کد خبر: ۲۲۰۷۰
۰۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۹
0
وي با بيان اينکه اعزام 98 هزار و 500 نفر به حج تمتع قطعي شده است، گفت: از اين تعداد 88 هزار نفر زاير و مابقي عوامل اجرايي و دست اندرکاران حج هستند.

رييس سازمان حج و زيارت، با بيان اينکه سقف قيمت سفر حج امسال چهارميليون و 104 هزار تومان است، گفت: قيمت سقف سفر حج در مقايسه با سال گذشته، حدود 400 هزار تومان افزايش يافته است.

به گزارش ايرنا، "علي ليالي" روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: قيمت کف سفر حج، امسال دوميليون و 543 هزار تومان است که در مقايسه با سال 87 که دو ميليون و 291 هزار تومان بود، در حدود 300 هزار تومان افزايش داشته است.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در عين حال ادامه داد: افزايش قيمت تمام شده سفر حج به ايستگاههاي پروازي و امکانات ارايه شده به زايران که بيشترين آن مربوط به حوزه اقامتي است، برمي گردد.

ليالي توضيح داد: در برخي استان ها همچون آذربايجان شرقي با توجه به افزايش قيمت سفر حج، امسال شاهد حدود 7/2 درصد کاهش قيمت هستيم و در ساير استان ها همچنين بين 3 تا 7 درصد شاهد افزايش قيمت بوده ايم.

رييس سازمان حج و زيارت افزود: برنامه اعزام زايران از 17 ايستگاه پروازي انجام مي شود که 10 ايستگاه به پروازهاي هواپيمايي سعودي و هفت ايستگاه به هواپيمايي کشوري اختصاص دارد.

وي با بيان اينکه اعزام 98 هزار و 500 نفر به حج تمتع قطعي شده است، گفت: از اين تعداد 88 هزار نفر زاير و مابقي عوامل اجرايي و دست اندرکاران حج هستند.

ليالي اضافه کرد: 48 هزار نفر در قالب مدينه قبل و 47 هزار نفر مدينه بعد که 50 درصد انتقال، توسط هواپيمايي سعودي و 50 درصد توسط هواپيمايي ملي صورت مي گيرد، اعزام مي شوند.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: برنامه اعزام زايران حج از 29 مهر تا 18 آبان ماه امسال و در قالب 630 کاروان انجام مي شود.

وي يادآورشد: ثبت نام زايران در کاروان هاي حج از پنجشنبه - ششم خرداد ماه جاري - در استان ها و از روزجمعه - هفتم خرداد ماه - در تهران و شهرستان ها آغاز مي شود.

*** کنترل شديد براي جلوگيري از خروج زايران معتاد
رييس سازمان حج و زيارت در ادامه به کنترل شديد ايستگاههاي پروازي با همکاري نيروي انتظامي در ايام حج تمتع اشاره کرد و گفت: قوانين عربستان بسيار سختگيرانه است و از سويي ما مشکل اداره زاير معتاد را در موسم حج داريم که اين امر از لحاظ قانوني و از نظر مسوولان نظام، غيرقابل پذيرش است.

ليالي با اشاره به سختگيري هاي اعمال شده در مبادي خروجي کشور در فرآيند اعزام عمره گزاران و کنترل حمل احتمالي مواد مخدر به عربستان اظهار داشت: متاسفانه به رغم اطلاع رساني وهشدارهاي مکرر، حدود 50 نفر در اين رابطه دستگير و گذرنامه هاي آنان باطل شده است و دو نفر نيز در عربستان دستگير و زنداني شدند.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه تا آخر هفته جاري تعداد اعزام شدگان به عمره به 55 هزار نفر مي رسد ، ابراز اميدواري کرد که ميزان تخلف هاي ثبت شده در زمينه مواد مخدر با توجه به همکاري ارزشمند نيروي انتظامي در ايستگاههاي پروازي، افزايش نيابد.

وي تصريح کرد: معاينات دقيق و تخصصي پزشکي از سوي هيات پزشکي حج در برنامه اعزام زايران تمتع اعمال مي شود. مسووليت سلامت و کنترل زايران به عهده پزشک و مدير کاروان است.

*** تاکيد بر رعايت حجاب زايران ايراني در حج و عمره
معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه به موضوع لزوم رعايت حجاب زايران ايراني در حج و عمره پرداخت و گفت: رعايت حجاب در سفرهاي زيارتي بخصوص حج وعمره يک موضوع حداقلي و طبيعي است که عدم رعايت آن حتي در حد يک دهم درصد نيز قابل تحمل نخواهد بود.

ليالي يادآورشد: خوشبختانه زايران ما از لحاظ ديني و فکري در سطح بالايي قرار دارند و آن اندک زايري که احيانا حجاب اسلامي را رعايت نمي کنند، باور داريم که آگاه نيستند.

رييس سازمان حج و زيارت، ارتقاي آگاهي و آموزش زايران را وطيفه روحانيون کاروان ها و دست اندرکاران امور فرهنگي حج و زيارت دانست و ادامه داد: روحانيون موظف به تذکر و توصيه هستند.

به گفته وي، "منزه بودن" از شرايط حضور زايران در سرزمين وحي است اما شرايط رعايت حج و زمينه هاي مختلف در قالب شيوه نامه به مديران کاروان ها ابلاغ شده است.

*** 49 رديف قيمتي براي انجام سفر حج
رييس سازمان حج و زيارت با بيان اينکه 49 رديف قيمتي در جدول سفر حج گنجانده شده است، گفت: قيمت تمام شده سفر حج براي زايران مبتني بر دو معيار ايستگاه پروازي و محل اقامت در عربستان است اما ساير خدمات اعم از غذا، چادر، اياب و ذهاب، براي عموم زايران يکسان است.

وي در عين حال افزود: محدوديت امکانات و حجم بالاي زاير اجازه نمي دهد که حق ويژه اي براي زايراني که عنوان مي شود، قيمت بيشتري براي سفرشان پردخته اند، قايل شويم. بنابراين، بجز اقامت ساير خدمات ميان زايران يکسان است.

ليالي تصريح کرد: براي آگاهي زايران به تمامي مديران حج و زيارت استان ها اعلام کرديم که در صورت مراجعه زاير، ريز هزينه ها و قيمت تمام شده حج به آنان ارايه شود.

وي تاکيد کرد: هيچ چيز قابل پنهان نداريم و همه چيز شفاف و قابل بيان است.

*** انگشت نگاري زايران، موضوعي که قابل پيش بيني نيست
معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه به موضوع چالش برانگيز انگشت نگاري از زايران در موسم حج اشاره کرد و گفت: انگشت نگاري بحث سنگيني است و کشورها بر اساس قوانين خود نسبت به آن اقدام مي کنند. انگشت نگاري از زايران حج سال گذشته در عربستان عموميت داشت و مختص ايرانيان نبود.

ليالي در عين حال يادآورشد که بحث انگشت نگاري از زايران را امسال مراقبت مي کنيم و قبل از اعزام حجاج، موضع مسوولان سعودي را جويا مي شويم تا بتوانيم زايران را نسبت به اين موضوع توجيه کنيم.

*** سوء مديريت در تاخير پروازي حج قابل قبول نيست

رييس سازمان حج و زيارت همچنين به موضوع تاخير پروازي در موسم حج که گلايه هاي بسياري را در طول سنوات اخير به همراه داشته است، اشاره کرد و گفت: بديهي است که تاخير به دليل نقض فني يا شرايط آب و هوايي قابل پذيرش است اما آنچه قابل پذيرش از سوي مردم نيست، سوء مديريت است.

وي به رايزيي هاي صورت گرفته ميان مسوولان حج و زيارت و هواپيمايي اشاره کرد و گفت: تلاش داريم که مشکلات قبل، امسال تکرار نشود اما برخي تاخيرها اجتناب ناپذير است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: