کد خبر: ۲۲۱۳۷۱
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۸
0
بنیاد «هریتیج» در جدیدترین گزارش خود با نام «شاخص آزادی اقتصادی 2017» به بررسی آزادی فعالیت‌های اقتصادی در 186 کشور جهان پرداخته است.
پول‌نیوز - بنیاد «هریتیج» در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که رتبه ایران به لحاظ شاخص آزادی اقتصادی در میان 186 کشور جهان 155 است.

بنیاد «هریتیج» در جدیدترین گزارش خود با نام «شاخص آزادی اقتصادی 2017» به بررسی آزادی فعالیت‌های اقتصادی در 186 کشور جهان پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ایران با افزایش 7 واحدی نسبت به سال گذشته امتیاز 50.5 را از لحاظ شاخص آزادی اقتصادی کسب کرده است. ایران سال گذشته امتیاز 43.5 را کسب کرده و در رتبه 171 جهان قرار گرفته بود اما امسال با 16 رتبه صعود در جایگاه 155 قرار گفته است.

بر اساس این گزارش، این آمار نشان‌دهنده بهبود وضعیت آزادی اقتصادی در ایران است.

شاخص آزادی اقتصادی میزان آزادی فعالیت‌های اقتصادی بر اساس اصول اقتصاد بازار آزاد را نشان می‌دهد و به هر کشور در این شاخص امتیازی از صفر تا 100 داده می‌شود، هر چه این امتیاز بیشتر باشد نشان‌دهنده آزادی بیشتر اقتصادی این کشور است.

این گزارش، در بازار آزاد به آزادی معامله در ایران امتیاز 54.5، به آزادی سرمایه‌گذاری امتیاز صفر و به آزادی مالی امتیاز 10 داده است که مورد نخست نسبت به پارسال کاهش داشته و دو مورد بعدی تغییری نکرده‌اند.

از لحاظ اجرای قانون، حقوق دارایی در ایران امتیاز 32.4 و سلامت دولت امتیاز 29.6 را به خود اختصاص داده است.

از نظر کارایی نظارت، آزادی تجارت در ایران امتیاز 64.8، آزادی نیروی انسانی امتیاز 54.5 و آزادی پولی امتیاز 55.5 را از آن خود کرده‌اند.

از دیگر موارد ارزیابی شده برای شاخص آزادی اقتصادی، شاخص دولت کوچک است که معیارهای مخارج دولت و بار مالیاتی و سلامت مالی را در برمی‌گیرد که امتیاز این موارد برای ایران به ترتیب 92.7 و 81.1 و 94.9 تخمین زده شده است که دو مورد اول نسبت به پارسال کاهش و مورد آخر تغییری نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، هنگ‌کنگ با امتیاز 89.8 در رتبه نخست جهان، سنگاپور با  امتیاز 88.6 و نیوزیلند با امتیاز 83.7 در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

سوئیس، استرالیا، استونی، کانادا، امارات، ایرلند و شیلی نیز به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند.

آمریکا با امتیاز 75.1 رتبه 17 را به خود اختصاص داده است. جایگاه این کشور نسبت به سال گذشته 5 رتبه کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، رتبه انگلیس 12، آلمان 26، ژاپن 40، اردن 38، کره جنوبی 23، عربستان 61، ترکیه 60 و روسیه 114 عنوان شده است.

کره شمالی نیز با امتیاز 4.9 و 2.6 واحد افزایش نسبت به سال گذشته در رتبه آخر این رده‌بندی قرار گرفته است. پس از آن  ونزوئلا  و کوبا قرار گرفته است.

البته برای 6 کشور عراق لیبی،سومالی، یمن، سوریه و لیختن‌اشتاین آماری ارائه نشده است.
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: