May 2021 17 / دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۷۹۸
۰۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۳
0
اخيراً دانشمندان موفق به استخراج اطلاعات ژنتيكي بيش از 175 ارگانيسم كه توالي ژنوم آنها تقريباً به طور كامل به دست آمده است، شده‌اند.

ایران: در بررسي هاي صـورت گرفته در باره توالي ژنوم ها در قورباغه آفريقايي نتايج بسيار عجيبي به دست آمد. پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه توالي ژنوم‌ها در قورباغه آفريقايي شباهت فراواني به توالي ژنوم‌هاي انسان دارد.

در حقيقت شباهت بسياري از مخلوقات زمين به يكديگر از لحاظ ژنتيكي، بسيار بيش از آن چيزي است كه ممكن است با نگاه كردن به ظاهر آنها به نظر برسد. زماني كه دانشمندان به مقايسه بخش‌هايي از ژن‌هاي مشخص متعلق به ژنوم قورباغه، با ژنوم هاي انسان و پرندگان كوچك در همان بخش‌ها پرداختند، به شباهت‌هاي شگفت انگيزي دست يافتند. اين شباهت‌ها حاكي از سطح بالاي محافظت در ارگان‌ها يا ساختارها در كروموزوم (بسته هاي DNA در سلول‌ها) بود.

قورباغه مورد بررسي با نام علمي Xenopus tropical است. اين اولين بار است كه دانشمندان موفق شده اند توالي ژنوم يك دوزيست را به طور كامل به دست آورند. به گفته دانشمندان اين كشف نه تنها اميدواري هاي فراواني در شناخت قورباغه ها به وجود آورده است بلكه مي‌تواند در درك كل تاريخ زندگي در زمين آنها را ياري نمايد.

ريچارد هارلند، دستيار سرپرست در گروه محققان مي گويد: توالي ژنوم بسياري از حيوانات خز پوش مورد بررسي قرار گرفته است كه البته تعداد آنها بسيار كمتر از مهره داران مورد بررسي بوده است. به گفته اين زيست شناس داشتن فهرست كاملي از ژن‌ها در Xenopus و نيز فهرست همين ژن‌ها در انسان ها، موش‌ها و پرندگان كوچك، كمك فراواني به بازپردازي ژن‌هاي مهره‌داران قديمي مي كند.

اخيراً دانشمندان موفق به استخراج اطلاعات ژنتيكي بيش از 175 ارگانيسم كه توالي ژنوم آنها تقريباً به طور كامل به دست آمده است، شده‌اند.

اف‌هلستن، رئيس اين گروه تحقيقاتي گفت: زماني كه به بخش‌هاي ژنوم Xenopus نگاه مي كنيد، در واقع به ساختارهايي نظر مي كنيد كه 360 ميليون سال عمر دارند و بخشي از ژنوم آخرين جد مشترك تمام پرندگان، قورباغه ها، دايناسورها و پستانداراني كه تاكنون در زمين وجود داشته اند، به حساب مي آيند. وي همچنين خاطر نشان كرد كه باستان شناسي كروموزوم مي تواند به درك تاريخ سير تكاملي كمك نمايد و نيز نشان دهد كه ماده ژنتيك به چه ترتيبي خود را بازآرايي مي‌كند تا به شكل ژنوم پستانداران و دوزيستان امروزي درآيد.

حداقل 1700 ژن از ژن‌هاي قورباغه آفريقايي شباهت فراواني به ژن‌هاي موجود در انسان دارد. اين ژن‌ها در انسان با بيماري هاي خاصي همچون سرطان، آسم و بيماري هاي قلبي مرتبط است. بنابراين يافتن اين ارتباطات بدين معنا است كه آزمايش بر روي قورباغه‌ها مي تواند به پزشكان در يافتن درمان بيماري‌ها در انسان كمك شايان توجهي نمايد.

شباهت انسان ها و قورباغه‌ها پيش از اين نيز مشخص شده بود.

در اوايل قرن بيستم زيست‌شناسان كشف كردند كه قورباغه ها به گونادوتروپين كريونيكي انسان ها (HCG)، هورمون توليد شده توسط زنان باردار، بسيار حساس هستند. در سال هاي بين 1940 تا 1950 قورباغه‌ها به عنوان روشي كم هزينه به منظور تست بارداري مورد استفاده قرار گرفتند اما كشف اين ژنوم جديد مي‌تواند اين گونه از قورباغه‌ها را براي فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پزشكي سودمند‌تر نيز بنمايد.

محققان عقيده دارند كه با كشف اين ژنوم، گونه Xenopus براي مطالعه در مورد نظم و ترتيب، سازماندهي و قوانين موجود در ژن‌ها بسيار پر كاربرد است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: