کد خبر: ۲۲۰۱۳۹
۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
0
روسیه توانسته است با تولید 10.49 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر از عربستان پیشی گرفته و به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بدل می‌شود.
روسیه بزرگترین تولید کننده نفت جهانپول‌نیوز - روسیه باز هم با پشت سر گذاشتن عربستان در تولید نفت، جایگاه بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را از آن خود کرد.

روسیه و عربستان بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان محسوب می‌شوند و آمارهای موجود از تولید نفت این دو کشور نشان می‌دهد که روسیه توانسته است با تولید 10.49 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر از عربستان پیشی گرفته و به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بدل می‌شود. 

بنا به آمارهای مؤسسه داده‌های سازمان‌های مشترک در ریاض، تولید نفت روسیه در ماه دسامبر با 29 هزار بشکه در روز کاهش نسبت به ماه نوامبر به 10.49 میلیون بشکه در روز رسید. 

از سوی دیگر، تولید نفت عربستان نیز از 10.72 میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر به 10.46 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر کاهش یافت. 

این نخستین بار از ماه مارس سال 2016 است که تولید نفت روسیه از عربستان فراتر می‌رود. 

در ماه دسامبر نیز صادرات نفت عربستان از 8.26 میلیون بشکه روزانه در ماه نوامبر به 8 میلیون بشکه روزانه رسید که بیشترین کاهش ماهانه صادرات نفت عربستان از ماه می سال 2003 محسوب می‌شود. 

آمریکا با تولید روزانه 8.8 میلیون بشکه نفت در ماه دسامبر سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان شد. 

چین نیز با واردات 7.88 میلیون بشکه نفت به صورت روزانه در این ماه بزرگترین واردکننده نفت جهان لقب گرفت. 

بیشترین افزایش تولید نفت آمریکا از مناطق باسین و ایگل‌فورد ایالت تگزاس آمریکا بوده است که نفت باکیفیت بیشتری از آنها استخراج می‌شود. 

با این حال، علی‌رغم کیفیت نفت استخراج شده از تگزاس، پالایشگاه‌های منطقه‌ای در آمریکا نمی‌توانند این نفت را پالایش کنند، چرا که آنها پالایشگاه‌های خود را بر مبنای پالایش نفت باکیفیت کمتر کانادا و ونزوئلا ساخته‌اند. 

تولیدکنندگان نفت آمریکا، نفت باکیفیت خود را صادر کرده و نفت بی‌کیفیت موردنیاز خود را از خارج وارد می‌کنند. 

در ماه نوامبر سال گذشته بود که کشورهای عضو اوپک توافق کردند تا با هدف افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، مجموع تولید نفت خود را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند، 10 روز پس از این توافق، کشورهای تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک نیز به این توافق پیوسته و متعهد شدند تا مجموعه تولید نفت خود را 600 هزار بشکه کاهش دهند، که بر مبنای این توافق، مجموعاً 1.8 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت به بازار جهانی کاهش می‌یابد. 

براساس آمارهای موجود، اوپک با کاهش بیش از یک میلیون بشکه از تولید نفت خود، به بیش از 90 درصد از تعهد خود برای کاهش عرضه نفت به بازار جهانی عمل کرده است. 

کشورهای نفتی غیر عضو اوپک نیز تاکنون به بیش از 50 درصد از تعهد خود عمل کرده‌اند. 

منبع: فارس
برچسب ها: روسیه ، عربستان ، نفت ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: