کد خبر: ۱۹۵۶۵
۳۱ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۰
0
زماني كه دختران و پسران جوان از صبح تا شب پاي كانال‌هاي مد و فشن مي‌نشينند با ديدن فلان مجري، فلان بازيگر يا فلان خواننده مشهور دچار افكار درهم و برهم شده و يك دنياي پوچ خيالي براي خود مي‌سازند كه همان‌ها برايشان به مثابه هدف بزرگي درآمده كه حاضرند تاوانش را هرچه باشد بپردازند.


خبرگزاري فارس: اين روزها با تكنولوژي و دسترسي همگاني به فضاي مجازي اينترنت و ماهواره، بسياري از باورهاي غلط تبديل به ارزش شده كه براي بيشتر افراد بهاي گزافي داشته و باعث انحراف جوانان در زندگي مي‌شود.

به گزارش فارس، يكي از كاربران خبرگزاري فارس با ارسال يك نامه الكترونيكي به cyber@farsnews.ir خواستار انتشار مطلبي با عنوان "مرا بكش اما لاغرم كن " به قلم "ويدا پوريگانه " شده است.
برپايه اين خبر در اين نامه الكترونيكي آمده است:

اين روزها با تكنولوژي و دسترسي همگاني به فضاي مجازي اينترنت و ماهواره، بسياري از باورهاي غلط تبديل به ارزش شده كه براي بيشتر افراد بهاي گزافي داشته و باعث انحراف جوانان در زندگي مي‌شود. چه بسيار دختران و پسران جواني كه در طول شبانه‌روز، وقت خود را پاي كانال‌هاي ماهواره از اين شبكه به آن شبكه تلف كرده و با افكار و روياهايي ساختگي به دنبال جست‌و‌جوي ايده‌آل‌هاي پوشالي و بي‌ارزش خود مي‌روند.

زماني كه دختران و پسران جوان از صبح تا شب پاي كانال‌هاي مد و فشن مي‌نشينند با ديدن فلان مجري، فلان بازيگر يا فلان خواننده مشهور دچار افكار درهم و برهم شده و يك دنياي پوچ خيالي براي خود مي‌سازند كه همان‌ها برايشان به مثابه هدف بزرگي درآمده كه حاضرند تاوانش را هرچه باشد بپردازند.

اين افراد در نهايت به انواع قرص‌ها و محصولات لاغري متداول در بازارهاي داغ قاچاق روي مي‌آورند. اين گروه هويت خود را از دست داده و به مرور زمان دچار مشكل عدم اعتماد به نفس مي‌شوند و از همين جاست كه مشكلات جوانان پايه‌ريزي مي‌شود و اين بهترين زمان براي افراد سودجو است تا با تبليغات مختلف و متنوع خود، بازار فروش محصولاتشان را داغ كرده و جيب‌هايشان را پر كنند.

*فقط به متخصصان مراجعه كنيد‌
زماني كه يك متخصص تغذيه مي‌خواهد براي فرد مراجعه‌كننده داروي لاغري تجويز كند، ابتدا بايد مثل هر مشكل ديگر‌ آن را تشخيص دهد.

دكتر سعيد حسيني متخصص تغذيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين باره مي‌گويد: زماني كه يك متخصص تغذيه مي‌خواهد براي فرد مراجعه‌كننده داروي لاغري تجويز كند، ابتدا بايد مثل هر مشكل ديگر ‌آن را تشخيص دهد. مثل زماني كه مي‌خواهيم يك داروي سردرد بدهيم، اين درد ممكن است علت‌هاي مختلفي مثل سرماخوردگي، ضعيفي چشم، تومور مغزي يا مننژيت داشته باشد كه پزشك بايد اول آن را تشخيص دهد و بعد به درمان آن بپردازد كه درمان‌ها هم متفاوت است؛ به عنوان مثال ممكن است يك بيمار نياز به عينك داشته باشد و يا اين كه در فرد ديگر داروي سرماخوردگي اثر كند.

در مورد لاغر شدن هم همين است. افرادي كه چاق هستند علت چاق شدنشان اول بايد مشخص شود؛ يكي ممكن است مشكل تيروئيدي داشته باشد كه چاق مي‌شود و مشكل غددي داشته باشد، يكي بيماري رماتيسم دارد و كورتون مصرف مي‌كند و كورتون چاقش مي‌كند، يكي استرس دارد به دليل برون رفت از استرس مي‌رود داروي آرامش بخش مي‌خورد و چاق مي‌شود، يكي هم البته به علت خدم و حشمي كه دارد، اوضاع و احوالش رو به راه است و از خوردن زيادي چاق مي‌شود. خلاصه بسته به اين كه چرا فرد مي‌خورد دلايل متفاوت است.

حالا اگر من به عنوان پزشك بگويم براي سردرد يك دارو مي‌دهم كه همه سردردها را خوب مي‌كند، شما ببينيد دارويي كه بدون تشخيص بخواهد سردرد را خوب كند حكم چه چيز را مي‌تواند داشته باشد؟ حكم يك ترياك يا يك مرفين را مي‌تواند داشته باشد. زيرا مرفين بدون اينكه علت معلوم شود همه سردردها را خوب مي‌كند اما بالاخره بعداً صدايش در مي‌آيد.

*امان از داروهاي لاغري چيني!
داروهاي لاغري چيني كه به تازگي كل بازار را پر كرده تنها تعداد مصرف قرص‌ها را نوشته و مابقي نوشته‌ها به زبان چيني است.

دكتر حسيني متخصص تغذيه در اين باره مي‌گويد: چه كسي مي‌داند داخل اين قرص‌ها چيست؟ بر روي اين داروها هيچ توضيحي نوشته نشده، فقط جمله‌اي كه روي آن نوشته شده اين است كه چند تا بخوريد. اين متخصص تغذيه ادامه مي‌دهد: بسياري از داروهايي كه باعث لاغري مي‌شوند، داروهايي هستند كه تا اندازه‌اي اعتياد آورند. شما مي‌دانيد اگر كسي كوكائين بكشد، لاغر مي‌شود. كوكائين هم اعتياد مي‌آورد و هم لاغر مي‌كند حالا آيا شما مجازيد كه اين را به يك فرد توصيه كنيد؟ من نمي‌گويم كه اين داروها كوكائين است اما كسي كه به خودش جسارت داده يك دارويي را به صورت قاچاق و بدون مجوز وزارت بهداشت در سطح گسترده وارد كشور و توزيع كند مشخص است كه محصولاتش از چه كيفيتي برخوردار است.

*داروي لاغري يا مرگ؟!
كاري كه داروهاي لاغري مي‌كنند روي مغز اثر كرده و از طريق سنسورهاي مركزي ميزان اشتها را كم مي‌كنند. افرادي كه براي لاغري به مشاوران تغذيه مراجعه مي‌كنند مي‌گويند يك دارو در بازار آمده كه ادعا مي‌كند در ظرف مدت يك ماه 12 كيلو از وزن بدن را كاهش مي‌دهد من همان دارو را مي‌خواهم. اما وقتي مشخص نيست كه در اين داروها چه چيزي هست نمي‌توان از عوارضش گفت. آنچه مسلم است چنين داروهايي نمي‌توانند سيستم گوارشي را تسهيل كنند تا جلوي جذب را بگيرند.

اگر هم قرار است دارويي مصرف شود حداقل بايد به اهل فنش مراجعه شود كه آنها داروي ضداشتها تجويز كنند. چرا بايد پيك موتوري داروي لاغري را بياورد؟! چندي پيش بيماري كه به توصيه ديگران از داروهاي چيني استفاده كرده بود راهي بيمارستان شد، همان زمان فرد توصيه‌كننده جوياي حال وي شد و فهميد كه اين دختر 24 ساله در اثر مصرف اين داروها جان خود را از دست داده است!

احتمال مرگ نه تنها در مصرف قرص‌هاي لاغري قاچاق وجود دارد بلكه حتي داروهاي لاغري مجازي هم كه زماني در داروخانه‌ها هم پخش شده بود جان 5 تا 6 مصرف‌كننده را گرفت. به عنوان مثال چند سال قبل داروي بسيار معروف و تأييد شده‌اي به نام "فن فن " در بازار وجود داشت كه در داروخانه‌ها هم پخش شد و فروش بسيار بالايي هم داشت. تعدادي از مصرف‌كنندگان اين دارو كه همراه با آن داروي ديگري را مصرف كرده بودند جان خود را از دست دادند؛ به همين خاطر اين دارو از كل دنيا جمع‌آوري شد. اين دارو از آن جا كه روي سيستم عصبي تأثيرگذار بود و از آنجايي كه سيستم عصبي ريشه در قلب داشته و مي‌تواند ريتم قلب را بر هم بزند و باعث ايست قلبي شود در نهايت مصرف آن‌ها مي‌تواند به مرگ و مير هم ختم شود.

*وزارت بهداشت با جديت پا به ميدان بگذارد
به طور كلي تمام داروهاي لاغري مي‌توانند مشكلات صفراوي و كليوي به وجود آورده و برخي از داروهاي كنترل اشتها هم باعث افزايش فشار خون شوند. از اين رو، به هيچ عنوان مصرف داروها و محصولات لاغري بدون نظر پزشك توصيه نمي‌شود.
وزارت بهداشت با همكاري نهادهاي مرتبط، موظف و مكلف است كه از ورود داروهاي لاغري غيرمجاز و قاچاق به كشور جلوگيري كند.

*گفتني است كاربران سرويس "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس مي‌توانند مكاتبات خود را از طريق پست الكترونيكي cyber@farsnews.ir انجام دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: