کد خبر: ۲۱۸۵۷۹
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰
0
زنگنه ، وزیر نفت درباره مقدار فروش نفت ایران اضافه کرد: فروش امسال کشور حدود ٤٠ میلیارد دلار است که وصول بخشی از آن در سال آینده صورت می گیرد.
پول‌نیوز - وزیر نفت اعلام کرد : صادرات نفت ایران اکنون نزدیک به سطح پیش از تحریم‎ها رسیده و با احتساب نفت بشکه ای ٥٥ دلار، سال آینده ارزش صادرات نفت خام و میعانات به ٤٥ تا ٥٠ میلیارد دلار خواهد رسید.

بیژن زنگنه در باره وضع صادرات نفت کشور، افزود: صادرات نفت خام و میعانات کشور در پنج ماه نخست سال ٩٢، حدود 1.2 میلیون بشکه در روز بود که در چهار ماه گذشته به ٢.٨ میلیون بشکه در روز رسید و این نشان از افزایش ١.٦ میلیون بشکه‎ای صادرات دارد.

وی اضافه کرد:افزایش حجم صادرات نفت ایران برای ناظران غربی بسیار اعجاب برانگیز بود و تصور افزایش یک میلیون بشکه ای نفت خام به سرعت در مدت سه ماه غیر قابل باور به نظر می رسید.

وزیر نفت درباره مقدار فروش نفت ایران اضافه کرد: فروش امسال کشور حدود ٤٠ میلیارد دلار است که وصول بخشی از آن در سال آینده صورت می گیرد.

زنگنه در زمینه وصول مطالبات نفتی گفت: مشکلات بسیار کمی وجود دارد که به دلیل تحریم‎ها هم نیست و مطالبات وزارت نفت گرفته می شود؛ در گذشته به چهار یا پنج کشور به میزان حداکثر یک میلیون بشکه صادرات صورت می گرفت،اما اکنون تعداد مشتریان افزایش یافته و محدودیتی هم در میزان صادرات وجود ندارد، و این امر سبب بالارفتن قدرت کشور شده است.

**٥ فاز پارس جنوبی اسفندماه به طور رسمی افتتاح می‎شود

زنگنه درباره افتتاح رسمی فازهای ١٧و ١٨، ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، گفت: منتظریم در اسفندماه رییس جمهوری این فازها را به صورت رسمی افتتاح کند، این فازها اکنون به‌طور عمده در مدار تولید قرار دارند، البته کاستی هایی وجود دارد؛ اما در مدت ٢٠ روز تا یک ماه باید تلاش شود تا این فازها در یک وضع قابل قبول پایدار افتتاح شود.

وزیر نفت پیرامون این موضوع که افتتاح این فازها در تولید ثروت کشور چه نقشی خواهد داشت و چه مقدار افزایش پیدا می کند، توضیح داد : فاز ١٩ به اندازه ٢ فاز متعارف است که در کنار فازهای ١٧ و ١٨ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی شامل ٦ فاز می شوند و حدود ١٥٠ میلیون مترمکعب گازشیرین برای ما تولید می کند که نزدیک به ٥٠ میلیارد متر مکعب در سال می شود.

وی اضافه کرد: این ٦ فاز همچنین حدود ٢٤٠ تا ٢٥٠ هزار بشکه میعانات گازی تولید می کنند که ٩٠ میلیون بشکه در سال می شود و مجموع آنها بیش از ١٠ میلیارد دلار حداقل ارزش تولیدی است که به اقتصادملی اضافه می‎کنند.

**گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان 

زنگنه در باره گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون جوشکاری لوله‌ها به پایان رسیده و تست لوله‌ها باقی مانده که با آب، آن را آزمایش و سپس تخلیه و خشک می کنند و پس از آن گاز وارد لوله‌ها می شود.

وی گفت: قرار بود رییس جمهوری ٢٦ بهمن ماه این خط لوله را افتتاح کند و با تغییر برنامه، قرار شد ١٠ اسفندماه مشعل‎ های گاز را در زاهدان روشن کنیم.

**برخورداری 95 درصد جمعیت شهری از گاز

وزیرنفت گفت: اکنون نزدیک به ٩٠ درصد جمعیت کل کشور از گاز طبیعی در خانه هایشان استفاده می کنند که از این تعداد حدود ٧٠ درصد آن در روستاها و ٩٥ درصد در شهرها سکونت دارند که با افزوده شدن سیستان و بلوچستان و به‌ویژه زاهدان که شهر بزرگی است، رقم ( جمعیت کل) به بالای ٩٣ درصد می رسد.

وی افزود: رسیدن جمعیت زیر پوشش شبکه گازرسانی به بالای ٩٥ درصد به معنای آن است که کل جمعیت کشور تحت پوشش کامل گازرسانی قرار گرفته ، زیرا بقیه بخش‎ها یا دور افتاده و پراکنده اند یا گرمسیر هستند که نیازی به گاز ندارند و گازرسانی به آن اقتصادی نیست.

وزیر نفت افزود: سال‎های گذشته به بیش از هشت هزار روستا گازرسانی شده و تعداد زیادی نیز در حال اجراست و قولی که دادیم برای آخر سال ٩٦، به نظر می رسد، محقق شود. 

وی یادآور شد: براساس مصوبه شورای اقتصاد، اکنون بیش از چهار میلیارد دلار منابع برای گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک اختصاص یافته که پول آن از منابع دولتی پرداخت نشده، بلکه از محل حاصل از صرفه جویی فرآورده‌ های نفتی این منابع تامین شده است و حتی گازرسانی به زاهدان نیز این‌گونه بود و دولت هیچ پولی پرداخت نکرد.

زنگنه گفت :پوشش گاز رسانی در کشور یکسان نیست و بعضی از استانها همانند خراسان رضوی، کرمان، آذربایجان غربی، فارس عقب ترند و منابع بیشتری به آنها تخصیص داده می شود تا به سطح دیگر استانها برسند و بعضی دیگر جشن پایان گازرسانی را گرفتند.

**رشد 20 درصدی مصرف گاز

وی گفت :طی هفته گذشته مصرف گاز در بخش خانگی و عمومی به ٥٣٠ میلیون مترمکعب در روز رسید، که رکورد بزرگ و بدی است و میزان مصرف نسبت به مدت مشابه پارسال، ٢٠ درصد افزایش یافته است.

**ضرورت سرمایه گذاری 130 میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت

زنگنه درباره این که در برنامه ششم توسعه برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت رقم ١٣٠ میلیارد دلاری پیش بینی شده ، از این میزان چقدر سرمایه گذاری داخلی و چه میزان خارجی است، گفت: چنانچه بخواهیم به اهداف تعیین شده دستیابیم باید این سرمایه گذاری‎ها انجام شود، ضمن این که استفاده از فناوری افزایش بازیافت نفت نیز ضروری است.

وزیر نفت میزان « ذخایر نفت درجای ایران» را ٧٠٠ میلیارد بشکه عنوان کرد و افزود: یک درصد افزایش برداشت این میزان برابر با هفت میلیارد بشکه می شود که با قیمت‎های کنونی نفت، ٣٥٠ میلیارد دلار درآمد اضافه را برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی ضریب بازیافت کنونی نفت را در ایران ٣٠ درصد ذکر کرد و گفت: این رقم باید بالا برود و اکنون میدان‎های آزادگان و یادآوران که ضریب بازیافت آن ٦ تا ٧ درصد است، می تواند به بالای ٢٠ درصد هم برسد.

به گفته وزیرنفت، برخی میدان‎های ایران ضریب بازیافت بالای ٥٠ درصد و در بیشتر مخازن زیر ٢٠ درصد است که می توان با فناوری‎های نو این رقم را بالا برد.

**پیش بینی بازار نفت

زنگنه درباره حرکت بازار جهانی نفت به سمت تعادل عرضه و تقاضا، گفت : دلیل اصلی افزایش قیمت نفت تعادل عرضه و تقاضاست و وقتی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، مازاد عرضه سبب بالارفتن سطح انبارهای نفت می شود که شاخص اصلی تاثیرگذاری بر قیمت نفت نیز وضع ذخایر نفت است.

وزیر نفت افزود: لازم است تلاش شود میزان ذخایر نفتی در همین سطح کنونی باقی بماند و با کاهش روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت کشورهای عضو اوپک و ٥٠٠ هزار بشکه نفت در روز کشورهای غیر عضو اوپک، ثبات به بازار نفت باز خواهد گشت و پیش بینی می شود که مصرف از عرضه پیشی گیرد که این موضوع به نفع قیمت نفت است.

زنگنه گفت :کشورهای عضو اوپک اکنون به دنبال افزایش قیمت نیستند،بلکه با افزایش قیمت نفت به بالای ٦٠ دلار، شیل اویل ها در آمریکا فعال می شوند و با افزایش عرضه آنها، قیمت نفت دوباره سیکل کاهشی پیدا می‎کند.

وی افزود: براساس پیش بینی ها، چنانچه قیمت نفت خام برنت در سال آینده حدود ٥٦ تا ٥٧ دلار برای هر بشکه باشد، نفت خام نیز به‌طور میانگین ٥٣ تا ٥٤ دلار فروخته می‎شود، اما همه این قیمت‌ها برآورد شده اند که عوامل متعدد سیاسی روی قیمت تأثیر گذار است.

**افزایش ظرفیت پالایشی کشور

زنگنه ظرفیت پالایشی کشور را حدود 1.7 میلیون بشکه اعلام کرد و گفت: با احتساب میعانات گازی، پالایشگاه آناهیتا و بهمن گنو در جاسک ظرفیت پالایشی کشور به سه میلیون بشکه خواهد رسید.

وزیر نفت در باره طرح توسعه پالایشگاه آبادان گفت: این پالایشگاه قدیمی ترین پالایشگاه ایران و نماد ملی شدن صنعت نفت کشور با ظرفیت پالایشی حدود ٤٠٠ هزار بشکه در روز است، اما به دلیل قدمت، پایین بودن فناوری و فرسوده شدن تجهیزات سالی حدود ٧٠٠ میلیون دلار ضرر می دهد، در نتیجه این پالایشگاه باید نوسازی شود.

وی افزود: براساس طرحی که اکنون نهایی شده، یک شرکت داخلی با همکاری یک شرکت چینی یک پالایشگاه مدرن جدید ٢١٠ میلیون بشکه در آن جا احداث کنند، ١٥٠ هزار بشکه هم از واحدهایی که سالم هستند از نظر فرآیندی به پالایشگاه جدید پیوند می خورد که در نتیجه یک پالایشگاه مدرن ٣٦٠ هزار بشکه خواهیم داشت.

وی گفت : اجرای این پروژه حدود ٦ تا هفت هزار اشتغال در منطقه ایجاد می کند و هزینه این طرح حدود 2.7 میلیارد دلار است که بالای ٥٠ درصد آن در ایران اجرا می شود.

وزیر نفت درباره سیاست گذاری‎ها و برنامه های سوآپ نفت خام هم افزود: خط لوله تهران نکا با ظرفیت ٥٠٠ هزار بشکه انتقال نفت‌خام و پایانه نفتی نکا در دوره 84- 1376 ساخته شد که به دلایلی سوآپ به مدت سه سال قطع بود و پس از آن در دوران تحریم هم انجام آن امکان پذیر نبود، اما اکنون وزارت نفت به دنبال فعال سازی سوآپ نفت خام است و با توجه به این که تولیدکنندگان نفت مسیرهای دیگری برای خود پیدا کرده اند این کار بسیار سخت و زمانبر است.

**تبدیل ایران به سازنده بزرگ تجهیزات نفتی در منطقه تا 3 سال آینده

وزیر نفت درباره ضرورت تشکیل کارگروه راهبری ساخت گروه‌های مهم کالایی و وظایف آن گفت: ١٠ قلم اصلی خانواده کالایی در صنعت نفت تعیین شده که اولویت های مهم وزارت نفت، ساخت آنها در داخل کشور است.

زنگنه اضافه کرد: بخشی از قراردادهای ساخت این کالاها انجام شده و بخشی نیز در مراحل پایانی است و سامان دهی ساخت این تجهیزات در داخل کشور با استفاده از فناوری‌ شرکت‌های بین المللی، ایران در سه سال آینده یکی از سازندگان خوب این تجهیزات در منطقه خواهد شد که قابلیت صادرات با تأیید شریک خارجی هم خواهد داشت.
منبع: ایرنا
برچسب ها: زنگنه ، نفت ، درآمد نفتی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.