February 2020 19 / چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۹۵۴۳
۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۸
0
در سالهای گذشته این اتفاق افتاد و اداره شیلات ایران ناظرهایی برای کنترل سردخانه ها و بنادر گذاشت ولی عده ای از صیادهای صنعتی که بیشترین دلفینها را در آبهای ایران تلف می کنند، گاهی جسد دلیفنهای مرده را به سردخانه های بنادر می دهند و حتی از گوشت فاسد آنها تن تولید می شود!

مدیر گروه بیولوژی دریایی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران از وقوع تخلفی زیست محیطی مبنی بر تبدیل جسد دلفینهای مرده ایرانی به "تن" توسط سود جویان در سردخانه برخی از بنادر ایران خبر داد.

محمدرضا فاطمی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر وجود تلفات احتمالی فردی و یا گله ای دلفینها در آبهای ایران گفت: در سالهای گذشته این اتفاق افتاد و اداره شیلات ایران ناظرهایی برای کنترل سردخانه ها و بنادر گذاشت ولی عده ای از صیادهای صنعتی که بیشترین دلفینها را در آبهای ایران تلف می کنند، گاهی جسد دلیفنهای مرده را به سردخانه های بنادر می دهند و حتی از گوشت فاسد آنها تن تولید می شود!

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در بنادر چابهار، بوشهر و بندرعباس گزارشهایی ارائه شده و مستنداتی مبنی بر وجود این تخلفات نیز در دست است که البته هیچ برخوردی تا الان با متخلفان صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: من به چشم خودم شاهد انتقال جسد دلیفنهای مرده به سردخانه ای بوده ام و البته مدارکی نیز در مورد این فاجعه محیط زیستی وجود دارد.

این متخصص محیط زیست دریایی تاکید کرد: در برخی موارد جسد دلفینهای تلف شده را آرام آرام به دریا می ریزند و گاهی هم در سردخانه کشتیها نگهداری و به دور از چشم ناظران به سردخانه ها برای تولید تن فروخته می شوند.

پیش از این یک متخصص محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر نسبت به نبود کارشناس و متخصص ویژه و هزینه زیاد فعالیتی در دریا به خصوص در حوزه گونه های جانوری پستاندار کشور هشدار داده بود.

هاشم داخته با اشاره به گونه های مختلف دلفینها و دیگر پستانداران در آبهای کشور، نبود متخصص در این حوزه به علت سنگین بودن هزینه فعالیت آن و همین طور نبود دانش کافی را موجب از بین رفتن و آسیب دیدن این گونه ها دانست.

این کارشناس محیط زیست بالا بودن هزینه کار و حضور دائم در دریا را از علل اصلی نبود تمایل متخصصان به فعالیت در حوزه پستانداران ارزیابی کرد و افزود: در تمام نقاط دنیا سازمانهایی مثل شیلات و محیط زیست با همکاری هم برنامه های آموزشی و همین طور پزشکی و زیست شناسی را در مورد گونه های مختلف به خصوص دلفین ها به کار می برند که در ایران این مسئله هنوز جدی گرفته نشده است.

خبرگزاری مهر آماده انعکاس دیدگاه دستگاههای مرتبط با این موضوع است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: