کد خبر: ۱۹۴۶۷
۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۶
0
وزير امور خارجه ‌ايران در مصاحبه اختصاصي با شبكه تلويزيوني الجزيره انگليسي تداوم فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را خواست و اراده ملت توصيف كرد و افزود: «ايران هرگز از حق مسلم خود عقب نشيني نخواهد كرد.»
به گزارش مانيتورينگ فارس، "منوچهر متكي " وزير امور خارجه ايران در مصاحبه اختصاصي با شبكه تلويزيوني الجزيره انگليسي مواضع ايران در قبال مسئله هسته‌اي را تشريح كرد.

متكي در اين گفت‌وگو با بيان اينكه تهديد آمريكا عليه ايران به استفاده از سلاح هسته‌اي بازي با آتش است افزود: تهديد آمريكا به استفاده از سلاح هسته‌اي عليه ايران كه عضو پيمان منع گسترش سلاح‌ هسته‌اي (ان.پي.تي) مي‌باشد يك اشتباه راهبردي است.

وزير خارجه ايران ضمن بيان اين مطلب كه ايران هيچگاه اصول ان.پي.تي را ناديده نگرفته است، خواستار بازنگري در برخي اصول اين معاهده شد و افزود: بنا بر اصل 6 اين معاهده تاكنون هيچ گامي براي خلع سلاح برخي قدرت‌ها اتخاذ نشده است.

وي با اشاره به توانايي ايران براي غني‌سازي اورانيوم با غناي 20 درصد گفت: ما در هر شرايطي نشان داديم كه هدف ايران از غني‌سازي براي استفاده‌هاي صلح‌آميز است. ابتدا در توليد برق و سپس در مصارف پزشكي از آن استفاده مي‌شود. اين درحالي است كه اصرار كشور‌هاي غربي به نگهداري مواد هسته‌اي نشانه علاقه‌مندي آنها به نگهداري از سلاح هاي هسته‌اي است.

متكي اقدامات اخير اوباما را در راستاي ادامه سياست‌هاي دولت بوش دانست و افزود: اين موضوع به آقاي اوباما مربوط است كه چه تصميمي بگيرد اما ما به وي پيشنهاد مي‌كنيم كه در رفتار خود در قبال مسئله هسته‌اي ايران و تجارب حاصل از آن بازنگري كند.

متكي با طرح سوالي مبني بر اينكه "ايران مرتكب چه اشتباه و خطايي شده است؟ " اظهار داشت: شوراي امنيت بايد از سياست خود در قبال مسئله هسته اي ايران دفاع كند چرا كه هركسي در جهان اين سوال را خواهد پرسيد كه اقدام شوراي امنيت براي مجازات ايران به چه علت است.
وي در پاسخ به اظهارات مجري برنامه مبني بر اينكه آنچه كه براي مردم مهم است تحريم ها و تاثير آن بر اقتصاد است، گفت: اين تبليغات سياسي سياست مدارن انگليسي در طي 5 سال گذشته بوده است. معمولا ديپلمات هاي انگليسي چه در انگليس و چه در آمريكا تلاش مي كنند تا با اتخاذ اين رويكرد نسبت به موضوع هسته‌اي ايران اين طرز فكر را به مردم ايران القا كنند كه اگر آنها به سمت اعمال تحريم ها پيش بروند ايران تسليم خواهد شد و و از حق مسلم خود عقب نشيني خواهد كرد.

وزير امور خارجه ايران با اشاره به اينكه ما در طي 5 سال گذشته ثابت كرديم كه اين سياست لندن صحيح نبوده است تاكيد كرد: " ايران هرگز از حق مسلم خود عقب نشيني نخواهد كرد. "
متكي با بيان اينكه ايران همچنين به فعاليت هاي صلح آميز هسته اي خود ادامه مي دهد، تداوم فعاليت هاي هسته اي را خواست و اراده ملت توصيف كرد كه بايد از آن حمايت شود. وي افزود: بنا بر اين خواست و اراده مردمي، سياست مداران ايراني اجازه عقبنشيني از مواضع هسته اي خود را ندارند.

متكي در پاسخ به اين سوال كه ايران چه راهكار هايي براي اعتمادسازي در عرصه بين المللي و ورود به مذاكرات ارائه مي كند؟ گفت: در گام نخست اين كشور هاي غربي هستند كه بايد در صدد اعتماد سازي در عرصه بين المللي برآيند چرا كه آنها به دليل رويكرد متناقض و تبعيضانه خود در برخورد با مسئله هسته اي زير سوال هستند. در گام بعدي ايران به عنوان يك پيشنهاد كننده به دنبال يافتن حوزه هاي مشترك همكاري است.

وزير امور خارجه ايران بهترين راه كار براي حل موضوع هسته اي ايران و انجام مذاكرات را "مبادله سوخت " دانست و افزود: راه حل مبادله سوخت اعتماد و اطمينان متقابل را براي همه اعضا ايجاد خواهد كرد و مسير هاي جديدي را براي همكاري و درك مشترك در زمينه هاي گوناگون خواهد گشود.

وي در جواب ادعاي مجري الجزيره كه تنها راه پيش روي ايران براي برون رفت از وضعيت كنوني توقف فعاليت غني سازي است با تعجب پرسيد: آيا متوقف كردن غني سازي مبتني بر قانون، قواعد و مقررات بين المللي و اقدامي مشروع است؟! زماني كه ما درباره درك مشترك از همديگر صحبت مي كنيم پايه و اساس اين درك مشترك قانون، قواعد و مقررات بين المبللي است.

 ايران بر اساس قوانين بين المللي اين حق را دارد كه از فناوري صلح آميز هسته اي بهره مند شود. چرا برخي از كشورها تلاش مي كنند تا فناوري هسته اي را به صورت انحصاري براي خود در آورند.

متكي با اشاره به اينكه آنچه كه ما بايد در برابر آن بايستيم سلاح هسته اي است افزود: در اينجا دو منطق آشكار و متضاد وجود دارد. از سويي يك منطق از ساخت و نگهداري سلاح هسته اي حمايت مي كند و از سويي ديگر يك منطق از خلع سلاح هسته اي صحبت مي كند. اين چالش واقعي براي جامعه بين الملل است.

وزير امور خارجه ايران در پايان تصريح كرد: من اطمينان دارم كه نه آقاي اوباما و نه هيچ كس ديگر نمي توانند به سياست خود در توليد و نگهداري سلاح هسته اي ادامه دهند. هر كسي بايد به جنبش خلع سلاح هسته اي در جهان بپيوندد و ما مطمئن هستيم كه به زودي تمام كشور هاي جهان به حمايت از اين جنبش خواهند پرداخت و ما مي توانيم جهان امن تري بدون سلاح هسته اي ايجاد كنيم. " اين چيزي است كه ما آرزو داريم و براي آن تلاش مي كنيم. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: