March 2020 30 / دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۲۰۵۲۹
۰۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
0
حوزه دندانپزشکی ایران از نظر تولید علم در دو سال گذشته به ترتیب رتبه‌های 14 و 12 را داشته که جایگاه بسیار ممتازی برای این زیرشاخه مهم است.
پول‌نیوز -دبیر شوای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با تمجید از روند رو به رشد تولید علم در ایران و به‌خصوص در دولت تدبیر و امید گفت: ایران امسال از نظر تولید علم در حوزه دندان‌پزشکی و سلامت دهان و دندان رتبه 12 دنیا را به‌خود اختصاص داده که میه شادمانی و افتخار است.

 دکتر «سعید عسگری» در سومین همایش سالیانه دانشگاه علوم پزشکی سمنان و همایش ملی ارتقاء سلامت دهان و دندان خانواده که امروز و فردا با محوریت کودک و مادر در سمنان در حال برگزاری است، اظهار کرد: تولیدات علمی کشورمان در حوزه‌های مرتبط با دندانپزشکی روند صعودی در این دولت داشته و سال گذشته رتبه 14 دنیا و امسال با دو پله ارتقاء به دوازدهمین کشور دنیا ارتقاء یافته است.

عضو شورایعالی مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی از اسکوپوس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های معتبر دنیا در سنجش رشد تولید علم نام برد و افزود: رتبه تولید علم کشورمان در این پایگاه معتبر در بین 200 کشور دنیا رتبه 16 است که رتبه‌ای درخور و شایسته افتخار است. ضمن اینکه جایگاه ایران در همه پایگاه‌های معتبر از روند رو به رشد و جایگاه ممتازی برخوردار بوده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن اندودانتیست‌های ایران با تحلیل روند تولید علم در ایران به رشد تولید علم در برخی زیرشاخه‌های علمی در کشورمان اشاره و تصریح کرد: اگرچه در روند رشد تولید علم در زیرشاخه‌ها با فراز و نشیب‌هایی روبرو هستیم اما در مجموع جایگاه ما در تولید علم در جهان و منطقه قابل توجه است.

عسگری به رشد تولید علم در رشته‌های مرتبط با علوم‌پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: تولید علم ایران در علوم پزشکی در سال‌های 2014 و 2015 رتبه 19 جهان بوده و به عبارتی شاخص تولید علم در علوم پزشکی ما سه رتبه پایین‌تر از تولید علم در کشور است.

وی با بیان این‌که در زیرشاخه‌های علوم پزشکی تفاوت‌هایی در شاخه‌های مختلف وجود دارد از دندانپزشکی به‌عنوان موفق‌ترین زیرشاخه علوم پزشکی ایران از نظر تولیدعلم در دنیا نام برد و گفت: حوزه دندانپزشکی ایران از نظر تولید علم در دو سال گذشته به ترتیب رتبه‌های 14 و 12 را داشته که جایگاه بسیار ممتازی برای این زیرشاخه مهم است.

دبیر شوای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اذعان به این‌که سلامت دهان و دندان با سلامت کلی افراد در ارتباط مستقیم است، اضافه کرد: شواهد علمی نشان داده که بیماری‌های دهان و دندان با بیماری‌های عمومی ارتباط دارد.

وی با بیان این‌که درمان بیماری‌های دهان و دندان مستلزم هزینه‌های زیادی است گفت: از همین رو سلامت و خصوصاً سلامت دهان و دندان برای همه دولت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات اندودانتیکس ایران با بیان این‌که وزارت بهداشت ایران در اوایل دهه 80 برای اولین بار یک دوره پی.اچ.دی مشترک با کشور فنلاند که از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در این حوزه است برگزار کرد خاطرنشان کرد: خوشبختانه تربیت‌شدگان همان دوره مشترک و تلاش‌هایی که در آن دوره صورت گرفت امروز به ثمر نشسته و شاهد بهبود وضعیت دندانپزشکی و سلامت دهان و دندان هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح مهم تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: خوشبختانه به فاصله یک‌سال پس از آغاز این طرح دولت طرح تحول نظام سلامت دهان و دندان را نیز شروع کرد.

عسگری به اجرای چندین طرح در این حوزه اشاره و اظهار کرد: اصولا طرح‌های مداخلات پیشگیرانه و بهداشتی به واسطه ذات و ماهیت‌شان زود بازده نیستند و برای تغییر در شاخص‌ها حداقل باید در یک بازه 10 ساله میزان تغییرات آن را در جامعه دید.

وی از اجرای طرح فلورایدتراپی با وارنیش در میان دانش‌آموزان کشورمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت تدبیر و امید در کشور و در حوزه سلامت دهان و دندان نام برد و افزود: هدف وزارت بهداشت از این طرح ارتقاء سلامت دهان و دندان و کاهش پوسیدگی دندان کودکان و نوجوانان است.

رئیس هیئت مدیره انجمن اندودانتیست‌های ایران از این طرح به‌عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های مداخلات در دنیا یاد کرد و ادامه داد: این طرح که در این دولت و از سال قبل در کشور شروع شده به عنوان یک الگو در دنیا مطرح شده است.

عضو شورایعالی مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: در صورت ادامه این طرح در دولت‌های بعدی امید می‌روند که وضعیت سلامت دهان و دندان کشور در آینده تا حد زیادی ارتقاء بیابد.

وی به اهمیت اجرای این طرح از منظر وزیر بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کابیه دکتر روحانی اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح از چنان اهمیتی برخوردار بوده که وزارتخانه شورای سلامت دهان و دندان را برای سیاست‌گذاری در این حوزه راه‌اندازی کرده و وزیر بهداشت شخصا در آن حضور می‌یابد ضمن اینکه علاوه بر ستاد اجرایی طرح تحول که یک ستاد چابک است و با ریاست وزیر برگزار می‌شود، ستادهای طرح دهان و دندان را که اخیرا ابلاغ شده با ریاست روسای دانشگاه‌ها در استان تشکیل داده است.
منبع: ایسنا
برچسب ها: ایران ، داندانپزشکی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: