پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۲۱۰۲۸۲
۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳
0
محمد جواد صدق‌آمیز گفت: تعرفه واردات پوشاک در اسفندماه سال ۱۳۹۳، ۲۰۰ درصد بود که پس از آن به ترتیب در فروردین‌ماه ۱۳۹۴ به ۱۵۰ درصد، شهریورماه ۱۳۹۵ به
کاهش همزمان تعرفه واردات پوشاک و پارچهپول‌نیوز - کاهش ۲۰ درصدی تعرفه واردات پوشاک از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد به صورت همزمان با کاهش هشت درصدی تعرفه واردات پارچه از ۴۰ درصد به ۳۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا بدین منظور حمایت از بخش تولید، کاهش قیمت پوشاک و نیز جلوگیری از قاچاق مدنظر قرار گیرد.

محمد جواد صدق‌آمیز - مدیر مرکز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاک تهران در رابطه با کاهش تعرفه واردات پوشاک از ۷۵ درصد به ۳۵ درصد و تبعات این تصمیم اظهار کرد: تعرفه واردات پوشاک در اسفندماه سال ۱۳۹۳، ۲۰۰ درصد بود که پس از آن به ترتیب در فروردین‌ماه ۱۳۹۴ به ۱۵۰ درصد، شهریورماه ۱۳۹۵ به ۷۵ درصد و در مرحله‌ آخر که اخیرا در ارتباط با آن تصمیم‌گیری شده به ۵۵ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به این‌که کاهش تعرفه واردات دو مزیت را با خود به همراه دارد، عنوان کرد: کاهش تعرفه واردات پوشاک همزمان با کاهش تعرفه واردات پارچه قطعا مثمرثمر خواهد بود و در وهله‌ اول موجب گسترش فضای واردات رسمی پوشاک می‌شود و در وهله دوم فضای رقابتی را برای تولیدکنندگان‌ داخلی ایجاد می‌کند.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاک تهران با اعلام این‌که کاهش تعرفه واردات پوشاک همزمان با کاهش تعرفه واردات پارچه همراه شده است، اعلام کرد: تعرفه واردات پارچه نیز همزمان با کاهش تعرفه واردات پوشاک از ۴۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته است و این مساله موجب خواهد شد تا مواد اولیه با هزینه کمتری در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد و فضای تولید به صرفه شود تا تولیدکنندگان بتوانند در فضای رقابتی با رقبای خارجی خود قرار بگیرد.

به گفته صدق‌آمیز با توجه به همزمان شدن تعرفه واردات پوشاک و تعرفه واردات پارچه توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی حفظ می‌شود که هم در خصوص صادرات و هم در خصوص واردات قیمت محصولات به صرفه خواهد بود.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به علل بالابودن قیمت پوشاک در ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه بالابودن قیمت مواد اولیه و نیز بالابودن قیمت تمام شده محصولات به دلیل ضعف در مدیریت موجب شده تا قیمت پوشاک در ایران بالا باشد، اما قطعا بدانید که با بالارفتن دانش مدیریتی می‌توان موجب افزایش بهره‌وری شد و با منطقی شدن قیمت مواد اولیه می‌توان فضایی را ایجاد کرد که قدرت رقابتی برای تولیدکنندگان افزایش یابد و حتی بتوانیم با کشورهایی از جمله چین در بازارهای جهانی رقابت کنیم.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاک تهران، ادامه داد: مهم‌ترین اتفاقی که در خصوص کاهش همزمان تعرفه واردات پوشاک و تعرفه واردات پارچه رخ می‌دهد، این است که قیمت پوشاک در نهایت کاهش می‌یابد و این مساله به نفع اقتصاد خانواده ایرانی است و علاوه بر این تولیدکنندگان داخلی می‌توانند از فضای رقابتی ایجاد شده با سایر کشورهای دنیا استفاده کنند.

صدق‌آمیز با اشاره به این‌که تعرفه ابزاری برای حمایت از تولید و تنظیم بازار است، عنوان کرد: کسانی که طراحی این ابزار را برعهده دارند قصد کرده تا در یک بازه زمانی سه تا پنج ساله با استفاده از کاهش تعرفه با ایجاد فضای رقابتی موجبات استفاده از ظرفیت‌های داخلی را فراهم کنند.

وی ادامه داد: کاهش تعرفه به منظور حمایت از تولید و جلوگیری از قاچاق در دستور کار قرار گرفته است، هرچند که در بخش دوم که مربوط به پدیده قاچاق است چندان نتایج درخوری نداشته است.

اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش ۲۰ درصدی تعرفه واردات پوشاک خبر داد و عنوان کرد که براساس بررسی‌های صورت گرفته این تعرفه باید بیش از این نیز کاهش یابد.

وی در ادامه صحبت‌هایش در خصوص تعدیل تعرفه‌ واردات پوشاک، توضیح داد: برای تعدیل تعرفه واردات پوشاک اقداماتی انجام داده‌ایم. تعرفه واردات پوشاک در حال حاضر از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد کاهش یافته و اعتقاد داریم که این رقم باید بیش از این پایین آید. در حاکمیت باید تمامی شرایط را در نظر بگیریم. مواردی مانند تولید، توزیع، مصرف‌کننده، قاچاق، درآمد مالیاتی و... باید در تصمیم‌گیری‌ها مدنظر قرار بگیرد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.