January 2021 20 / چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
رییس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی مطرح کرد:
کد خبر: ۱۹۷۴۲۶
۱۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۸
0
فخاری گفت: برخی برنامه‌های وزارت علوم هم با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تناقض دارد و هم با تجارب سایر کشورها در این حوزه.
پول‌نیوز - هر اندیشه، خط مشی و دیدگاهی برای ماندگاری و تأثیرگذاری نیاز به دو عامل دارد؛ گفتمان و سازمان. گفتمان، ادبیات خاص آن اندیشه است با کلیدواژه‌های ویژه آن و سازمان نهادی برای گردهمایی و سامان‌دهی کسانی که دل در گرو آن رویکرد دارند. با گذشت نزدیک به 38 سال از انقلاب اسلامی ایران، هنوز تلاش برای رسیدن گفتمان و قرائتی مشترک از این حرکت ادامه دارد؛ قرائتی که ضمن برخورداری از جامعیت و مانعیت لازم، بتواند دربرگیرنده سلایق آرای مختلفی باشد که تضارب آن‌ها به قول پیامبر اسلام (ص) برای امت اسلامی مایه رحمت قرار گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی پول‌نیوز، حال دو سالی است که دانشگاهی تحت عنوان «گفتمان انقلاب اسلامی» آغاز به کار کرده که هدفش به گفته مسئولان و مدرسان این مجموعه، تربیت افرادی در راستای مطالبات مهم و اساسی رهبری است و کلیدواژه‌های جریان‌ساز مطرح‌شده از سوی رهبر انقلاب در حرکت و سازمان‌دهی اولیه دانشگاه نقش اساسی داشته است. در همین خصوص با دکتر ناصر فخاری، رئیس جوان و فعال این دانشگاه گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که مشروح آن در ادامه از نظرتان خواهد گذشت. فخاری دو مدرک دکتری و سابقه ریاست بر مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری را در کارنامه خود دارد.

تخریب آموزش‌های شغل‌محور با شعار کاهش کمیت آموزش عالی

تاسیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی با هدف تربیت افرادی در راستای مطالبات مهم و اساسی رهبر معظم انقلاب بوده است. چه تدابیر و تمهیداتی اندیشیده‌اید که این مهم در حد شعار باقی نماند و جامه عمل بپوشد؟

آموزش و تربیت نیروهای گفتمانی و انقلابی با لحاظ چند مؤلفه‌ی هم‌زمان محقق می‌شود. ابتدا ساختار و فضای حاکم بر مجموعه دانشگاه است که با ورود افراد به محیط دانشگاه، تصاویر، پیام‌ها و برخورد همکاران، القای محیطی فرهنگی و انقلابی را در پی دارد از این جمله تعطیلی کلاس‌ها در هنگام اذان برای اجرای فریضه نماز اول وقت است که با استقبال اساتید و دانشجویان چندین مرتبه نماز جماعت در یک نوبت برگزار می‌شود. دوم بهره‌گیری از اساتید مؤمن و متعهد و مسلط به مبانی انقلاب اسلامی است، سوم جذب دانشجویان ملتزم به احکام و شریعت و در نهایت بهره‌گیری از محتوای آموزشی برگرفته از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی.

یکی از اسناد بالادستی در طراحی و تدوین محتوای دروس، منظومه گفتمان پیشرفت اسلامی در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی است که توسط پژوهشگران این دانشگاه تدوین‌شده است و نشانگر ابعاد و زوایای پیشرفت از نظر ولی‌فقیه از سطح گفتمان اصلی، خرده گفتمان تا اولویت‌ها در شش حوزه سیاست داخلی، سیاست خارجی، آموزش، علم و فناوری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. لذا مفهوم گفتمان انقلاب اسلامی، پیشرفت ایرانی اسلامی و اندیشه‌های امام (ره) و رهبری به‌صورت منظومه‌وار در قالب‌های مختلف ارائه می‌شود.

این دانشگاه چه رشته‌های مشترکی با دانشگاه‌های دیگر و چه رشته‌هایی خاص خود دارد؟

رشته‌های روابط عمومی – امور رسانه و مدیریت امور فرهنگی از رشته‌های مشترک هستند که با رویکرد و محتوای اسلامی و انقلابی مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی اجرا می‌شوند و دو رشته هدایتگری سیاسی و اندیشه و تربیت اسلامی از دروس اختصاصی این دانشگاه و یکی دیگر از مراکز دانشگاهی است. بیشترین جذب دانشجو از زمان تأسیس، در رشته سیاسی بوده است که البته نزدیک‌ترین رشته تحصیلی به مبانی گفتمان انقلاب اسلامی نیز هست.

رشته‌های کارشناسی مهندسی فرهنگی با گرایش پیوست نگاری فرهنگی و کاردانی خادمی مسجد نیز به‌تازگی طراحی و در کارگروه برنامه‌ریزی آموزشی فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی کاربردی به تصویب رسیده است. رشته‌های کارشناسی اقتصاد مقاومتی، کارشناسی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و کارشناسی گفتمان سیاسی نیز طراحی‌شده و مراحل تصویب را می‌گذرانند.

استادان این دانشگاه در چه سطوح علمی‌ای قرار دارند؟

اساتید دانشگاه در دو قالب آموزش‌های نظری و مهارتی طراحی‌شده‌اند و دروس مهارتی به شکل کارگاهی و هم‌اندیشی برگزار می‌شوند، لذا اساتید با توجه به توانمندی اجرا در این دو بخش دعوت به همکاری می‌شوند. بسیاری از اساتید دانشگاه گفتمان، خود از روسا و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های معتبر و صاحب‌نام کشور هستند و بخشی از اساتید از نخبگان، صاحب‌نظران و مدیران باتجربه کشور و جوانان موفق به‌ویژه در حوزه فرهنگ و رسانه‌اند. در واقع سرمایه‌های دانشگاه شامل محتوای ملهم از اندیشه امام (ره) و رهبری و نیز اساتید برجسته علمی و اجرایی است که تجمیع این تعداد نخبه علمی و اجرایی در یک مرکز دانشگاهی بی‌نظیر و یا کم‌نظیر است.

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در این دانشگاه چیست؟

جذب دانشجو از طریق ثبت‌نام در سایت سازمان سنجش انجام می‌شود که مبتنی بر درخواست متقاضی و تطبیق رشته تحصیلی، معدل و ظرفیت پذیرش است. شرط اختصاصی این مرکز رعایت شئون و حجاب برتر اسلامی است لذا چهره منور دینی و انقلابی در همه بانوان و آقایان دانشجو نمایان است و این یکی از افتخارات و زیبایی‌های دانشگاه علمی کاربردی گفتمان انقلاب اسلامی است.

چه مشکلاتی را تاکنون در مسیر تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه متحمل شده‌اید و مشکلات فعلی شما چیست؟

محجور بودن گفتمان انقلاب اسلامی در نظام آموزش عالی کشور بر کسی پوشیده نیست. گلایه‌های مکرر رهبر معظم انقلاب از نحوه پیگیری موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها نشان از فاصله وضع موجود با آرمان‌های انقلاب دارد لذا فضای حاکم بر نظام آموزش عالی گاهی دانسته و گهگاه ندانسته در اجرای دوره‌های مبتنی بر مأموریت این مرکز نیز موانعی ایجاد می‌کند.

اما یک مشکل عمومی در برخورد وزارت علوم با دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز وابسته وجود دارد که گریبان گیر تمامی دانشگاه‌های علمی کاربردی است. طی ماه‌های اخیر مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بدون شناخت از ابتدایی‌ترین اصول و مفاهیم آموزش‌های علمی ــ کاربردی و با تکرار شعار ناقص "کاهش کمیت آموزش عالی" متأسفانه دست به اقداماتی مخرب و بدون بازگشت در حوزه آموزش‌های شغل‌محور زده‌اند.

در این میان اقداماتی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است که هرچند از اعلام رسمی آن پرهیز می‌کنند ولی از آن‌ها در محافل غیررسمی به‌عنوان برنامه‌های خود برای آموزش‌های علمی ــ کاربردی نام می‌برند درحالی‌که این برنامه‌ها هم با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تناقض دارد و هم با تجارب سایر کشورها در این حوزه منافات دارد.

به نظر می‌رسد وزارت علوم باید از پرده‌پوشی دست بردارد و سیاست‌های خود را در راستای تحقق دستور صریح مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توسعه آموزش‌های علمی کاربردی به‌صراحت بیان کند و در معرض قضاوت افکار عمومی و صاحب‌نظران قرار داده و البته خود را بی‌نیاز از بهره‌مندی از نظرات آنان نداند.

به عنوان سوال آخر؛ لطفا از جدیدترین رشته این دانشگاه یعنی روابط عمومی برایمان بگویید... چه ضرورتی شما را برای ایجاد این رشته تحصیلی برانگیخت؟

یکی از مأموریت‌های این دانشگاه همان‌گونه که در نام او تجلی دارد، جریان سازی گفتمانی است. یکی از مجموعه‌های تخصصی گفتمان ساز در هر کشور روابط عمومی‌ها هستند که در نظام مقدس جمهوری اسلامی باید به شیوه تبلیغی و ترویجی با اهداف بلند و آرمانی انقلاب، هدایت بخش‌های مختلف کشور را یاری کنند. آن‌گونه که رهبر معظم انقلاب هم می‌فرمایند تبلیغ باید جریان ساز باشد، گفتمان ساز باشد، فضا ایجاد کند؛ گفتمان ایجاد کند.

گفتمان یعنی یک مفهوم و یک معرفت همه‌گیر بشود در برهه‌ای از زمان در یک جامعه. آن‌وقت، این می‌شود گفتمان جامعه. این، با کارهای جدا جدای برنامه‌ریزی نشده، حاصل نخواهد شد؛ این کار احتیاج دارد به برنامه‌ریزی و کارِ فعال و مثل دمیدن پیوسته‌ی در وسیله‌ی فشاری است که می‌تواند آب یا مایه‌ی حیات یا هوا را به نقاط مختلفی که مورد نظر است، برساند. باید دائم با این دم دمید تا این اشتعال همیشه باقی بماند. این کار به‌هیچ‌وجه نباید متوقف بشود و به برنامه‌ریزی احتیاج دارد.

این گفتمان سازی برای چیست؟ برای این است که اندیشه‌ی دینی، معرفت دینی در مخاطبان، در مردم، رشد پیدا کند. اندیشه‌ی دینی که رشد پیدا کرد، وقتی همراه با احساس مسئولیت و تعهد باشد، عمل به وجود می‌آورد و همان چیزی می‌شود که پیغمبران دنبال آن بودند. فرهنگ صحیح، معرفت صحیح، در مواردی بیدارباش، در مواردی هشدار؛ این‌ها کارکردهای تبلیغ و روابط عمومی است.

 ازآنجاکه مبارزه با فساد نیازمند استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های جمعی است دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی قصد دارد با ارائه‌ی تعریفی جدید از روابط عمومی در راستای تحقق گفتمان مقام معظم رهبری در حوزه ارتباطات و علم روابط عمومی گام بردارد. لذا مرکز گفتمان با هدف تربیت چنین متخصصین گفتمان سازی اقدام به پذیرش در رشته روابط عمومی نموده است.

گفتنی است علاقه‌مندان جهت کسب اطلاع از نحوه ثبت‌نام و شناخت بیشتر دانشگاه می‌توانند به سایت دانشگاه به نشانی www.gofteman-ac.ir مراجعه و یا با شماره‌های 88828934 و 88829140 تماس حاصل نمایند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: