کد خبر: ۲۱۹۶۴
۰۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۵
0
انبوه‌سازان كه در رويا هم نمي‌ديدند روي زمين‌هاي 99ساله سود كنند(!) مسكن‌مهر را با حداقل امكانات متري 300 هزار تومان مي‌سازند اين پروژه با امكانات كامل متري 265 هزار تومان قابل احداث است/ ماجراي ميهماني مسكن‌مهر خيلي زود به محفل انبوه‌سازان خارجي نفوذ كرد، اخيرا 5 شركت از اروپا و آسيا براي كمك(!) به ساخت مسكن‌مهر اعلام آمادگي كرده‌اند

درحالي كه انبوه‌سازان مجوز گرفته‌اند مسكن‌مهر را با حداقل امكانات –بدون سراميك، كابينت و آسانسور- متري 300 هزار تومان ساخته و تحويل دهند، «دنياي‌اقتصاد» يك تعاوني‌مسكن در تهران را شناسايي كرده كه 500 واحد مسكوني‌مهر را به قيمت متري 265 هزار تومان به‌صورت لوكس در دست احداث دارد. به اين ترتيب عدم مطالعه كافي درباره سود و زيان آنچه متقاضيان مسكن‌مهر قرار است بعد از يك‌سال از انبوه‌سازان تحويل بگيرند، هم‌اكنون به عنوان ضعف بزرگ در قرارداد سازنده‌هاي طرف تفاهم با دولت، خودنمايي مي‌كند.

ورود دسته‌جمعي انبوه‌سازان به مسكن‌مهر در ابتدا اين تصور را در ذهن متبادر مي‌كرد كه آنها از يك‌سو براي در امان ماندن از اثرات مخرب ركود به ناچار وارد اين پروژه پرهزينه شده‌اند و از سوي ديگر تصميم گرفته‌اند با صرف‌نظر كردن از سودهاي نجومي، مدتي براي تامين مسكن‌ كم‌درآمدها قدم بردارند. اما جزئيات تفاهم‌نامه‌هايي كه انبوه‌سازان براي ساخت مسكن‌مهر امضا كرده‌اند، نشان مي‌دهد كه سود، آن هم به نرخ قابل توجه همچنان در برگه‌هاي قرارداد انبوه‌سازان ديده مي‌شود.

بيش‌از 450 انبوه‌ساز شامل سازنده‌هاي بزرگ و بسازوبفروش، از دولت مجوز گرفته‌اند مسكن‌مهر را به قيمت متري 300 هزار تومان در حد قابل سكونت -بدون نقاشي و تجهيزات گرمايش‌وسرمايش و حتي بدون كابينت و سراميك- ساخته و تحويل متقاضيان دهند. انبوه‌سازان تظاهر مي‌كنند اين قيمت باب طبع‌شان نيست و اصلا سودي از اين پروژه‌ها عايدشان نخواهد شد. اين در حالي است كه اخيرا در همسايگي تهران –شهر جديد پرند- يك پروژه 500 واحدي مسكن‌مهر شناسايي شده كه پيمانكارش تعهد داده واحدها را به قيمت متري 265 هزار تومان با امكانات كامل و لوكس نظير آسانسور، كف سراميك، سيستم اطفاي حريق، نماي سنگ تحويل متقاضيان دهد.

مقايسه ارزش قراردادهاي انبوه‌سازان با ارقامي كه پيمانكاران براي تعاوني‌ها مي‌سازند، نشان مي‌دهد انبوه‌سازان به ازاي هر مترمربع احتمالا بين 50 تا 60 هزار تومان سود عايدشان مي‌شود.

گفته مي‌شود مجوز ساخت متري 300 هزار تومان را وزارت مسكن بعد از بازديد از پروژه‌هاي 99ساله از يكي از استان‌هاي كشور به انبوه‌سازان داده است. مسوولان تا قبل از اينكه از ايلام –اواسط سال گذشته- بازديد كنند، با پيشنهاد 400 هزار توماني (به ازاي هر متر) انبوه‌سازان روبه‌رو بودند. اما بعد از بازديد و مشاهده ساخت‌وسازهايي كه سازنده‌هاي ايلامي 100 هزار تومان كمتر از رقم پيشنهادي انجام داده بودند، وزارت مسكن تصميم گرفت براي همه مناطق و استان‌هاي كشور مصوب كند كه مسكن‌مهر بايد مترمربعي 300 هزار تومان ساخته شود، نه يك ريال كمتر، نه يك ريال بيشتر.

طي ماه‌هاي اخير، سازمان‌هاي مسكن استان‌ها و مديران شهرهاي جديد براساس ديكته اعلام شده، كليه تفاهم‌نامه‌هاي انبوه‌سازان در مسكن‌مهر را با قيمت متري 300 هزار تومان تنظيم و نهايي كرده‌اند.

اين شيوه تعيين ارزش قرارداد باعث شد در فاصله كوتاهي حجم عظيمي از انبوه‌سازان به زمين‌هاي 99ساله سرازير شوند.

ماجراي ميهماني پرمنفعت مسكن‌مهر خيلي زود به محفل انبوه‌سازان خارجي نيز نفوذ كرد. تا جايي‌كه طي دو ماه گذشته بيش‌از 5 شركت از اروپا و آسيا براي كمك به ساخت مسكن‌مهر در ايران اعلام آمادگي كرده‌اند! از اين شركت‌ها تاكنون سه شركت عقد قرارداد كرده‌اند و مطابق با تعهد انبوه‌سازان ايراني قول داده واحدها را با حداقل امكانات ظرف مدت مشخصي تحويل دهد. نكته جالب توجه در جزئيات تعهدي كه انبوه‌سازان براي ساخت مسكن‌مهر داده‌اند، حذف بديهي‌ترين امكانات يك ساختمان مسكوني است. به عنوان نمونه در يكي از شهرهاي جديد اطراف تهران، قريب به اتفاق ساخت‌وسازها در حاليكه بيش‌از 3 طبقه ارتفاع دارد، فاقد آسانسور است و سازنده فعلا تعهدي به تامين آسانسور ندارد.

اين موضوع گلايه مسوولان ارشد وزارت مسكن و استان تهران را در پي داشته است، تا جايي‌كه مسوولان از زيرمجموعه‌ها خواسته‌اند براي اجبار سازنده‌ها به تامين آسانسور در قراردادهاي منعقد شده تجديد نظر كنند.

به گزارش دنياي‌اقتصاد، از بين بيش‌از 1000 پروژه –هركدام به‌طور متوسط 200 تا 500 واحد- در حال ساخت مسكن‌مهر، هم‌اكنون يك پروژه موفق به ثبت ركورد ارزان‌سازي شده است.

تعاوني مسكن‌مهر 12 شهرري با 495 واحد موفق شده با پيمانكار سازنده برسر ساخت متري 265 هزار تومان توافق كند كه اين رقم، كمترين قيمت ممكن براي ساخت مسكن‌مهر به حساب مي‌آيد. اين پروژه كه در پرند واقع شده هم‌اكنون جزو پروژه‌هاي پيشرو در تهران به حساب مي‌آيد. در پرند اين پروژه مسكن‌مهر به لحاظ حجم پيشرفت فيزيكي مقام اول را دارد، طوري‌كه عمليات سفت‌كاري بلوك‌ها مراحل نهايي را طي مي‌كند و عوامل براي شروع عمليات نازك‌كاري آماده مي‌شوند.

مهدي دژآباد، مديرعامل تعاوني مسكن‌مهر 12 شهرري درباره قيمت ساخت اين پروژه به دنياي‌اقتصاد گفت: پروژه ما در عين حالي‌كه كمترين قيمت را در بين ساير ساخت‌وسازها دارد، بيشترين امكانات داخلي را در مقايسه با پروژه‌هاي انبوه‌سازان داراست.

وي افزود: پروژه مسكوني مهر 12 شهرري داراي آسانسور دو منظوره 10 نفره، طراحي سيستم اطفاي حريق، دو طبقه پاركينگ و تامين پاركينگ همه واحدها، پنجره 2 جداره، كف همه واحدها سراميك، نماي مخلوط سنگ و آجر و شوتينگ زباله و داراي شناسنامه فني ساختمان است. دژآباد تصريح كرد: قيمت ساخت متري 265 هزار تومان به عنوان قيمت تمام‌شده ساخت است و هزينه‌هاي آماده‌سازي زمين، محوطه‌سازي و هزينه‌هاي مربوط به انشعابات جداگانه محاسبه و از اعضا دريافت مي‌شود كه البته با محاسبه اين نوع هزينه‌ها قيمت كل تمام‌شده پايين‌تر از متري 300 هزار تومان تعيين خواهد شد.

به گزارش دنياي‌اقتصاد، وزير مسكن اخيرا از اين پروژه بازديد داشت و نحوه ساخت‌وساز در آن را مشاهده كرد.

دژآباد در اين بازديد گفت: شركت آماده‌ساز زمين، از هر عضو معادل 2 ميليون تومان دريافت كرده، اما هنوز به‌طور كامل به تعهدات خود عمل نكرده است.

مديرعامل مسكن‌مهر 12 شهرري همچنين افزود: بايد به موازات ساخت‌وسازهاي مسكن‌مهر، تامين خدمات روبنايي و زيربنايي در پرند انجام شود تا در زمان تحويل واحدها امكان زندگي در آنها مهيا باشد.

وي تصريح كرد: تعاوني ما حدود 85 درصد از مراحل سقف و اسكلت و سفت‌كاري را به پايان رسانده، اما تاكنون فقط حدود 60 درصد از مبلغ وام 14 ميليون توماني به تعاوني پرداخت شده است كه اين موضوع سبب نقض برنامه‌ريزي مالي و اجرايي عمليات اجرايي پروژه شده است.

دژآباد با اشاره به برنامه جديد دولت مبني بر حذف بيمه و ماليات از ساخت مسكن‌مهر، خواستار تعيين تكليف اين نوع معافيت در پروژه تحت مديريتش شد و گفت: در مراجعه به ادارات بيمه و دارايي مسوولان سازمان‌هاي ذي‌ربط از حذف بيمه و ماليات اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند و براي صدور مفاصا حساب براي پيمانكار به مانند گذشته عمل مي‌كنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
محسن
02:33 - 1389/03/04
باید ببینیم می تونه کار رو به اخر برسونه یا نه
فصل 9 فهرست بهای ابنیه مربوط به اهن الات هست و ساختمان های که نقشه انها بر اساس ایین نامه 2800 طراحی شده متری 80 تا 85 کیلو اهن مصرف می کنند از طرفی قیمت اهن الات با ساخت و دستمزد کیلویی در حدود 1100 تا 1200 تومان تمام میشود
حال در هر مترمربع از کار فقط 96000 تومان اهن مصرف می شود که معادل 28.8 درصد کل هزینه یک مترمربع می باشد و با یک حساب ساده متری 333 هزار تومان کار نقاشی شده و کامل تمام می شو!!!!این حساب ساده با استعلام از قیمت بازار و یک اهنگر مجری بدست می اید
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: