پول نیوز در گفت و گو با معاون سابق وزیر نفت سخنان زنگنه را واکاوی کرد؛
کد خبر: ۲۱۳۰۶۳
۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۲
0
عماد حسینی معتقد است برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری شود نیازمند سیاست کلان و فراتر از سطح وزارتخانه ها هستیم. در این شرایط فقدان شورای عالی انرژی در کشور بیشتر از گذشته احساس می شود.
لزوم تشکیل شورای عالی انرژیپول‌نیوز - یکی از بحث های جنجالی امروز صفحات اقتصادی رسانه ها سخنان کوبنده زنگنه در مجلس بود که باعث حذف ماده 53 مصوب کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه شد.

به این ترتیب فرمول قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها تغییر نکرد اما آنچه که باعث شد تا نمایندگان با 161 رأی موافق، این ماده از برنامه ششم توسعه را کنار بگذارند، سخنان  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت بود که گفت: وزارت نفت مسئول بخش پتروشیمی است و وزارت صنعت در این بخش وظیفه ای ندارد اما عده ای به دنبال ایجاد رانت با کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها هستند.

 وی افزود: براساس قانون نفت تمام مسئولیت های پتروشیمی از موافقت اصولی تا مجوز دادن با وزیر نفت است، این که آقای نعمت زاده یک زمان مدیرعامل پتروشیمی بوده و الان دوست دارد در امور مربوط به پتروشیمی دخالت کند بحث دیگری است، اما مسئولیت پتروشیمی ها با وزارت نفت است.

زنگنه با بیان این که اگر مجلس این قانون را تصویب کند وزارت نفت قانون جدیدی برای اصلاح آن می نویسد؛چون این تعیین نرخ در برنامه ششم توسعه را ناعادلانه می داند، یادآور شد: با قیمت 50 دلاری نفت حداقل 16 میلیارد دلار بار مالی برای دولت ایجاد می کند؛ ما هم اکنون 5 درصد به پالایشگاه ها تخفیف خوراک پتروشیمی ها ارائه می دهیم که با تخفیف حداقل 10 درصدی در برنامه ششم توسعه حدود 12 میلیارد دلار برای دولت بار مالی ایجاد می کند.

 زنگنه همچنین با اشاره به این که اگر قیمت خوراک پتروشیمی ها بالا بوده و غیر اقتصادی است،چرا این حجم بالای سفارش به وزارت نفت ارسال می شود، افزود: واضح است که قیمت خوراک پتروشیمی ها مناسب بوده و رقابت در این بخش برای دریافت خوراک فراوان است و شرکت هایی که خوراک گازی مصرف می کنند،حدود 40 تا 50 درصد سود خالص کسب می کنند.

وی خاطرنشان کرد: عده ای می گویند که این سود به جیب صندوق بازنشستگی می رود اگر قرار است به بازنشسته ها 16 میلیارد دلار پول داده شود؛ چرا نباید این پول به صورت شفاف و از طریق بودجه به بازنشسته ها اختصاص یابد. زنگنه افزود: بنده هیچ وقت اقدامی نمی کنم که بخش پتروشیمی دچار اختلال شود،اما نباید 16 میلیارد دلار از مردم گرفته شده و به جیب یک عده سرازیر شود.

مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران هم امروز در حاشیه همایش ملی صنعت پتروشیمی ایران درجمع خبرنگاران در پاسخ به این که وضعیت خوراک واحدهای پتروشیمی پس از رای نمایندگان مجلس به حذف بند مربوط به قیمت‌گذاری جدید خوراک واحدهای پتروشیمی در لایحه برنامه ششم توسعه چگونه خواهد بود، اذعان داشت: با حذف این بند از لایحه برنامه ششم توسعه، فرمول خوراک واحدهای پتروشیمی به مدت 10 سال ثابت می‌ماند.

در این میان اما سید عماد حسینی که هم پیشینه نمایندگی مجلس و سخنگویی کمیسیون انرژی در مجلس هشتم را در کارنامه دارد و نیز معاون زنگنه در وزارت نفت بوده است اعتقاد دارد؛ طبیعی است که هم وزیر صنعت و هم وزیر نفت هر کدام منافع وزارتخانه خود را در نظر گرفته و در راستای بهبود وضعیت زیر مجموعه های خود اقدام و عمل کنند اما در قانون دایمی که در سال 91 تصویب شده است مجلس وزارت نفت را مکلف کرده که پتروشمی ها تحت نظر وزارت نفت اداره شوند.

این کارشناس ارشد نفت و انرژی در گفت و گو با پول نیوز اظهار داشت: در جلسه دیروز و در خلال رسیدگی به برنامه ششم توسعه قرار بر این بود که مصوبه سال 93 مبنی بر قیمت خوراک تغییر کرده اما وزیر با دفاع از مصوبه سال 93 تاکید کرد که نرخ خوراک پتروشیمی باید برای 10 سال ثابت بماند. چرا که پتروشیمی ها بر اساس این قیمت قدرت رقابت پذیری و ورود با بازار را تنظیم کرده اند.

به گفته حسینی، یکی از دلایلی که سبب می شود مسائلی همچون مباحث دیروز در مجلس در گیرد عدم اجرای صحیح اصل 44 در کشور است چرا که بسیاری از واگذاری ها به درستی صورت نگرفته و بسیاری از شرکتها به خصولتی ها واگذار شده و بسیاری از شرکت های پتروشیمی نیز در همین راستا به بخش شبه دولتی واگذار شده و همین مساله زمینه ساز مشکلاتی شده است که اگر پتروشیمی ها در اختیار بخش خصوصی واقعی بودند چنین مشکلاتی ایجاد نمی شد.
 
نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این سوال که پتروشیمی ها زیر نظر وزارت نفت هستند اما چرا وزارت صنایع برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی وارد عمل شد؟ گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتباطی با پتروشیمی ها ندارد اما بخش پایین دستی پتروشیمی با وزارت صنایع است و به همین جهت این وزارتخانه مدافع پایین امدن خوراک برای رقابت در صنایع پتروشیمی است.

معاون سابق وزیر نفت معتقد است: برای اینکه از بروز چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری شود نیازمند سیاست کلان و فراتر از سطح وزارتخانه ها هستیم. در این شرایط فقدان شورای عالی انرژی در کشور بیشتر از گذشته احساس می شود.

وی افزود: در برنامه سوم توسعه اقتصادی قرار بر این بود تا شورای عالی انرژی به ریاست رییس جمهور تشکیل شود تا منابع، منافع و سیاستگذاری ها در حوزه انرژی در این شورا تدوین شود.

به اعتقاد این کارشناس ارشد انرژی چنانچه این شورا تشکیل شده بود و وجود داشت سیاستگذاری واحدی صورت گرفته و برنامه ریزی ها در آن شورا انجام می شد و مشکلاتی از این دست به سطح وزارتخانه ها کشیده نمی شد.

به گفته معاون سابق وزیر نفت، اگر  سیاستگذاری در مورد همه صورتهای انرژی در چنین  شورایی انجام می شد اختلافات در مورد مباحث هم عرض کمتر می شد چرا که روزی ممکن است مشکل برای خوراک نیروگاه ها پیش بیاید به همین جهت سیاستگذاری و نرخ گذاری باید در شورایی فراتر از وزارتخانه ها دنبال شود تا از اختلافات کاسته شود.

به گزارش پول نیوز، پتروشیمی ها طبق مصوبه سال 91 مجلس در اختیار وزارت نفت هستند اما زیر مجموعه های پتروشیمی تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارند به نحوی که می توان گفت وزارت صنعت به عنوان بازاریاب محصولات پتروشیمی نگرانی سرمایه گذران داخلی را دنبال می کند چرا که با کاهش نرخ خوراک پتروشیمی در کشورهای همسایه، تولید کننده های ایرانی بازار رقابتی خود را از دست می دهد از سوی دیگر وزارت نفت هم معتقد است تخفیف 10 درصدی به پتروشیمی ها هزینه به دولت تحمیل کرده و مشکلات مالی در وزارت نفت را بیشتر می کند و از آنجایی که پتروشیمی ها سود آور هستند نباید تخفیف بیشتری به آنها داده شود.

در هر صورت به نظر می رسد کشیده شدن اختلافات اعضای کابینه به تریبون های عمومی به مصلحت نبوده و چنین مسائلی باید در جلسات خصوصی بحث و بررسی شده و نتیجه به اعلام عموم برسد.

برچسب ها: عماد حسینی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: