کد خبر: ۲۱۹۷۳
۰۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۱
0
نامه اعلام آمادگي ايران درباره تبادل سوخت به صورت رسمي امروز در غياب علي اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس توسط نفر دوم نمايندگي، تحويل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي شد.

فارس، مشروح اين نامه به شرح زير مي‌باشد.

جمهوري اسلامي ايران به عنوان عضو فعال آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در راستاي عمل به تعهدات خود نسبت به آن و نيز معاهده NPT، همواره همكاري‌هاي گسترده‌اي را به نحو احسن در تعامل با آژانس از خود نشان داده است. اين همكاري‌ها و تعامل گسترده با آژانس نشان از اهميت بخشيدن به اين نهاد بين‌المللي و توجه به اهميت معاهده مزبور مي‌باشد.

متقابلاً جمهوري اسلامي ايران انتظار دارد تا ضمن محترم شمرده شدن حقوق پيش‌بيني شده در اساسنامه آژانس براي اعضاء و نيز حقوق مقرر در ماده 4 معاهده NPT از يك سو و تكاليف آژانس طبق اساسنامه خود در ارائه خدمات به كشورهاي عضو آژانس از سوي ديگر، بدون هيچگونه تبعيضي از تمامي مساعدت‌ها و امكانات ذيربط برخوردار شود.

موضوع تأمين سوخت براي رآكتور تحقيقاتي از مواردي است كه كاملاً در چارچوب وظايف آژانس قرار دارد و مسئوليت آژانس در اين زمينه كاملاً شفاف و روشن است. متأسفانه عليرغم گذشت حدود يكسال از ارسال نامه رسمي جمهوري اسلامي ايران (12 خرداد 1388) به آژانس براي دريافت سوخت رآكتور ياد شده كه داراي مصارف دارويي و ارائه خدمات پزشكي به حدود يك ميليون نفر مي‌باشد، نه تنها سوخت مزبور به كشورم تحويل نشده است، بلكه مسير طي شده نيز به خاطر وضع شرايط نامعقول از طرف مقال نافرجام مانده است.

اكنون فرصت را مغتنم مي‌شمارم، اعلام نمايم كه در نشست سه جانبه سران در تهران با حضور روساي جمهوري اسلامي ايران، جمهوري فدراتيو برزيل و نخست وزير جمهوري تركيه كه دو كشور اخير هم اكنون عضو شوراي حكام آژانس نيز هستند، گفت‌وگوهاي سازنده‌اي در زمينه همكاري‌هاي هسته‌اي داشته‌ايم و نتيجه آن صدور بيانيه‌ مشترك ايران، تركيه و برزيل در 17 مي 2010 مي‌باشد كه به ضميمه يك نسخه آن را رسماً تقديم جنابعالي مي‌كنم. جمهوري اسلامي ايران موافقت خود را با محتواي بيانيه مشترك و تك تك بندهاي آن كه به هم پيوسته مي‌باشند و هر يك از بندها نيز از اهميت خاصي برخوردار است، اعلام مي‌دارد.

براي اجرايي شدن بيانيه مشترك، بدين وسيله در مرحله اول مطابق بند 6 اين بيانيه، جمهوري اسلامي ايران موافقت خود را به صورت مكتوب و رسمي با محتواي بيانيه به ويژه پنج بند نخست آن به آژانس اعلام مي‌كند كه عبارتند از:

1- ما بر تعهد به معاهده عدم گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي و مواد مرتبط آن تأكيد مي‌كنيم و حقوق تمام اعضاء شامل جمهوري اسلامي ايران، در استفاده صلح آميز و بدون تبعيض براي توسعه، تحقيق، توليد و استفاده از انرژي هسته‌اي (همچنين چرخه سوخت هسته‌اي شامل فعاليت‌هاي غني سازي) را يادآوري مي‌كنيم.

2- ما اعتقاد راسخ خود را بيان مي‌داريم كه اكنون فرصتي بدست آمده است تا روند رو به جلو در فضايي مثبت، سازنده و غير تقابلي، شروع تا به دوره‌اي از تعامل و همكاري رهنمون شود.

3- ما معتقديم كه تبادل سوخت هسته‌اي بستري براي شروع همكاري در عرصه‌هاي مختلف، خصوصاً همكاري‌هاي صلح آميز هسته‌اي شامل ساخت نيروگاه هسته‌اي و رآكتورهاي تحقيقاتي مي‌باشد.
4- بر مبناي اين نكته تبادل سوخت هسته‌اي حركتي سازنده، رو به جلو و نقطه شروعي براي همكاري بين ملت‌ها است. چنين حركتي بايد به تعامل مثبت و همكاري در زمينه فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي هدايت شود و از هرگونه تقابلي اعم از تدابير، اقدامات و يا بيانيه‌هاي تهديد آميزي كه به حقوق و تعهدات هسته‌اي ايران تحت ‌NPT لطمه مي‌زند، اجتناب و همكاري هسته‌اي جايگزين آنها شود.

5- بر مبناي موارد فوق، در راستاي تسهيل همكاري هسته‌اي ذكر شده بالا، جمهوري اسلامي ايران بر امانت گذاري 1200 كيلوگرم اورانيوم با غناي كم LEU در تركيه موافقت مي‌كند. اين مواد LEU در مالكيت ايران در تركيه قرار خواهد داشت، ايران و آژانس امكان نظاره‌گري بر نگهداري ايمن از اين مواد LEU را در تركيه دارند.

انتظار داريم آژانس نيز مطابق بند 6 اين بيانيه، گروه وين (آمريكا، روسيه، فرانسه و آژانس) را از مفاد آن مطلع ساخته و پاسخ مثبت گروه وين را به ما منعكس كند. چنين اقدامي مطابق اين بيانيه شروع مذاكرات براي تفصيل جزئيات بيشتر تبادل سوخت از طريق انعقاد توافقنامه كتبي و همچنين ترتيبات مقتضي بين ايران و گروه وين را موجب خواهد شد.

ما منتظر پاسخ جنابعالي در اسرع وقت هستيم.
علي اكبر صالحي
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: