کد خبر: ۲۰۵۸۵۰
۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
0
به‌جز طلا که یک سرمایه‌گذاری مطمئن محسوب می‌شود، در بازارهای نفت و بسیاری از بورس‌های جهان شاهد سقوط قیمت‌ها و شاخص‌ها هستیم.
پول‌نیوز - برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازارهای جهان را در التهاب فرو برد و به‌جز طلا که یک سرمایه‌گذاری مطمئن محسوب می‌شود، در بازارهای نفت و بورس‌های جهان شاهد سقوط قیمت‌ها و شاخص‌ها هستیم و نرخ برابری دلار نیز در برابر دیگر ارزهای بزرگ کاهش یافته است.

به گزارش گروه اقصاد کلان پول‌نیوز، در ایران نیز طلا گران شد، ارزش ریال در بازار آزاد در مقابل اکثر ارزهای جهانی تنزل پیدا کرد و شاخص بورس 1459 واحد سقوط کرد.

بازار جهانی نفت

ارزش نفت در بازارهای آسیا، ساعاتی پیش، به کم‌ترین میزان طی سه ماه گذشته رسیده‌است.

نفت برنت که قیمت پایه جهانی است، ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۴.۸۷ دلار رسید.

اما نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا که ابتدا با کاهش 4 درصدی تا رکورد پایین ۴۳.۰۷ دلار در هر بشکه سقوط کرده بود در ادامه معاملات به ۴۳.۶۸ دلار بهبود پیدا کرد.

بازار جهانی طلا


اما همان‌طور که گفته شد طلا به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی جهش پیدا کرد و بنا بر رابطه الاکلنگی که معمولا با دلار دارد، قیمت دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ازجمله ین ژاپن و واحد پول اتحادیه اروپا کاهش چشم‌گیری یافت.

طلای جهانی با صعود پنج درصدی با 50 دلار افزایش قیمت به بالاترین قیمت در شش هفته گذشته رسید.

شوک پیروزی ترامپ در بازارهای جهانی و بازارهای پول و سرمایه ایران

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۴.۹ درصد افزایش یافت و به ۱۳۳۷.۴۰ دلار رسید که بالاترین قیمت از ۲۷ سپتامبر بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر آخرین بار ۴.۲ درصد یا ۵۳.۷۰ دلار افزایش نشان داد و در ۱۳۲۸.۲۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه ۴.۹۰ دلار یا ۰.۴ درصد کاهش یافته و در ۱۲۷۴.۵۰ دلار بسته شده بود.

این در حالی است که طلا روز دوشنبه تحت تاثیر آخرین نظرسنجی‌ها که جلو بودن کلینتون در برابر ترامپ را نشان می‌دادند، بیش از ۲۵ دلار ریزش کرده و به ۱۲۷۹.۴۰ دلار سقوط کرده بود.

این بزرگ‌ترین افزایش قیمت یک روزه طلا از زمان رای انگلیس به خروج از عضویت اتحادیه اروپا (برگزیت) در ۲۴ ژوئن است که در آن زمان طلا با ۴.۸ درصد افزایش قیمت بسته شده بود. با این تفاوت که به عقیده تحلیلگران، این‌بار طلا ممکن است تا 1400 دلار هم برود و درهرحال زمان بیشتری طول خواهد کشید تا ریسک پذیری بازار بهبود پیدا کند.

با توجه به پیروزی ترامپ، ممکن است بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ‌های بهره در ماه آینده خودداری کند که جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا را افزایش خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، آمار معاملات صندوق‌های فدرال نشان می‌دهد معامله‌گران احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در ماه آینده را تنها ۳۶ درصد برآورد می‌کند که به حمایت بیشتر از افزایش قیمت طلا کمک خواهد کرد.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره نیز برای تحویل فوری به ۱۸.۹۹ دلار صعود کرد و آخرین بار با ۳.۲ درصد افزایش، ۱۸.۹۳ دلار معامله شد. پلاتین تنها دو درصد افزایش یافت در حالی که پالادیم ۰.۴ درصد کاهش داشت.

بازار جهانی ارز

اما علاوه بر کاهش 2 درصدی نرخ دلار در برابر ارزهای اروپایی و پوند انگلستان، در برابر دیگر ارزهای بزرگ، ارزش واحد پول مکزیک (پزو) نیز رو به سقوط است، به طوری‌که رویترز وضعیت آن را «سقوط آزاد» توصیف کرده‌است.

ترامپ پیش از این وعده داده بود توافق‌نامه‌های تجارت آزاد را مورد بازبینی قرار خواهد داد، در مرز جنوبی به هزینه دولت مکزیک دیوار کشیده و جلوی مهاجرت غیرقانونی را خواهد گرفت.

بورس‌های جهانی

ارزش سهام در بازارهای آسیا و استرالیا، که همزمان با اعلام آرای برخی ایالت‌ها، فعالیت روزانه خود را از سر گرفته بودند، دستخوش تلاطم شده‌است.

بورس نیکی در ژاپن تقریبا پنج درصد افت داشته و ارزش سهام در دیگر بازارهای عمده آسیا و اقیانوسیه بیش از سه درصد سقوط کرده‌است.

بورس هنک‌کنگ در میانه روز چهارشنبه، در بدترین حالت طی 9 ماه گذشته قرار گرفته است.

یکی از دلایل این سقوط، مخالفت ترامپ با توافق‌نامه تجارت آزاد ترانس‌پاسیفیک است؛ در مهر ماه گذشته دولت ایالات متحده و 11 کشور جهان در حوزه اقیانوس آرام، بر سر اصول تشکیل یک منطقه آزاد تجاری که گسترده‌ترین آن در جهان به شمار می‌رود، به توافق رسیده‌ بودند.


بازارهای پول و سرمایه ایران

بازار طلا و ارز

در بازار ارز آزاد ایران، با کاهش نرخ برابری ریال، بیش‌تر ارزهای سیر صعودی را تجربه کردند؛ تا جایی که "متوسط قیمت خرید و فروش" دلار با وجود کاهش نرخ برابری با سایر ارزهای مهم تا ان لحظه با حدود 0.5 درصد افزایش به 3653 تومان و یورو با حدود 1.5 درصد افزایش به 4098 تومان رسید.

همچنین پوند انگلیس با 0.8 درصد افزایش به 4573 تومان، درهم امارات با 0.6 درصد به 1004 تومان، لیر ترکیه به رغم کاهش نرخ برابری در برابر سایر ارزها با حدود 0.8 درصد افزایش به 1175 دلار و یوان چین با حدود 0.2 درصد افزایش به 548 تومان رسید.

قیمت سکه نیز متأثر از افزایش قیمت جهانی، 30 هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین هر گرم طلا 18 عیار با 3500 تومان افزایش قیمت به 115 هزار و 500 تومان، نیم‌سکه با 11 هزار تومان افزایش به 572 هزار تومان و ربع سکه با 6 هزار تومان افزایش قیمت به 302 هزار تومان و سکه یک گرمی هم با 3 هزار تومان افزایش قیمت به 190 هزار تومان رسید.

صف‌های فروش در بورس

در حالی که در روزهای گذشته خوش‌بینی‌ها نسبت به پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات رئیس جمهوری آمریکا باعث شده بود بازار سرمایه تا حدی جان بگیرد، با خبرهایی از پیروزی دونالد ترامپ بازار سرمایه ایران همگام با بورس‌های جهانی در حال سقوط کردن است.

امروز از ابتدای شروع معاملات شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران شروع به ریزش کرد تا حدی که در یک ساعت اول معاملات بیش از ۱۲۰۰ واحد کاهش یافت و تا پایان معاملات 1459 واحد افت کرد.

همچنین امروز حجم معاملات نسبت به روز گذشته به شدت کاهش یافته و بازیگران بازار سرمایه نگرانند از آینده برجام به شدت محتاط‌تر عمل کرده‌اند. بورس سراسر قرمز امروز شاهد صف‌های میلیونی فروش در گروه‌های مختلف است.

همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کاهش یافتند؛ بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 515 واحد، شاخص کل (هم وزن) 338 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 269 واحد، شاخص آزاد شناور 1811 واحد و شاخص بازار اول 1119 واحد و شاخص بازار دوم 2629 واحد پایین آمدند.

بر این اساس، گروه معدنی، فلزی و پالایشی و خودرو با بیشترین کاهش قیمت، بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته و آن را پایین کشیدند.

همچنین آیفکس تا امروز با افت بی‌سابقه ۲۲.۸ واحدی روبه‌رو شده و به رقم ۸۱۶.۵ رسیده است.

در میان گروه‌های مختلف فعالان بازار سرمایه ایران لحظه به لحظه نگرانی‌هایی از برجام بیشتر می‌شود و تک سهم‌ها شاهد صف‌های طولانی فروش هستند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در واکنش به این وضعیت اظهار داشت: انتخابات آمریکا تاثیر طولانی بر بازار سهام ایران ندارد و سهامداران در بلند مدت به باور بی تاثیری انتخابات آمریکا بر بازار ایران می رسند.

شاپور محمدی به سهام‌داران توصیه کرد بر اساس تحلیل سهام و با نگاه بلندمدت سرمایه گذاری کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: