کد خبر: ۲۱۴۴۴۹
۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲
۲
کرمانشاه شهر زیبا و باستانی، میزبان آثار تاریخی ارزشمند و باشکوهی است که نمی‌توان برای برخی از آن‌ها، مشابهی را در سراسر جهان یافت.
پول‌نیوز - کرمانشاه، سرزمینی است کهن و میراثی بازمانده از ایران باستان، که به قدمت تاریخ بشریت، شاهد دیرینه‌ی وقایع تلخ و شیرین روزگار بوده و با حضورش، هویتی اصیل و پرافتخار را برای ایرانیان به ارمغان آورده است. اگر قصد دارید به این شهر زیبا و دوست‌داشتنی سفر کنید، با ما همراه باشید.

دیدنی های کرمانشاه از نگاه گردشگری (+عکس)

کرمانشاه شهر زیبا و باستانی، میزبان آثار تاریخی ارزشمند و باشکوهی است که نمی‌توان برای برخی از آن‌ها، مشابهی را در سراسر جهان یافت. در کنار جاذبه‌های گردشگری کهن این منطقه از کشور، می‌توان طبیعتی زیبا و چشم‌نواز را مشاهده کرد که خود به یکی از مقاصد توریستی تبدیل شده و سالانه میزبان بازدیدکنندگان از سراسر ایران و جهان است.


دیدنی های کرمانشاه از نگاه گردشگری (+عکس)دیدنی های کرمانشاه از نگاه گردشگری (+عکس)

۱. معبد آناهیتا

معبد آناهیتا، که از آن به عنوان دومین بنای سنگی ایران یاد می‌شود، یکی از آثار تاریخی برجسته و ارزشمند ایران باستان است که در شهر کنگاور کرمانشاه، قرار دارد. این بنای تاریخی، عبادتگاهی است ساخته شده بر سکویی بلند که قدمت احداث آن به دلایل نبود مستندات تاریخی مشخص نیست، اما از مورخان پیشینه‌ی ساخت آن را به دوران حکومت ساسانیان یا اشکانیان نسبت می‌دهند.

دیدنی های کرمانشاه از نگاه گردشگری (+عکس)


دیدنی های کرمانشاه از نگاه گردشگری (+عکس)

۲. بیستون


مجموعه‌ای عظیم و ارزشمند که از دل تاریخ قد برافراشته و همچون میراثی باعظمت، شکوه و جلال فرهنگ ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارد. این عمارت تاریخی در دل و دامنه‌ی کوهی به همین نام و در شهر بیستون کرمانشاه قرار دارد. اثری ماندگار از دوران حکومت هخامنشیان که امروزه میزبان جمع زیادی از گردشگران از سراسر جهان است.

۳. طاق بستان


مجموعه‌ی باشکوه از شکارگاه‌ شاهان ایرانی، که متشکل از سنگ‌‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های حکومت ساسانیان است، در شمال غربی کرمانشاه به یادگار مانده است که به طاق بستان شهرت دارد. این اثر تاریخی دارای دو بخش به نام‌های طاق بزرگ و طاق کوچک و چند سنگ نبشته است که یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کرمانشاه را تشکیل می‌دهد.

۴. گور دخمه صحنه (گور دخمه دربند)

از دیگر مناطق گردشگری کرمانشاه، می‌توان به گوردخمه صحنه یا گوردخمه‌ی دربند اشاره کرد. این اثر شگرف تاریخی، در شهر صحنه قرار دارد و مسیری که برای رسیدن به آن طی‌ می‌شود، مملو از درختان میوه و جنگلی متعددی است که آن را بسیار زیبا کرده است.

۵. گور دخمه اسحاق وند


گوردخمه‌ی اسحاق‌وند، اثری تاریخی از دوران مادها است که طبق نظر برخی از باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین آرامگاه‌های صخره‌ای شناخته می‌شود. این مقابر، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر هرسین و روی صخره‌هایی در شمال شرقی روستای ده‌نو واقع شده‌ است.

۶. گور دخمه دکان داوود

یکی دیگر از مکان‌های توریستی کرمانشاه، گوردخمه‌ای است به نام دکان داوود یا کل داوود، که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب قرار دارد. قدمت این اثر متعلق به دوران حکومت مادها یا هخامنشیان است.

۷. طاق گرا (طاق شیرین)


در گردنه‌ای به نام پاتاق که در حد فاصل جاده‌ی کرمانشاه به سرپل ذهاب قرار دارد، بنایی تاریخی به نام طاق گرا به چشم می‌خورد که با استفاده از بلوک‌های سنگی ساخته شده است. طبق مدارک تاریخی، قدمت آن به اواخر سلطنت ساسانیان و پادشاهی خسرو دوم، بازمی‌گردد.

۸. آرامگاه احمد بن اسحاق قمی


در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، یکی از آثار مهم تاریخی و زیارتی وجود دارد که به آرامگاه احمدبن اسحاق قمی (ایشان از وکلای امام حسن عسگری (ع) در شهر قم بودند) شهرت دارد. این مکان که پیشنه‌ی آن به قرن سوم هجری قمری بازمی‌گردد، در مرکز شهر قرار دارد و یکی از مکان‌های پربازدید آن محسوب می‌شود.

۹. سراب صحنه

به یقین می‌توان از سراب صحنه، به عنوان یکی از خوش‌ آب‌وهواترین مناطق شهر صحنه یاد کرد. این منطقه‌ی زیبای طبیعی بهره‌مند از طبیعتی بکر، چشم‌نواز و مطبوع است که در کنار آبشار‌هایی زیبا و آب‌وهوایی پاک و مطلوب، به یکی از مناطق اصلی گردشگری کرمانشاه تبدیل شده است. به نظر می‌رسد که این مکان، در گذشته تفریحگاه پادشاهان در دوران مختلف بوده است.

۱۰. غار قوری قلعه

در ۲۵ کیلومتری شهر پاوه کرمانشاه، غاری مشاهده می‌شود که در دامنه‌ی رشته‌کوه شاهو و درون کانی‌های آهکی قرار دارد. مسئولان، این جاذبه‌ی گردشگری طبیعی را به کمک دری آهنی، به دو بخش مجزا تقسیم کرده‌اند. در این مکان گردشگری و در بخش غیر توریستی، می‌توان شاهد یکی از زیباترین پدیده‌های غارسنگی بود.

۱۱. غار پراو

در بین کوه طاق بستان و کوه بیستون، کوه دیگری جای گرفته است که از آن به نام کوه پراو یاد می‌شود. درون این پدیده‌ی طبیعی، غاری به همین نام قرار دارد که در گویش محلی به معنای پرآب است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار پراو، دهانه‌ی آن است که در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد و در گذشته، بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا محسوب می‌شد.

۱۲. تالاب هشیلان

تالابی با تعداد ۱۱۰ جزیره در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه وجود دارد که به تالاب هشیلان شهرت دارد که در گویش محلی به معنای لانه‌ی ماران است. وجه تسمیه این مکان، به دلیل حضور مارهای متعددی همچون مار آبی و مار چلیپر است.

۱۳. سر آب نیلوفر


در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه، دریاچه‌ی کوچکی قرار دارد که تعداد زیادی از گل‌های نیلوفر آبی در آن مشاهده می‌شود. این دریاچه‌ی زیبا در بین مردم به سرآب نیلوفر شهرت یافته و یکی از زیباترین مناطق گردشگری به ویژه در فصل بهار و تابستان است.

۱۴. باغ گلها

می‌توان شهر کرمانشاه را پس از اصفهان، به عنوان دومین شهری که از باغ گل‌ها بهره‌مند است، معرفی کرد. باغ گل‌های کرمانشاه، یکی از منحصربه‌فردترین‌ها در نوع خود است که در کشور قرار دارد. زمینی به مساحت ۵ هکتار، زیستگاه ۴ هزار نوع گونه‌ی گیاهی است که در خود ۴ باغ گل‌های ایرانی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی را جای داده و منطقه‌ای کاملا زیبا و چشم‌نواز در فصول بهار و تابستان است.

۱۵. موزه پارینه سنگی زاگرس

در شهر کرمانشاه، موزه‌ای ویژه و مربوط به پیش از تاریخ، دایر شده است که به موزه‌ی پارینه سنگی زاگرس شهرت یافته است. این موزه‌ی ارزشمند، اولین موزه‌ی پارینه سنگی در خاورمیانه محسوب می‌شود که توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستونی در اواسط دهه‌ی هشتاد، تاسیس شد.

۱۶. موزه پوشاک و زیورآلات

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر کرمانشاه، موزه‌ی پوشاک و زیورآلات این شهر است که در تکیه‌ی معاون‌الملک و بخش عباسیه قرار دارد. در این موزه می‌توان لباس‌های محلی مردم هرسین، قصر شیرین، گیلان‌غرب، پاوه و شهرهای دیگر استان کرمانشاه را مشاهده کرد.

۱۷. موزه مردم شناسی

موزه‌ی مردم‌شناسی، یکی دیگر از موزه‌های موجود در کرمانشاه است که حافظ اشیای تاریخی، پوشاک، صنایع دستی، ابزارآلات قدیمی دامپروری، شکار، کشاورزی، نگارش، روشنایی، نساجی، بافت گیوه و آثاری با مضامین فرهنگی است.

۱۸. تکیه بیگلربیگی

در یکی از محله‌های قدیمی کرمانشاه، تکیه‌ای تاریخی متعلق به حکومت قاجاریان وجود دارد که به دلیل تزئینات آینه‌کاری منحصربه‌فرد، یکی از بی‌نظیرها در میان دیگر تکایای شهر کرمانشاه محسوب می‌شود. این اثر کهن، برخوردار از تالاری است که می‌توان تزئینات عالی و کتیبه‌هایی متعلق به حکومت مظفرالدین شاه را در آن مشاهده کرد.

۱۹. تکیه معاون الملک

تکیه‌ی معاون‌الملک، مجموعه‌ای متشکل از سه قسمت عباسیه، زینبیه و حسینیه است که بالغ بر ۱۱۴ سال پیش، توسط معین‌الرعایا ساخته و پس از آن به همت حسن خان معین‌الملک تکمیل و به بهره‌برداری رسید. از ویژگی‌های بی‌نظیر این اثر تاریخی، می‌توان به کاشی‌کاری صورت گرفته در آن اشاره کرد که با استفاده از رنگ‌های طبیعی، زیبایی و جلال خاصی به آن بخشیده و آن را در جهان، ممتاز کرده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۲
نظرات بینندگان
کرمانشاه مهد مهمون نوازی
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1395/10/23
خدایی کرمانشاه دیدنیهاش در حد اصفهان وشیراز بلکه بیشتر هم هست اما اول مسئولین کرمانشاه دوم دولت برای شناساندن و تبلیغات دیدنیهای کرمانشاه مثل تکیه معاون الملک-تکیه بیگلربیگی-بازارسنتی کرمانشاه-طاقبستان-بیستون-سراب نیلوفر-پارک کوهستان-باغ گلها کرمانشاه-باغ پرندگان کرمانشاه-غارقوری قلعه و.....در کرمانشاه به هموطنهامون خیلی خیلی کوتاهی می کنن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1395/10/25
به داد معبد آناهیتا برسید .
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: