March 2021 03 / چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۹۷۱۷۸
۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
0
مسائل بانکی و رعایت نکردن آن‌ها نیز با توجه به تبعاتی که برای عموم جامعه ممکن است داشته باشد باید مورد توجه قرار گیرد تا از بروز بحران در سطح جامعه جلوگیری شود.
پول‌نیوز - در اغلب کشورهای دنیا، قانونی برای انتشار آگهی‌های عمومی وجود دارد که براساس آن درصدی از تبلیغات تلویزیونی، محیطی، اینترنتی و... به آگهی‌هایی با مضامین آگاهی بخشی به جامعه، اختصاص پیدا می کند. هدف از انتشار این آگهی‌ها، نفع عمومی است و در این زمینه، اطلاع‌رسانی انجام شده و هشدارهای لازم، داده می شود.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، منفعت عمومی در سه موضوع خلاصه می شود: کشف و افشای جرایم، حفاظت از بهداشت و سلامت عمومی، ممانعت از گمراه شدن مردم با اظهارات افراد یا نهادهای مختلف. در واقع منفعت عمومی شامل هر نوع اقدامی است که موجب ایجاد منفعت و سود برای عموم شود. هر فعالیت عام‌المنفعه که در راستای تامین نیازهای عمومی و همگانی توسط سازمان‌های اداری و به‌موجب قواعد حقوق عمومی انجام بگیرد نیز در ردیف خدمات عمومی قرار می گیرد.

حجم عمده پیام‌های عمومی درخصوص مسائل بهداشتی و رعایت نکات ایمنی برای سلامت جامعه است چراکه هزینه درمان بسیار بالاتر از پیشگیری است. مسائل بانکی و رعایت نکردن آن‌ها نیز با توجه به تبعاتی که برای عموم جامعه ممکن است داشته باشد باید مورد توجه قرار گیرد تا از بروز بحران در سطح جامعه جلوگیری شود.

سال‌هاست بانک های کشور در عرصه تبلیغات حاضرند و به روش های گوناگون به تبلیغ محصولات و خدمات خود پرداخته‌اند. در این میان آن‌چه نظام بانکی کشور از آن غافل بوده، انتشار آگهی برای منفعت عمومی است. البته این موضوع بیشتر به نهادهای حاکمیتی ازجمله بانک مرکزی که نهادی غیرانتفاعی است، برمی‌گردد.

با عمومی شدن بیشتر مسائل بانکی و عجین شدن با زندگی روزانه مردم، آشنایی و آگاهی بیشتر از بانک و مسائل بانکی برای مردم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و نظام بانکی باید حضور بیشتر در این عرصه را مورد توجه قرار دهد.

اخیراً بانک مرکزی در این مسیر وارد شده و محتواهایی درخصوص نفع عمومی، تولید کرده است.

این موارد شامل برخی هشدارها در زمینه موسسات غیرمجاز و بانکداری الکترونیک، هزینه تولید اسکناس و لزوم توجه بیشتر به حفظ و نگهداری اسکناس و معرفی خدمات نظام بانکی در زمینه کمک به شکوفایی اقتصاد و رونق تولید است.

همه ما می‌دانیم آسیب‌های ناشی از حضور موسسات غیرمجاز در جامعه ما کم نیست؛ مردم در اثر ناآگاهی به سپرده گذاری در این‌گونه موسسات اقدام کرده‌اند و برخی هموطنان نیز جزو مال‌باختگان هستند و ماجرای موسساتی مانند میزان و ثامن هنوز ادامه دارد.

بانکداری الکترونیک و شرایط استفاده از کارت‌های بانکی نیز آبستن حوادث است و هموطنان باید در استفاده از این کارت ها به موارد امنیتی توجه لازم را داشته باشند. مواردی از سوءاستفاده‌ها در این زمینه نیز طی سال های گذشته گزارش شده و هرچند اقدام امنیتی صورت گرفته اما اگر آگاهی لازم در این خصوص وجود داشت، زمینه بروز مشکلات از بین می رفت.

در زمینه حفظ و نگهداری اسکناس نیز باید گفت عمر متوسط اسکناس در ایران، نصف عمر متوسط آن در دنیاست و هزینه‌هایی بسیاری از محل بودجه عمومی کشور برای تولید و چاپ اسکناس صرف می شود. با کمی دقت در استفاده و نگهداری از اسکناس نیز می توان صرفه‌جویی زیادی در این زمینه داشت.

بنابراین توجه به آگهی با هدف نفع عمومی، بیش از پیش اهمیت یافته و نهادهای حاکمیتی باید فعالیت‌های خود را در این زمینه گسترش دهند چرا که مسئولیت اجتماعی، متوجه آنهاست. بانک مرکزی نیز به عنوان پیشرو نظام بانکی در انتشار آگهی های عمومی باید این حرکت را استمرار و بخشی از آگهی های بانکی را به این سمت سوق دهد چرا که وظیفه نظارت را بر عهده دارد و ناظر، علاوه بر کشف و افشای جرایم باید از گمراه شدن مردم با اظهارات افراد یا نهادهای مختلف، جلوگیری کند.

اطلاعات محتوایی کمپین جامع اطلاع‌رسانی نظام بانکی کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستاى انجام مسئولیت‌های عمومی خود در خصوص  ارتقای آگاهی عمومی جامعه در زمينه امور پولی و بانكى، برای اولین بار نسبت به اجرای كمپين اطلاع رسانی جامع نظام بانکی کشور اقدام کرده است.

در این کمپین «سریالی»، پیام‌هایی هدفمند برای آگاه‌سازی مخاطبان از شرایط اقتصادی و اقدامات موثر نظام بانکی مورد توجه قرار گرفته است.

در «بخش تصویری» این کمپین استفاده از تصاوير اسكناس، باعث شده موضوعات مستقيم و هماهنگ در ذهن مخاطب شکل بگیرد و در بخش «پيام‌هاى نوشتارى» اصلى نیز که از نقاط قوت این کمپین است، ساختار كوتاه موجز و هماهنگی و هم‌آوایی در واژگان، محتواى اصلى هر تبلیغ را به‌صورت موثر و «ماندگار» در ذهن مخاطبان شكل می‌دهد و در پیام فرعی دوم نیز اطلاع رسانی مستقیم‌تر پیام‌ها مد نظر قرار گرفته است.

ضرورت اطلاع‌رسانی با هدف منفعت عمومی

گره‌گشای تولید


در نخستین طرح از مجموعه طرح‌های سریالی این کمپین با عنوان «گره گشای تولید»، تصویردار قالی‌‌بافی نمایش داده شده که فرشی با طرح اسکناس بر‌ آن در حال بافته شدن و تکمیل است. ایده تصویری‌ای که با پیام پرداخت تسهیلات ویژه بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط ارتباط هماهنگی دارد.


تسهیلاتی که باعث رونق تولید می شوند و چون تار و پو ، قالی اقتصاد کشور را شکل می‌دهند و بدون آن‌ها بافت قالی که نمادی از «تولید کاملا ایرانی» است، اصلا امکان‌پذیر نخواهد بود.

ضرورت اطلاع‌رسانی با هدف منفعت عمومی

صعود بی سود


از آنجا که آگاهی‌بخشی به عموم مردم از خطرات و چالش‌های فعالیت مالی در موسسات غیرمجاز بانکی جزو وظایف اصلی بانک مرکزی است، این کمپین در دو ایده تبلیغی به این مهم پرداخته است. در تبلیغی با عنوان «صعود بی سود» به فریب‌های این موسسات به تهییج مردم با ارایه سودهای نامتعارف برای سپرده گذاری اشاره می‌کند.

سودهایی که ریسک‌شان آنچنان بالاست که هیچ صعود و پیشرفت مالی‌ای برای بازکنند‌ه‌گان چنین‌حساب‌هایی به ارمغان نمی‌آورد. تصویر اسکناسی که شبیه موشک کاغذی پس از صعودی «کوتاه مدت»، سقوط کرده بیانگر چنین پیامی است.

این شعار با توجه به موارد زیر ارائه شده است:

- استفاده از کلمه‌ی «صعود» و «سود» به‌منظور هم‌آهنگی محتوایی و آوایی در شعار اصلی.

- استفاده از کلمه‌ی «بی‌سود» در مقابل واژه‌ی «صعود» اشاره به آن دارد که اگرچه با افتتاح حساب در موسسات مالی غیر‌مجاز  آرزوی رسیدن و صعود به سود‌های نامتعارف بالا وجود دارد، اما درنهایت  فعالیتی بی‌حاصل انجام شده‌ که به سقوط می‌انجامد.

- در پیام نوشتاری دوم، به صورت مستقیم و سرراست به مخاطبان هشدار داده‌ شده است که «فریب موسسات مالی ‌غیر مجاز را نخورید» .

پول‌ یا پوچ؟

در ایده تبلیغی دیگر با این موضوع با عنوان «پول‌ یا پوچ ؟»، طرح با تصویر بادکنکی که اگرچه نشان از بالا رفتن و اوج گرفتن می‌دهد اما آنچنان مطمئن به نظر نمی‌رسد و هرلحظه مانند سودهای نامتعارف امکان دارد نابود شود، مستقیم مخاطب را مورد سوال قرار داده و با به فکر فرو بردن او در مورد عاقبت بادکنک، سعی در دور نگه داشتن او از این اقدام دارد.

این شعار با توجه به موارد زیر ارائه شده است:

-  استفاده از کلمه‌ی «پول» و «پوچ» به منظور  هم‌آهنگی آوایی در شعار اصلی.
- استفاده از کلمه‌ی «پول» به‌عنوان واژه‌ای مرتبط با فعالیت‌های بانکی.
- این شعار با یک سوال شفاف از مخاطبین به آن‌ها می‌گوید که سرمایه‌گذاری پول در محلی غیر مطمین می‌تواند تا چه حد بی‌نتیجه و بی‌حاصل باشد.
- در پیام نوشتاری دوم، به صورت مستقیم و سرراست به مخاطبان هشدار داده‌ شده است که «فریب موسسات مالی ‌غیر مجاز را نخورید».

ضرورت اطلاع‌رسانی با هدف منفعت عمومی

سرمایه از دست رفته


چاپ اسکناس‌های نو و امحای اسکناس‌های کهنه سالیانه هزینه‌ی گزافی را به بدنه نظام بانکی کشور تحمیل می‌کند. در ایده تبلیغی دیگر این کمپین با عنوان «سرمایه از دست رفته»، اسکناسی مچاله‌شده را می‌بینیم که با افسوس مطرح‌شده در پیام اصلی هماهنگ است.

اسکناسی که خود به عنوان سرمایه محسوب می‌شود ، ولی با استفاده نامناسب از بین می‌رود.
این شعار با توجه به موارد زیر ارائه شده است:

- استفاده از کلمه‌ «سرمایه» به عنوان واژه‌ای مرتبط با فعالیت‌های بانکی.

- استفاده از واژه‌ «از دست‌رفته» در مقابل واژه‌ «سـرمایه»، اشاره به افسوس فراوان از بی‌توجهی به سرمایه‌ای دارد که اغلب مردم در فعالیت‌‌های اقتصادی روزمره‌شان نسبت به حفظ آن بی‌توجه‌اند.

- پیام نوشتاری دوم با عنوان «سالانه میلیاردها تومان صرف تهیه اسکناس‌نو می‌شود »، به صورت مستقیم و سرراست مخاطبان را  در این مورد آگاه می‌سازد.

راز کلیدی امنیت

در دیگر ایده تبلیغی کمپین بانک مرکزی به موضوع امنیت رمز عبور کارت‌های بانکی پرداخته شده است. پیام نوشتاری اصلی این ایده از عنوان «راز کلیدی امنیت» بهره می‌برد که مخاطب را آماده دانستن «یک راز مهم و کلیدی» برای داشتن امنیت می‌کند. تصویر این تبلیغ نیز کارت بانکی‌ و كليدهايی به شكل اعداد 1،2،3،4 (به عنوان رمزهاى ابتدايی) را نشان می‌دهد.

به آن معنا كه اين اعداد مانند كليدهايي هستند كه اگر بدون توجه در اختيار ديگران قرار دهيد باعث از بين رفتن امنيت و سرقت از حساب بانكى شما می‌شوند.

پیام نوشتارى اصلى در ارتباطى نزديك با ايده تصويری از عبارت «راز كليدى امنيت» بهره می‌برد و به گونه‌اى مخاطب را آماده شنيدن مطلبى مهم و حياتى می‌نمايد، استفاده از واژه تاكيدى "كليدى" و هماهنگى آن با تصوير از نقاط قوت اين ايده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: