کد خبر: ۱۹۴۷۸۹
۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
0
مهری گفت: افسر ان راهور با لباس شخصی در اتوبوس ها حضور دارند تا رفتار و رانندگی رانندگان اتوبوس ها را رصد کنند.
کاهش 11 درصدی شماره گذاری خودروی وارداتیپول‌نیوز - رییس پلیس راهور ناجا گفت: در۵ ماهه اول سال در شماره گذاری خودروهای وارداتی کاهش ۱۱ درصدی داشته ایم یعنی از ۲۴ هزار به ۲۲ هزار کاهش یافته است.

سردار تقی مهری صبح امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران با تبریک هفته دولت درباره برنامه های پلیس راهور در شهریور ماه و دور پایانی مسافرت های تابستانی گفت: یکی از موضوعات مهم و اساسی در سطح ملی موضوع تصادفات و به ویژه جان باختگانی است که بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند. شاید در بررسی ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند از این رو موضوع جانباختگان تصادفات موضوع مهمی است.

وی با اشاره به اجرای طرح تابستانی با همکاری همه دستگاه های خدماتی گفت: این طرح تا ۴ مهر ادامه دارد و همه هماهنگی های لازم برای برقراری نظم و امنیت در سطح جاده های کشور با محوریت پلیس راهنمایی و رانندگی دنبال می شود و این طرح  در استان های زیارتی و سیاحتی ویژه تر دنبال می شود.

مهری گفت: بر اساس تجربیات سال های گذشته شهریور ماه پرتردد ترین ماه سال در جاده هاست بر همین اساس آمارهای سال های گذشته نشان می دهد بیشترین تصادفات فوتی نیز در همین شهریور به وقوع پیوسته است. در شهریور ماه ۹۴ بیش از هزار و ۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند. البته سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش تلفات داشته ایم که باز هم زیاد است.

وی افزود: در سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند که روزانه ۴۵ تصادف فوتی داشته ایم.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به طرح های کاهنده پلیس برای کاهش تعداد فوت شدگان گفت: تا پایان شهریور رفت و آمدها در جاده ها افزایش پیدا می کند و مردم با توجه به تعطیلی مدارس برنامه ریزی می کنند که به سفرهای سیاحتی و زیارتی بروند و برای مهر ماه آماده شوند از این رو می طلبد راهور در شهریور ماه با اطلاع رسانی بیشتر و اقدامات کنترلی بیشتر خدمات بهتری به مردم ارایه دهد.

مهری با اشاره به دستور سردار اشتری برای خدمات رسانی ویژه به شهروندان گفت: در شهریور ماه برابر دستور فرمانده ناجا پلیس های دیگر برای کمک به پلیس راهور کمک می کنند.

سهم ۸۰ درصدی سرعت غیرمجاز در تصادفات فوتی

وی با اشاره به تخلفات گفت: ۳۹ درصد از تخلفات مربوط به خستگی بوده است. سرعت غیرمجاز هم سهم ۸۰ درصدی داشته و سهم سرعت زیاد در تصادفات فوتی از همه بیشتر بوده است.

وی با توصیه به شهروندانی که قصد مسافرت دارند، گفت: بهتر است راننده ها حتی برای مسیرهای کوتاه هم برنامه سفر داشته باشند و به گونه ای برنامه ریزی کنند که طول سفر هم جزو مسافرت محسوب شود و از لحظه خروج و قرار گرفتن در جاده با رانندگی ایمن سفر خوشی را رقم بزنند.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان حتما به علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی توجه داشته باشند که بهترین راهنمای مسافران و رانندگان است و طوری تعبیه شده اند که به رانندگی ایمن در جاده ها کمک می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کنترل آخرین وضعیت جاده ها و استفاده از اخبار به روز نیز نقش مهمی در کاهش میزان تصادفات دارد.

برخورد بدون اغماض پلیس با حوادث حادثه ساز


مهری ادامه داد: از همه کسانی که به عنوان سرنشین داخل خودرو هستند خواهش می کنم شرایط مناسبی برای راننده فراهم کنند که وی بتواند با آرامش رانندگی کند بنابراین یک سفر ایمن برای هموطنان عزیز با پرهیز از تخلفات می تواند تضمین کننده یک سفر ایمن باشد.

خط قرمز پلیس در شهریور ماه برخورد و اعمال قانون با تخلفات حادثه ساز از قبیل سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، حرکات مارپیچ و نوعی از رانندگی که باعث استرس در سطح جاده ها می شود است که بدون اغماض با متخلفان برخورد می شود کسانی که دو تخلف حادثه ساز داشته باشند، خودرویشان تا ۷۲ ساعت متوقف می شود و از ادامه سفر آنها خودداری می شود.

سرار مهری در ادامه با اشاره به آمار ۴ ماهه سال ۹۵ گفت: خوشبختانه در سطح جاده ها حدود ۴ و هشت دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش متوفیان و جان باختگان را داشته ایم در درون شهر ۳ درصد افزایش داشته ایم و در مجموع مدت مشابه در سال گذشته ۲ و هشت دهم درصد کاهش تلفات را داشته ایم.

سهم وسایل نقلیه سواری در تصادفات ۴ ماهه اول سال ۵۵ درصد بوده است

وی با اشاره به مهمترین علل تصادفات فوتی و جرحی گفت: حدود ۷۰ درصد تصادفات به خاطر سرعت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو بوده که باعث جان باختن ۵ هزار و ۴۳۰ نفر شده است و اگر هموطنان دقت بیشتری داشته باشند قطعا وضعیت بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت. سهم وسایل نقلیه سواری در تصادفات ۴ ماهه سال ۹۵، ۵۵ درصد است و بیشترین فراوانی در خصوص انواع وسایل نقلیه مربوط به سواری هاست.

۳۰ درصد افزایش شماره گذاری خودرو داشته ایم


وی درباره خدمات ترافیکی که توسط پلیس راهور در ۵ ماهه سال ۹۵ داشته نیز گفت: در خصوص شماره گذاری خودروهای نوشماره، ۳۰ درصد افزایش شماره گذاری داشته ایم یعنی از ۳۷۴ هزار به ۴۸۶ هزار افزایش رسیده ایم که خودروهای وارداتی از ۲۴ هزار به ۲۲ هزار کاهش یافته یعنی شاهد کاهش ۱۱ درصدی بوده ایم.

 در خصوص موتورسیکلت هم ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم. همینطور درباره اسقاط خودروهای فرسوده ۶۳ درصد کاهش اسقاط داشته ایم. درباره صدور گواهینامه هم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو درصد کاهش داشته ایم که مربوط به کاهش موالید است و ربطی به قوانین ما ندارد.

در مجموع پلیس راهور برای ارائه خدمات ترافیکی چه در صدور گواهینامه یا شماره گذاری و رسیدگی به تخلفات رانندگی خدمات مطلوبی را به مردم ارائه می دهد و به دنبال پدیداری نظم در رانندگی است.

خودروهایی که به دلیل آلایندگی از ابتدای سال شماره گذاری نشدند

وی گفت: در ۹ تیپ خودرو که تولید داخل بوده اند از ابتدای سال جلوگیری از شماره گذاری رخ داده است. برابر مصوبه هیات وزیران خودروهایی که دوگانه سوزند اگر استاندارد یورو ۴ را از نظر آلایندگی نداشته باشند شماره گذاری نمی شوند بعضا خودروهایی که در داخل کشور تولید می شوند هم از خانواده ایران خودرو و هم از خانواده سایپا سمند اس ای و همینطور سورن، ایکس یو وی،۲۰۶، اس دی رنو، ال نود، مزدای تک کابین و دو کابین بی ۲۰۰ ای جزو خودروهایی هستند که نتوانستند استانداردهای لازم را کسب کنند و از ابتدای سال تا حالا شماره گذاری نشده اند.

کنترل ویژه پلیس از فاصله یک کیلومتری

مهری گفت: در تابستان و به ویژه در شهریور پلیس برای کنترل اتوبوس ها، برنامه ویژه دارد هم برای کنترل محسوس هم نامحسوس. برای حمل و نقل ناوگان اتوبوس رانی برنامه های ویژه ای داریم در مقایسه ۵ ماهه امسال ۴۷ فقره تصادف و در مجموع  ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته شاهد کاهش تصادفات اتوبوسی بوده ایم و ۲۲ درصد کاهش تلفات را شاهد بوده ایم. امیدواریم با هماهنگی های لازم بین پلیس و راهداری با بهره گیری از سامانه های جدید که به صورت
آزمایشی در چند محور اجرا می شود و به صورت آن لاین از فاصله یک کیلومتری از طریق جی پی اس همه اطلاعات خودرو را مخابره می کند و به ماموران برای کنترل اتوبوس ها و سرعت آنها کمک می کند. این طرح در حال حاضر در محور قم مشهد و تهران و اصفهان به صورت آزمایشی اجرا می شود.

 این سامانه اسمش «سپه تن» است و کمک می کند برای کنترل رفتار راننده در طول مسیر که امیدواریم از آن بیشتر بهره ببریم.

وی ادامه داد: با همکاری پلیس و وزارت راه و شهرسازی دوربین های ثبت تخلف از نوع دوربین های جدید با قابلیت های بیشتری در فاز ۱ تا ۳ انجام شده و در ۸ فاز در سطح همه جاده ها نصب می شود. تاکنون ۳۰۰ دستگاه دوربین در سطح جاده ها نصب شده و ۳۰۰ دستگاه دیگر تا پایان تابستان مورد بهره برداری قرار می گیرند. در گذشته ۴۵۰ دستگاه داشتیم هم در درون شهرها و هم در برون شهرها. شاهد افزایش استفاده از ای تی اس هستیم که به کنترل رفتار رانندگان کمک می کند. ما تلاش داریم از فناوری های جدید برای کنترل رفتار رانندگان بیشتر بهره برداری کنیم.

۴۷ درصد جان باختگان تصادفات درون شهری عابران پیاده بوده اند

مهری با اشاره به آمار اعلام شده ۵ ماه گذشته، گفت: ۷۱ درصد جان باختگان در جاده های برون شهری و ۲۹ درصد در درون شهرها جان باخته اند در درون شهرها ۴۷ درصد از این ۲۹ درصد عابران پیاده هستند که عابران پیاده بیشتر در درون شهرها جان خود را از دست می دهند و در خارج از شهرها نیز بیشتر رانندگان هستند که جان خود را از دست می دهند.

توقف خودروها با جریمه بیش از یک میلیون

وی درباره بخشودگی جرایم نیز گفت: دیرکرد جریمه ها تا پایان سال ۹۴ بخشیده شده است. کسانی که بیش از یک میلیون جریمه دارند خودروی آنها متوقف می شود این فرصتی است که قانون در اختیار افرادی که جریمه زیاد دارند قرار داده است افراد تا پایان پاییز فرصت دارند که جریمه ها را صاف کنند.

وی درباره معاینه فنی خودروها در نیمه دوم سال و بحث آلودگی هوا در کلان شهرها گفت: بسته های ویژه ای در نظر گرفته شده که اعمال استانداردهای جدید برای تولید خودرو و همینطور پرداختن به مساله سوخت استاندارد و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است.

وی به اجرای طرح محدوده کنترل آلاینده در کلان شهرها با هماهنگی وزارت کشور و پلیس گفت: دوربین های ثبت تخلف برای کنترل مکانیزه در نظر گرفته شده که خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال قانون بشوند. بر اساس تصمیم دولت و وزارت کشور محدوده زوج و فرد در تهران بزرگ با بهره گیری از دوربین ها کنترل می شود و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند، مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند.

حدود ۱۰ درصد خودروها فاقد برگه معاینه فنی هستند

وی افزود: حدود ۱۰ درصد خودروها فاقد برگه معاینه فنی بوده اند. امیدواریم فاز اول طرح مقابله با آلودگی هوا با بهره گیری از  سامانه سیم فا که سخت افزار آن تهیه شده و وزارت کشور و راهور آن لاین با هم در ارتباط هستند. انشاالله در شهریور و مهر ماه اجرایی می شود.

وی گفت: وزیر کشور عملیاتی شدن را از شهریور ماه اعلام کرد و اعمال قانون از مهر ماه دنبال می شود این سامانه به پلیس کمک می کند که خودروهای فاقد برگه معاینه فنی را شناسایی کنند و اعمال قانون شوند.

سردار مهری در ادامه خاطرنشان کرد: مراجعه رانندگان به صورت دوره ای به مراکز معاینه فنی، کمکی به وضعیت سلامت افراد جامعه است و از نظر فنی وسیله مورد ارزیابی قرار می گیرد و به افزایش کارایی خودرو  کمک می کند.

مهری گفت: در کشور ۱۸ میلیون خودرو است که بیش از ۷ میلیون آن نیاز به برگه معاینه فنی ندارند چون زیر ۵ سال از تولید آنها می گذرد اما بقیه خودروها مهم است که حتما برگه معاینه فنی داشته باشند. امیدواریم طرح سیم فا بتواند کنترل بهتری بر وضعیت فنی خودرو ها داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مراکز معاینه فنی به تجهیزات جدید مجهز شده اند که توصیه می کنم رانندگان حتما  با مراجعه به این مراکز از این امکانات استفاده کنند.

کارت سوخت در روند حرکت و تردد تاثیری نداشته است

وی درباره حذف کارت سوخت گفت: دولتی ها متولی کارت سوخت هستند. هر تصمیمی که بگیرند ما تمکین می کنیم کارت سوخت از قاچاق سوخت جلوگیری فاحشی می کند و ممکن است بعضی از خودروها فاقد حرکت باشند که از سهمیه آنها سوء استفاده می شود. اما در مجموع کارت سوخت در روند حرکت و تردد تاثیری نداشته است.

مهری درباره ۱۳ دستگاه خودروی لوکس که با سندسازی پلیس راهور سندگذاری شده اند، گفت: جعل سند ممکن است اتفاق افتاده باشد اما شماره گذاری آن توسط پلیس را به شدت رد می کنم. از ابتدای سال تاکنون خودروی لوکسی شماره گذاری نشده است.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: در۵ ماهه اول سال در شماره گذاری خودروهای وارداتی کاهش ۱۱ درصدی داشته ایم یعنی از ۲۴ هزار به ۲۲ هزار کاهش یافته است.

 سردار تقی مهری صبح امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران با تبریک هفته دولت درباره برنامه های پلیس راهور در شهریور ماه و دور پایانی مسافرت های تابستانی گفت: یکی از موضوعات مهم و اساسی در سطح ملی موضوع تصادفات و به ویژه جان باختگانی است که بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند. شاید در بررسی ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۸۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند از این رو موضوع جانباختگان تصادفات موضوع مهمی است.

وی با اشاره به اجرای طرح تابستانی با همکاری همه دستگاه های خدماتی گفت: این طرح تا ۴ مهر ادامه دارد و همه هماهنگی های لازم برای برقراری نظم و امنیت در سطح جاده های کشور با محوریت پلیس راهنمایی و رانندگی دنبال می شود و این طرح  در استان های زیارتی و سیاحتی ویژه تر دنبال می شود.

مهری گفت: بر اساس تجربیات سال های گذشته شهریور ماه پرتردد ترین ماه سال در جاده هاست بر همین اساس آمارهای سال های گذشته نشان می دهد بیشترین تصادفات فوتی نیز در همین شهریور به وقوع پیوسته است. در شهریور ماه ۹۴ بیش از هزار و ۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند. البته سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش تلفات داشته ایم که باز هم زیاد است.

وی افزود: در سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند که روزانه ۴۵ تصادف فوتی داشته ایم.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به طرح های کاهنده پلیس برای کاهش تعداد فوت شدگان گفت: تا پایان شهریور رفت و آمدها در جاده ها افزایش پیدا می کند و مردم با توجه به تعطیلی مدارس برنامه ریزی می کنند که به سفرهای سیاحتی و زیارتی بروند و برای مهر ماه آماده شوند از این رو می طلبد راهور در شهریور ماه با اطلاع رسانی بیشتر و اقدامات کنترلی بیشتر خدمات بهتری به مردم ارایه دهد.

مهری با اشاره به دستور سردار اشتری برای خدمات رسانی ویژه به شهروندان گفت: در شهریور ماه برابر دستور فرمانده ناجا پلیس های دیگر برای کمک به پلیس راهور کمک می کنند.

سهم ۸۰ درصدی سرعت غیرمجاز در تصادفات فوتی

وی با اشاره به تخلفات گفت: ۳۹ درصد از تخلفات مربوط به خستگی بوده است. سرعت غیرمجاز هم سهم ۸۰ درصدی داشته و سهم سرعت زیاد در تصادفات فوتی از همه بیشتر بوده است.

وی با توصیه به شهروندانی که قصد مسافرت دارند، گفت: بهتر است راننده ها حتی برای مسیرهای کوتاه هم برنامه سفر داشته باشند و به گونه ای برنامه ریزی کنند که طول سفر هم جزو مسافرت محسوب شود و از لحظه خروج و قرار گرفتن در جاده با رانندگی ایمن سفر خوشی را رقم بزنند.

رییس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان حتما به علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی توجه داشته باشند که بهترین راهنمای مسافران و رانندگان است و طوری تعبیه شده اند که به رانندگی ایمن در جاده ها کمک می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کنترل آخرین وضعیت جاده ها و استفاده از اخبار به روز نیز نقش مهمی در کاهش میزان تصادفات دارد.

برخورد بدون اغماض پلیس با حوادث حادثه ساز

مهری ادامه داد: از همه کسانی که به عنوان سرنشین داخل خودرو هستند خواهش می کنم شرایط مناسبی برای راننده فراهم کنند که وی بتواند با آرامش رانندگی کند بنابراین یک سفر ایمن برای هموطنان عزیز با پرهیز از تخلفات می تواند تضمین کننده یک سفر ایمن باشد.

خط قرمز پلیس در شهریور ماه برخورد و اعمال قانون با تخلفات حادثه ساز از قبیل سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، حرکات مارپیچ و نوعی از رانندگی که باعث استرس در سطح جاده ها می شود است که بدون اغماض با متخلفان برخورد می شود کسانی که دو تخلف حادثه ساز داشته باشند، خودرویشان تا ۷۲ ساعت متوقف می شود و از ادامه سفر آنها خودداری می شود.

سرار مهری در ادامه با اشاره به آمار ۴ ماهه سال ۹۵ گفت: خوشبختانه در سطح جاده ها حدود ۴ و هشت دهم درصد نسبت به سال گذشته کاهش متوفیان و جان باختگان را داشته ایم در درون شهر ۳ درصد افزایش داشته ایم و در مجموع مدت مشابه در سال گذشته ۲ و هشت دهم درصد کاهش تلفات را داشته ایم.

سهم وسایل نقلیه سواری در تصادفات ۴ ماهه اول سال ۵۵ درصد بوده است

وی با اشاره به مهمترین علل تصادفات فوتی و جرحی گفت: حدود ۷۰ درصد تصادفات به خاطر سرعت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو بوده که باعث جان باختن ۵ هزار و ۴۳۰ نفر شده است و اگر هموطنان دقت بیشتری داشته باشند قطعا وضعیت بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت. سهم وسایل نقلیه سواری در تصادفات ۴ ماهه سال ۹۵، ۵۵ درصد است و بیشترین فراوانی در خصوص انواع وسایل نقلیه مربوط به سواری هاست.

۳۰ درصد افزایش شماره گذاری خودرو داشته ایم


وی درباره خدمات ترافیکی که توسط پلیس راهور در ۵ ماهه سال ۹۵ داشته نیز گفت: در خصوص شماره گذاری خودروهای نوشماره، ۳۰ درصد افزایش شماره گذاری داشته ایم یعنی از ۳۷۴ هزار به ۴۸۶ هزار افزایش رسیده ایم که خودروهای وارداتی از ۲۴ هزار به ۲۲ هزار کاهش یافته یعنی شاهد کاهش ۱۱ درصدی بوده ایم. در خصوص موتورسیکلت هم ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم. همینطور درباره اسقاط خودروهای فرسوده ۶۳ درصد کاهش اسقاط داشته ایم.

درباره صدور گواهینامه هم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو درصد کاهش داشته ایم که مربوط به کاهش موالید است و ربطی به قوانین ما ندارد. در مجموع پلیس راهور برای ارائه خدمات ترافیکی چه در صدور گواهینامه یا شماره گذاری و رسیدگی به تخلفات رانندگی خدمات مطلوبی را به مردم ارائه می دهد و به دنبال پدیداری نظم در رانندگی است.

خودروهایی که به دلیل آلایندگی از ابتدای سال شماره گذاری نشدند

وی گفت: در ۹ تیپ خودرو که تولید داخل بوده اند از ابتدای سال جلوگیری از شماره گذاری رخ داده است. برابر مصوبه هیات وزیران خودروهایی که دوگانه سوزند اگر استاندارد یورو ۴ را از نظر آلایندگی نداشته باشند شماره گذاری نمی شوند بعضا خودروهایی که در داخل کشور تولید می شوند هم از خانواده ایران خودرو و هم از خانواده سایپا سمند اس ای و همینطور سورن، ایکس یو وی،۲۰۶، اس دی رنو، ال نود، مزدای تک کابین و دو کابین بی ۲۰۰ ای جزو خودروهایی هستند که نتوانستند استانداردهای لازم را کسب کنند و از ابتدای سال تا حالا شماره گذاری نشده اند.

کنترل ویژه پلیس از فاصله یک کیلومتری

مهری گفت: در تابستان و به ویژه در شهریور پلیس برای کنترل اتوبوس ها، برنامه ویژه دارد هم برای کنترل محسوس هم نامحسوس. برای حمل و نقل ناوگان اتوبوس رانی برنامه های ویژه ای داریم در مقایسه ۵ ماهه امسال ۴۷ فقره تصادف و در مجموع  ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته شاهد کاهش تصادفات اتوبوسی بوده ایم و ۲۲ درصد کاهش تلفات را شاهد بوده ایم.

 امیدواریم با هماهنگی های لازم بین پلیس و راهداری با بهره گیری از سامانه های جدید که به صورت آزمایشی در چند محور اجرا می شود و به صورت آن لاین از فاصله یک کیلومتری از طریق جی پی اس همه اطلاعات خودرو را مخابره می کند و به ماموران برای کنترل اتوبوس ها و سرعت آنها کمک می کند. این طرح در حال حاضر در محور قم مشهد و تهران و اصفهان به صورت آزمایشی اجرا می شود. این سامانه اسمش «سپه تن» است و کمک می کند برای کنترل رفتار راننده در طول مسیر که امیدواریم از آن بیشتر بهره ببریم.

وی ادامه داد: با همکاری پلیس و وزارت راه و شهرسازی دوربین های ثبت تخلف از نوع دوربین های جدید با قابلیت های بیشتری در فاز ۱ تا ۳ انجام شده و در ۸ فاز در سطح همه جاده ها نصب می شود. تاکنون ۳۰۰ دستگاه دوربین در سطح جاده ها نصب شده و ۳۰۰ دستگاه دیگر تا پایان تابستان مورد بهره برداری قرار می گیرند. در گذشته ۴۵۰ دستگاه داشتیم هم در درون شهرها و هم در برون شهرها. شاهد افزایش استفاده از ای تی اس هستیم که به کنترل رفتار رانندگان کمک می کند. ما تلاش داریم از فناوری های جدید برای کنترل رفتار رانندگان بیشتر بهره برداری کنیم.

۴۷ درصد جان باختگان تصادفات درون شهری عابران پیاده بوده اند


مهری با اشاره به آمار اعلام شده ۵ ماه گذشته، گفت: ۷۱ درصد جان باختگان در جاده های برون شهری و ۲۹ درصد در درون شهرها جان باخته اند در درون شهرها ۴۷ درصد از این ۲۹ درصد عابران پیاده هستند که عابران پیاده بیشتر در درون شهرها جان خود را از دست می دهند و در خارج از شهرها نیز بیشتر رانندگان هستند که جان خود را از دست می دهند.

توقف خودروها با جریمه بیش از یک میلیون


وی درباره بخشودگی جرایم نیز گفت: دیرکرد جریمه ها تا پایان سال ۹۴ بخشیده شده است. کسانی که بیش از یک میلیون جریمه دارند خودروی آنها متوقف می شود این فرصتی است که قانون در اختیار افرادی که جریمه زیاد دارند قرار داده است افراد تا پایان پاییز فرصت دارند که جریمه ها را صاف کنند.

وی درباره معاینه فنی خودروها در نیمه دوم سال و بحث آلودگی هوا در کلان شهرها گفت: بسته های ویژه ای در نظر گرفته شده که اعمال استانداردهای جدید برای تولید خودرو و همینطور پرداختن به مساله سوخت استاندارد و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است.

وی به اجرای طرح محدوده کنترل آلاینده در کلان شهرها با هماهنگی وزارت کشور و پلیس گفت: دوربین های ثبت تخلف برای کنترل مکانیزه در نظر گرفته شده که خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال قانون بشوند. بر اساس تصمیم دولت و وزارت کشور محدوده زوج و فرد در تهران بزرگ با بهره گیری از دوربین ها کنترل می شود و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند، مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند.

حدود ۱۰ درصد خودروها فاقد برگه معاینه فنی هستند

وی افزود: حدود ۱۰ درصد خودروها فاقد برگه معاینه فنی بوده اند. امیدواریم فاز اول طرح مقابله با آلودگی هوا با بهره گیری از  سامانه سیم فا که سخت افزار آن تهیه شده و وزارت کشور و راهور آن لاین با هم در ارتباط هستند. انشاالله در شهریور و مهر ماه اجرایی می شود.

وی گفت: وزیر کشور عملیاتی شدن را از شهریور ماه اعلام کرد و اعمال قانون از مهر ماه دنبال می شود این سامانه به پلیس کمک می کند که خودروهای فاقد برگه معاینه فنی را شناسایی کنند و اعمال قانون شوند.

سردار مهری در ادامه خاطرنشان کرد: مراجعه رانندگان به صورت دوره ای به مراکز معاینه فنی، کمکی به وضعیت سلامت افراد جامعه است و از نظر فنی وسیله مورد ارزیابی قرار می گیرد و به افزایش کارایی خودرو  کمک می کند.

مهری گفت: در کشور ۱۸ میلیون خودرو است که بیش از ۷ میلیون آن نیاز به برگه معاینه فنی ندارند چون زیر ۵ سال از تولید آنها می گذرد اما بقیه خودروها مهم است که حتما برگه معاینه فنی داشته باشند. امیدواریم طرح سیم فا بتواند کنترل بهتری بر وضعیت فنی خودرو ها داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مراکز معاینه فنی به تجهیزات جدید مجهز شده اند که توصیه می کنم رانندگان حتما  با مراجعه به این مراکز از این امکانات استفاده کنند.

کارت سوخت در روند حرکت و تردد تاثیری نداشته است

وی درباره حذف کارت سوخت گفت: دولتی ها متولی کارت سوخت هستند. هر تصمیمی که بگیرند ما تمکین می کنیم کارت سوخت از قاچاق سوخت جلوگیری فاحشی می کند و ممکن است بعضی از خودروها فاقد حرکت باشند که از سهمیه آنها سوء استفاده می شود. اما در مجموع کارت سوخت در روند حرکت و تردد تاثیری نداشته است.

مهری درباره ۱۳ دستگاه خودروی لوکس که با سندسازی پلیس راهور سندگذاری شده اند، گفت: جعل سند ممکن است اتفاق افتاده باشد اما شماره گذاری آن توسط پلیس را به شدت رد می کنم. از ابتدای سال تاکنون خودروی لوکسی شماره گذاری نشده است.

مهری گفت: افسر ان راهور با لباس شخصی در اتوبوس ها حضور دارند تا رفتار و رانندگی رانندگان اتوبوس ها را رصد کنند.

وی درباره سرقت خودروها و کمک نیروهای راهور به پلیس آگاهی گفت: بر اساس تدبیر فرمانده نیروی انتظامی قرارگاه سرقت تشکیل شده و راهور عضو این قرارگاه است و هر هفته در جلساتی بین راهور و آگاهی تبادل اطلاعات می شود و این تبادل اطلاعات در کشف سرقت ها بسیار موفق عمل کرده است. دوربین هایی که در سطح شهر با راهور همکاری می کنند اطلاعات خوبی را در اختیار پلیس آگاهی قرار می دهند و باعث می شوند که خودروهای سرقتی زودتر شناسایی شوند.


وی درباره سرقت خودروها و کمک نیروهای راهور به پلیس آگاهی گفت: بر اساس تدبیر فرمانده نیروی انتظامی قرارگاه سرقت تشکیل شده و راهور عضو این قرارگاه است و هر هفته در جلساتی بین راهور و آگاهی تبادل اطلاعات می شود و این تبادل اطلاعات در کشف سرقت ها بسیار موفق عمل کرده است. دوربین هایی که در سطح شهر با راهور همکاری می کنند اطلاعات خوبی را در اختیار پلیس آگاهی قرار می دهند و باعث می شوند که خودروهای سرقتی زودتر شناسایی شوند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: