April 2021 18 / يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۳۶۰۵
۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
0
88 هزار و 857 فقره طرح نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی صفر تا 99درصد در کشور ثبت شده است که بخش اعظمی از آن‌ها از پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصدی برخوردارند.
پول‌نیوز - دو دستورالعمل جدید برای تعیین تکلیف طرح‌های در دست اجرا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد. براساس دستورالعمل جدید این وزارتخانه در راستای ساماندهی جوازهای تاسیس صادره طرح حذف طرح‌هایی که در طول یک سال پیشرفت فیزیکی نداشته‌اند در دستور کار قرار گرفت. اتمام طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی را می‌توان یکی از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم دانست، هدفی که تامین سرمایه مورد نیاز یکی از پیش‌نیازهای تحقق آن بوده؛ در این راستا نیز تزریق تسهیلات برای تامین نقدینگی این واحدها به گونه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است.

باوجود طرح‌هایی که برای پیشرفت نیمه‌تمام‌های صنعتی تاکنون در نظر گرفته شده است با این حال آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تا 8 ماه منتهی به آبان سال جاری در مجموع 88 هزار و 857 فقره طرح نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی صفر تا 99درصد در کشور ثبت شده است که بخش اعظمی از این طرح‌ها از پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصدی برخوردار هستند. تعدد جوازهای تاسیس صادره با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20درصد موجب شد تا این وزارتخانه اقدام به ابلاغ دستورالعمل فوق به سازمان صنعت،معدن و تجارت استان‌ها کند. براساس این دستورالعمل استان‌ها موظفند طرح‌هایی را که از پیشرفت فیزیکی صفر درصد برخوردارند و یک سال از زمان صدور جواز آنها گذشته به‌صورت مستقیم باطل کنند و در صورتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در این خصوص اقدامی صورت ندهند جواز این طرح‌ها به‌صورت اتوماتیک باطل خواهد شد.

علاوه بر حذف طرح‌هایی که از پیشرفت فیزیکی صفر درصد برخوردارند وزارت صنعت، معدن و تجارت حذف ثبت برند برای طرح‌هایی را که تنها به دریافت جواز اکتفا می‌کنند در دستور کار قرار داده است. براساس دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از این پس طرح‌هایی که به مرحله پروانه بهره‌برداری رسیده باشند مجاز به ثبت برند خواهند بود که این دستورالعمل نیز افت درخواست برای صدور جواز را به همراه خواهد داشت؛ به گفته فعالان صنعتی پیش از این برخی از افراد اقدام به دریافت جواز کرده و با ایجاد برند اقدام به فروش جواز دریافتی می‌کردند، بدون اینکه قدمی برای پیشبرد طرح برداشته باشند. حال با توجه به دستورالعمل وزارت صنعت،معدن و تجارت از این پس از ایجاد برند بدون پیشرفت فیزیکی طرح که به کاسبی برای برخی از افراد بدل شده بود، جلوگیری خواهد شد.

با توجه به دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت و حذف طرح‌هایی که یک سال از زمان صدور جواز آنها گذشته و هیچ اقدامی برای پیشرفت آنها صورت نگرفته باشد می‌توان گفت از ماه آینده شاهد افت آمار طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر درصد خواهیم بود و به این طریق روند واقعی‌سازی طرح‌های صنعتی استارت خواهد خورد و شاهد شفافیت در وضعیت موجود طرح‌های در دست اجرا خواهیم بود.

صنایع کوچک؛ پیشرو نیمه‌تمام‌ها

آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع 88 هزار و 857 فقره طرح نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی صفر تا 99 درصد موجود در کشور، 82 هزار و 23 فقره طرح به صنایع کوچک و متوسط با اشتغال 10 نفر کارکن و کمتر و 10 تا 50 نفر کارکن اختصاص دارد. در این خصوص می‌توان به وجود 33 هزار و 132 فقره طرح به صنایع 10 نفر کارکن و کمتر و 48 هزار و 891 فقره طرح نیز به صنایع با اشتغال‌زایی 10 تا 50 نفر کارکن اشاره کرد. با این شرایط می‌توان گفت سهم سایر گروه‌ها (50 تا 100 نفر کارکن و 100 کارکن و بیشتر) تنها 6 هزار و 834 فقره طرح است. براساس آمار اعلام شده مجموع طرح‌هاي در دست اجرا با پيشرفت فيزيكي صفر تا 20 درصد در مدت زمان مورد بررسی برابر با 66هزار و 533 فقره است و بيشترين طرح‌هاي در دست اجرا براي اين بخش نیز به گروه 10 تا 50 نفر کارکن اختصاص دارد؛ به‌طوری که در حال حاضر در مجموع 36هزار و 182 فقره طرح در دست اجرا برای این بخش ثبت شده است.

برای صنایع کوچک با اشتغال 10 نفر کارکن و کمتر نیز 26 هزار و 21فقره طرح در دست اجرا با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصد وجود دارد، طرح‌هایی که برای راه‌اندازی نیازمند سرمایه کمتری هستند، اما عدم تامین به موقع سرمایه، این طرح‌ها را نیز با مشکلات بسیاری مواجه کرده است. طرح‌های در دست اجرای ثبت شده برای 50 تا 100 نفر کارکن نیز برابر با 2 هزار و 526 فقره طرح است، اما برای صنایع بزرگ با 100 نفر کارکن و بیشتر با این پیشرفت فیزیکی نیز در حال حاضر هزار و 804 فقره طرح در دست اجرا است. سرمایه پیش‌بینی‌شده برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا 20 درصد نیز بیش از 5میلیون و 570 هزار میلیارد ریال است و برای این بخش نیز اشتغال‌زایی بیش از یک میلیون و 757 هزار نفری پیش‌بینی شده است.

طرح‌های با پیشرفت 20 تا 40 درصد

اما برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی 20 تا 40 درصد نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 5هزار و 891 فقره طرح نیمه‌تمام ثبت شده است. در این گروه نیز طرح‌های 10 تا 50 نفر کارکن بیشترین طرح نیمه‌تمام را به خود اختصاص داده است. مجموع طرح‌های نیمه‌تمام این بخش برابر با 3 هزار و 531 فقره طرح است. طرح‌های نیمه‌تمام برای گروه 10 نفر کارکن و کمتر نیز برابر با هزار و 641 فقره طرح است و گروه 50 تا 100 نفر کارکن نیز 378 فقره طرح نیمه‌تمام را به خود اختصاص داده‌اند اما 341 فقره طرح نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی 20 تا 40 درصد برای گروه 100 نفر کارکن و بیشتر ثبت شده است. سرمایه پیش‌بینی‌شده برای طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی 20 تا 40 درصد دارند نیز حدود 711 هزار میلیارد ریال است و برای این گروه اشتغال بیش از 243 هزار نفری پیش‌بینی شده است.

طرح‌های با پیشرفت 40 تا 60 درصد

از سوی دیگر، براساس داده‌های اعلام‌شده، در مدت زمان مورد بررسی طرح‌های با پیشرفت فیزیکی 40 تا 60 درصد نیز در مجموع 5 هزار و 195 فقره طرح را به خود اختصاص داده‌اند. طرح‌های نیمه‌تمام ثبت‌شده در گروه 10 نفر کارکن و کمتر با پیشرفت فیزیکی 40 تا 60 درصد برابر با هزار و 677 فقره است. برای گروه 10 تا 50 نفر کارکن نیز که بیشترین طرح‌های نیمه‌تمام این گروه را به خود اختصاص داده‌اند 2 هزار و 932 فقره طرح به ثبت رسیده است. اما برای طرح‌های 50 تا 100 نفر کارکن نیز طرح‌های نیمه‌ تمام اعلام شده برابر با 288 طرح است. از سوی دیگر برای گروه 100 نفر کارکن و بیشتر نیز در این مدت در مجموع 298 فقره طرح نیمه‌تمام ثبت شده است. سرمایه مورد نیاز پیش‌بینی شده برای این طرح‌ها نیز حدود 440 هزار میلیارد ریال است و میزان اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز حدود 193 هزار نفر است.

طرح‌های با پیشرفت 60 تا 80 درصد

همچنین با بررسی آمار اعلام‌شده می‌توان گفت برای این گروه نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 6هزار و 439 طرح به ثبت رسیده که طرح‌های نیمه‌ تمام اعلام‌شده برای گروه 10 نفر کارکن و کمتر برابر با 2 هزار و 194 فقره طرح است. برای گروه 10 تا 50 نفر کارکن نیز که در این گروه بیشترین طرح‌های نیمه‌تمام را به خود اختصاص داده‌اند 3 هزار و 555 فقره طرح به ثبت رسیده است. اما برای گروه 50 تا 100 نفر کارکن نیز طرح‌های نیمه‌تمام اعلام شده برابر با 394 فقره طرح است و گروه 100 نفر کارکن و بیشتر نیز در مجموع 296 طرح نیمه‌تمام را به خود اختصاص دادند. سرمایه مورد نیاز پیش‌بینی‌شده برای این طرح‌ها نیز حدود 675 هزار میلیارد ریال است و میزان اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه حدود 211 هزار نفر است.

طرح‌های با پیشرفت 80 تا 100 درصد


اما در گروه طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی 80 تا 100 درصد دارند، نیز در مجموع چهار هزار و 799 فقره طرح نیمه‌تمام به ثبت رسیده است که هزار و 599 فقره طرح به گروه 10 نفر کارکن و کمتر اختصاص دارد. برای گروه 10 تا 50 نفر نیز طرح‌های نیمه‌تمام ثبت شده برابر با 2 هزار و 691 فقره طرح است و می‌توان گفت طرح‌های نیمه‌تمام در این گروه بیش از سایر گروه‌ها است، اما در گروه 50 تا 100 نفر در مجموع 280 فقره طرح است. طرح‌های نیمه‌تمام ثبت شده در گروه 100 نفر کارکن و بیشتر نیز برابر با 229 فقره طرح است. سرمایه مورد نیاز پیش‌بینی شده برای این طرح‌ها حدود 526 هزار میلیارد ریال است و میزان اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز بیش از 166 هزار نفر است.

2 دستورالعمل جدیدبرای تعیین تکلیف طرح های صنعتی

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: