April 2021 22 / پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
پول‌نیوز در گفت‌وگو با یک ابراهیم رزاقی طرح‌های اشتغالی دولت را بررسی کرد
کد خبر: ۲۱۲۰۶۷
۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
0
مهم‌ترین علت بیکاری، وضعیت تولید داخلی است، چراکه سرمایه‌ها به این سمت هدایت نمی‌شود و دلالی و واردات از اقبال بیشتری برخوردار است و تا زمانی که اوضاع به همین منوال است نمی‌توان انتظار کاهش بیکاری و ایجاد شغل داشت.
حمایت از تولید؛ یک تیر و چند نشان
پول‌نیوز - «تکاپو» دومین طرح اشتغالی دولت به‌تازگی با در نظر گرفتن ۱.۵ میلیارد دلار برای ایجاد ۷۰هزار شغل خرد و روستایی پیش‌بینی شده است که طبق گفته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این مبلغ از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال تأمین می‌شود.

وزیر کار محل تخصیص این رقم را حوزه‌های اشتغال در بخش‌های روستایی و بنگاه‌های خرد و کوچک اعلام کرده است و طبق گفته این وزیر دولت یازدهم؛ «امسال ایجاد 70 هزار شغل در مناطق روستایی پیش‌بینی شده است که در 6ماهه دوم امسال در صورت تخصیص فوری منابع، محقق می‌شود.» 

پیشتر و در فروردین‌ماه سال جاری، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار از تعهد این وزارتخانه برای تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری تا پایان دولت یازدهم خبر داده و گفته بود که نیازمند ایجاد ۸۰۰ هزار شغل تا پایان سال هستیم.

در همین راستا دولت از طرح اشتغال‌زایی «حرکت»  برای رسیدن به این هدف پرده‌برداری کرد، طرحی که بنا به گفته رییس‌جمهور با همكاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري حدود 120 هزار شغل را براي سال 95 در حوزه گردشگري ایجاد می‌کند.

در راستای اجرای این طرح، وزارت امور اقتصادي و دارايي مكلف شد با همكاري دبيرخانه شورا و ساير دستگاه‌هاي ذيربط نسبت به اجرايي كردن گستره مشمول ماده 31 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير بر بنگاه‌هاي صنفي و خدماتي مولد زير 50 نفر اقدام كند.

همچنين بانك مركزي موظف شد با همكاري وزارت امور اقتصادي و دارايي و دبيرخانه شوراي عالي اشتغال، ساز و كار تأمين مالي فراگير براي بنگاه‌هاي خرد و متوسط «حركت» را تعيين و ابلاغ كند و مقرر شد در اين راستا نحوه تأمين مالي تخصيص يارانه‌ها نيز توسط كميته‌اي متشكل از بانك مركزي، دبيرخانه شوراي عالي اشتغال و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كل كشور تعيين شود.

در شرایطی که به اعتقاد برخی کارشناسان، طرح حرکت نتوانست دولت را به اهداف تعیین شده خود نزدیک کند  حالا این سوال پیش می‌آید که آیا طرح تکاپو می‌تواند در مدت ۱۰ماه باقی‌مانده دولت یازدهم فقل بیکاری را باز کند؟

علی ربیعی امیدوار است؛ طرح تکاپو اشتغال در بخش‌های روستایی و بنگاه‌های خرد و کوچک را تقویت کند. طرح تکاپو، طرح اشتغال‌زایی دولت است که حدود دو سال است در وزارت کار برای مهار بیکاری در دستور کار  قرار دارد. این طرح برای توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار طراحی شده و وزارت کار با 50 راهکار قصد دارد از افزایش نرخ بیکاری جلوگیری کند و دریچه های اشتغالزایی در کشور را بگشاید.

نبود زیرساخت‌ها؛ عامل اصلی بیکاری

ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی و استاد بازنشسته دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پول‌نیوز ضمن اشاره به طرح‌های اشتغال‌زا در دولت به بررسی وضعیت بیکاری پرداخت. به اعتقاد وی، هر دولتی که روی کار می‌آید با ارائه راهکاری در قالب یک طرح در صدد مقابله با بیکاری و ایجاد اشتغال برمی‌آید، حال آن‌که زیرساخت‌ها در کشور تامین نشده است و طرح‌های موقتی چندان پاسخگو نیستند.

به اعتقاد وی، مهم‌ترین علت بیکاری، وضعیت تولید داخلی است، چرا که به دلیل سود پایین در بخش تولید، سرمایه‌ها به این سمت هدایت نمی‌شود و دلالی و واردات از اقبال بیشتری برخوردار است و تا زمانی که اوضاع به همین منوال است، نمی‌توان انتظار کاهش بیکاری و ایجاد شغل داشت.

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال مستلزم سرمایه‌گذاری است که با اجرای سياست‌های اصل 44 و خصوصی‌سازی ممکن است. به همین دلیل ایجاد اشتغال را باید  بر عهده بخش خصوصی گذاشت و برای حمایت از بخش خصوصی فضا را برای فعالیت این بخش بازتر کرد.

رزاقی خاطرنشان کرد: دولت نتوانسته از پتانسیل و ظرفیت بخش خصوصی به‌درستی استفاده کند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران به سمت واردات و فعالیت‌های غیرمولد که سود بیشتری دارد، متمایل شده‌اند.

این کارشناس اقتصادی افزود: در این راستا دولت باید منابع مالی را توسط دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها به بخش خصوصی اختصاص دهد تا تولید در کشور توجیه اقتصادی پیدا کند و تولید به یک فعالیت سودآور در کشور تبدیل شود. از سوی دیگر شرکت‌ها باید بخش تحقیقاتی خود را گسترش داده و همواره قدرت رقابتی خود را افزایش دهند. این در حالی است که عمدتا به دلیل مواد اولیه نامرغوب و تجهیزات فرسوده در بهترین حالت فقط توان سرپا ایستادن دارند.

این استاد بازنشسته دانشگاه در مورد حجم بالای تحصیل‌کرده‌های بیکار در کشور نیز گفت: این قشر از جامعه به شدت آسیب‌پذیر هستند. چرا که به‌رغم هزینه‌های بالا برای گرفتن تخصص بیکار هستند و مدارک کاغذی دانشگاه‌ها به دلیل این‌که آموزش عملی مناسبی در دانشگاه‌ها وجود ندارد، به درد نمی‌خورد. همچنین ارتباط چندانی بین نیازهای روز بازار کار و تحصیلات آکادمیک نیست. به همین دلیل، آمار بیکاری در بین این قشر از جامعه بالاست.

حمایت از تعاونی‌های روستایی؛ موفق‌تر از طرح تکاپو

وی در مورد طرح تکاپو که هدف آن ایجاد شغل در بخش خرد و روستایی است نیز گفت: در محیط‌های روستایی تمرکز بر کار کشاورزی است. حال آن‌که کشاورزان امکانات مناسب برای دسترسی به بازارها ندارند. هزینه حمل‌ونقل هم بسیار بالاست و به همین دلیل دیده می‌شود که در بعضی مواقع کشاورزان از چیدن محصولات خود منصرف می‌شوند. چراکه هزینه آن را بیشتر از درآمد حاصل از فروش می‌دانند.

وی ادامه داد: در این میان سر و کله دلالان پیدا می‌شود که محصولات کشاورزی را بسیار ارزان‌تر از ارزش واقعی خریداری می‌کنند و سودهای کلان به جیب می‌زنند.

به اعتقاد رزاقی، برای بهبود وضعیت اشتغال روستایی باید تعاونی‌ها را فعال و در قالب تعاونی‌ها از کشاورزان حمایت کرده و تا جای ممکن واسطه‌ها و دلالان را حذف کرد.

به گزارش پول‌نیوز، نرخ بیکاری در سال ۹۴ از سوی دولت ۱۱ درصد عنوان شده که به معنای بیکاری  ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است و اگر شاغلان ناقص را نیز محاسبه کنیم، این میزان به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و با احتساب جمعیت فعال دلسرد از اشتغال این میزان به ۷ میلیون نفر می‌رسد که چنان‌چه این حجم از بیکاری مهار نشود، طبق تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۱۴۰۰، یازده میلیون بیکار خواهیم داشت که تبعات اجتماعی آن نظیر طلاق و اعتیاد غیرقابل جبران خواهد بود.

بنابراین دولت‌ها به‌جای طرح‌های کوتاه‌مدت و موقتی باید چرخ‌های تولید را در کشور به حرکت در آورند و قوانین تسهیل‌کننده همچون اصل 44 قانون اساسی را به‌درستی اجرا کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: