کد خبر: ۲۱۶۰۰۴
۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۳
0
معاون اقتصادی وزارت کار با تأکید بر اینکه تنها یک تا دو درصد از جمعیت شاغل ممکن است ویژگی‌های یک کارآفرین را داشته باشد، گفت: کارآفرینان ثروت جامعه‌اند و ما نیازمند ایجاد اکوسیستمی برای تبدیل ایده‌های آنان به کسب‌وکار هستیم.
پول‌نیوز - همایش چشم‌انداز کسب‌وکار و کارآفرینی در افق ١٤٠٤ با حضور مسئولان عالی‌رتبه كشور و فعالان بخش خصوصي در سالن اجلاس سران برگزار شد.

به گزارش پول‌نیوز، رحيم زارع، رئیس فراکسیون ايران در افق ١٤٠٤ مجلس و رئيس شوراي سياست‌گذاری اين همايش با بيان اينكه حمایت از کارآفرینان و بهبود فضای کسب‌و‌کار برای رشد اقتصادی و تحقق سند چشم‌انداز 20ساله توسعه کشور ضروری است، گفت: مجلس و دولت در برنامه ششم توسعه به موضوع بهبود فضای کسب و کار توجه کرده و بهبود وضعیت اقتصادی کشور را در اولویت قرار دادند.

محمدرضا پورابراهيمي، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نيز در این همایش با بیان اینکه حمایت از تولید لازمه رشد اقتصادی است، با اشاره به اقدامات انجام شده در کمیسیون اقتصادي مجلس برای حمایت از کسب و کار و کارآفرینی اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم کمیسیون در این دوره بررسی طرح اصلاح نظام بانکداری است چرا كه حوزه نظام بانکی با تحولات بسیاری مواجه شده اما هنوز نتوانسته در خدمت تولید باشد.

علي‌اكبر كريمي، رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس نيز با بيان اينكه افزايش توليد از محورهاي مهم و قابل توجه در سند چشم انداز است، بیان کرد: کشور ما دستاوردهای بزرگی در عرصه تولید و اقتصاد داشته است و این مسئله در شرایطی صورت گرفته که ایران در یک مقطع زمانی با کمبود تولید مواجه بود اما امروز تأمین کالا از مرز نیاز داخلی گذشته و با مازاد تولید مواجه است و این مازاد تولید باید به سمت صادرات پیش برود.

در ادامه این همایش محمد عزیزی، عضو کمیسیون صنایع مجلس نيز با بيان اين‌كه متاسفانه با وجود تمام تأکیدات بر پیشرفت اقتصادی، وضعیت کار در ایران وضعیت مناسبی نیست، گفت: وضعیت فضای کسب و کار راکد است و ما در فضای رکود هستيم در حال حاضر باید مشکل بازار عرضه را حل کنیم چرا که گاهی با صدور مجوزهای بی‌رویه مواجه هستیم و این مسئله باعث نادیده گرفتن بازار داخلی می‌شود.

حجت‌الله میرزایی، معاون اقتصادی وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی نيز با تأکید بر اینکه تنها یک تا دو درصد از جمعیت شاغل ممکن است ویژگی‌های یک کارآفرین را داشته باشد، گفت: بزرگترین گروه سنی جامعه مربوط به سنین 15 تا 29 سال است و این گروه سنی همان افرادی را تشکیل می‌دهند که جویای کار هستند از این میان عده‌ای به عنوان شاغلان مشغول به کار هستند و تنها یک تا دو درصد از ویژگی‌هایی برخوردارند که یک کارآفرین باید داشته باشد و البته این خود نیازمند ایجاد اکوسیستمی است که ایده‌هایشان را به کسب و کار تبدیل کند.

عيسي منصوري، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نيز در اين همايش با بیان این‌که در حوزه کسب و کار با مشکلات ساختاری مواجه هستیم، گفت: در حوزه کارآفرینی به نظر می‌رسد اصولا نظام اجرایی کشور ورودی به حوزه کارآفرینی نداشته و قاعده قانون‌گذاری نیز بیش‌تر متناسب با صنایع کلاسیک است تا نوآوری و صنایع دانش بنیان و کارآفرین.

وی افزود: تأمین مالی برای کسب‌وکار بهترین عاملی است که می‌تواند کارآفرینی را در کشور ایجاد کند ولی متأسفانه بزرگ شدن اقتصاد کشور تاکنون مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و اجازه اتصال تولید ایران به بازارهای جهانی را نداده است.

الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندي نيز با اشاره به اینکه قوانین و ابزارهای قانونی مطلوب و زیادی در حوزه کسب و کار و اشتغال وجود دارد، ضعف در این حوزه را از اجرای قانون دانست و گفت: اجرای قانون مهمتر از تدوین آن است و در این میان اطلاع‌رسانی درباره قوانین به شهروندان هم بسیار حائز اهمیت است تا برای ایجاد خلاقیت تشویق شوند.

در ادامه این همایش، معاون اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی نيز با بيان اين‌كه وابستگی شدید بودجه به درآمد نفتی و همچنین دولتی بودن، دو عاملی است که اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داده است گفت: دولت یازدهم بر بهبود کسب و کار تأکید زیادی داشت البته در این مسیر ابتدا دچار محدودیت‌ها و تنگاهای مالی شدیدی شد.

وي لزوم دولت الکترونیکی شدن فضاهای کسب و کار را ضروری دانست و افزود: در این فرآیند 8 هزار و 900 سرویس را برای صدور مجوزهای کشور اعم از گواهی، تأییدیه، مدرک و ... شناسایی کردیم كه اگر از میان نهادهای استعلام دهنده تنها 5 درصد اول شامل قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کشور و وزارت بهداشت الکترونیکي شوند و استعلامات خود را الکترونیکی انجام دهند، 70 درصد نهادهای دیگر نیز الکترونیک می‌شوند..

رئیس اتاق اصناف ایران نيز بابيان اين‌كه سهم بهره‌وری در نظام اقتصادی ایران پایین است گفت: امروز بخش خصوصی در بدترین وضعیت خود قرار دارد و در هیچ برنامه توسعه‌ای این بخش جدی گرفته نمی‌شود به ویژه آنکه در برنامه ششم توسعه سهم این بخش بسیار نازل و اندک است.
علی فاضلی افزود: 3 میلیون بنگاهی که می‌تواند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشد با قانون فعلی یقینا به جایی نخواهد رسید چرا که رشد توسعه بخش خصوصی در گرو نگاه درست دولت و مجلس به این مقوله است و تنها نباید شعاری حرف زد.

در ادامه این همایش فرشید گلزاده کرمانی، مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه نيز در این همایش بر نقش صنعت خرده فروشی در رونق کسب‌وکار تأکید کرد و گفت: یکی از شاخص‌های جهانی خرده‌فروشی است و اگر امروز از اقتصاد مقاومتی حرف می‌زنیم باید به توسعه توزیع و خرده فروشی هم نگاهی داشته باشیم. وی افزود: صنعت خرده‌فروشی ایران حدود 80 میلیارد دلار هزینه دارد و این صنعت در 5 سال اخیر 25 درصد رشد داشته است.

کورش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی نيز تنگنای مالی ایجاد شده بر سر راه فعالان اقتصادی و کارآفرینان را ناشی از تزریق منابع مالی از سوی دولت به بخش‌های مختلف و عدم توان باز پس دادن آن عنوان کرد و افزود: تنگنای مالی فرآیند کارآفرینی در کشور را هم تحت تأثیر قرار داده است و نظام بانکی بالطبع از این تنگنا بی‌نصیب نیست، از طرفی با نرخ سود بانکی بالایی مواجهیم و از طرفی دیگر تنگنای بازپرداخت منابع بانکی برای ایجاد چرخش در اقتصاد وجود دارد  علاوه بر آن هم مشکلات دیگر در فضای اقتصادی، حوزه بانکی را تحت تأثیر قرار داده است.

مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت نيز در این همایش با بیان اینکه سال گذشته 42.5 میلیارد دلار صادرات نفتی داشتیم، گفت: این صادرات در حالی بود که با موضوع تحریم مواجه بودیم اما در شرایط عادی می‌توانیم به راحتی این رقم را به 250 میلیارد دلار در سال برسانیم و این مسئله با مسئولیت‌پذیری بالا و سفارش‌پذیری محقق می‌شود. سید مجتبی موسویان با بيان اينكه یکی از ضعف‌های ما در صادرات عدم توجه به تکنیک‌های بازاریابی جدید استك افزود: باید جوانان را به سمت شرکت‌های مدیریت صادرات سوق دهیم تا بسیاری از مشکلات در زمینه تولید و عرضه آنها حل شود.

یکی از کارآفرینان نمونه کشور نيز با بیان اینکه کسب‌وکارهای نوین در‌حال‌حاضر از کسب‌و‌کارهای سنتی پیشی گرفته‌اند، گفت: در‌حال‌حاضر تجارت الکترونیک توانسته ابزار مناسبی برای توسعه اقتصادی باشد. پورپزشک با اشاره به تجربه موفق کشورهای پیشرفته در حوزه تجارت الکترونیک افزود: در کشورهای پیشرفته تجارت الکترونیک جایگزین شرکت‌های سنتی شده است. وی ادامه داد: ما در فضای کسب‌و‌کار سنتی نوسانات زیادی را تجربه می‌کنیم اما در تجارت الکترونیک با تحلیل اطلاعات رشد چشمگیری صورت گرفته و موفقیت‌های بسیاری کسب شده است.


مجید ناقدی‌نیا کارآفرین در حوزه کسب و کار الکترونیک،
نيز با اشاره به راه‌اندازی 27 نوع کسب و کار در داخل و خارج از کشور درباره ویژگی‌های یک کارآفرین و شرایط ایجاد کارآفرینی گفت: معتقدم بازوان یک کارآفرین، نیروهای انسانی اوست، او بعد از یک ایده فوق‌العاده ابتدا نیاز به تیم قوی دارد البته که زمان هم یکی از پارامترهای مهم برای موفقیت تجاری است.
 وی ادامه داد: بعد از نیروی انسانی، طرح تجاری هم حائز اهمیت است که یک کارآفرین باید در این مسیر خلق کند، همچنین او باید خود را باور داشته و از قدرت ریسک‌پذیری بالایی برخوردار باشد.

شهرام شاهکار کارآفرین در حوزه حمل و نقل شهری،
نيز با بيان اينكه اگر از راهکارهای هوشمندانه مبتنی بر فناوری استفاده شود می‌توان از کیفیت زندگی بهتری برخوردار بود بزرگترین چالش کسب و کارهای نوین را سیستم‌های قانونگذاری دانست که از شیوه‌های فناورانه کسب و کار عقب‌تر هستند.
وی از مسئولین قانونگذار در حوزه کسب و کار درخواست کرد چارچوب‌های قانونی را به گونه‌ای پیش ببرند که مانع نوآوری، ارزش آفرینی و شکل‌گیری کسب و کارهای نوین و در نهایت ناامیدی کارآفرینان نشود.

 احد عظیم‌زاده از کارآفرینان کشور نيز با تأکید بر اینکه دولت باید حمایت از بخش خصوصی را بیشتر کند، گفت: متأسفانه در حال حاضر شعارهای بسیاری در خصوص حمایت از بخش خصوصی داده می‌شود اما در عمل هیچ حمایتی صورت نمی‌گیرد.
عظیم زاده با انتقاد از ساختار و عملکرد بانک‌ها تصریح کرد: متأسفانه بانک‌ها در حال حاضر خود عاملی برای رکود کسب و کار هستند و تا اصلاح نشوند حرکتی در اقتصاد را شاهد نخواهیم بود.
وی با بیان اینکه رقم سود تسهیلات بسیار بالا است، افزود: تا زمانی که بانک‌ها سودهای کلان به مردم می‌دهند بزرگترین خیانت به تولید صورت می‌گیرد زیرا این پول‌ها در بخش تولید هزینه نمی‌شود.

مهدی شادنیا عضو هیأت علمی دانشگاه نيز با بيان اينكه سالانه 240 هزار نفر از دانشگاه‌های فنی و مهندسی فارغ‌التحصیل می‌شوند اما هیچ مکانی برای اشتغال این افراد وجود ندارد گفت: ان‌شاء الله به کمک مسئولان فعال در حوزه قانونگذاری بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا کسب و کارهاي نو و كارآفريني که شدیدا خواستار فکرهای جدید است و از عقب افتادگی جدی در حوزه سرمایه‌گذاری رنج می‌برد، رونق یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: