May 2021 11 / سه‌شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۹۷۶
۰۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۷
0
گرد و غبار يك پديده طبيعي است كه سالها و قرنها هم جنوب كشور ما را تحت تأثير قرار مي داده. سرچشمه گرد و غبار صحراي عربستان بوده و شمال افريقا.از چهار ، پنج سال قبل، به دليل تغييراتي كه در منطقه بوجود آمد، بخصوص تغيير در رژيم آبي، يعني تعدادي سد در تركيه زده شد.
فارس: در هفته گذشته در اكثر استانهاي غرب كشور و نيز در تهران وجود ذرات گرد و غبار محسوس بود و طبق اعلام سازمان حفاظت محيط زيست اين گرد و غبار طي روزهاي آينده همچنان ادامه خواهد داشت.در اين زمينه راديو گفتگو با دكتر علي محمد نوريان، قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست گفتگويي ترتيب داده كه در ادامه مي آيد:

آقاي دكتر علي محمد نوريان، سرچشمه اصلي ورود اين گرد و غبار به كشور كجاست؟

نوريان:گرد و غبار يك پديده طبيعي است كه سالها و قرنها هم جنوب كشور ما را تحت تأثير قرار مي داده. سرچشمه گرد و غبار صحراي عربستان بوده و شمال افريقا. از چهار ، پنج سال قبل، به دليل تغييراتي كه در منطقه بوجود آمد، بخصوص تغيير در رژيم آبي، يعني تعدادي سد در تركيه زده شد كه روي سرشاخه هاي دجله و فرات بود يا در سوريه و عراق و ايران زده شد. از طرفي در دوران صدام حسين، يك كانالي از دجله به مركز عراق كشيدند كه اين آب را به آنجا منتقل مي كرد. جمع اينها در كنار خشكسالي كه 4،5 سال داشتيم، باعث شد كه تعدادي از هورها و مناطق باتلاقي و مناطقي كه در منطقه پوشش گياهي داشتند از بين رفتند و به صورت مناطق خشك درآمد . چون خاك اينها هم خاك نرمي بود با يك باد با سرعت بسيار كم سرعت تر از بادي كه شن ها و گرد و خاك را از صحاري عربستان و شمال افريقا بلند مي كند، اين گرد و خاك را كه به صورت ريز دانه است بر مي دارد و به ايران مي آورد. بنابراين مي شود گفت كه منابع جديد گرد و خاك بيشتر در غرب عراق در سوريه و در اردن و شمال عربستان است.

راديو گفت و گو :آيا راهكارهايي براي كاسته شدن اين اتفاق در نظر گرفته شده ؟

نوريان:گرد و غبار يك پديده طبيعي است و به طور كلي نمي شود با آن مبارزه كرد چون ما روي كمربند گرد خاك كره زمين هستيم. يعني اين گرد و خاك را سالهاي زيادي در جنوب و غرب كشور شاهد بوديم ولي الان توسعه پيدا كرده. تعداد دفعات اتفاق آن زيادتر شده، وسعت آن بيشتر شده كه ما داريم يك سري تمهيداتي را دنبال مي كنيم كه فشارهاي اين گرد و خاك را براي مردم عزيزمان تخفيف دهيم. البته انجام پروژه در اين ارتباط كار بسيار مشكلي است براي اين كه همه مصالح آن در دست كشور ما نيست، يك كار منطقه اي است و كشورها منطقه بايد در اين رابطه همكاري و هماهنگي لازم را انجام دهند. مذاكرات و پيگيرهاي سياسي و رفت و آمدها و جلساتي با عراق و سوريه و اجلاسهاي چند جانبه در تركيه يا در تهران بوده و مذاكراتي كه با تعدادي از كشورهاي عربي داشتيم، قرار شده كه نقاط و منابعي كه شناسايي شده كه 14 نقطه مهم شناسايي شده ، قرار شده به صورت نمونه اي روي 14 تاي آن عمل شود. متأسفانه در غرب امنيت در اين مدت نبوده. يا به تعبيري بايد بگوييم دولت عراق تصويب نكرده كه اين امنيت برقرار است تا كارشناسهاي ما بتوانند بروند، هم به كارشناسهاي عراقي كمك كنند و هم به آنها آموزش دهند تا بشود آنجا را تثبيت كنند و فضاي سبز براي آنجا بوجود بياورند و ترانس بندي يا ناحيه بندي بكنند براي اينكه از حركت شنها جلوگيري شود. اخيراً وزير محيط زيست عراق طي مصاحبه اي كه داشته اعلام كرده كه خوشبختانه بعد از انتخابات شرايط دارد فراهم مي شود و ما اميدواريم به زودي هيئت كارشناسي ايران كه مركب از كارشناس سازمان هاي جنگل ها و مراتع، سازمان هواشناسي كشور و سازمان محيط زيست هستند، بتوانند به آنجا بروند و در جهت شروع عمليات اجرايي كمك كنند.

راديو گفت و گو :وضعيت كشور ، بويژه در تهران طي روزهاي آينده چگونه خواهد بود؟

نوريان:پيش بيني هاي سازمان هواشناسي ، مويد اين است كه از روز يكشنبه دوباره غرب كشور با شدت كمتر از ناحيه آذربايجان غربي به طرف جنوب، يعني كردستان، كرمانشاه و ايلام و خوزستان ، مجددا تحت تأثير گرد و خاك قرار مي گيرد ولي شدت آن از دفعه قبل بسيار كمتر است. اين احتمال كه روي تهران و يا نواحي مركزي تأثير عمده اي داشته باشد، تقريباً نيست. بنابراين تأثير مهم و عمده اي را روي تهران و مناطق مركزي نخواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: