May 2021 10 / دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۸۶۹
۰۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۹
0
طی چند روزی که از پايان رقابت‌هاي ليگ برتر سپری شده خبرهاي بسياري از تمديد قرارداد مربيان با تيم‌هايشان مخابره شده است. مجيد جلالي، منصور ابراهيم‌زاده و اميرقلعه‌نويي اولين مربياني بودند كه دست به امضاي «قرارداد سفيد» زدند و از ماندن در تيم‌هايشان خبر دادند اما درست چند روز پس از اين تمديد قراردادها خبرهاي تازه‌اي منتشر شد.

آغاز هياهوي فصل نقل‌ و انتقالات و حضور تيم‌هاي پرتحرك و متمولي مثل استيل‌آذين در اين بازار مكاره، سوژه چندهفته‌اي و قابل اعتناي رسانه‌ها و بنگاه‌هاي شايعه‌‌پراكني است. بازاري كه تجربه ثابت كرده در آن سه نوع داد و ستد انجام مي‌شود:

اول: نقل‌ و انتقالات مرامي كه در آن طرف‌هاي قرارداد به هم قول مي‌دهند فارغ از تمام جوسازي‌هاي رسانه‌اي در سريع‌ترين زمان ممكن با يكديگر قرارداد امضا كنند و جلوي بروز شايعات را به سرعت بگيرند. آنها براي اثبات حسن نيت‌شان دست به بستن قراردادهايي موسوم به «‌قرارداد سفيد» مي‌زنند و به اين وسيله اقدام به اعتمادسازي مي‌كنند.

دوم: نقل و انتقالات حرفه‌اي و كاملا جدي كه در آن طرف‌هاي معامله پشت يك ميز مي‌نشينند و در مورد تمام مسائل، علي‌الخصوص مسائل مالي با هم توافق مي‌كنند. پس از اين توافق قرارداد رسمي همكاري به امضا مي‌رسد. بهترين و معتبرترين نوع قرارداد كه در تمام دنيا هم مرسوم است.

سوم: نقل و انتقالات چندگانه كه البته اين نوع نقل و انتقال بيشتر در فوتبال ايران رويت مي‌شود. دراين نوع قرارداد بازيكن و مربي با باشگاه موردنظر مذاكره مي‌كنند، درظاهر به توافق مي‌رسند، قرارداد داخلي مي‌بندند و چكي هم به عنوان پيش‌قسط دريافت مي‌كنند اما به محض خروج از دفتر باشگاه مزبور و دريافت پيشنهاد مالي بهتر، مسيرشان را كج مي‌كنند و با باشگاه دوم،‌سوم و حتي چهارم قرارداد مي‌بنند‌! صابر ميرقرباني مشهورترين نمونه اين نوع بازيكن‌هاست. او اين سابقه را دارد كه با باشگاه اول مذاكره كند، با باشگاه دوم قرارداد داخلي ببندد،‌از باشگاه سوم چك پيش‌قسط بگيرد و درنهايت قراردادش را با باشگاه چهارم ثبت كند.

نوع دوم و سوم قراردادها موضوع این بحث نيستند، به اين دليل كه نوع دوم اساسا در نقل و انتقالات فوتبال ايران جايگاهي ندارد و به نوع سوم هم پيش از اين به اندازه كافي پرداخته شده اما در مورد قراردادهاي نوع اول كه اين روزها به طرز عجيبي در حال فراگيرشدن است ناگفته‌هاي بسياري وجود دارد. «‌قرارداد‌هاي سفيد» كه كسي از ماهيت قانوني آنها اطلاعي ندارد.

آيين‌نامه: اين قرارداد اعتبار ندارد

در ماده يك آيين‌نامه نقل و انتقالات آمده است:« قرارداد‌هاي استخدام و ثبت‌نام بازيكن و مربي در باشگاه‌ها، تنها در صورتي وجاهت قانوني دارند كه تمام شرايط قرارداد در آن به صورت كامل نوشته شود.»

در ادامه اين ماده در مورد جزئيات اين موضوع به طوركامل توضيح داده شده است:« قرارداد همكاري ميان بازيكن يا مربي با باشگاه بايد با حضور مربي يا بازيكن مورد نظر و همينطور نماينده باشگاه در هيئت فوتبال استان به ثبت برسد. بعد از ثبت در هيات‌فوتبال و تا فاصله هفت روز قرارداد موردنظر به سازمان ليگ فرستاده مي‌شود و براساس ماده 3، بعد از آن است كه اين قرارداد رسميت پيدا مي‌كند.»به عبارت بهتر حتي پس از امضاي قرارداد سفيد هم مربي مي‌تواند با حضور نيافتن در هيئت‌فوتبال از ثبت آن امتناع كند.

نمونه‌هاي صنعتي

طی چند روزی که از پايان رقابت‌هاي ليگ برتر سپری شده خبرهاي بسياري از تمديد قرارداد مربيان با تيم‌هايشان مخابره شده است. مجيد جلالي، منصور ابراهيم‌زاده و اميرقلعه‌نويي اولين مربياني بودند كه دست به امضاي «قرارداد سفيد» زدند و از ماندن در تيم‌هايشان خبر دادند اما درست چند روز پس از اين تمديد قراردادها خبرهاي تازه‌اي منتشر شد.

منصور ابراهيم‌زاده كه فصل گذشته با مبلغ پايه 380 ميليون تومان قراردادش را با ذوب‌آهن امضا كرد، دراين فصل تقاضاي 500 ميليون توماني‌اش را براي تمديد قرارداد به مسئولان باشگاه ارائه داده است. پيشنهادي كه مورد موافقت باشگاه هم قرارگرفته اما شرايط تازه‌اي در اين باشگاه ايجاد شده كه باعث شده ابراهيم‌زاده از صوري بودن قراردادش استفاده كند و مذاكراتي هم با مس كرمان و سپاهان داشته باشد. اوضاع مالي نه‌چندان مطلوب ذوب‌آهن به واسطه قطع كمك 4 ميلياردي كاركنان كارخانه و همينطور افت فروش تير‌آهن‌ به خاطر ركود وضعيت ساخت و ساز در كشور مهم‌ترين عامل اين بحران مالي است.

احتمالا همين موضوع بود كه باعث شد ادبيات ابراهيم‌زاده در مصاحبه‌هايش تغيير كند و تمديد قرارداد خود با ذوب‌آهن را منوط به برخی توافقات لازم بداند. درآنسو اما شرايط سپاهان نسبت به همشهري‌اش چندان بحراني به نظر نمي‌رسد. اين كارخانه به واسطه بازار مناسب‌تر فولاد نسبت به آهن و همينطور محصولات متنوعي كه توليد مي‌كند از نظر مالي شرايط نسبتا ايده‌آلي دارد و به همين دليل توانسته با تعديل پيشنهاد 800 ميليون توماني قلعه‌نويي به 750 ميليون تومان، شرايط تمديد قرارداد با سرمربي موفقش را مهيا كند اما اوضاع پيچيده و گنگ اين روزهاي استقلال باعث شد تا قلعه‌نويي در مقطعي نسبت به تمديد قراردادش مردد شود، او قراردادي بسته بود كه قانونا التزامي به تن دادن به آن نداشت.

در اين ميان تنها مجيد جلالي بوده كه تن به بستن قرارداد سفيد داده و هنوز هم از اقدامي كه انجام داده راضي به نظر مي‌‌رسد:« بستن قرارداد سفيد در واقع يك نوع رفتار اعتمادساز است تا به اين وسيله دوطرف حسن نيت‌شان را نسبت به يكديگر ثابت كنند. در مورد شرايط من و باشگاه فولاد هم همين موضوع تعيين‌كننده بود. آقاي دهكردي برگه قرارداد را آورد، زيرش را امضا كرد و در مقابل من گذاشت. من هم با توجه به اعتمادي كه داشتم زيرش را امضا كردم. البته در اين موضوع شكي نيست كه اگر مبلغ درج شده در قرارداد مورد رضايت طرفين نباشد، حتما در عملكرد آنها در طول فصل تاثيرگذار خواهد بود.»

اصل ماجرا از همين‌جا شكل می گيرد. تجربه ثابت كرده مربيان يا بازيكناني كه قرارداد همكاري خود را با باشگاه‌شان سفيد امضا مي‌كنند، به واسطه همين حسن ‌نيت ظاهري پول بهتري به جيب مي‌زنند. در واقع آنها با اين كار دوهدف را نشانه مي‌روند. اگر پس از امضاي اين قرارداد پيشنهاد بهتري مطرح شد كه مشكل قانوني‌اي وجود ندارد و راه براي هرگونه مذاكره‌اي باز است، اگر هم نشد، مديرعامل باشگاه با مربي يا بازيكن متعصبي مواجه بوده كه قراردادش را با باشگاه سفيد امضا كرده است. عرف موجود در مراودات مالي در اين‌گونه مواقع اينطور ايجاب مي‌كند كه مبلغ قابل‌قبول و حتي بهتري نسبت به آنچه حق طرف قرارداد است در قرارداد به ثبت برسد.

راهي براي فرار از ماليات

اين موضوع هم يكي ديگر از ويژگي‌هاي مثبت قراردادهاي سفيد است. باشگاه و شخص طرف قرارداد مي‌توانند با اين كار كمترين مبلغ ممكن را در آن درج كنند و توافقاتي خارج از آن قرارداد هم داشته باشند. مثل پاداش‌هاي قهرماني، آقاي گلي، تعداد بالاي بازي‌ها در طول فصل، پيروزي‌ها و مواردي از اين دست.

مجيد جلالي در پايان دست به نقد كساني كه تلاش مي‌كنند براي بازارگرمي تا روز پاياني فصل نقل و وانتقالات قراردادشان را امضا نكنند مي‌زند:« اين يك ايده كاملا غلط است. شما ابتدا بايد اولويت‌تان را مشخص كنيد. اين‌كه مي‌خواهيد در فصل پيش رو به فوتبال و پيشرفت فكر كنيد يا پول برايتان اهميت دارد.

اگر خود فوتبال و آينده و پيشرفت برايتان مهم است كه بايد هرچه سريع‌تر فكرتان را از اين هياهوها آزاد كنيد اما اگر دنبال پول هستيد كه قطعا صبركردن تا روز آخر فصل نقل و انتقالات از همه نظر به سود شماست. متاسفانه بازيكنان ما هرسال به همين دليل بهترين روزهاي فصل را از دست مي‌دهند و براساس استعدادي كه دارند پيشرفت نمي‌كنند. روزهايي كه بايد در تمرينات آماده‌سازي تيم‌شان شركت كنند و حتي يك روز را هم از دست ندهند، به همين راحتي تباه مي‌شود. البته در تيم ما از اين خبرها نيست. ما بايد براساس برنامه‌اي كه داريم تا روز 15 خرداد تيم‌مان را ببنديم و از 22 خرداد ماه هم تمرينات‌مان را آغاز كنيم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: