May 2021 17 / دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۸۳۶
۰۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۸
0
گزارش حاضر بازتابی است از دغدغه‌ها و امیدواری‌های بین‌المللی درمورد رابطه فعالیت‌های بازارهای سرمایه و احتمال پولشویی از مجرای بازار سهام. نگرانی بین‌المللی از اینکه معاملات بازار بورس، مجرایی برای پولشویی باشد و اقدام‌ها و برنا‌مه‌‌های پیش‌گیرنده در زمینه مبارزه با پولشویی در بازارهای سرمایه کشورهای غربی؛ محور اصلی این گزارش مشروح بوده که تلخیص‌های مقتضی در آن برای ارائه به همکاران انجام شده است.

با اینکه نگرانی‌ها درمورد پولشویی به سمت و سوی بازار اوراق بهادار نیز سرایت کرده و میزان پولشویی که توسط کارگزاران – معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام شده به‌درستی مشخص نیست؛ طبق نظرات مقام‌های رسمی و قانونی، درحال‌حاضر هیچ بنگاهی رأسا اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی که نشان دهد، پول‌های حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی خارج از بازار اوراق بهادار، از طریق حساب‌‌های کارگزاران و یا صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری مورد پولشویی قرار می‌گیرد، نمی‌کند.

تحقیقات رسمی نشان می‌دهد که موارد عمده پولشویی شناخته شده می‌تواند از طریق کارگزاران–معامله‌گران و دیگر نهادهای فعال در بازار اوراق بهادار اتفاق افتد.
مقام‌های رسمی بازار و همچنین مقام‌های قانونی تصدیق کرده‌اند که تاکنون موارد محدودی از پولشویی از طریق کارگزاران-معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری رخ داده است.

این مقام‌ها با اذعان بر اینکه بازار اوراق بهادار فاقد یک تاریخچه پولشویی است؛ بیان داشتند که نبود مقررات گزارش معاملات مشکوک Suspiciovs Activity Report (SAR) می‌تواند شناسایی پولشویی از طریق حساب‌های کارگزاران و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با مشکل مواجه کند.
با این حال پیش‌بینی می‌کنند که در آینده میزان پولشویی از طریق بازار اوراق بهادار بیشتر گسترش یابد.

اگر کارگزاران– معامله‌گران و بنگاه‌هایی که از طرف صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع پرداختی مشتریان را دریافت و پردازش می‌کنند، سرمایه‌ای داشته باشند که مشمول پولشویی شود، می‌توان آنها را به‌عنوان مسئول فعالیت‌های تبهکارانه در نظر گرفت. این نوع موسسه‌ها باید گزارش‌های مشخص و یا سوابق مورد نیاز را نیز در دسترس داشته و نگهداری کنند.

با این حال بجز کارگزارانی که بخشی از نهادهای سپرده‌گذاری و یا یک ارائه‌دهنده خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند (که خود به‌صورت نهاد سپرده‌گذار عمل می‌کنند)، بقیه کارگزاران نیازی به نگهداری گزارش معاملات مشکوک ندارند.

این قانون به‌طورعمده در معاملات مالی که ناشی از فعالیت‌های غیرقانونی است، ‌به‌کار برده می‌شود. درنتیجه افراد و شرکت‌هایی که معاملات مالی را انجام داده و از طریق مشتریان خود این‌گونه فعالیت‌ها را هدایت می‌کنند، درصورتی‌که منابع مالی معاملاتی را که انجام دهند از روش‌های غیرقانونی به‌دست آمده باشد،  مورد تعقیب قانونی قرار می‌گیرند. جرایمی که تحت این قانون برای فعالیت‌های مرتبط با پولشویی وضع می‌شود، عبارتند از: زندان، جریمه و مصادره اموال.
همانند سایر نهادهای مالی، ‌کارگزاران-معامله‌گران و فراهم‌کنندگان خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری که سرمایه‌های مشتریان را می‌پذیرند، نیاز دارند که قانون رازداری بانکی Bank Secrecy Act (BSA) و یا گزارش‌ها  و بایگانی‌های مورد نیاز گوناگونی را بپذیرند و اجرا کنند.

مقام‌های اجرای قانون بر این عقیده هستند که بنگاه‌های فعال در بازار اوراق بهادار تا زمانی که نتوانند بر اساس یک نظام نظارتی مناسب فعالیت مشتریان خود را در راستای مبارزه با پولشویی کنترل کنند،‌ نمی‌توانند سازوکار مناسبی برای گزارش‌دهی فعالیت‌های مشکوک به اجر درآورند.

علاوه بر این، مقام‌های رسمی بازار بر این نکته تاکید دارند که قانون گزارش‌‌دهی معاملات مشکوک باید برای کارگزاران–معامله‌گران، چارچوب و رویه منطقی و مناسبی به‌منظور گزارش معاملات مشکوک و ثبت و نگهداری اطلاعات فراهم کند.

باید توجه داشت که باتوجه به ویژگی‌های خاص بازار اوراق بهادار مانند تنوع ساختارها و فرآیندها، محصولات و خدمات متنوع و مشتری‌مداری (جذب مشتری)، کارگزاران– معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اجرای قانون گزارش معاملات مشکوک با مشکل مواجه می‌شوند.

در بازار اوراق بهادار همه بنگاه‌ها عملکرد مشابهی ندارند و ممکن است تعدادی از بنگاه‌ها برای اجرای کامل وظیفه گزارش‌دهی معاملات مشکوک به سایر بنگاه‌ها متوسل شوند. به‌عنوان مثال برای تعیین این موضوع که آیا به‌واقع، یک معامله خاص مشکوک است یا نه، ممکن است به اطلاعاتی ازجمله هویت مشتری یا نوع فعالیت تجاری یا بررسی روند سرمایه‌گذاری مشتری نیاز باشد که این اطلاعات در اختیار کارگزاران عامل است. یا برای دسترسی به اطلاعات درخصوص مبالغ پرداختی مشتریان و تاریخچه معاملات آنها نیاز به دسترسی به اطلاعات کارگزاران تسویه‌کننده است.

مقام‌های ناظر بازار اوراق بهادار و سایر مقام‌های رسمی بر این عقیده هستند که کشف پولشویی در بازار اوراق بهادار به این دلیل نسبت به صنعت بانکداری بحث‌‌‌برانگیز است که نظام بانکی تمام اطلاعات لازم مشتریان را برای استفاده در مواقع لازم گردآوری می‌کند، ولی در بازار اوراق بهادار، کارگزاران ممکن است اطلاعات کاملی از مشتریان و معاملات آنها نداشته باشند. به‌عنوان مثال در بازار اوراق بهادار اطلاعاتی درخصوص منابع درآمدی و یا ثروت مشتریان وجود ندارد، بنابراین در این بازار،‌ در رابطه با مبارزه با پولشویی تاکید به مراحل لایه‌گذاری و یکپارچه‌سازی است.
 
عدم استفاده از پول نقد

راهبرد اکثر کارگزاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که از پول نقد استفاده نکرده و آن را نپذیرند. با این راهبرد آسیب‌پذیری بنگاه‌های یادشده در برابر پولشویی به‌ویژه در مرحله جایگذاری کاهش می‌یابد.
نهادهای فعال در بازار اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در اصل برای استفاده از پول نقد سازمان‌یافته نشده‌اند.
استفاده از پول نقد در معاملات اوراق بهادار به اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر زیادی چون فراهم آوردن امکانات ذخیره‌سازی و برقراری کنترل‌های داخلی نیاز دارد. بنابراین اکثر نهادهای فعال در بازار اوراق بهادار تمایلی به استفاده از پول نقد در بورس ندارند.
البته باید در نظر داشت که مقام‌های رسمی بازار نیز استفاده از پول نقد را در راستای کاهش ریسک و فراهم آوردن تجارت محتاطانه منع نمی‌کنند، ‌اما پولشویی به‌طور عمده با به‌کارگیری پول نقد به‌ویژه زمانی که این پول‌ها از طریق قاچاق، دزدی و یا اختلاس به‌دست آمده‌اند، در ارتباط است.
اگرچه بیشتر کارگزاران–معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آسیب‌پذیری خود از پولشویی را با کنار گذاشتن استفاده از پول نقد کاهش داده‌اند؛ همچنان از روش‌های جایگزینی چون چک‌های مسافرتی، حواله پول و چک‌های بانکی استفاده می‌کنند و کماکان در معرض آسیب‌پذیری ناشی از پولشویی قرار دارند.

بر اساس فشارهای ایجادشده از سوی مقام‌های رسمی، نحوه پرداخت و سپرده‌گذاری می‌تواند به‌صورت بخشی از یک طرح منسجم ساختاری باشد که در آن به‌جای پول نقد در معاملات از سایر ابزارهای پولی استفاده شود.

بخش بزرگی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاران-معامله‌گران، در معاملات خود از چک‌های بانکی  استفاده می‌کنند. این بنگاه‌ها در حین دریافت چک‌های بانکی به‌جای بررسی نقش آنها در پولشویی بیشتر به جنبه اعتباری چک‌ها و کنترل آنها توجه دارند. چک‌های شخصی که به‌طور وسیع به‌عنوان ابزار پرداخت پذیرفته شده‌اند، ‌دارای نگرانی کمتری از نظر کمک به جریان پولشویی هستند، چراکه این چک‌ها دارای مالکان مشخصی بوده و از طریق موسسه‌های سپرده‌پذیر قابل ردگیری هستند. مقدار پولی که به شکل الکترونیکی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر نهادهای اوراق بهادار جابه‌جا می‌شود، نیز قابل‌توجه است.
 
استفاده داوطلبانه بنگاه‌های بزرگ از ابزارهای ضدپولشویی

اگرچه بیشتر کارگزاران–معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، هم‌اکنون در حال استفاده از ابزارهای داوطلبانه ضدپولشویی هستند، مشخص شده که در این بین سهم بنگاه‌های بزرگ بیشتر از بنگاه‌های متوسط و کوچک است. همچنین مشخص شد که بنگاه‌های بزرگ از یک دامنه وسیع ابزارهای ضدپولشویی استفاده می‌کنند.

چندین نهاد فعال بین‌المللی درخصوص مبارزه با پولشویی متمرکز هستند که یکی از آنها گروه بین‌المللی اقدام مالی است که یک سازمان بزرگ بین دولتی است و بیشترین اثر را در مبارزه با پولشویی دارد. این نهاد در سال 1986 تاسیس شد و دارای 31 عضو است.

ازجمله فعالیت‌های این سازمان، بررسی روند بهبود اعضا در استفاده از ابزارهای ضدپولشویی، شرح روش‌ها و تکنیک‌های جدید پولشویی و بهبود روند استانداردهای سازمان است.

اما بر اساس گزارش‌های گروه بین‌المللی اقدام مالی، کشورهای محدودی هستند که قوانینی را برای مبارزه با پولشویی وضع و اجرا می‌کنند. کشورهایی که چارچوب قانونی و سازوکارهایی را برای شناسایی معاملات مشکوک به اجرا درآورده‌اند، بیشتر برای اجرای کامل برنامه‌های خود با کمبود منابع روبه‌رو می‌شوند. گروه بین‌المللی اقدام مالی، ‌منابع انسانی محدود را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مسائل پیش‌رو شناسایی کرده و گزارش معاملات مشکوک را بیان می‌کند. باوجود این کشورها در حال طراحی نظامی هستند که در آن به واحدهای مسئول، اعتبار و منابع بیشتری برای جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مربوط به معاملات مشکوک تخصیص می‌یابد.

بیشتر کشورها گزارش پولشویی در بخش نهادهای مالی غیربانکی خود را ارائه نکرده‌اند و ازاین‌رو آماری در این بخش وجود ندارد. گزارش‌های گروه بین‌المللی اقدام مالی نیز حاکی از اختلاف فاحشی در فعالیت‌های ضدپولشویی اعضای آن است و نشان می‌دهد که مجازات‌های محدودی در زمینه تعقیب قانونی، مجازات قضایی و مصادره اموال در برخی نواحی وجود دارد.

ازسوی‌دیگر وسعت و میزان پولشویی در بازار اوراق بهادار نامشخص است، اگرچه مقام‌های رسمی باور دارند که ویژگی‌های متنوع این بازار منجر به بروز این مشکل شده است.

در ارزیابی آسیب‌پذیری بازار، بیشتر به وسعتی از بازار که توسط توصیه‌های قانونی ضد پولشویی پوشش داده شده و همچنین به میزان فعالیت کارگزاران–معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در جلوگیری از وقوع پولشویی توجه می‌شود. اگرچه بنگاه‌هایی که در بازار اوراق بهادار فعالیت می‌کنند در صورت فراهم‌کردن شرایط پولشویی مورد تعقیب جنایی قرار می‌گیرند، هنوز همه کارگزاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌طورکامل الزامی به گزارش معاملات مشکوکی که می‌توانند گواهی بر وقوع پولشویی باشند، ندارند. درنتیجه، دامنه فعالیت بنگاه‌هایی که می‌توانند در بازار در راستای محافظت و جلوگیری از پولشویی گام بردارند، بسیار متنوع است.

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر بنگاه‌های بزرگ که بخش اعظم از حساب‌ها و دارایی‌های بازار اوراق بهادار را در اختیار دارند، ابزارهای ضد پولشویی داوطلبانه‌ای را به اجرا درمی‌آورند، اما بنگاه‌های کوچک و متوسط که نماینده کارگزارها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، به‌طور عمده فاقد این ابزار هستند.

اگرچه تلاش می‌شود قانون گزارش معاملات مشکوک، توسعه یافته و برای همه نهادهای بازار اوراق بهادار قابل اجرا شود، تاکنون این مهم به‌طور کامل انجام نشده است؛ ازاین‌رو تنظیم‌کنندگان مقررات، کارگزاران–معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید برای کاهش آسیب‌پذیری کلی بازار اوراق بهادار از پولشویی، تلاش‌های بیشتری انجام دهند.

منبع شادا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: