April 2021 15 / پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۱۳۰۸۷
۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۲
0
سلمان زاده افزود: در حال حاضر با گذار اپیدمیولوژیک و گذار از شیوع بالای بیماری‌های واگیر و رفتن به سمت بیماری‌های غیر واگیر روبه‌رو هستیم به طوری که اکنون 80 درصد بار بیماری‌ها در کشور ما و حتی کشورهای توسعه یافته، مربوط به بیماری‌های غیر واگیر است.
پول‌نیوز - رئیس مرکز بهداشت خوزستان از فعالیت 2000 داوطلب سلامت در استان خوزستان خبر داد.

 دکتر «شکرالله سلمان‌زاده» در همایش تجلیل از داوطلبان سلامت که امروز(12 دی‌ماه)  در اهواز برگزار شد، اظهار کرد:‌ پنجم دسامبر روز جهانی داوطلب سلامت نامیده شده است و فرصتی است برای گسترش فعالیت‌های داوطلبانه سلامت.

وی افزود: در حال حاضر با گذار اپیدمیولوژیک و گذار از شیوع بالای بیماری‌های واگیر و رفتن به سمت بیماری‌های غیر واگیر روبه‌رو هستیم به طوری که اکنون 80 درصد بار بیماری‌ها در کشور ما و حتی کشورهای توسعه یافته، مربوط به بیماری‌های غیر واگیر است.

سلمان‌زاده ادامه داد: بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون، دیابت و سرطان‌ها امروز بیشترین بار بیماری‌ها و بیشترین بار مرگ را به دنبال دارند و متناسب با این روند، باید برنامه‌های ما و ماموریت‌های ما نیز گسترش پیدا کند. اکنون در عین این که بیماری‌های واگیر را که با چنگ و دندان به کنترل و به زانو در آورده‌ایم، باید همزمان به جنگ بیماری‌های غیرواگیر نیز برویم و بنابراین باید ماموریت‌های ما نیز تغییر کند و این موجب می‌شود که بخواهیم برنامه‌های داوطلبان سلامت نیز همزمان گسترش یابد.

وی گفت: به همین مناسبت است که شعار امسال روز جهانی داوطلبان سلامت، "توسعه مشارکت داوطلبان سلامت، در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر" انتخاب شده است که این موضوع به دلیل همین گذار اپیدمیولوژیک و تغییر سیمای بیماری‌ها است. در این شرایط در کنار خدماتی قبلا بر دوش داوطلبان سلامت بود از جمله خدمات بهداشت خانواده، مراقبت‌های مادر و کودک و برنامه های واکسیناسیون و برنامه‌های پیشگیری، برنامه کنترل بیماری‌های غیرواگیر نیز ماموریت جدیدی است که به داوطلبان سلامت محول خواهد شد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد: اگر قبول کنیم که سلامتی محور توسعه است و انسان سالم محور توسعه پایدار است، پس معضلات بهداشتی نیز معضلات بهداشتی هستند که نمی‌توان آن را تنها در بخش سلامت پیگیری کرد و بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌ها و تک تک افراد جامعه مسئول هستند که این بار را به دوش بکشند.

وی افزود: رسیدن به سطح قابل قبول سلامت که تضمین‌کننده توسعه است، تنها با کمک تک تک افراد جامعه امکان‌پذیر است و عده خاصی که عمدتا با نام شبکه بهداشت و درمان شناخته می‌شوند، از عهده این کار بر نمی‌آیند.

سلمان‌زاده گفت: سازمان ملل طرح داوطلبان سلامت را به عنوان برنامه مشارکت مردم برای توسعه اجتماعی و اقتصادی طراحی کرد. هر جا که قرار است توسعه ایجاد شود، ‌اول باید سلامتی برود و این را به چشم خود در سال‌های اخیر دیده‌ایم.

وی ادامه داد: وقتی در بسیاری از مناطق محروم، خانه بهداشت ایجاد می‌شود،‌ به دنبال آن توسعه نیز به وجود می‌آید و راه و برق و آب به آن مناطق می‌رود و بهسازی محیط انجام می‌شود. در بسیاری از مناطق حاشیه‌ای نیز که بهداشت مداخله کرده و پایگاه‌های سلامت طراحی شده، در آینده نزدیک مشاهده خواهد شد که به دنبال آن توسعه نیز در این مناطق ایجاد خواهد شد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد: سازمان جهان بهداشت از مشارکت مردم به عنوان روندی که مردم باید از حق خود برای ایفای نقش فعال در توسعه خدمات سلامت و توسعه پایدار ایفا کنند، تعبیر می‌کند. این حق مردم است که در ارتقای سلامت و توسعه جامعه خود شرکت و مداخله کنند و داوطلبان سلامت به خوبی از این حق خود استفاده می‌کنند.

وی افزود: در همین راستا بود که در سال 1369، وزارت بهداشت و درمان کشور ما نیز هم‌راستا با برنامه‌های سازمان ملل برای حل معضلات بهداشتی در جنوب شهر تهران شامل شهر ری و حاشیه برخی شهرهای بزرگ مانند تبریز، شیراز و اصفهان، برنامه داوطلبین سلامت را تحت عنوان رابطین بهداشت اجرا کرد که نتایج بسیار ارزشمندی داشت و آن قدر خوب اجرا شد که در سال 1372 وزارت بهداشت تصمیم گرفت این برنامه را در تمام شهرها ارتقا داده و اجرایی کند و امروز شاهد این هستیم که در سراسر کشور بیش از 100 هزار داوطلب سلامت وجود دارد و در استان خوزستان نیز در حوزه دانشگاه جندی شاپور اهواز، 2000 داوطلب سلامت فعال هستند و هر داوطلب سلامت 40 تا 50 خانوار را تحت پوشش دارد.

سلمان‌زاده گفت: داوطلبان سلامت حلقه محکمی هستند بین مسئولان بهداشتی کشور، دانشگاه و استان با محیطی‌ترین قسمت سلامت که خانواده‌ها هستند و این ارتباط محکم می‌تواند در ارتقای شاخص‌های سلامت بسیار کمک‌کننده باشد به طوری که گفته می‌شود 20 تا 25 درصد مجموع ارتقا شاخص‌های بهداشتی از جمله کاهش مرگ کودکان زیر یک سال و کاهش مرگ مرگ نوزادان و مادران باردار تنها به دلیل فعالیت داوطلبان سلامت برده است.

وی ادامه داد: برنامه رابطین سلامت نگرش مردم را نسبت به جامعه تغییر داده است. این برنامه نگرش و عملکرد مردم نسبت به توانایی بالقوه خود در جهت تغییر و بهبود شرایط زندگی را تغییر داده و مردم را به این خود باوری و اعتماد به نفس می‌رساند که آنها هم می‌توانند در توسعه جامعه و ارتقا سلامت جامعه شرکت کنند. بدین ترتیب برنامه رابطین سلامت زمینه لازم را مشارکت فعالانه تمام افراد جامعه در توسعه جامعه مهیا کرده است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد: برنامه داوطلبان سلامت یکی از موفق‌ترین برنامه‌های وزارت بهداشت در ارتقای سطح سلامت جامعه بوده است. در مناطق مختلف شاهد بوده‌ایم که داوطلبان سلامت نه تنها توانسته‌اند در ارتقا شاخص‌های سلامت شرکت کنند و موفق باشند بلکه توانسته‌اند در حل کردن معضلات اقتصادی مردم هم نقش مهمی داشته باشند. برخی از این داوطلبان در برخی مناطق صندوق‌های قرض‌الحسنه تشکیل داده‌اند و توانسته‌اند مشکلات اقتصادی که بی‌ارتباط به سلامت مردم نیست را حل کنند و بدین ترتیب زمینه مشارکت همه مردم را در یک توسعه همه‌جانبه اقتصادی و اجتماعی و در کنار آن ارتقا سلامت فراهم کنند.

وی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، وظیفه داوطلبان سلامت سنگین‌تر و خطیرتر شده است. یکی از برنامه‌های مهم طرح تحول، ارایه مراقبت‌های نوین سلامت در حاشیه شهرها است که هدف اصلی اجرای برنامه رابطین سلامت است. در این راستا قرار است مراقبت‌های سلامت به شکل فعال ارایه شوند که حضور داوطلبان سلامت می‌تواند حلقه مستحکمی در این میان باشد و مردم را ترغیب کند تا با مراجعه به مراکز بهداشتی، مراقبت‌های نوین سلامت را دریافت کنند.

سلمان‌زاده افزود: این مراقبت‌های نوین شامل خدمات سلامت روان، خدمات مشاوره تغذیه و بیماریابی فعال بیماری‌های غیرواگیر است. بیماری‌های غیرواگیر، بیماری‌هایی هستند که هزینه‌های اقتصادی بسیار زیادی بر جامعه و بر خانواده خود بیمار وارد می‌کنند و نیاز به مراقبت‌ مادام‌العمر دارند،‌از جمله بیماران دیابتی و فشار خون و قلب و عروقی ،و بدین ترتیب کار بسیار با ارزشی است که بتوانیم از این بیماری‌ها جلوگیری و آنها را به موقع تشخیص دهیم.
منبع: ایسنا
برچسب ها: خوزستان ، بهداشت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: