April 2020 02 / پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹
یک کارآفرین در گفت‌وگو با پول‌نیوز تشریح کرد:
کد خبر: ۲۲۰۴۴۱
۰۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱
0
فضای مجازی که از مهم‌ترین مصادیق فناوری بوده، پس از موج نخست حذف برخی از مشاغل به‌طور گسترده‌ای اسباب اشتغال‌زایی شد و مسیر کسب‌وکارهای ایده‌محور بزرگ‌شونده جدید نیز همین بوده است.

پول‌نیوز - با فراگیر شدن دسترسی جهانی به اینترنت و راه‌اندازی موج رایانه‌های قابل حمل و نیز گوشی‌های تلفن همراه، روش‌های کسب‌و‌کار حتی در جوامع کمتر توسعه‌یافته نیز متحول شد و در جوامعی نیز که مقاومت‌ها و اصطکاک‌هایی در برابر این پدیده دیده می‌شد هم صاحبان کسب‌وکارهای سنتی در نهایت ناچار به روزآمدی و هماهنگ کردن خود با این پدیده شدند.

خدمات مبتنی بر اینترنت، بحث استقرار نیروی کار در محل را نیز به اندازه‌ای تحت‌الشعاع قرار داد که نه‌تنها دورکاری برون‌شهری بلکه دورکاری برون‌کشوری نیز مصداق پیدا کرد و برای آژانس‌های اتومبیل آمریکا، اپراتور هندی مستقر در هند استخدام شد. بحث فروش اینترنتی هم آن‌چنان داغ شد که بسیاری از فروشگاه‌ها را حذف و بسیاری دیگر را در کنار کسب‌وکار فروشگاهی سنتی ناگزیر از همراهی با این جریان کرد.

اما در کنار همه این‌ها، اینترنت و نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها که خود از مهم‌ترین مصادیق فناوری هستند، پس از موج نخست حذف برخی از مشاغل به‌طور گسترده‌ای اسباب اشتغال‌زایی شدند. کارآفرینان دنیای جدید نیز که با ایده‌پردازی برای کسب‌وکارهای بزرگ‌شونده شناخته می‌شوند، این مسیر را برای کارآفرینی برگزیدند.

در ایران اما همچنان‌که کارآفرینی و ایجاد کسب‌وکارهای ایده‌محور توسعه‌یابنده اعم از تولید و خدمات علاوه بر مشکلات خاص این دو بخش، مصائب خود را دارد، در چنین کسب‌وکارهایی نیز کم‌وبیش با همین مشکلات روبه‌روایم.

حسنعلی باغبانیان که خود این مسیر را کوفته و پیموده در این باره به خبرنگار پول‌نیوز گفت: همان‌طور که می‌دانید روند جهانی تمامی کسب‌وکارها به سمت اینترنتی شدن است اما در کشور ما با این‌که ضرورت همپایی با این روند جهانی درک شده است، برخی رفتارها و عملکردها در مواجهه با کارآفرینان در این عرصه نیز مشکل‌ساز است.

این کارآفرین با بیان این‌که به‌عنوان یک کارآفرین هرگز از دولت توقع حمایت مالی نداشته‌ام، ادامه داد: توقع کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار از دولت حمایت معنوی است؛ دولت می‌تواند با اصلاح بسیاری از قوانین موانع کسب‌وکار را از سر راه بردارد.

وی اظهار داشت: کارآفرینی به خود خودی دارای مشکلات بسیاری است و نگرانی پرداخت منظم حقوق و دستمزد ماهانه آن‌هم در شرایط رکود اقتصادی بسیار بالاست. پس در این شرایط وارد کردن فشار بیرونی و مانع‌تراشی‌ها بر سختی‌های کارآفرینی می‌افزاید.

باغبانیان تصمیم اخیر نمایندگان دولت برای ایجاد اتحادیه صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی را اقدام مناسبی دانست و گفت: برنامه‌ریزی ما برای ایجاد 4 هزار شغل جدید مطابق قانون کار و مقررات تامین اجتماعی در سال آینده است، در حالی که همین ایجاد شغل برای دولت بسیار هزینه‌بر است اما بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان بنا بر ذات تجارت شخصی خود کارآفرینی می‌کنند و در دور شدن مشکلات اشتغال از جامعه، یاریگر هستند.

وی با بیان این‌که ما برای حمایت از تولید ملی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی، بیش از ۹۰ درصد محصولات ارایه‌شده در شبکه فروش خود را از بازار داخلی تهیه و تامین می‌کنیم، افزود: کسب‌وکارهای اینترنتی که جزئیات کارشان از هر کسب‌وکار دیگری بیشتر قابلیت رصد بیرونی دارد، مانند سایر بنگاه‌ها طبق قانون موظف به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 25 درصد مالیات تکلیفی سالانه هستند.

این کارآفرین در پایان بار دیگر تاکید کرد: انتظار کارآفرینان از دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط، نه حمایت مالی بلکه ایجاد زیرساخت لازم برای بهبود فضای کسب‌وکار و حذف قوانین و مقررات دست‌وپاگیر اداری است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: