی باشند صادر خواهد کرد.

تازه‌ترین اعلام مدیرکل فن‌آوری اطلاعات بانک مرکزی حاکی از آن است که برای روزهای پایانی سال جاری و ایام نوروز ۱۳۹۶ نیز این امکان وجود دارد که بنابر درخواست بانک‌های متقاضی، سقف برداشت روزانه از خودپردازهای آنها تا ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

آنطور که حکیمی توضیح داده افزایش سقف برداشت از خودپردازها شامل همه بانک‌ها نیست، بلکه فقط بانک‌هایی که تقاضای این تمهید را به بانک مرکزی اعلام کنند، می‌توانند این خدمت را به مشتریان خود ارایه کنند. بر این اساس این امکان وجود دارد که بانک‌ها بتوانند از ۲۰ اسفند امسال تا ۱۵ فروردین سال آینده سقف برداشت را اضافه کنند.

این در حالی است که سالهاست مخاطبان شبکه بانکی توان برداشت روزانه تا بیش از ۲۰۰ هزارتومان را دستگاه‌های خودپرداز ندارند. هر چند که در این بین مردم بارها خواستار این تغییر بوده و حتی بانک‌ها هم در این باره درخواست‌هایی از بانک مرکزی داشته‌اند. اما با این وجود این بانک معتقد است با بررسی‌های که داشته فعلا دلیلی برای برای اعمال این تغییر نیست. از مهمترین مواضع دراین رابطه کاهش گردش پول نقد در دست مردم بوده و تاکید می‌شود که با توسعه بانکداری الکترونیک نیازی به افزایش حجم مبلغ نقد قابل دریافت نخواهد بود.

اما در حدود دو سال گذشته با توجه به شرایطی که بانک‌ها می‌توانستند بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی خود و البته برخی مجوزهای بانک مرکزی از آن برخوردار باشند نسبت به افزایش میزان برداشت روزانه خود اقدام کردند. اما در ادامه با رسانه‌ای شدن موضوع و اعلام موضع بانک مرکزی و حواشی که در این رابطه ایجاد شد در نهایت بانک مرکزی این تعداد بانکها را موظف به کاهش سقف تا ۲۰۰ هزار تومان مصوب کرد.

با این حال در اواخر سال گذشته بود که برخی بانک‌ها مبلغ برداشت روزانه از خودپردازهای خود را تا ۵۰۰ هزار تومان هم افزایش دادند. در این باره بانک مرکزی اعلام کرد که مجوز صادره برای مدت طولانی نبوده و در محدوده ایام نوروز اجرایی خواهد شد چرا که در این دوره زمانی تقاضا برای وجوه نقد بالا بوده و می تواند در کوتاه مدت اجرا شود. این در حالی است که بنا بر اعلام مدیرکل فن‌آوری اطلاعات بانک مرکزی ظاهرا اجرای این طرح در سال گذشته بازخورد خوبی داشت و قرار است برای امسال نیز اجرایی شود.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: