کد خبر: ۱۹۵۱۵
۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۷
0
گمرك جمهوري اسلامي ايران در جهت حمايت از واحدهاي توليدي معتبر تسهيلاتي را براي ترخيص مواد اوليه و قطعات مورد نياز آنها فراهم كرده است كه از آن جمله ترخيص نسيه كالاها است.
به گزارش پول نیوز به نقل از روابط عمومي گمرك ايران، در اين شيوه بخشي از كالا به ‌عنوان وثيقه نزد گمرك باقي ‌مانده و بقيه با تعيين ظرف زماني معين براي پرداخت حقوق ورودي كل كالا, ترخيص مي‌شود. اين امر علاوه بر آنكه موجب دسترسي به‌موقع واحدهاي توليدي به مواد اوليه و قطعات مورد نياز مي‌ شود, در بهبودي گردش مالي اين واحدها نيز تأثيرات مثبتي خواهد داشت.

به‌ منظور آگاهي بيشتر واحدهاي توليدي از چگونگي اعطاي تسهيلات فوق متن بخشنامه رييس كل گمرك ايران در اين زمينه به شرح زير منتشر شده است:
تعيين و تشخيص واحدهاي توليدي معتبر و مواد اوليه و قطعات مورد نياز در توليد واحدهاي مذكور براساس پروانه بهره‌برداري مشروط به اينكه حداقل 50 نفر كارگر بيمه شده باشند به‌عهده گمركات اجرايي بوده و در صورت تقاضاي واحدهاي مذكور مجوز نگهداري بخشي از كالاي وارده توسط آن گمركات صادر مي ‌گردد.

تعيين صلاحيت و تشخيص ساير واحدهاي توليدي و شركت‌هاي تجاري معتبر و نوع كالاهاي وارده مشمول اين دستور العمل و نحوه ترخيص كالاهاي وارداتي متعلق به اين شركت‌ها و ميزان كالايي كه به‌عنوان وثيقه حقوق ورودي مي‌بايست نگهداري شود به‌ عهده گمرك ايران بوده و مجوز مربوطه در هر مورد توسط دفتر واردات صادر و مشخص خواهد شد.

متقاضي در زمره بدهكاران موضوع اجراي ماده 14 قانون امور گمركي نباشد.
حداكثر مهلت استفاده از اين تسهيلات براي واحدهاي توليدي 3 ماه و براي واحدهاي تجاري 2 ماه خواهد بود و صاحب كالا مكلف است ظرف اين مهلت نسبت به پرداخت حقوق ورودي كالاهاي ترخيصي به‌صورت نقدي اقدام نمايد.

در صورت عدم ايفاي تعهدات در مهلت مقرر, گمرك مربوطه بلافاصله مراتب را به گمرك ايران و گمركات اجرايي جهت عدم ارائه تسهيلات گمركي به صاحب كالا اعلام و از طريق اجراي مواد (14) و (15) قانون امور گمركي نسبت به پيگيري تا رفع تعهدات توديع شده اقدام نمايد. ضمناً آن قسمت از كالاهاي نگهداري شده را در موعد مقرر قانوني, متروكه اعلام و در متن اظهارنامه متروكه به سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي ميزان بدهي صاحب كالا را مورد توجه قرار دهد. سازمان مذكور نيز در زمان فروش كالا, ضمن رعايت ساير مقرات, نسبت به كسر بدهي مربوط از حاصل فروش كالاهاي متروكه اقدام و پس از واريز مبلغ مذكور به خزانه, مراتب را به گمرك ذي‌ربط اعلام نمايد, بديهي است پس از وصول حقوق ورودي متعلقه, اجراي ماده 14 و 15 كان لم يكن مي‌ گردد.

درخصوص نحوه صدور پروانه‌هاي نسيه, مفاد بخشنامه شماره 260149/112/750/73/85 مورخ 25/9/87 دفتر واردات ملاك عمل گمركات قرار گرفته و پروانه‌هاي گمركي كالاهاي ترخيص شده تا ايفاي كامل تعهدات نزد گمرك نگهداري و در مواردي كه كالاي وارده از محل اعتبار اسنادي باشد از ممهور نمودن به مهر ”قابل توجه بانك“ خودداري مي ‌گردد.

كالاهاي وارداتي متعلق به واحدهاي توليدي معتبر موضوع بند 1 پس از اظهار كل كالا و انجام تشريفات گمركي تا پنجاه درصد كالا به‌عنوان وثيقه بابت حقوق ورودي و هزينه‌هاي متعلقه در گمرك نگهداري و مابقي به‌صورت نسيه ترخيص مي‌گردد.

در صورتي كه مأخذ كالا بيشتر از 40 درصد باشد, حداكثر تا 40 درصد كالا به‌صورت نسيه قابل ترخيص و مابقي در گمرك به‌عنوان وثيقه نگهداري خواهد شد.

هزينه‌هاي گمركي و همچنين هزينه‌هاي متعلقه به باقي‌مانده كالاي نگهداري شده در گمرك براي مدتي كه مجوز صادر شده همچنين جريمه‌هاي متعلقه موضوع مادتين 268 و 269 آيين‌نامه اجرايي قانون امور گمركي بايد نقداً پرداخت گردد و امكان استفاده از ضمانت‌نامه بانكي بعد از مدت استفاده از تسهيلات نسيه جهت ترخيص باقي‌مانده كالاها از (بهره ‌برداري همزمان از تسهيلات اين بخشنامه و بخشنامه شماره 15431/10 مورخ 29/1/88) وجود ندارد.

در صورتي كه محموله‌هاي وارده طي چند بارنامه از نظر تركيب اقلام, تعداد, ارزش و تعداد محصول قابل استحصال از آنها كاملاً مشابه باشند, گمرك مي‌تواند كل كالاي يك يا چند محموله را به‌عنوان وثيقه حقوق ورودي – در صورت تكافوي حقوق ورودي كالاهاي ترخيص شده و هزينه‌هاي متعلقه و عوارض احتمالي- در گمرك نگهداري نمايد و محموله‌هاي ديگر را به‌صورت نسيه ترخيص نمايد.
عوارض دريافتي براي سيگار, نوشابه, ماليات بر ارزش افزوده و ساير عوارض از اين قبيل به‌صورت قطعي وصول مي‌گردد.

اين دستورالعمل شامل كالاهايي چون توتون, تنباكو, سيگار, نوشابه گازدار, ماءالشعير, يلغورهاي پف كرده, لوازم آرايشي زنانه, مبلمان, اسباب‌بازي, اشياء فانتزي و تزئيني مانند كريستال و ظروف سراميكي و لوستر و آباژور و... مي‌گردد.

استفاده از تسهيلات اين دستورالعمل جهت كالاهاي وارده از طريق مناطق ويژه اقتصادي و مناطق آزاد تجاري- صنعتي به‌عهده گمرك ايران بوده و مجوز نگهداري بخشي از كالاهاي وارده از اين مناطق توسط دفتر واردات صادر مي‌گردد.

مسئوليت اجراي اين دستور العمل به‌عهده بالاترين مقام هر گمرك بوده و گمركات موظفند گزارش عملكرد تفصيلي اجراي اين دستورالعمل را در پايان هر ماه به دفاتر معاونت اداري و مالي و معاونت امور گمركي ارسال نمايند.

با ابلاغ اين دستورالعمل، بخشنامه شماره 79447/10 مورخ 26/3/87 و اصلاحيه‌هاي بعدي آن لغو مي‌ گردد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: