کد خبر: ۲۱۸۱۴
۰۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۲
0
تحریم انتخابات شورا‎های شهر بیروت از سوی سه حزب به‎ویژه حزب‌ا... و جریان آزاد ملی عملا نظریه توازن طایفه‎ای را از اعتبار ساقط کرد و به‎نظر بعضی کارشناسان، این تحریم، مشروعیت نتایج انتخابات شورای شهر بیروت را از بین برد.
پنجره: تاکنون دو مرحله از مراحل چهارگانه انتخابات شورا‎های شهر و مجالس اختیاری (معتمدین محلی) در مناطق جبل، بقاع و بیروت در لبنان به پایان رسیده و انتخابات حوزه‎‎های جنوب و شمال لبنان نیز یکشنبه این هفته و هفته آتی برگزار خواهد شد. حال با توجه به قابل پیش‎بینی بودن نتایج در دو حوزه باقی مانده که پیروزی حزب‎ا... و امل در جنوب و همچنین پیروزی لیست ائتلافی عمر کرامی از جریان «8 مارس» با سعد حریری در طرابلس محتمل است، این سئوال به‎وجود می‎آید که آیا باید حزب‎ا... و هم پیمانانش در جریان 8 مارس را پیروز انتخابات دانست یا جریان شکست خورده؟ پاسخ به این سئوال نیازمند بررسی مقدمات و سپس نگاهی به نتایج حاصله از انتخابات در حوزه‎‎های مختلف است که در پی می‎آید.

اهمیت شورای شهر در لبنان و تفاوت آن با ایران

لبنان کشوری است که بنا به ماهیت سیاسی و اجتماعی خود و همچنين وجود رقابت‎‎های مذهبی، قومی و طایفه‎ای، همه امور هرچند با ظاهری ساده به موضوعی با ابعاد سیاسی، مهم و قابل‎توجه تبدیل می‎شود و طبیعی است که برگزاری انتخابات شهرداری‎‎ها در چنین کشوری از اهمیت و حساسیت بسیاری برخوردار شود.

بر اساس قانون کنونی انتخابات شورای شهر لبنان، هر منطقه و شهری طبق زمان خاصی این انتخابات را برگزار می‎کند، این درحالی است که انتخابات شورا‎های شهر و روستا در ایران در سراسر کشور در یک روز خاص برگزار می‎شود. مدت شورای شهر در لبنان شش سال است که این شورا از میان اعضا، رییس و نائب رییس برای خود انتخاب می‎کند. شهردار باید از میان اعضای شورای شهر انتخاب شده و حتما خود اهل همان منطقه باشد. این درحالی است که در ایران اولا مدت چهار ساله دوره شورای شهر ممکن است با توجه به مصوبه مجلس کم و زیاد شود و ثانیا این‎که غالبا شهردار خارج از اعضای شورای شهر انتخاب می‎شود. در لبنان اعضای شورا به جز فردی که به‎عنوان شهردار انتخاب می‎شود، حقوق ثابت دریافت نمی‎کنند.

شهرداری با تشکیل یک مرکز انتخاباتی، اعضای شورای خود را با رأی مستقیم انتخاب می‎کند و تعداد اعضای آن بر اساس ساکنان مناطق تحت پوشش شهرداری مشخص می‎شود. افراد هم برای نامزد شدن جز شرط داشتن 25 سال سن محدودیت دیگری ندارند و این در حالی است که در ایران انتخابات شورای شهر را وزارت کشور برگزار می‎کند و کمیته‎ای از نمایندگان مجلس نیز باید صلاحیت نامزد‎ها را تأیید کنند.

در لبنان با مجموع چند شهرداری، اتحادیه شهرداری‎‎ها تشکیل می‎شود که دارای شخصیت معنوی و استقلال مالی است و در حال حاضر، تعداد اتحادیه‎‎های شهرداری‎‎ها با ادغام 670 شهرداری به 41 اتحادیه رسیده است. امسال تعداد شهرداری‎‎ها در لبنان به حدود 958 شهرداری می‎رسد که این رقم در سال 2004 میلادی، 904 شهرداری بوده؛ این در حالی است که تعداد شهرداری‎‎ها در ایران بر اساس آخرین آمار اعلام شده 700 مورد است که به نسبت جمعیت 4 میلیونی لبنان، تعداد شهرداری‎‎ها در لبنان بسیار بیشتر است.

در ایران از اتحادیه شهرداری‎‎ها و شخصیت مالی مستقل هم خبری نیست، اما نهادی با عنوان شورای عالی استان‎‎ها در سال 1384 تأسیس شد که به‎رغم ارائه پیشنهاد‎های مشورتی بی‎شباهت با این اتحادیه لبنانی نیست.

وظایف و اختیارات شهرداری‎‎ها و شورای شهر در لبنان و ایران هم تفاوت‎‎های جالبی دارد. در لبنان شهرداری‎‎ها، قوای انتظامی دارند و حتی شب‎‎ها امنیت مناطق و محله‎‎ها را تأمین می‎کنند در حالی‎که در ایران چنین پتانسیلی برای شهرداری‎‎ وجود ندارد. در عوض امور حمل و نقل عمومی در ایران از اختیارات و صلاحیت‎‎های شهرداری است که در لبنان تمامی این امور در اختیار وزارت حمل‎و‎نقل است.

 در انتخابات شورای شهر قبل چه گروهی پیروز شد؟

انتخابات شورای شهر گذشته لبنان در حدود شش سال قبل و بدون هرگونه تأخیر، در موعد مقرر برگزار گردید. نتایج انتخابات در مناطق شیعه‎نشین لبنان( ضاحیه در بیروت ـ بقاع ـ جنوب) حاکی از پیروزی و برتری چشمگیر حزب‎ا... نسبت به سایر گروه‎‎ها بوده و این برتری را می‎توان در نسبت آرای هر منطقه به روشنی ملاحظه کرد.

در منطقه بقاع، حزب‎ا... حدود 75 درصد از آراء شیعیان را به خود اختصاص داد.
در منطقه ضاحیه بیروت، آرای حزب‎ا... به حدود 60 درصد در کل آرای شیعیان رسيد.
در منطقه جنوب حدود 55 درصد آرای شیعیان به حزب‎ا... تعلق گرفت و این در حالی است که در بعضی از مناطق جنوب به‎خصوص شهر‎ها و روستا‎های واقع در نوار مرزی فلسطین اشغالی، نسبت آراء آن به 70 درصد نیز رسیده بود.

البته آن زمان نتایج انتخابات در بیروت با پیروزی نسبی و بدون دستیابی به اکثریت مطلق طرفداران رفیق حریری، نخست‎وزیر لبنان وقت، به پایان رسید و طی توافق حاصله، ترکیبی از نامزد‎های مختلف که اکثریت نسبی آن به سود حریری بود، اعضای شورای شهر بیروت را تشکیل دادند، ولی انتخابات در صیدا که زادگاه و مرکز نفوذ سنتی و دیرین خانواده حریری است با شکست وی و پیروزی گروه‎‎های متمایل به سوریه همراه بود.

نتایج انتخابات در مناطق مسیحی نشین جبل لبنان هم آن زمان بار دیگر وجود اختلاف و عدم هماهنگی میان گروه‎‎های مسیحی مخالف امیل لحود(رییس‎جمهور وقت لبنان) را به اثبات رساند، چراکه نتیجه انتخابات در این مناطق با پیروزی کامل طرفداران لحود همراه بود.

در مناطق دروزی نشین جبل لبنان؛ نتایج انتخابات شش سال پیش تأکید مجددی بر نفوذ قدرت جنبلاط و بی‎رقیب بودن وی در میان طایفه دروزی بود.

 نتایج انتخابات امسال در جبل لبنان

نتایج انتخابات در این منطقه حاکی است که میشل عون از گروه 8 مارس و هم پیمان حزب‎ا... در منطقه «حدث» به پیروزی دست یافت و در منطقه «جبیل» شکست خورده است.
 
دور اول انتخابات در استان جبل لبنان با در برداشتن 313 منطقه به‎رغم رقابت شدید انتخاباتی در برخی از مناطق این استان در فضایی آرام برگزار شد و حتی در 56 منطقه از این استان به‎خاطر توافق کاندیدا‎ها هیچ رقابت انتخاباتی دیده نمی‎شد.

این مرحله از انتخابات شامل مناطق جبیل، کسروان، المتن الشمالی، بعبدا، عالیه و الشوف بود و تعداد رأی‎دهندگان استان جبل لبنان 795 هزار و 372 نفر اعلام شده است که از میان 7 هزار و 507 نفر کاندیدا، 3 هزار و 528 نفر انتخاب شدند.

در برخی از مناطق جبل میان نیرو‎های متحد و هم‎پیمان نظیر حزب آزاد ملی به ریاست «میشل عون» و حزب نیرو‎های لبنان به ریاست «سمیر جعجع» و حزب کتايب به ریاست «امین الجمیل» رقابت سختی در گرفت.

مناطق شوف و عالیه نیز شاهد ائتلاف میان ژنرال عون و ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه دروزی در کنار طلال ارسلان، رییس حزب دموکراتیک دروزی لبنان، و متحد ولید جنبلاط بوده است.

لیست توافقی حزب‎ا... و گروه امل نیز با توجه به پیمان اخیر انتخاباتی فی ما بین در مناطق برج البراجنه، غبیری و حاره حریک به پیروزی رسید، اما در سن الفیل «نبیل کحاله» کاندیدای حزب کتائب به پیروزی کامل دست یافت و در بعبدا حزب آزاد ملی در برابر گروه 14 مارس به پیروزی رسید.

در متن شمالی نیز «میشل مر» با متحد شدن با نیرو‎های طایفه‎ای در 25 منطقه از 51 منطقه به پیروزی قاطع دست یافته و با متحد شدن با حزب کتايب در 16 منطقه دیگر نیز پیروز شده است.

البته رسانه‎‎های غربی حتی قبل از اعلام نتایج رسمی در رسانه‎‎های خود نوشتند: «نتایج دور اول انتخابات شهرداری لبنان‎که از زمان‎‎های گذشته رقابتی معروف میان سیاستمداران محسوب می‎شود، بسیاری از ناظرین را از ناتوانی حزب‎ا... و متحد آن، میشل عون، برای کسب رأی کافی جهت حمایت از کاندیدا‎های خود شگفت‎زده کرد.» هرچند که این امر عاری از حقیقت است، اما بررسی نتایج انتخابات جبل لبنان نشان‎دهنده تغییر رویه رأی شیعیان عمدتا در مناطق مسیحی‎نشین جبل و سنی‎نشین اقلیم الخروب است، چراکه شکست در بخش‎هایی از جبل به‎عنوان عدم توانایی حزب‎ا... و امل در متقاعد کردن رأی‎دهندگان شیعه آن ناحیه برای رأی دادن به متحد مسیحی آنان محسوب می‎شود.

در سرمقاله روزنامه الاخبار که حامی 8 مارس محسوب مي‌شود آمده که حزب‎ا... و امل «برای درک نوع انتخاب انجام شده توسط رأی دهندگان شیعه در حال بررسی آراء هستند، به‎ویژه این‎که این شگفتی‎‎ها محدود به مناطق مخلوط هم نبوده، بلکه در روستا‎هایی که کاملا شیعه به حساب مي‌آيند مانند بشتلیدا و فدار هم وضعیت به همین صورت بوده است.»

 انتخابات بیروت و تحریم حزب‎ا...

پس از آن‎که تلاش‎ها برای تغییر قانون انتخابات در لبنان به‎جایی نرسید و انتخابات در چهار مرحله آغاز شد، حزب‎ا... و شیعیان لبنان لیست‎های خود را تنها در جنوب لبنان و بخش شرقی ارائه کردند و در سایر مناطق هم‎پیمانان حزب‎ا... اعم از جریان مسیحی آزاد ملی و جریان معارضه به رقابت با رقبا پرداختند، اما ماجرای انتخابات در بیروت، داستان خاص خود را داشت.

تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات بیروت، به‎دنبال اعلام لیست انتخاباتی «وحدت بیروت» از سوی سعد حریری، نخست‎وزیر لبنان و رییس جریان «المستقبل» وابسته به گروه 14 مارس، حزب‌ا... در بیانیه‎ای انتخابات شورای شهر بیروت را تحریم کرد.
 
حزب‌ا... معتقد بود با توجه به این‎که بیروت به‎عنوان پایتخت از تنوع طایفه‎ای، مذهبی و مردمی بیشتری نسبت به دیگر شهر‎ها برخوردار است و اهمیت زیادی در صحنه سیاست داخلی دارد، باید لیست انتخاباتی ائتلافی واحدی می‌داشت.

بر پایه این دیدگاه در این فهرست می‎بایست از همه طوایف و مذاهب حضور می‌داشتند و همچنين انتظار می‌رفت لیست انتخاباتی «وحدت بیروت» نیز بر اساس شیوه تشکیل حکومت و مبتنی بر اصل توافق تنظیم می‎شود، اما جریان المستقبل اکثر کرسی‌‎ها را به خود اختصاص داد؛ و با اختصاص یک کرسی از سه کرسی به حزب شیعی امل، دو کرسی دیگر را به هم‎حزبی‌‎های خود اختصاص داد.

حزب‌ا... علت دوم این تحریم را مستثنی کردن سنی‌‎های گروه 8 مارس از این فهرست دانسته و معتقد بود که جریان مستقبل با حذف آنان، کرسی‌‎های سنی‌‎ها را در انحصار سنی‌‎های هم حزبی‌ خود قرار داده است.

این حزب سومین دلیل این تحریم را همبستگی با هم‎پیمان مسیحی خود یعنی «جریان ملی آزاد» به رهبری میشل عون دانست. جریان المستقبل در لیست انتخاباتی خود نام این حزب را به‎طور کامل حذف کرد و به‎دنبال آن «میشل عون» رهبر این حزب مسیحی تصمیم به تحریم این انتخابات گرفت.

منابع حزب‌ا... در ادامه استدلالات خود بر این باور بودند که: «شکل‌گیری دو لیست رقیب ایجاب می‌کرد که حزب‌ا... در رقابت با جریان المستقبل در یکی از این دو لیست قرار گیرد و این امر به‎سرعت رنگ مذهبی و طایفه‎ای به خود گرفته و در نتیجه آغازی می‌شد برای لشکرکشی افکار عمومی و این خود باعث می‌شد انتخابات شورای بیروت، رنگ دموکراتیک خود را از دست بدهد و متأسفانه با سوء‎استفاده بعضی از رقبا به میدانی برای درگیری مذهبی تبدیل شود.»

حزب‌ا... تصمیم خود به تحریم انتخابات شورای بیروت را به این صورت اعلام کرد:
«اولا، تحریم انتخابات شورای شهر بیروت شامل نامزدی و رأی‎دهی می‎شود و بر این اساس «حاج هانی قاسم» از نامزدی این شورا انصراف داده است.

دوم این‎که حزب‌ا... در انتخابات بخش‌داری‌‎ها در بیروت شرکت خواهد کرد و از تمامی اقشار ساکن بیروت می‌خواهد به کسی رأی دهند که منافع و خواسته‎‎های آنان را در تمامی زمینه‎‎ها برآورده سازد.»

میشل عون، رییس جریان آزاد ملی لبنان، نیز در بیانیه‎ای انتخابات شورای شهر بیروت را تحریم کرد و گفت:‌ «بعضی تلاش دارند بر پایتخت سیطره یابند. بنابراین از رأی‎دهندگان می‌خواهیم که فقط به نامزد‎های مختار‎ها رأی دهند.»

«نجاح واکیم»، رییس جنبش «شعب» لبنان، هم در بیانیه‎ای لیست انتخاباتی شورای شهر بیروت را نیرنگی سیاسی دانست و آن را تحریم کرد.

تحریم انتخابات شورا‎های شهر بیروت از سوی سه حزب به‎ویژه حزب‌ا... و جریان آزاد ملی عملا نظریه توازن طایفه‎ای را از اعتبار ساقط کرد و به‎نظر بعضی کارشناسان، این تحریم، مشروعیت نتایج انتخابات شورای شهر بیروت را از بین برد.

 مشارکت 20 درصدی در بیروت به‎دنبال تحریم حزب‎ا...

جالب آن‎که میزان رأی‎دهندگان در شهر بیروت در نتیجه تحریم انتخابات شورای شهر بیروت توسط حزب‎ا... و حزب آزاد ملی هم‎پیمان مسیحی آن، به 20 درصد رسید.
«میشل عون»، رییس حزب آزاد ملی، علت اصلی کاهش درصد رأی‎دهندگان در این انتخابات در شهر بیروت را ناشی از همراهی مردم به‎خصوص مسیحیان با تحریم این انتخابات دانست.

«زیاد بارود»، وزیر کشور، نیز با تأکید بر نقش بسیار مهم احزاب اقلیت برای ایجاد مشارکت گسترده در انتخابات گفت: «عدم اعتماد به لیست اکثریت اهل سنت در کاهش درصد مشارکت مردم در این انتخابات مؤثر بوده است.» که البته این سخنان وزیر کشور مورد اعتراض «عمار حوری»، عضو جریان المستقبل، قرار گرفت. این در حالی بود که استان بقاع درصد بالایی از مشارکت مردمی را نسبت به بیروت داشته است که میانگین مشارکت مردمی به 50 درصد رسید و در برخی از مناطق این استان هم آمار 54 درصد به ثبت رسیده است.

شهر زحله به‎خاطر شدت رقابت انتخاباتی به قطب رقابت انتخاباتی این دوره تبدیل شد که لیست انتخاباتی جریان ملی به ریاست «الیاس سکاف» هم‎پیمان حزب‎ا... و وزیر اسبق کشاورزی از نیرو‎های 8 مارس در مقابل لایحه گروه 14 مارس به پیروزی رسید و لیست ائتلافی حزب‎ا... و گروه امل در استان بقاع به‎خصوص در شهر بعلبک با حضور 55 درصد رأی‎دهندگان به پیروزی مطلق رسید.

آراء جریان المستقبل در استان بقاع شاهد افت شدیدی در چندین روستا و مناطق این استان بوده است که برخی از ناظران سیاسی این اتفاق را ضربه سنگینی به جریان المستقبل دانستند، به‎خصوص این‎که این جریان سعی می‎کرد تا تنها نماینده اهل سنت در کل لبنان باشد.

روزنامه‎‎های مختلف لبنان روز دوشنبه با انتشار اخبار مختلفی، به بازتاب کاهش شدید مشارکت مردم در بیروت و همچنین شکست لیست انتخاباتی جریان‎المستقبل به ریاست سعد حریری در منطقه شرقی لبنان، یعنی استان بقاع پرداختند.

روزنامه الاخبار در بررسی نتایج دور دوم انتخابات روز گذشته در شهر بیروت و استان بقاع نوشت: «جریان المستقبل در بقاع شکست خورده و عصبانیت خود را برسر زیاد بارود وزیر کشور خالی می‎کند.» السفیر از روزنامه‎‎های کثیر الانتشار لبنان نیز نوشت: «سکاف در زحله پیروز شد. بارود کاهش حضور رأی‎دهندگان را ناشی از عدم حضور اقلیت دانست و جریان المستقبل به وزیر کشور حمله‎ور شد.»

از 62 منطقه انتخاباتی در استان بقاع که حزب‎ا... در آن کاندیدا معرفی کرده بود، لیست این تشکل در 27 منطقه بدون رقابت به پیروزی رسید و در 17 منطقه هم با وجود برخی رقابت‎های خانوادگی، نتايج به پیروزی این جریان منجر شد.

 فرجام سخن

هرچند هنوز نمی‎توان نتایج انتخابات لبنان با توجه به نیمه‎کاره بودن آن را رسما اعلام کرد، ولی با توجه به قدرت و نفوذ بلامنازع حزب‎ا... و امل در جنوب، می‎توان از هم‎اکنون آنان را پیروز انتخابات دانست. البته به‎جز صیدا که رقابت سختی بین دو لیست سعودی وابسته به 14 مارس و لیست اسامه سعد وابسته به 8 مارس درخواهد گرفت. در شمال لبنان هم عمر کرامی که نزدیکی خاصی به حزب‎ا... دارد با حریری لیست توافقی دادند تا رقابت جدی را در شمال شاهد نباشیم. حال با توجه به نتایج دو مرحله اول بدون هرگونه تعصب باید همه احزاب لبنانی را به نسبت برنده این انتخابات دانست که توانستند در مناطق تحت نفوذ خود آرای خوبی را کسب کنند.

در این میان حزب‎ا... هم گام مهم و مثبتی را برای حفظ چهره دموکراتیک و جایگاه مردمی خود برداشت و نشان داد می‎تواند با تحریم انتخابات پایتخت، مشارکت را به پایین‎ترین حد خود در تاریخ لبنان برساند. از سوی دیگر با حضور در انتخابات بقاع، مشارکت را به 50 درصد رساند و پیروز انتخابات شد. هم‎پیمانان حزب‎ا... هم به نسبت آرای خوبی کسب کردند و میشل عون نشان داد در مقابل دو جریان 14 مارسی کتائب و قوات لبنانیه، نیمی از آرای مسیحیان را با خود همراه دارد ولی برای ادامه حیات سیاسی در عرصه لبنان باید حزب آزاد ملی را از حالت قائم به فردی خارج کرده و تشکیلاتی‎تر کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: