کد خبر: ۲۰۷۵۴۳
۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۴
0
رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: معتقدیم انتخاب ترامپ نسبت به هیلاری کلینتون شرایط بهتری را برای ما رقم خواهد زد. زیرا او فردی است که بیشتر دید تجاری دارد تا سیاسی.
پول‌نیوز - ایران با آمریکا ارتباط مستقیم ندارد اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تاثیری بر اقتصاد و روابط اقتصادی ایران نخواهد گذاشت. یکی از همین موارد تاثیر این انتخابات بر روند اخذ مجوز از شرکت‌های مادر است.

به گزارش روزنامه دنیای خودرو، واردکنندگان خودرو سه ماه دیگر برای اخذ نمایندگی از شرکت مادر فرصت گرفتند. درحالی که اردیبهشت‌ماه سال جاری رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت از مهلت شش ماهه واردکنندگان خودرو برای اخذ نمایندگی از شرکت مادر خبر داده بود، با پایان این مهلت و ناموفق بودن درصد زیادی از واردکنندگان برای اخذ مجوز از نمایندگی‌های مادر، سه ماه دیگر به آنها مهلت داده شد.

کارشناسان در این باره می‌گویند: «دوستان با تمدید این فرصت امیدوارند بتوانند مجوز نمایندگی را از شرکت مادر دریافت کنند. چالش‌های متفاوتی بر سر راه این موضوع وجود دارد، استراتژی شرکت‌های مادر درخصوص حضور در ایران متفاوت و در برخی موارد وابسته به استراتژی‌های کلان آن کشور است. موضوع اجرایی شدن برجام و ریاست جمهوری آمریکا نیز تاثیرات متفاوتی در این مذاکرات دارند و هر کدام از برندهای ما درگیر چالش‌های متفاوتی هستند.» فرهاد احتشام‌زاد، رییس هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» درباره تاثیر انتخابات آمریکا و شرایط واردکنندگان می‌‌گوید:

 تاثیر انتخابات آمریکا روی بازار خودروهای وارداتی چیست؟

اولین اتفاقی که در این بازار می‌افتد، این است که انتخابات آمریکا باعث ثبات در روابط بین‌المللی برندهای خودرویی با کشور ما خواهد شد. همان‌گونه که نخست‌وزیر ژاپن بازدید خودش را از کشور به بعد از انتخابات آمریکا موکول کرد؛ می‌توانیم بگوییم مهم‌ترین دلیلی است که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای بسیاری از کشورهای دیگر که حجم عمده‌ای از بازار خودشان و هدف‌شان توسط آمریکا تعیین می‌شود، ارزش آن بازار را بیشتر از ارزش بازار ایران دانستند و ترجیح دادند بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات اعلام حضور کنند.

 حالا که نتیجه انتخابات آمریکا مشخص شده است، درباره این موضوع و تاثیرش بر بازار واردات چه نظری دارید؟

طبیعتا با توجه به انتخابات آمریکا که تعیین‌تکلیف و مشخص شده رئیس‌جمهور آمریکا چه کسی است، معتقدیم انتخاب ترامپ نسبت به هیلاری کلینتون شرایط بهتری را برای ما رقم خواهد زد. زیرا او فردی است که بیشتر دید تجاری تا سیاسی. گذشته نشان داده است دید سیاسی باعث می‌شود شفافیت عملکرد نداشته باشیم ولی در دید تجاری شفافیت بیشتری در اجرا خواهیم داشت. در این شرایط در سه ماهی که مشخص شده انتظارمان این است که در سه ماه آینده رفتارهای ثابت‌تر و مثبت‌تری از طرف‌های خارجی‌مان درخصوص همکاری‌شان با ایران داشته باشیم.

 ترامپ قبل از انتخابش و در دوران نامزدی‌اش برای انتخابات مواضع تندی نسبت به ایران داشت ولی در سخنرانی بعد از انتخابش نشانی از مواضع تند نبود؟

در دوران نامزدی صحبت‌های زیادی کردند اما باید ببینیم در عمل چه عملکردی ارائه می‌دهند. معتقدیم ترامپ ارزش بازار خاورمیانه، خصوصا ایران را خوب می‌داند. به نظر من او می‌داند این بازار در حال حاضر توسط اروپایی‌ها، چین و آسیای شرقی در حال استفاده است. در این بازار براساس سیاست‌های کلان، طبیعتا آمریکایی‌ها چندان نقش نخواهند داشت اما از آنجایی‌که خودروسازان در شرکت‌های یکدیگر سهام دارند، بازاری است که می‌تواند به صورت غیرمستقیم توسط آمریکا تحت تاثیر قرار گیرد.

انتظارمان این است حساسیت‌ آمریکا روی این بازار کم شود و کشورهای دیگر که در حال حاضر موضع‌شان با آمریکا مشخص شده است، به‌واسطه شفاف شدن موضع‌شان با آمریکا، موضع شفاف‌تری را با ایران داشته باشند. طبیعتا در حال حاضر جواب رد یا قبول را راحت‌تر می‌توانیم  از طرف خارجی‌مان بشنویم. تا پیش از این شفافیت نمی‌توانستیم موضع طرف خارجی را نمی‌توانستیم انتظار داشته باشیم، ولی در حال حاضر به‌راحتی می‌توانیم منتظر این شفافیت باشیم.

 اعلام می‌شود واردکنندگان خودرو سه ماه دیگر برای اخذ نمایندگی از شرکت مادر فرصت گرفتند. با توجه به شرایط انتخابات این مهلت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در دوره سه ماهه آینده که مشخص شده، طبیعتا بهترین زمانی است که تکلیف نمایندگی‌های‌ ما که به صورت غیرمستقیم هستند، مشخص خواهد شد. همچنین نمایندگی‌های جدیدی که قطعا برای حضور در بازار ایران ابراز تمایل می‌کنند.

 درباره واردات خودرو از آمریکا با توجه به این انتخابات چه نظری دارید؟

این موضوع متاثر از عکس‌العمل رفتار طرف خارجی و جزو عوامل محیط کلان و خارج از کنترل ماست. در دو محیط فعالیت می‌کنیم که یکی محیط خرد است که بر آن می‌توانیم تاثیرگذار باشیم که محیط ملی‌مان نیز است. دیگری محیط کلان محسوب می شود که خارج از کنترل و مهم‌ترین گزینه آن طرف رفتار تجاری ماست. رفتار طرف‌های تجاری ما در خارج کشور مشخص شود و دوستان و کشورهایی که ما را ترک خواهند کرد، به‌راحتی و به زودی مشخص خواهند شد.

 درباره تمدید مهلت مجوز سه ماهه از شرکت مادر توضیح دهید.

اصرار ما به‌واسطه تمدید این سه ماهه بوده است. چون در شرایطی هستیم که شفافیت تصمیم‌گیری برای طرف‌های مقابل ما به‌وجود آمده است. خودروسازان از آنجایی که برندها تابع سیاست‌های کلان کشورشان هستند، طبیعتا مجبورند جهت‌گیری‌شان بر مبنای سیاست‌گذاری کشورشان باشد، الان که سیاست‌گذاری خارجی کشورهای دیگر هم مشخص شده است، انتظار شفافیت بیشتری در مذاکرات داریم.

کما این که باید انتظار داشته باشیم در سه ماهه آخر سال و خصوصا نزدیکی شب عید، بازاری را داریم که با تصمیمات هیجانی می‌تواند بازار مغشوش و دچار نوسانی باشد که آن را به سمت بازار سیاه نزدیک خواهد کرد. پس دوری کردن از هرگونه تصمیمات احساسی و خارج از فضای واقعی در این ماه‌ها که نزدیک می‌شویم به اوج تقاضا در ماه پایانی سال، برای همه به‌خصوص مصرف‌کننده بهتر خواهد بود.

 به عنوان رئیس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران به طور کلی در مورد روند کاهشی واردات نیز توضیحاتی دهید. با توجه به این موضوع که اعلام می‌شود با این روند کاهشی در واردات مواجه بوده‌ایم؟

برای اولین بار، در شش ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات‌ ما نسبت به صادرات روند کاهشی داشته است اما باید در نظر داشت عدم تناسب واردات و صادرات به عنوان یک پارامتر مثبت در اقتصاد دیده نمی‌شود. باید در نظر داشته باشیم در فضای پس از برجام بیشتر به مزیت‌های رقابتی‌مان توجه کنیم و نباید تولید و صادرات همه کالاها برای ما ارجحیت داشته باشد، در وهله اول باید مشخص کرد کدام کالاها برای ما جنبه استراتژیک و ارزش افزوده دارند و روی تولید و صادرات آن‌ها تمرکز کرد و اجازه داد در حوزه‌های غیر از آن واردات انجام شود.
 
در دوران تحریم معتقد بودیم به عنوان کشوری که حداقل ارتباط تجاری را به دیگر کشورها داریم، باید متکی به خودمان باشیم و در حوزه‌های مختلف فعالیت کنیم اما اکنون باید این باورها را تغییر دهیم و نگاه‌مان را به سمت ورود به تجارت جهانی و استفاده از مزیت نسبی ببریم، بنابراین کاهش میزان واردات در این دوره بر خلاف باور عمومی، اتفاق مثبتی نیست.

 واقعیت این است که نسبت به روند واردات نگرش مثبتی وجود ندارد، در این مورد چه تحلیلی دارید؟

واردات در سه زمان باید انجام شود؛ زمانی که توانایی تولید داخل وجود ندارد، زمانی که تولید داخل ارزش افزوده ایجاد نمی‌کند و وقتی تقاضا بیش از میزان عرضه باشد، در این سه حالت واردات ضرورت دارد. باید نگاه‌مان را نسبت به فضای روز تغییر دهیم، در این فضا مسلما نمی‌توانیم روند خوبی را پیش‌بینی کنیم. از نظر من روند واردات در ماه‌های آینده نسبت به صادرات کاهشی
خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: