April 2020 01 / چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۰۷۸۷
۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
0
اولين مولفه قيمت ارز است،‌ افزايش قيمت ارز در كوتاه‌مدت روي قيمت خودروهاي وارداتي تاثير مستقيم دارد، افزايش قيمت ارز در ميان‌مدت روي قيمت خودروهاي ساخت داخل نيز تاثير مي‌گذارد.
پول‌نیوز - هر سال در آخرين ماه‌هاي سال، بازار خودرو رونق نسبي مي‌گيرد و عده زيادي از مشتريان تصميم خريد خود را قطعي مي‌كنند. حال در اين روزها يكي از سوالاتي كه ذهن مشتريان را به خود درگير كرده اين است كه خودرو در سال ٩٦ گران خواهد شد يا ارزان‌، يا به عبارت ديگر خريد خودرو در شرايط فعلي كاري منطقي و تصميمي درست است يا اشتباه‌؟

به گزارش روزنامه دنیای خودرو، در جواب بايد گفت كه قيمت خودرو در بازار ايران به پارامتر‌هاي متعددي وابسته است كه هر‌يك در زمان خود تاثير محسوسي بر قيمت خودرو در بازار دارند، اما به‌طور كلي چند مولفه اصلي تاثيرگذار بر بازار خودروی ايران را مي‌توان بررسي كرد؛

اولين مولفه قيمت ارز است،‌ افزايش قيمت ارز در كوتاه‌مدت روي قيمت خودروهاي وارداتي تاثير مستقيم دارد، افزايش قيمت ارز در ميان‌مدت روي قيمت خودروهاي ساخت داخل نيز تاثير مي‌گذارد. در‌نهايت هر دو دسته خودروهاي وارداتي و توليد داخل به شدت از قيمت ارز متاثر مي‌شوند.

اين تاثير در بازار خودروهاي وارداتي، بسيار سريع است اما در بازار و قيمت خودروهاي توليد داخل كمي طولاني‌تر و با تاخير دو تا سه ماهه اتفاق مي‌افتد البته تجربه نشان داده است كاهش قيمت ارز هيچ تاثيري بر قيمت خودروهاي وارداتي و توليد داخل ندارد و در واقع هنگامي كه قيمت ارز به قيمت قبلي بازمي‌گردد، قيمت‌هاي افزايش يافته خودروهاي توليد داخل و وارداتي كاهش نمي‌يابند؛ امري كه نشان مي‌دهد افزايش قيمت ارز بيش از آنكه عامل اصلي افزايش قيمت خودرو باشد بيشتر بهانه‌اي براي افزايش قيمت است. البته چنان‌چه قيمت ارز افزايش يابد و براي مدتي نسبتا طولاني،‌ مثلا بيش از سه ماه،‌ كاهش نيابد بايد اذعان كرد كه روي قيمت خودرو تاثير خواهد داشت.

دومين عامل مهم تاثيرگذار بر قيمت خودرو در بازار ايران شرايط سياسي و اجتماعي است كه مي‌تواند منجر به افزايش تقاضاي خريد يا كاهش آن شود، به‌خصوص رخداد‌هاي سياسي با تاريخ مشخص مانند انتخابات رياست جمهوري تاثير زيادي بر افزايش يا كاهش قيمت خودرو دارد.

مثلا چنان‌چه جو عمومي به سمتي باشد كه احتمال دهد رفتار دولت آینده غیرقابل پیش‌بینی باشد اين جو تاثير زيادي بر افزايش خريد خواهد داشت زيرا جامعه احساس مي‌كند كه با افزايش قيمت ارز و بي‌ثباتي اقتصادي روبه‌رو خواهد شد اما چنانچه اوضاع به‌گونه‌اي باشد كه مردم احساس كنند در امور سياسي و اجتماعي گشايشي پيش مي‌آيد،‌ عموما تصميم خريد خود را به آينده واگذار مي‌كنند تا با تسهيل شرايط اقتصادي، خودروی خود را با قيمت بهتر يا شرايط فروش آسان‌تر خريداري كنند.

سومين عامل شرايط سياست خارجي است چنانچه شرايط روابط سياسي كشور با دنياي غرب به‌سمت تنش پيش برود، خريداران از خريد سرباز مي‌زنند زيرا تصور بر اين است كه در شرايط بحراني طلا و ارز بهترين پشتيبان است اما چنانچه شرايط به‌سمت آرامش و ثبات پيش رود، تعداد خريداران خودرو در بازار افزايش مي‌يابد.

چهارمين عامل تاثيرگذار، افزايش برند‌ها و مدل‌هاست، چنانچه در يك سگمنت يا بازه قيمتي در سال آينده شاهد افزايش برند‌ها و مدل‌ها باشيم‌، رقابت در آن بخش سخت‌تر و فشرده‌تر خواهد شد لذا رقبا براي گرفتن سهم بازار پيشنهاد‌هاي فروش بهتري به خريداران ارائه خواهند كرد و در نتيجه خريد در سال آينده در آن سگمنت مناسب‌تر خواهد بود.

اما اگر تعداد رقبا در آن سگمنت يا بازه قيمتي كاهش یابد، اوضاع بر‌عكس خواهد شد، مثلا در بازه شاسي‌بلند‌هاي سايز‌متوسط نيمه‌لوكس با افزايش تعداد رقبا در اواخر سال جاري و اوايل سال آينده مطمئنا رقبا براي جذب خريداران قيمت‌هاي بهتر يا شرايط فروش آسان‌تر و جذاب‌تري را ارائه خواهند داد.

در اين سگمنت اخيرا دو خودروی نيسان ايكس‌تريل و رنو كولئوس اضافه شده‌اند كه این امر باعث می‌شود رقابت در اين بازه سخت‌تر و نزديك‌تر شود و اين موضوع به نفع خريداران خواهد بود، اما برعكس در بازه خودروهاي شاسي‌بلند ٣٠٠ تا ٤٥٠ ميليون تومان با حذف بي‌ام‌دبليو ايكس ٣ و ايكس ٤،‌ لكسوس ان‌ايكس با افزايش قيمت بي‌رقيب شده است.

آخرين عامل تاثيرگذار بر قيمت كه اثر بسيار زيادي دارد تغيير ضوابط و مقررات خودروهاي وارداتي توسط وزارتخانه صنعت و تجارت است. اين عامل بر بازار وارداتي‌ها تاثير زيادي دارد و تغييرات يك‌شبه قوانين گاه باعث افزايش يك‌شبه قيمت‌ها مي‌شود.

بازار وارداتي هم اين روزها كم از اين تصميمات متاثر نبوده است. مثلا تصميم به حذف برخي برند‌هاي فاقد نمايندگي رسمي از ليست ثبت سفارش يا حذف واردكنندگان متفرقه، از آن تصميماتي است كه بر قيمت‌ها در بازار وارداتي‌ها تاثير زيادي دارد. براي بررسي قيمت خودرو در سال آينده بايد عوامل ذكر شده در بالا را در هر كلاس و سگمنت به تفكيك بررسي كرد تا به اين نتيجه رسيد كه در آن سگمنت و بازه قيمتي، قيمت خودرو افزايش خواهد يافت،كاهش مي‌يابد يا بدون تغيير
خواهد ماند؟

برچسب ها: قیمت خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: